06 Ocak 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İst. Havalimanına ilişkin önemli bir sebep pistlerin esas rüzgar yatağının yönü olan 05-23 yönünde olmamasıdır. İlginç olan 4 pistin birbirine paralel ve rüzgar istikametine uygun olmamasıdır.
  • Abilerin seni iman liyakatina gore yerlestirmis ama yakinda alirlar o koltugu senden
  • Murat Bey, pass gecme de onemli ama bence siz divert ve iptaller neden oluyor ona yogunlasmalisiniz. ATA da guneyli ruzgarda 17 kalkis, 23 inis pisti olarak kullaniliyordu. Bu uygulama kesisen pist oldugundan saatlik kapasite 65 yerine 47 olarak deklare edildiginden sefer iptalleri ve divert ler kacinilmaz oluyordu. Hani IST de bu sorunlar ortadan kalkacakti. AIP ye baktim, dusuk gorus sartlarinda kapasite saatte 14 e indiriliyor. Bu deger IST gibi iki parelel pisti olan Heatrow da 100 RVR dan sonra 20. Sonuc; DHMI nin dersini iyi calismasi gerek. Safety deyip kapasiteyi cok dusuruyorlar,o zaman da iptal ve divert kacinilmaz oluyor. Ikincisi IGA nin dersini iyi calismasi gerek. Yerdeki ucak hareketlerini izleyen ve dusuk gorus sarlarinda otomatik navigasyon yapan A-SMGCS sistemi birinci seviye calisiyor yani otomatik navigasyon yapmiyor. DHMI ve IGA isini iyi yapmiyor yani. Ama reklama gelince mangalda kul birakmiyorlar. Bundan sonrasi sizin, bu arastirmanin sonucunu bekliyoruz.
  • Beğenmiyosan çalışma kardeşim zorlamı tutuyorlar seni orda
  • 1-Daha işe gitmeden yoruluyoruz yetmez mi 2-Terminal terminal olmalı idi.apronda bir yere gitmek 40 dk yi buluyor 3-Memleketin ağaçlarını kestiniz diyorum varmı ötesi 4-Bana ahl kapasitesi yetmiyordu demeyin o nefret ettiğiniz israile günde 9 uçak var koyma o kadar yada azalt.Afrikanin saçmasapan yerlerine uçma rahat rahat yeter ahl 5-Herşey herseye uzak. Sonuç şurayı yapmasalardı akpye oy verebirdim belki ama bu eziyet havalimanı yüzünden asla.
  • Lütfen Ata havalimanına geri dönelim
  • Aratürk kapandı Sabiha bugün kapalı ve tüm trafik İstanbul Havalimanın da bu zorlu hava şartlarına rağmen. Dağılın şimdi eleştirilerinizde bir yere kadar.
  • Eğer bugün Pegasus un pistten çıkma olayının benzeri ISL de de olsaydı Koskoca 2 havalimanı saatlerce devre dışı kalacaktı,!8 milyonluk koca şehrin 2 havalimanının işlevsiz kalmasının nedeni de her 2 havalimanının da 2nci pistlerinin olmayışı .Bu nedenle her türlü alternatifi olan AHL ACİLEN AÇILMALI.Ve en kötüsünden iç hat ve hatta kargo seferleri oraya kaydırılmalı.bağlı olarak ta acilen AHL-ISL arasına özel non stop metro bağlantısı yapılmalı.
  • Ataturkun kac tane diverti var onlari kiyaslayin yada ahl ye kac kere goz gozu gormicek kadar sis indi igada onurun ucagi sisten dolayi pas gecip antalya geri dondu
  • Maksat ATATÜRKÜN İSMİNİ HERYERDEN SİLMEK KAR ZARAR DÜŞÜNEN VARMI?

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı' nın pas sorunu!

İstanbul Havalimanı, geçen hafta etkili olan şiddetli rüzgarda önemli bir sınav verdi. 30 Aralık günü, 24 saatlik periyotta 18 uçak pisti pas geçti.

18 pas, hamleli (gust’lı) rüzgarın şiddetinin 45-50 knot’ları bulduğu bir gün için kabul edilebilir bir rakam olsa da, dingin bir havada farklı sebeplerle sadece birkaç uçağın pas geçtiğini düşündüğünüzde, rakam daha dikkat çekici gelebiliyor. Ama tabiî ki, bu pas geçen uçakların tamamının rüzgar sebebiyle olduğunu söylemek de doğru değil. Bunun içerisinde, normal olmayan (unstable) yaklaşma var, ayırma mesafesinin düşmesi var, bir önceki uçağın pisti terk etmemesi var… Tabiki rüzgar da var.

İstanbul Havalimanı yönetimi, 30 Aralık günü yaşanan pas geçiş olaylarından sonra Atatürk Havalimanı ile karşılaştırmalı olarak bir istatistik yayınladı. (Ki bana göre açıklamayı hava trafiğini yöneten DHMİ’nin yapması gerekirdi) İstatistiklerin her zaman doğruyu göstermediğini düşünenlerden biri olarak, oradaki rakamların içerikleri ile birlikte verilmediği sürece yanıltıcı olacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla "Atatürk Havalimanı’nda aynı dönemde bin 16 pas geçme varken, İstanbul Havalimanı’nda 620 pas geçme var" diyerek işin özünü kaçırabiliriz. Daha doğrusu kamuoyuna konuyu yanlış anlatabiliriz.

İşin özü, operasyonel anlamda Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı’nı kıyaslamak ve bu kıyas sonunda gerçekleşen rakamları referans almak hepimizi yanıltabilir.

Yukarıda da dediğim gibi, rakamlara değil pas geçme nedenlerine odaklanılırsa, gerçekleri çok daha iyi analiz etme şansı yakalanabilir. 

Örneğin, pas geçme olaylarının önemli bir bölümü unstable yaklaşmadan kaynaklanır. Bunun nedeni hem pilot hem kontrolör kaynaklı hem de meteorolojik de olabilir. Uçağın süratı fazladır veya kontrolör talimat vermekte geç kalmış olabilir. Dolayısıyla operasyonun akışı içerisinde uçağın unstable yaklaşma sebebiyle pas geçmesi vakaları, sabırsız yolcular için sinir bozucu olsa da, havacılık açısından olağan görülür ve sıkça da yaşanır.

Atatürk Havalimanı’ndaki üç pas geçme hadisesinden biri unstable yaklaşma kaynaklı ise, biri de kuş hareketlerinden dolayı idi. Toplumda genel kanı olarak İstanbul Havalimanı için kuş göç yolları üzerinde denilir ancak Atatürk Havalimanı’nın da aynı rotada olduğu hep gözardı edilir. Bu yüzden ki, Atatürk Havalimanı’nda pas geçen üç uçaktan biri de kuş kaynaklı idi. Üstelik bunların önemli bölümü de göçmen kuşlar değil yerleşik kuşlardı. Yani martılar... Aynı gerekçe ile bu kadar yüksek oranda bir sonuç yaşanmadığı için (Eylül ayı hariç) İstanbul Havalimanı için şu anda pas geçmelerde önemli bir sebep olarak kuşları saymak pek mümkün değil. Şu an için İstanbul Havalimanı çevresinde martı popülasyonunun olmaması, önemli bir avantajdır. Martıları uzak tutmak için de tüm önlemlerin alınması şarttır. (Atatürk Havalimanı'nın yanı başına açılan akvaryumun ve yiyecek alanlarının martıları o bölgeye çektiğini biliyoruz)

Atatürk Havalimanı’nda pas geçmelerin bir başka nedeni de kapasite kullanımı için ayırma mesafelerinin önce 5 mil’den 3 mil’e ve sonrasında da operasyonun yoğunluğuna göre 2.5 mil’e kadar düşürülmesi idi. Hem pilotlar hem de kontrolörler limitlerde çalışıyordu ve ayırma kaynaklı pas geçmeler de oldukça fazlaydı.

İstanbul Havalimanı’nda kapasite baskısı olmadığı için ayırma mesafeleri kaynaklı pas geçme oranı da oldukça düşük…

Bu haliyle İstanbul Havalimanı’nda aylık ortalama 70 civarında pas geçme vakası varken, Atatürk Havalimanı’nda bu ortalama 112 civarında gerçekleşmişti.

Diyeceksiniz ki, peki İstanbul Havalimanı’nda kuşlar Atatürk’teki kadar pas geçmelerde etkili değil, ayırma kaynaklı pas geçmeler burada daha az, o zaman İstanbul Havalimanı’ndaki pas geçmelerin gerekçesi ne?

İşte bu noktada bir gerçek karşımıza çıkıyor. İstanbul Havalimanı’nda pas geçmelerin önemli bölümü, havalimanının konumundan kaynaklı, düşük görüş şartları… ILS yaklaşma kategorisi CAT 3 seviyesinde olmasına rağmen İstanbul Havalimanı’nda kış aylarında fırtına ile birlikte düşük görüş sebebiyle pas geçmelerin etkili olacağını söyleyebiliriz.

Ama şunu unutmamak gerekir.

Pas geçmek, uçuş emniyetinin bir parçasıdır. Bağlantılı uçuşların gecikmeye girmesi, yakıt maliyetlerini artırması, ekiplerin mesai kısıtı ile karşı karşıya kalmasına neden olması, kontrolörlere ek iş yükü getirmesi, yolcu konforunu bozması gibi sonuçları olsa da uçakların pas geçmesinin havacılığın içinde bir durum olduğu gerçeğini kabul etmek ve her fırsatta iki havalimanını kıyaslamak yerine çözüm yollarını pas geçmemek ve onlara kafa yormak daha iyi bir metod olacaktır.

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı' nın pas sorunu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Bir dost ~ 11 ay önce
İst. Havalimanına ilişkin önemli bir sebep pistlerin esas rüzgar yatağının yönü olan 05-23 yönünde olmamasıdır. İlginç olan 4 pistin birbirine paralel ve rüzgar istikametine uygun olmamasıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 11 ay önce
Abilerin seni iman liyakatina gore yerlestirmis ama yakinda alirlar o koltugu senden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir bilen ~ 11 ay önce
Murat Bey, pass gecme de onemli ama bence siz divert ve iptaller neden oluyor ona yogunlasmalisiniz. ATA da guneyli ruzgarda 17 kalkis, 23 inis pisti olarak kullaniliyordu. Bu uygulama kesisen pist oldugundan saatlik kapasite 65 yerine 47 olarak deklare edildiginden sefer iptalleri ve divert ler kacinilmaz oluyordu. Hani IST de bu sorunlar ortadan kalkacakti. AIP ye baktim, dusuk gorus sartlarinda kapasite saatte 14 e indiriliyor. Bu deger IST gibi iki parelel pisti olan Heatrow da 100 RVR dan sonra 20. Sonuc; DHMI nin dersini iyi calismasi gerek. Safety deyip kapasiteyi cok dusuruyorlar,o zaman da iptal ve divert kacinilmaz oluyor. Ikincisi IGA nin dersini iyi calismasi gerek. Yerdeki ucak hareketlerini izleyen ve dusuk gorus sarlarinda otomatik navigasyon yapan A-SMGCS sistemi birinci seviye calisiyor yani otomatik navigasyon yapmiyor. DHMI ve IGA isini iyi yapmiyor yani. Ama reklama gelince mangalda kul birakmiyorlar. Bundan sonrasi sizin, bu arastirmanin sonucunu bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 11 ay önce
Beğenmiyosan çalışma kardeşim zorlamı tutuyorlar seni orda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Witcher ~ 11 ay önce
Kes lan zübük
kara cahill ~ 11 ay önce
1-Daha işe gitmeden yoruluyoruz yetmez mi 2-Terminal terminal olmalı idi.apronda bir yere gitmek 40 dk yi buluyor 3-Memleketin ağaçlarını kestiniz diyorum varmı ötesi 4-Bana ahl kapasitesi yetmiyordu demeyin o nefret ettiğiniz israile günde 9 uçak var koyma o kadar yada azalt.Afrikanin saçmasapan yerlerine uçma rahat rahat yeter ahl 5-Herşey herseye uzak. Sonuç şurayı yapmasalardı akpye oy verebirdim belki ama bu eziyet havalimanı yüzünden asla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsaf izan ~ 11 ay önce
İşi bırakmak isteyeni tazminatı verilip evine gönderilsin
Ata Havalimanı ~ 11 ay önce
Lütfen Ata havalimanına geri dönelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATCNS ~ 11 ay önce
Aratürk kapandı Sabiha bugün kapalı ve tüm trafik İstanbul Havalimanın da bu zorlu hava şartlarına rağmen. Dağılın şimdi eleştirilerinizde bir yere kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ORD Prof ~ 11 ay önce
Eğer bugün Pegasus un pistten çıkma olayının benzeri ISL de de olsaydı Koskoca 2 havalimanı saatlerce devre dışı kalacaktı,!8 milyonluk koca şehrin 2 havalimanının işlevsiz kalmasının nedeni de her 2 havalimanının da 2nci pistlerinin olmayışı .Bu nedenle her türlü alternatifi olan AHL ACİLEN AÇILMALI.Ve en kötüsünden iç hat ve hatta kargo seferleri oraya kaydırılmalı.bağlı olarak ta acilen AHL-ISL arasına özel non stop metro bağlantısı yapılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tttt ~ 11 ay önce
Yanlış bilgi İstanbul havalimanında şu an 2 pist çalışıyor tamamlandığında 6 pist olacak... Bir şu var 2 piste annı anda uçak inip kalabiliyor
Tttt yanıt ~ 11 ay önce
canım evladım,sen o o paralel 2 pisti kast ediyorsun ama ben yönlere göre 2 pist dedim,hadi öyle senin dediğin gibi 2 pist olsun AHL nin 3 pisti olmuş olur.sonuncu olarak da sen o paralel 2 pisti aynı anda kullanabiliyor musun? ya da yan rüzgarları kuvvetli olduğunda tek pisti doğru dürüst kullanabiliyor musun?çalışma,yakınlık,oturmuş bir hava limanı vs vs onları da geçtim
TEKNIK ~ 11 ay önce
Ataturkun kac tane diverti var onlari kiyaslayin yada ahl ye kac kere goz gozu gormicek kadar sis indi igada onurun ucagi sisten dolayi pas gecip antalya geri dondu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 11 ay önce
AHL de göz gözü görmeyen sisi çok gördük.
A G ~ 11 ay önce
Maksat ATATÜRKÜN İSMİNİ HERYERDEN SİLMEK KAR ZARAR DÜŞÜNEN VARMI?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isim takıntısı ~ 11 ay önce
yani yeni havalimanının adını atatürk koysalardı hiçbiriniz için bir problem kalmayacaktı. Kusura bakmayın ama o ismi silmeye uğraşantıklarını iddia ettiğiniz kişiler ile aynı mantıktasınız. Bugüne kadar milyon yere o ismi koydunuz ne oldu peki?
Mustafa ~ 11 ay önce
Ne alaka yazıyla
İnsaf izan ~ 11 ay önce
Yeni havalimanının ismini Bediüzzaman Said Nursi olmasını istermiydin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000