04 Kasım 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yorumumu yayınladığınız için teşekkürler.. bu kadar doğru bu kadar tarafsız habercilik yapılır. Pes doğrusu.
  • kış gelmedi,kara kış gelince göreceğiz.
  • Tam kapasiteye nisan ayında geçilmiş? Ama nedense hala Atatürk Havalimanı’ndaki iniş kalkış sayılarına yaklaşılamadı bile? Ayrıca açıldığı günden beri her hafta farklı bir taksi yolu notamlanıp bakıma alınıyor. Yeni yapılmış havalimanında tüm taksi yollarının bu kadar sürede bakıma ihtiyaç duyması??
  • kargo ucakları ve jetler buradan ucuyor bunlar gectıktıkten sonra bır değerlendirme alırız,ama bence dünyanın en güzel havalimanını bırakıp yenisi yapmak sürekli mağlubiyettir
  • Mecidiyekoy kusbakisi 35 km. Bahcesehir kuş bakışı 20 km. Mecidiyeköy havalimani arasi 30 dk. Ücretsiz. Bahcesehir havalimani arası 40 dk artı 5 lira otoban parası. Havalimanin batısı hala köy yollarında devam ediyor. Ne belediye, ne karayollari ne iga. Kimsenin umrunda değil. Millet metro bekliyor. Biz yol.
  • Bir de thy kabinde kokpitte bazi suursuzlar vardi yok 1 seneye ataturk’e geri donulurmus ist havalimani kapatilirmis vs vs.
  • Henüz açılış döneminden ber kötü giden hava olmadı hala rüzgar az ve bahar havasındayız.ayrıca sadece uçuşları değil çalışanlarında düşünmek lazım. Apronda servislerde işler zor. Bugün 9:12 gibi körüktek ayıirıldık ve 9:45 te ancak kalkış yaptık. Git git bitmek bilmiyor. Herkes için taksi süresi büyük kayıp
  • Evet servisçiler kaç saat erken kalkıyor. Misal ben oruçreis mh 635 sok no 8 edenlerdenim denk geliyorum herkese yazık oluyor herkese!!!
  • Murat Bey, korkutucu senaryolar bosa cikti diyorsunuz ya.. Bu haberi nasil yorumluyorsunuz (https://www.airporthaber.com/istanbul-havalimani-haberleri/istanbul-havalimaninda-tadilat-nedeniyle-7-koruk-kapatildi.html), normal midir acilisindan bir sene sonra apronda tadilat calismasi? Yoksa "zemin dolgusunun 20 metre azaltilmasindan dolayi cokmeler olabilir" dendiginde ana binanin bir anda gozden kaybolmasini mi bekliyordunuz?
  • Calis, sende hostes ol, al o kadar para. Hosteslerden para kesilirse sana mi verecekler saniyorsun. Anca bos bos konusun!!!

İstanbul Havalimanı için korkutucu senaryolar boşa çıktı!

İstanbul Havalimanı’nın resmi olarak açılışının üzerinden tam bir yıl geçti. 29 Ekim 2018 tarihinde resmen açılan İstanbul Havalimanı’nın geride kalan bir yılında, ufak tefek sorunlar yaşansa da, havalimanının yerini, yönünü, konumunu, inşaat kalitesini sorgulatacak, çok önemli sıkıntılarla karşılaşılmadığının altını çizmek gerekiyor. En azından şimdilik...

Tabi bu bir yılı değerlendirirken, 29 Ekim’de açılan havalimanının, bir sonraki yıl Nisan ayında tam kapasite ile faaliyete geçtiğini ve dolayısıyla henüz tam kapasite bir kış deneyimi yaşanmadığını belirtelim.

Kuşkusuz şu günlerde herkesin aklındaki en önemli soru da şu:

"İstanbul Havalimanı’nda kış operasyonunda olağanüstü bir aksaklık yaşanır mı?"

İstanbul Havalimanı henüz açıldığında, zeminin dolgu olmasından dolayı pistlerin çökeceği, rüzgarların şiddetinden dolayı uçakların başka havalimanlarına yönlendirileceği, her gün uçaklara kuş çarpacağı ve milyonlarca dolarlık hasarlara neden olacağına dair korkutucu senaryolar yazılıyordu. Bu senaryolar, kağıt üzerindeki veriler dikkate alınarak söylense de, pratikte kısmen boşa çıktı. En azından tam kapasiteye geçildiği Nisan ayından bu yana, bu iddiaları haklı kılacak olağanüstü durumlar yaşanmadı. Her havalimanında olabilecek kadar  kuş çarpması ve başka havalimanına yönlendirilmeler burada da yaşandı ancak bunları olağanüstü olarak nitelendirmek, abartılı bulmak mümkün değil. Geride kalan sürede yaşananları göz önünde tutarak ağır suçlamalarda bulunmak, en başta hem projeye hem de projeyi yönetenlere haksızlık olur.

Tabi yukarıda da dediğim gibi bu kışı bir görmek ve deneyimlemek gerekiyor. Yine de çok karamsar olmamak ve dünyada çok daha ağır şartlarda operasyonların yürütülebildiği havalimanları olduğu gerçeğinden yola çıkarak, tedbirleri zamanında almanın gayretine girmek daha önemlidir diye düşünüyorum ki, başta THY olmak üzere kış hazırlığını şimdiden yapmaya başladı. Zira böyle bir aksaklık durumunda en büyük zararı THY’nin göreceği aşikar. İşi, herkesten daha ciddiye alması da gayet doğal.

İstanbul Havalimanı’nda olağanüstü denilebilecek seviyede sorun yaşanmadı belki ama pespembe bir tablo da yoktu. Sayısal bir istatistik açıklanmadı ancak  minör sıkıntılar Atatürk Havalimanı’na göre çok fazla yaşandı. Yıllarca çalıştıkları ve yaşadıkları ortamdan başka bir bölgeye ve farklı bir fiziki ortama geçiş yapmanın, genel olarak havalimanında görev yapan çalışanlarda bir konsantrasyon eksikliğine neden olduğunu hissedebiliyoruz. Özellikle PAT sahasında yaşanan kaza sayısının Atatürk Havalimanı’na göre çok daha fazla olması, motivasyon eksikliğinin yanı sıra kümülatif yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanıyor sanırım. Havalimanına ulaşım sürelerinin uzaması ve dolayısıyla görev sürelerinin artması, bu yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğinin ana nedenleri olabilir. Atatürk Havalimanı’na göre daha geniş çalışma sahasında daha sık kaza yaşanmasının sebeplerine inmek ve kök analizini yaparak önlem almak da hem işletmeci tarafın hem de kazaya neden olan şirketlerin sorumluluğunda…

Örneğin personel servislerinin sık sık kaza yapmasının, bakımı ertelenen araçların yanı sıra ağır çalışma şartlarından dolayı, yorgun ve uykusuz servis araçlarının direksiyonuna geçen şoförlerden kaynaklandığını anlamak için alim olmaya gerek yoktu. İnsanların, normal bir günde ve şehrin göbeğinde sabah evden çıkarken, “ Ya eve dönemezsem” hissine kapılmasına neden olan bu servis sıkıntısını çözmek bu kadar zor olmamalı değil mi? Bu konuda ilgili ve yetkili herkes uzun süre kulağının üzerine yattı. Ama şimdi duydum ki, bu soruna bir çözüm bulunmuş ve servis şoförlerine daha insani mesai şartlarında çalışma şansı verilmiş. Bir şoförü iki kişilik çalıştırmanın kazalara davetiye çıkardığını fark etmeleri biraz zaman aldı ancak yeni düzenleme sonrası, eskisi gibi servis terörüne şahit olmayacağımızı ve insanların güvenle işlerine-evlerine ulaşacağını umuyorum.

Benzer küçük dokunuşlarla, bugün sorun olarak görülen diğer konuların da çözüme kavuşturulacağını düşünüyorum.

Umarım bu kıştan, herkes yüzünün akıyla çıkmayı başarır. 

İstanbul Havalimanı için korkutucu senaryolar boşa çıktı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

320 cpt ~ 5 ay önce
Yorumumu yayınladığınız için teşekkürler.. bu kadar doğru bu kadar tarafsız habercilik yapılır. Pes doğrusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
daha ~ 5 ay önce
kış gelmedi,kara kış gelince göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt320 : Ha ha ha ~ 5 ay önce
Tam kapasiteye nisan ayında geçilmiş? Ama nedense hala Atatürk Havalimanı’ndaki iniş kalkış sayılarına yaklaşılamadı bile? Ayrıca açıldığı günden beri her hafta farklı bir taksi yolu notamlanıp bakıma alınıyor. Yeni yapılmış havalimanında tüm taksi yollarının bu kadar sürede bakıma ihtiyaç duyması??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kargo ? ~ 5 ay önce
kargo ucakları ve jetler buradan ucuyor bunlar gectıktıkten sonra bır değerlendirme alırız,ama bence dünyanın en güzel havalimanını bırakıp yenisi yapmak sürekli mağlubiyettir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havalimanına yol yok ~ 5 ay önce
Mecidiyekoy kusbakisi 35 km. Bahcesehir kuş bakışı 20 km. Mecidiyeköy havalimani arasi 30 dk. Ücretsiz. Bahcesehir havalimani arası 40 dk artı 5 lira otoban parası. Havalimanin batısı hala köy yollarında devam ediyor. Ne belediye, ne karayollari ne iga. Kimsenin umrunda değil. Millet metro bekliyor. Biz yol.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkat ~ 5 ay önce
Kuş bakışı'nın ayrı anlamı vardır. Doğrusu '' kuş uçuşu mesafesi''dir. Bu tür cumhur şikayetlerinin kıymeti harbiyesi yok. 3. havalimanının açılmasına yönelik karar sürecinde çok gerçekçi, hemen herkesin fikrini söylediği, erken açılma ve zamanında açılma konularında, TARAFLAR ARASINDA ÇOK VERİMLİ İSTİŞARE ve karar toplantıları yapılmıştır.
Dogan ~ 5 ay önce
Bir de thy kabinde kokpitte bazi suursuzlar vardi yok 1 seneye ataturk’e geri donulurmus ist havalimani kapatilirmis vs vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kış gelmedi ~ 5 ay önce
Henüz açılış döneminden ber kötü giden hava olmadı hala rüzgar az ve bahar havasındayız.ayrıca sadece uçuşları değil çalışanlarında düşünmek lazım. Apronda servislerde işler zor. Bugün 9:12 gibi körüktek ayıirıldık ve 9:45 te ancak kalkış yaptık. Git git bitmek bilmiyor. Herkes için taksi süresi büyük kayıp

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzle. ~ 5 ay önce
Evet servisçiler kaç saat erken kalkıyor. Misal ben oruçreis mh 635 sok no 8 edenlerdenim denk geliyorum herkese yazık oluyor herkese!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey? ~ 5 ay önce
Murat Bey, korkutucu senaryolar bosa cikti diyorsunuz ya.. Bu haberi nasil yorumluyorsunuz (https://www.airporthaber.com/istanbul-havalimani-haberleri/istanbul-havalimaninda-tadilat-nedeniyle-7-koruk-kapatildi.html), normal midir acilisindan bir sene sonra apronda tadilat calismasi? Yoksa "zemin dolgusunun 20 metre azaltilmasindan dolayi cokmeler olabilir" dendiginde ana binanin bir anda gozden kaybolmasini mi bekliyordunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin ~ 5 ay önce
Olumlu bir yazi yazilmasi hosuna gitmedi galiba ali kidik gibi yeni belediye baskanindan cesaret alinmis yazilar yazilmasini istiyorsun sanirim
Bi bitmediniz!!! ~ 5 ay önce
Calis, sende hostes ol, al o kadar para. Hosteslerden para kesilirse sana mi verecekler saniyorsun. Anca bos bos konusun!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000