13 Ocak 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

İMAR RANTI UĞRUNA...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa-İstanbul arasındaki mesafeleri kısaltmak için hem deniz uçağı hem de helikopterle havadan seferlere başladı. İstanbul-Bursa arasında sefer yapan deniz uçakları Sea Bird Havayolları'nın...  Uçaklar Sea Bird'e ait ancak operasyon, Bursa Büyükşehir Belediyesi adına yürütülüyor. Helikopterler ise ambulans uçak ihalesini kaybettikten sonra 17 helikopteri boşa çıkan SkyLine hava taksi firmasına ait. Onlar da Bursa Büyükşehir Belediyesi adına operasyonları yürütüyor.

İstanbul ile Bursa arasında mesafeyi 18 dakikaya kadar düşüren havadan operasyonlar çok yeterli olmasa da büyük yolcu uçaklarını kullanmaya meyilli Türk vatandaşlarının bu tip operasyonlara aşinalığını artırması açısından önemli...

Tabii ki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu operasyonları karlılık amacı güderek başlattığını söyleyemeyiz. Helikopterlerin, çoğu zaman bir ya da iki yolcu kalktığını biliyoruz. Anlayacağınız helikopterlere çok yoğun talep yok. Uçaklar tamamen dolu olsa dahi ancak yakıt parasını çıkaracak fiyatlara uçulduğu için bu operasyon belediye açısından tamamen prestij projesi  olarak değerlendirilebilir. Sea Bird açısından da, maliyetine gerçekleştirilen bu uçuşlar bilinirliğini artırmak ve yolcuların diğer noktalarda tercihini etkilemek için bir araç olarak görülebilir.

Yani geçen süreçte bu işten para kazanan yok. Hatta belediyenin az da olsa bu işten zarar ettiğini biliyoruz. Ancak, Sea Bird ile başlanan operasyonların, yolcu olarak kullanan pek olmasa da toplumsal algının "Büyükşehir çalışıyor" noktasına doğru meyillenmesi  belediyeyi de " Neden bu işi ben kendi başımıza yapmayalım" noktasına getiriyor ve belediye, kendi deniz uçaklarını almak ve bir hava taksi şirketi kurmak için kolları sıvıyor. Tabi bu arada halen operasyon ortağı olan Sea Bird bu işten en çok rahatsızlık duyan taraf oluyor. Öyle ki, belediyenin operasyon yapmayı düzenlediği güzergahta şartların uygun olmadığını bizzat Sea Bird, SHGM'ye iletiyor ve ilk itiraz bu işi en çok desteklemesi gerekenden geliyor.

Sonuçta belediye, Bursa Yunuseli Havalimanı ile Büyükçekmece gölü arasında Cessna Caravan tipi amfibik uçakla operasyon yapmak için projeyi hazırlıyor. Bu uçaklar hem karada hem de gölde kullanıldığı için şehir merkezine çok yakın olan Yunuseli Havalimanı biçilmiş kaftan olarak değerlendiriliyor.

Cessna firmasından tanesi 2 milyon 150 bin dolara iki adet Caravan modeli uçak sipariş ediliyor. Bu uçaklara TCAS, klima, giydirme gibi diğer opsiyonlar için 250'şer bin dolar daha masraf yapılıyor. Birer de flot sipariş ediliyor bir milyon dolara... Böylelikle bir uçağın maliyeti 3 milyon doları buluyor. 680 bin dolara bir de Cessna tipi küçük uçak sipariş ediliyor. Bu siparişlerin yüzde 30 kadar bölümü peşin olarak üretici firmaya ödeniyor.

Ancak bu sırada Yunuseli Havalimanı'nın kullanımına SHGM iki şartla onay veriyor. DHMİ'nin havalimanı üst yapılarını eksiksiz yerine getirmesi, belediyenin de havalimanı etrafında mania teşkil edilecek imara izin vermemesi...

DHMİ geçen sürede tek bir çivi dahi çakmıyor, ondan daha vahimi mania oluşturacak imara izin vermemesi gereken Bursa Büyükşehir Belediyesi, tam da havalimanının yaklaşma paterninin olduğu bölgedeki 53 bin metrekarelik araziyi bir inşaat firmasına satıyor ve 950 konukluk projenin startı veriliyor. Belediye bu işten tam 51 milyon dolar pay alıyor. İyi para!

Bir projeden 51 milyon doları cebe indiren belediye o saatten sonra deniz uçağı fikrini falan unutuyor. Siparişler iptal ediliyor, hava taksi kurulması için oluşturulan ekip dağıtılıyor.

Böylece bir havacılık projesi daha imar rantı uğruna ölü doğuyor. Sonra da diyoruz ki, havayolu taşımacılığının kılcal damarı olan genel havacılık bizde neden gelişmiyor?

Sahi neden gelişmiyor!

İMAR RANTI UĞRUNA...

Facebook Yorum

Yorumlar

şiray ~ 5 yıl önce
YUH OĞLU YUH, BELEDİYELER İMARDAN ALDIKLARI AVİDİKTEN BAŞKA BİR İŞ BİLMEZLER. BUNLAR SİYASİ PARTİLERİN EN HAİN İCRA ORGANLARIDIR. BURSA BELEDİYESİNİ YAPTIĞI BU KALLEŞLİKTEN DOLAYI VATAN VE VATANDAŞ HAİNİ DÜŞMAN İLAN EDİYORUM. BU ADAMLARI BİR DAHA İŞBAŞINA GETİRMESİN BURSALILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok bilenler ~ 5 yıl önce
Havacılık üstadları yorum yapmamış!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bursa ~ 5 yıl önce
Gerçekten utana sıkıla okuyoruz artık bu konuları. O havalimanı yıllardır bomboş duruyor orada. üstelik hemen dibinde 1996 yılından beri uçak bakım teknisyeni yetiştiren bir okul var. bari bu çocukların eğitimine bir faydası olsaydı. ama tabi burası türkiye, yok öyle!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trajikomedi !!! ~ 5 yıl önce
Murat bey, Allah icin havaciligin basinda kac tane gercek havaci var ki havacilik gelissin ??? Yetkili kurum ve yoneticilerinin hepsi iktidardan torpille o makamlara gelmis, havacilikla ilgili hicbir vizyonu,misyonu,bilgisi,tecrubesi olmayan adamlar !!! Bu zihniyet ve bunlar ile mi ulkemizde havacilik gelisecek, cag atlayacak vs ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belediye ~ 5 yıl önce
Reklama yönelik havacılık bu kadar olur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000