19 Aralık 2016, Pazartesi
Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com

İnovasyona engel personel

Ülkemizin en büyük havayolu şirketi THY’nin son dönemde uygulamış olduğu iş etiği anlamında başarısız olarak nitelendirebileceğim işten çıkarma hamleleri yerini anlaşmalı (!) emekliliğe bırakmış durumda. Bu inovatif (!) yaklaşımın anafikri, Sayın Yönetim Kurulu Başkanı’nın da ifade etmiş olduğu gibi, genç beyinleri kazanmak, onların yenilikçi düşüncelerini şirketin mevcut düzenine entegre ederek daha dinamik bir yapıya ulaşmak. 

Bu ifadeyi daha açacak olursak; THY Yönetimi, bir yandan, esnekliğini koruyabilen, sürekli yenilikçi ürün ve hizmetiyle sektördeki rakipleriyle ulusal ve uluslararası arenadaki mücadelesini sürdürebilmeyi, diğer yandan içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçte, şirketi en az zararla düzlüğe çıkartmayı hedefliyor. Tüm bunları planlarken, mevcut çalışanlarını yenilik ve değişimin önündeki en büyük engel olarak görüyor. İşte işin en can alıcı kısmı da bu zaten. 

Elbette ki, kurumun bir değişime ihtiyacı olabileceği düşüncesinin şirket yönetimi açısından hatalı hiç bir yanı yok. Diğer taraftan, yöneticiler açısından mevcut çalışanların yaratıcılığını ve değişime olan hoşgörülerini ortaya çıkarmak da zaman zaman zor olabilir. Ancak kurumsal davranış bilimi, şirket yöneticilerine bu hedeflere ulaşmayı kolaylaştırıcı bir dolu teknik ve fikirler sunmaktadır. Naçizane düşüncem, amaca yönelik uygulanan bu kadro yenileme yönteminin de öncekiler gibi hatalı ve eksik yanları olduğudur.

Basitçe şöyle düşünebiliriz; Madem ki 20’li yaşlarında THY’ye adım atmış, 15 yılı aşkın süre kuruma hizmet vermiş, 35-40 yaşlarındaki bir alt birim çalışanı, herhangi bir performans tespiti yapılmaksızın, bundan sonraki iş yaşamında yeteri kadar dinamik ve üretken olamayacağı öngörüsüyle “yaşlı ve emekli” statüsüne terfi ettiriliyor ve madem ki boşalacak bu kadroların yeni mezunlarla doldurmasının işletmeye çok daha büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor, o halde neden yönetim kadrolarında yer alan bireyler de, 45 yaşın üzerinde hala görev almaya devam ediyor ve hatta yeni görevlere atanabiliyor ya da neden yürüttükleri bu görevlere bundan 20 yıl önce atanamadılar ve bizleri fikirlerinden, üretkenliklerinden bunca yıl mahrum bırakmış oldular? Elbette buna verilecek cevabınız büyük olasılıkla, bu bireylerin sektörde edindiği iş tecrübesiyle, kriz yönetimindeki deneyim ve başarılarıyla, gün geçtikçe artan kurumsal bağlılıklarıyla veya buna benzer kavramlarla ilgili olacaktır. Ne tesadüftür ki, ben de tam bunlardan bahsedecektim. 

Yine dönüp dolaşıp, performans değerlendirmeye geleceğim. Performans değerlendirmenin öncelikli amacı, ödüllerin dağıtımına temel teşkil edecek olan çalışan performansının doğru olarak ölçülmesidir.  Şayet bu değerlendirme için yanlış kriterler kullanılırsa, haksız olarak algılanan değerlendirme sonuçları, mevcut çalışanların gösterecekleri çabanın azalmasına, genel performansın düşmesine doğrudan etki edecektir. THY bünyesinde alınan bu son kararda, performans değerlendirme kriterlerinin tamamen devre dışı bırakıldığını görmekteyiz ki, bu durum büyük olasılıkla şirket çalışanlarında yüksek oranda motivasyon kaybına yol açacak ve buna bağlı olarak iş üretkenliğinde de ciddi bir düşüşe sebep olacaktır.

Şu an için, THY’nin kurum dışı oluşan dinamikler sebebiyle mücadele etmek zorunda bırakıldığı ekonomik problemlerin dışında kalan en büyük sorunu, çalışanlarının memnuniyet düzeyi gibi görünüyor. Ancak, orta ve uzun vadede düşünüldüğünde asıl sorun, planlanan bu gençlik aşısının uygulamada tutup tutmayacağıyla doğrudan ilgilidir. Genç ama tecrübesiz bir alt kadronun çoğunluğu oluşturduğu ve bu personele kurumun kültürünü ve bulundukları birimlerin iş süreçlerini doğru ve eksiksiz aktarabilecek, gerektiğinde onlara yol gösterebilecek tecrübeli çalışanların yok denecek kadar az olduğu bir ortamda, özellikle de havacılık gibi asla hata kabul etmeyen bir sektörün içindeyseniz, bunun çok da kolay olmayacağını şimdiden söyleyebilirim. 

İnovasyona engel personel

Facebook Yorum

Yorumlar

Sayin Oguz bey ~ 3 yıl önce
Kabul etsenizde etmesenizde KGBT de 15-20 senedir calisan abilerimiz ve ablalarimiz guncel dunyadan bi-haber ve inovasyon dusmani olmasinin yaninda kurduklari konfor alanlarindan ayrilmak istemiyorlar, kimseyide iceri almak istemiyorlar :) lker bey ve ekibinin yontemini her yonden dogru buluyorum. Kendini gelistirmemis, sirkete yuk olacak insanin burada isi yok. Isini hakkiyla yapan insan zaten kendini belli ediyor. Kazi bagirtmadan yoluyorlar bazi kisiler buna sukretmeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuvana Eroltu ~ 3 yıl önce
Kaleminize sağlık. Durumu okadar güzel özetlemişsiniz ki... Emniyetin en üst seviyede olması gereken bir Sektör'de amatörlüğe yer yoktur. Bu amatörce tutumun ardından birşey olursa sonuçları ağır olacaktır. Peki hesabı kim verecek? Büyük olasılıkla zayıf halkalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdürüme dokunun ~ 3 yıl önce
Thy calisan tecrübeli personelin başına işten anlamayan siyasi kadroları müdür diye koyarak calışmaları ciddi şekilde engelliyor.hiç bir işten anlamadıkları gibi kendilerine veliaht yetiştirmek için yine torpilli işe girmiş olan iki üç yıllık elemanları çalıştıkları bölümde yapılan işleri bilmedikleri halde o birime sorumlu atıyorlar buda tecrübeli personeli zaten işten çıkarılma korkusu sarmış ken iyice sindirip soğutuyor.degerli büyükler lütfen önce siyasi kadrolara dokunun lütfen.canla başla ekmeğinin peşinde ve tecrübesini kullanan personele dokunup korkutmayın. Siyasi kadro her yere monte edilir ama düzeni bozulan insanlar aileleriyle birlikte perişan olurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnovasyon mu, af buyur :) ~ 3 yıl önce
Hocam bize inovasyon ters . Keza liyakat , tecrübe , çalışkanlık ve başarı da out...takdir bilen yok , performans yönetimi yok ...ilerde olur inşallah maşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mümtaz ~ 3 yıl önce
Oğuz bey , yine harika bir yazı , kaleminize sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
212 ~ 3 yıl önce
No country for old people in THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ah ah ~ 3 yıl önce
Thy değil Pgs olsa idi şirket adı... yıkılmıştı yorum hanesi;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000