22 Nisan 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ee müdahale etmemişsiniz. Yorum yazmaktan vakit bulamadınız tabi
  • Bu kadar kelimeyi nereden buldun.Hiç usenmedinmi
  • Koca limanda hela yok denecek kadar az
  • Eksikleri buraya yazmakla olmaz bize söyleyin halledelim.4 cü ikramiye,extra hela,yemek talepleri
  • Yemek verilmiyor,akülü araba çok az,itmeli manuel araba ile hergün 40-50 km yol yürümek kolay değil,hele o dik körüklerden 120 kiloluk insanları yukarı doğru ittirmek hiç kolay degil,tüm araçların akülü olması ve yemek verilmesi çalışana şart
  • Benzinli. KM'de 6-7 lt civarı yakıyorum. Yakında LPG taktırcam inşallah :-)
  • Bu Mayıs ayı ikramiyemi alır Arazi yönetimi batsın.
  • arkadaşlar iga yönetimi başda kadri samsunlu ve tüm ekibini derhal görevden alması gerek bu havalimanı sahipsiz kalmış bu iş bilmezler meydanı boş bulmuş ego tatmini yapıyorlar kendilerine dükkan kovalıyorlar bir yakip etsinler bakalım zerre kadar işi bilmiyorlar herkeze zorluk çıkartıp kör cahil egolarını tatmin ediyorlar yazık müteahitden havalimanı işleticisi olursa kadri ve ekibinide birşey sanarlar körler sağırlar birbirlerini ağırlar
  • İga da personele indirim yapan işletmeye ‘hayır indirim yapamazsın’ diyen bir zihniyet var. Çok yazık edildi havacılık sektörüne Atatürk havalimanını personel mumla arar oldu . 1 ufak su 10 TL, bir öğün yemek 80 ile 100 TL arasında.
  • Murat bey sesimizi duyun lütfen bunu haber yapın TGS yönetiminde, işçilerin istekleri var şartlar zor 4 ikramiye ve maaslarada zam talepleri var dile getirin lütfen

İniş takımı alev alan uçağa TGS müdahale ediyorsa...

İGA Ceo’su Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın ilk iki haftasını değerlendirirken kamuoyunda eleştirilen noktalara da değindi.

Bizim de zaman zaman gündeme getirdiğimiz en önemli sorunlardan biri, uzun taksi süreleri ve terminal içerisindeki ticari alanlardaki yüksek fiyatlar…

Bu iki konu gerçekten çok konuşulan, kamuoyunda rahatsızlık yaratan ve daha uzun süre de konuşulacak şeyler ama Samsunlu’nun açıklamasında ben bu iki konunun da yeterince önemsenmediğini hissettim.

Samsunlu’nun  yüksek fiyatlar ve uzun taksi süreleri ile ilgili görüşlerinde en dikkat çeken nokta bana göre, pistlerin yeri ile ilgili yaptığı özeleştiri idi. İstanbul Havalimanı Ceo’su Kadri Samsunlu diyor ki, “ İki pisti de terminalin batısı yerine birini doğusuna birini batısına yapmış olsaydık, taksi süreleri bu kadar uzun olmazdı.”

Günaydın…

Tabi bu günaydın Kadri bey’e değil. Taa en başında havalimanındaki pistlerin konumlarını ve yapılış sırasını bu şekilde kim planladıysa onlara günaydın…

Samsunlu’nun dediği gibi, önümüzdeki yıl yaz sezonuna kadar bitmesi beklenen üçüncü pist, batıdaki iki pistten birinin yerine yapılmış olsa idi bugün uzun taksi sürelerini bu kadar konuşuyor olmayacaktık. Ama sanırım bu itiraf için epey geç kalındı!

Pist planlamasında bir yanlışlık yapıldığı açıkça ortada, peki bu plan hatasının mağduru kim olacak?

İGA mı?

Hayır…

DHMİ mi?

Hayır…

Siyasiler mi?
Hayır…

Kim?

Havayolları, çalışanlar, yolcular…

Yolcular zamanlarını boşa harcayacak, çalışanlar daha uzun süreli mesailer yapacak, havayolları daha çok yakıt harcayacak, maliyetleri katlanacak.

Farkındalar mı bilmiyorum ama bahsedilen taksi sürelerinin maliyetleri yıllık bazda havayollarının belini epey bükecek gibi görünüyor.

Kadri bey’in sözünden yola çıkalım. Bugün günlük trafik 1200 civarında ama yaz aylarında 1700 civarında uçak iniş kalkışı bekleniyor. Her bir uçağın 30 dakika ortalama taksi süresi olduğunu ve iniş-kalkış olarak bunun bir saate çıktığını varsayarsak (1700x60) uçakların toplam taksi süresi 102 bin dakika yani 1700 saat oluyor. Uçakların taksi süresince harcadıkları saat başına yakıt miktarını ( dar gövde ortalama 300 kg, geniş gövde 500 kg) ele alırsak yıl boyu ekstra taksi süresi yakıt maliyeti ne olur? Tabi o yoğun trafikte bugünkü taksi sürelerinin bir miktar daha artacağını da hesaba katmak lazım. Ayrıca yolcunun ne havada tur atmaktan ne de indikten sonra apronda uçak içinde tur atmaktan hoşlandığını da söyleyemeyiz. Yolcu bir an önce havalimanına inmek istediği kadar, indikten sonra da hemen uçağı terketmek ister. Dolayısıyla Samsunlu’nun “ Uçaklar en azından havada tur atmıyor” sözlerini gaf olarak değerlendirmekten başka bir şey diyemiyorum.

Kadri bey’in ‘açılışta ufak tefek sorunlar’ dediği olayları az çok Airporthaber’de okuyorsunuz. Ya da şöylesi daha doğru olur, sadece Airporthaber’de okuyabiliyorsunuz. Çünkü yaptırım korkusu maalesef ki basın kuruluşlarını, olumsuzlukları görmeme noktasına kadar getirmiş durumda.

Atatürk Havalimanı’nın en kaotik ortamında dahi yaşanmayan kazalar art arda orada yaşanıyor ama medya kör sağır...

Bu kazaları ‘olur böyle şeyler’ diyerek geçiştirmek ise Kadri bey’e düşüyor ancak ‘incident’ kazalarının ‘accident’ boyutuna taşınabileceği ihtimali el birliğiyle yok sayılıyor. Mesela, Cuma gecesi iniş takımları alev alan THY uçağına İGA yangın söndürme ekiplerinin müdahale etmesi gerekiyordu ama onlar ortada yoktu ve uçağa ilk TGS yer hizmetleri ekipleri yangın tüpü sıktı. İşte bu bile ufak tefek değil ortada çok ciddi bir zaafiyet olduğunu gösteriyor ne yazıkki!

Ayrıca, İstanbul Havalimanı içerisindeki ticari işletmelerdeki yüksek fiyatların en önemli sebebinin yüksek kira bedellerini çıkarmak olduğunu Kadri beye hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum. Eğer bir işletme, cirosunun yüzde 50’sini size kira karşılığı olarak veriyorsa, o 2 TL’lik bisküvilerin 10 TL’ye satılmasının bir sebebi de bu değil midir? Kira bedellerini indirirseniz o bisküviler zaten gerçek fiyatlarına yaklaşacaktır. Yani burada bir sorun varsa o sorunun kaynağı kiracı değil, evsahibi değil midir?

İniş takımı alev alan uçağa TGS müdahale ediyorsa...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (110)

arff ~ 1 yıl önce
Ee müdahale etmemişsiniz. Yorum yazmaktan vakit bulamadınız tabi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuh ~ 1 yıl önce
Bu kadar kelimeyi nereden buldun.Hiç usenmedinmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Y.kurma kohlu ~ 1 yıl önce
Koca limanda hela yok denecek kadar az

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şef müdür yönetici ~ 1 yıl önce
Eksikleri buraya yazmakla olmaz bize söyleyin halledelim.4 cü ikramiye,extra hela,yemek talepleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airclinic ~ 1 yıl önce
Yemek verilmiyor,akülü araba çok az,itmeli manuel araba ile hergün 40-50 km yol yürümek kolay değil,hele o dik körüklerden 120 kiloluk insanları yukarı doğru ittirmek hiç kolay degil,tüm araçların akülü olması ve yemek verilmesi çalışana şart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başişşiler ~ 1 yıl önce
Ahlde arabadaki yolcuya dutyfreden rakisni sigarasını cukulatasini alıp güzel hizmetler yapiyodunuz
Volvo ~ 1 yıl önce
Benzinli. KM'de 6-7 lt civarı yakıyorum. Yakında LPG taktırcam inşallah :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KABLOYA BASMA !!! ~ 1 yıl önce
Bu Mayıs ayı ikramiyemi alır Arazi yönetimi batsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
liyakatsız iga yöneticileri ~ 1 yıl önce
arkadaşlar iga yönetimi başda kadri samsunlu ve tüm ekibini derhal görevden alması gerek bu havalimanı sahipsiz kalmış bu iş bilmezler meydanı boş bulmuş ego tatmini yapıyorlar kendilerine dükkan kovalıyorlar bir yakip etsinler bakalım zerre kadar işi bilmiyorlar herkeze zorluk çıkartıp kör cahil egolarını tatmin ediyorlar yazık müteahitden havalimanı işleticisi olursa kadri ve ekibinide birşey sanarlar körler sağırlar birbirlerini ağırlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
igga ~ 1 yıl önce
Liyakat sahibi bir tane yönetici söylesene :)))
Hamit ~ 1 yıl önce
İga da personele indirim yapan işletmeye ‘hayır indirim yapamazsın’ diyen bir zihniyet var. Çok yazık edildi havacılık sektörüne Atatürk havalimanını personel mumla arar oldu . 1 ufak su 10 TL, bir öğün yemek 80 ile 100 TL arasında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 1 yıl önce
iga insanları robot olarak görüyor bu kafayla şirketlerde çalıştıracak enayi bulamayacaklar.
tgs ~ 1 yıl önce
Murat bey sesimizi duyun lütfen bunu haber yapın TGS yönetiminde, işçilerin istekleri var şartlar zor 4 ikramiye ve maaslarada zam talepleri var dile getirin lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs'liler ~ 1 yıl önce
siz de korkmayın sendikalı olun. bu istekleri ancak sendika dile getirip gerçekleştirebilir.emeğinizi koruyacak sıkıntılarınızı çözecek 'gerçek' bir sendikaya..
Çelebi ~ 1 yıl önce
Çelebi ne yapsın sen zor durumdaysan

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000