12 Kasım 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Elinize sağlık Murat bey.Havacılık camiamızda nelerin olduğunu detayı ile sayenizde öğreniyoruz Birde benzer durum Eskişehir'de var diye yazıyor arkadaşlar.Acaba bu konuyu da haber olarak yazabilir misiniz lütfen?Saygılarımla
  • Üniversite özel şirket kurmuş ticaret yapıyor..
  • GM den adamını ayarla -dlr2 zaten kalktı- crm sorusunu ezberle birde turkce gir gec, dlr1 gecmeyeni dovuyorlar, pilotlugun garanti, sonrada matah birseymis gibi anlatır dururlar, ego manyakları organizmalar, dışardaki adam bilmez tabii bunların hangi ayaklarla akademiye kabul edildigini:) ben demiyorum gm den akademiye katılanların itirafları bunlar
  • Sanki biri devlet biri özel üniversite. Arkadaşlar korkmayın devlette para kalmaz., egitiminizi alirsiniz. Burada esas olan bu akışı durduranin SHGM tarafindan tespiti ve gerekirse para cezası. Bu aksamayi yapan ayjet veya afa olaydi aninda cezayi basardi. Ama iste ikiside devlet olunca devlet devleti ısırmıyor. Kişisel hirslarin kurbanı olanlar biraz ezilecek maalesef. Birde haberi ısıtıp ısıtıp habef yaparak nemalanacak arkadaşlar var , malum TCKIM düştü, saracak mevzuu lazım.
  • Pilot olmak kolay değil , bu tür olumsuzluklar yapısal problemler , havacılık eğitiminin fıtratında var. İşinize gelirse :))
  • Lütfen yorumları okuyup yayınlayın burda mağdur olan öğrencilere destek olsun
  • Üniversiteler bölünebilir.Dikkatli okursanız burda pilotaj eğitimi alan gençler üniversite öğrencisi değil . Dışardan, parasını üniversitenin kasasına pilotaj eğitimi almak üzere yatırmış ve karşılığında pilotaj eğitimlerini tamamlamak isteyen gençler. Mercedes marka bir araç aldınız. Arızalandı. Kime gidersiniz? Aldığınız bayiye gidersiniz dimi? Aldığınız bayi bizimle ilgisi yok diyebilir mi? Size Almanya ya gidin onlar halletsin diyebilir mi? Hayır! 2 üniversite var ortada .biri eğitimi veriyordu zaten SHGM'ye bağlı olarak. 2'cisi araya girdi.. Üniversiteler arasında kazanç kapısı olduğundan dolayı birbirlerine devir teslimi tam yapamıyorlar.biri alamıyor biride vermiyor.2'ci Üniversite zaten uçak ve öğretmenleri almış geriye öğrenci ve buna bağlı parayı alması gerek.Şimdi bu eğitimi öyle her kurum kuruluş veremez. Sadece eğiitimi SHGM onayı olan bir okul verebilir.O sebeple SHGM aranızdaki didişmeyi bırakın ve bu özel parasını yatırmış olan pilotaj öğrencilerinin eğitimini tamamlayın demeli. Burda bu gençler üniversite sınavına girerek bu bölümde okumayı hak etmiş olsalardı evet YÖK'ü ilgilendirirdi..Kısaca SHGM işi ciddi boyutta değerlendirip bir an önce işi sonuçlandırmalıdır.
  • SHGM ne yapsin? Universiteyi kim secim reklami olsun diye bolduyse, ona sormak lazim. Universiteyi SHGM bolmedi. Birsey yapilmasi gerekiyorsa yapmasi gereken YOK'tur.
  • Öğrenci pilot adayı arkadaşlara tavsiyem düzelse bile bu kurumdan uzak durun. 3-5 kuruş fazla verin, uçmak için can atan, haftasonu uçuşları olan, özel okullardan birine gidin. Burada 5ten sonra uçulmaz, haftasonu uçulmaz işler ağır ilerler. Tarkimden ağzı yanan devlet kurumu diye güvenip gelen arkadaşlar var yine ortada kaldılar. Siz de paranızla rezil olmayın.
  • Konuyu buraya taşıdığınız için teşekkür ederiz öncelikle. Yaklaşık bir aydır bu sorunun ne zaman çözüleceğini bilmeden bekliyoruz sadece. Sorularımıza 'haftaya çözüleceğini düşünüyoruz' türü cevaplar alıyoruz. Ancak bu hafta bir türlü gelmiyor. Arada mağdur olan öğrencilerin durumu ki bu öğrencilerin çoğunluğu 'cpl me' aşamasındaki öğrenciler hiç bir yöneticinin umurunda değil. Konuyu çözecek kişiler olaya siyasi veya rant gözüyle bakıyorlar maalesef. Pilot olmak aşkına bir sürü zorluğa girerek kredi çeken, işini gücünü bırakan arkadaşlar var aramızda. Konuya siyasi veya rant gözüyle bakan yöneticilerin bir an önce ellerini vicdanlarına koyarak bizleri bu kadar mağdur etmelerinin farkına varmalarını bekliyoruz.

İki üniversitenin kavgası pilot adaylarını vurdu!

19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasındaki UZAYTEM savaşının kaybedeni, yine olayla uzaktan yakından ilgisi olmayan pilot adayları olacak gibi görünüyor.

Biliyorsunuz Tarkim Havacılığa el konulduğunda, ideolojik bir düşünce ile değil sadece pilotaj eğitimi almak için okula kaydolan onlarca öğrenci, okula en konulup kayyıma devredildiğinde, bir gecede ortada kalmıştı. O gün bugündür onların sorunlarına el atan, dertlerini dinleyen, çözüm üreten bir kişi dahi çıkmadı. Belki bir çoğu, bırakın okulun sahibinin ideolojik düşüncesini, kim olduğunu bile bilmeden kayıt yaptırmıştı ancak binlerce dolar paraları havaya uçtuğu gibi, hem vakit kaybettiler hem de eğitimlerine belirsiz süreli ara vermek zorunda kaldılar.

Benzer süreci bugün UZAYTEM öğrencileri de yaşıyor. Mesele iki üniversitenin kavgası ama sonunda etkilenen yine pilot eğitimi alan, binlerce lirasını peşin peşin ödeyen öğrenciler.

Kısaca olayı özetlersek, 19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi aynı şehrin iki üniversitesi. Samsun Üniversitesi yeni kuruldu. UZAYTEM, haliyle bu yıla kadar 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde hizmet veriyordu. Ancak Samsun Üniversitesi kurulunca 19 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, yeni kurulan üniversiteye bağlandı. 19 Mayıs Üniversitesi bu fakültenin ayrılmasından ziyade UZAYTEM’in ayrılacak olma ihtimalini daha çok önemsiyordu. Çünkü UZAYTEM para kazanıyor, üniversiteye de para kazandırıyordu. Dolayısıyla 19 Mayıs Üniversitesi altın yumurtlayan tavuk olarak gördüğü UZAYTEM’i bırakmaya yanaşmıyordu.

Bu haliyle de, havacılık fakültesi bir üniversitede; pilotaj ve teknik bakım hizmetleri verilen UZAYTEM bir başka üniversitede olacak şekilde absürd bir durum ortaya çıkıyordu.  Tıp fakültesini bir üniversiteye, hastaneyi bir başka üniversiteye bağlamak gibi düşünün…

Şu anda 19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasındaki çekişmeden dolayı UZAYTEM’de eğitim alan 50 civarındaki pilot adayı bir süredir uçuş yapamıyor. Çünkü ihtilaf sebebiyle uçaklar yere indirildi. Uçakların envantere girdiği dönemde 3’ünün 19 Mayıs Üniversitesi’ne, 5’inin UZAYTEM’e kaydedilmesinden dolayı, uçaklar da bölüşülmüş vaziyette. Ayrıca UZAYTEM bünyesindeki 11 pilot, iki kontrolör ve 6 teknisyen 19 Mayıs Üniversitesi’ne geçerken, diğer yardımcı personeller ve SHY 147 ekibi UZAYTEM’de kalmış. Yani davul başkasında tokmak başkasının elinde. İkisi yan yana gelmeyince de maalesef hiçbir işe yaramıyor.

19 Mayıs Üniversitesi’nin UZAYTEM’i bünyesinde tutma gayreti sırasında, merkeze birçok hizmette bulunmuş bir değeri de bir süre önce kızağa çektiğini hatırlatmakta fayda var. UZAYTEM ile adı özdeşleşen, havacılık kökenli ve aynı zamanda amatör pilot olan Prof. Dr. Ferşat Kolbakır’ın görevden alınması ve yerine bir Ziraat Mühendisi’nin atanması da içinde bulunulan trajik durumun farklı bir ifadesi olarak görülebilir.

Yukarıda da değindiğim gibi, bu süreçte olan, yine öğrencilere olacak gibi görünüyor. Türkiye’de çok ciddi pilot ihtiyacı olduğu bir dönemde, tek bir pilotun dahi sisteme dahil olmasına ihtiyaç duyulduğu anda, böyle kısır çekişmelerin yersiz olduğunu söylememe herhalde lüzum yok. Ama burada en önemli görev Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne düşüyor. İki üniversite arasında kalan UZAYTEM’in yeniden eğitimlere başlayabilmesi için bir an önce müdahele etmesi şart.  Samsun Üniversitesi’ni mi tanıyacak 19 Mayıs Üniversitesi’ni mi bir karar almalı ve kim muhatap kabul edilirse diğeri yoldan çekilmelidir. Benim edindiğim bilgilere göre SHGM’nin Samsun Üniversitesi’ne daha sıcak baktığı yönünde. Yani bir iddiaya göre SHGM, Samsun Üniversitesi’ne ‘muhatabımız sizsiniz’ şeklinde bir bildirimde bulunmuş. Ancak bunun resmi bir tanıma olup olmadığı konusunda bilgim yok.

Tabi eğer SHGM, Samsun Üniversitesi’ni muhatap kabul ederse bu kez de 19 Mayıs Üniversitesi’ne para ödeyen ve uçuş alacağı olan öğrencilerin muhatabı kim olacak? 19 Mayıs Üniversitesi, 55 civarında ve 4 bin saatin üzerinde uçuş alacağı olan öğrencileri nasıl ve ne zaman uçuracak? Samsun Üniversitesi rest çekerse bu konuda da mağduriyetler ortaya çıkabilir.  Öğrencilerin bir kısmının parasını geri almak için talepte bulunduğunu ancak en fazla 8-10 öğrenciye geri ödeme yapacak kadar üniversite kasasında para olduğu ve fazlasının istenmesi halinde ödeme yapılamayacağı gerçeği de önümüzde duruyor.

Kişisel inatlaşmanın, kadrolaşma heveslerinin ve bir takım çıkarların artık bir kenara bırakılması vakti geldi geçiyor.  Hem 19 Mayıs Üniversitesi hem Samsun Üniversitesi yönetimini yapıcı olmaya davet ediyorum. Tabi SHGM’nin de otorite olduğunu hissettirmesi ve çözüm noktasında elini taşın altına koyması gerektiğinin de altını çiziyorum.

İki üniversitenin kavgası pilot adaylarını vurdu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

İrfan ~ 3 ay önce
Elinize sağlık Murat bey.Havacılık camiamızda nelerin olduğunu detayı ile sayenizde öğreniyoruz Birde benzer durum Eskişehir'de var diye yazıyor arkadaşlar.Acaba bu konuyu da haber olarak yazabilir misiniz lütfen?Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt. ~ 3 ay önce
Üniversite özel şirket kurmuş ticaret yapıyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Necmi ~ 3 ay önce
GM den adamını ayarla -dlr2 zaten kalktı- crm sorusunu ezberle birde turkce gir gec, dlr1 gecmeyeni dovuyorlar, pilotlugun garanti, sonrada matah birseymis gibi anlatır dururlar, ego manyakları organizmalar, dışardaki adam bilmez tabii bunların hangi ayaklarla akademiye kabul edildigini:) ben demiyorum gm den akademiye katılanların itirafları bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
necmiye ~ 3 ay önce
o yüzden mi ilk girenlerin yüzde 50 si dlr ye tekrar giriyor?
Müsteşar ~ 3 ay önce
Sanki biri devlet biri özel üniversite. Arkadaşlar korkmayın devlette para kalmaz., egitiminizi alirsiniz. Burada esas olan bu akışı durduranin SHGM tarafindan tespiti ve gerekirse para cezası. Bu aksamayi yapan ayjet veya afa olaydi aninda cezayi basardi. Ama iste ikiside devlet olunca devlet devleti ısırmıyor. Kişisel hirslarin kurbanı olanlar biraz ezilecek maalesef. Birde haberi ısıtıp ısıtıp habef yaparak nemalanacak arkadaşlar var , malum TCKIM düştü, saracak mevzuu lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi be ~ 3 ay önce
Para 3 ay sonra gelse ne olur vakit gidiyor vakittt
Müdür ~ 3 ay önce
Pilot olmak kolay değil , bu tür olumsuzluklar yapısal problemler , havacılık eğitiminin fıtratında var. İşinize gelirse :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FITRAT MI? ~ 3 ay önce
Günümüzde artık herşeyi fıtrata bağlaya bağlaya bu seviyelere kadar düştük.Dünyanın hiç bir yerinde insanlar haksızlık karşısında 3 maymunu oynamaz. Asla bu denli düşüncesizlik ve boş verme görülmez. Biz milletçe ne vakit bu denli duyarsızlaştık ve kalpsiz olduk? Hiç bir şey artık insanları rahatsız etmiyor.Aynı ROMA döneminde arenaya atılmış insanların acıları karşısında alkış tutanlar gibi olmuş insanlar sanki. Yazık hemde çok yazık. Varını yoğunu buna yatırmış insanların halini anlayamayan, zamanın onlar için değerli olduğunu göremeyip burdan ahkam kesen, zamanın geçmesi sonucu her şeyini kaybedebilecek insanların kaybettiğini görüp bundan dolayı da haz alan tüm insanlara ; insanlığınızdan utanın ...
Nah ~ 3 ay önce
Pilot /adayı bulursunuz.
Üniversiteyi bölen kime ! ~ 3 ay önce
Lütfen yorumları okuyup yayınlayın burda mağdur olan öğrencilere destek olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üniversiteyi bölen kime ~ 3 ay önce
Üniversiteler bölünebilir.Dikkatli okursanız burda pilotaj eğitimi alan gençler üniversite öğrencisi değil . Dışardan, parasını üniversitenin kasasına pilotaj eğitimi almak üzere yatırmış ve karşılığında pilotaj eğitimlerini tamamlamak isteyen gençler. Mercedes marka bir araç aldınız. Arızalandı. Kime gidersiniz? Aldığınız bayiye gidersiniz dimi? Aldığınız bayi bizimle ilgisi yok diyebilir mi? Size Almanya ya gidin onlar halletsin diyebilir mi? Hayır! 2 üniversite var ortada .biri eğitimi veriyordu zaten SHGM'ye bağlı olarak. 2'cisi araya girdi.. Üniversiteler arasında kazanç kapısı olduğundan dolayı birbirlerine devir teslimi tam yapamıyorlar.biri alamıyor biride vermiyor.2'ci Üniversite zaten uçak ve öğretmenleri almış geriye öğrenci ve buna bağlı parayı alması gerek.Şimdi bu eğitimi öyle her kurum kuruluş veremez. Sadece eğiitimi SHGM onayı olan bir okul verebilir.O sebeple SHGM aranızdaki didişmeyi bırakın ve bu özel parasını yatırmış olan pilotaj öğrencilerinin eğitimini tamamlayın demeli. Burda bu gençler üniversite sınavına girerek bu bölümde okumayı hak etmiş olsalardı evet YÖK'ü ilgilendirirdi..Kısaca SHGM işi ciddi boyutta değerlendirip bir an önce işi sonuçlandırmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üniversiteyi bölen kim? ~ 3 ay önce
SHGM ne yapsin? Universiteyi kim secim reklami olsun diye bolduyse, ona sormak lazim. Universiteyi SHGM bolmedi. Birsey yapilmasi gerekiyorsa yapmasi gereken YOK'tur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antalya ~ 3 ay önce
Universiteyi seçim için bölen diyorsun .Açıkça yazda hepimiz öğrensin.Ufacik zekanla bile burda siyaset yapmaya çalışıyorsun.Klavye silahsorlugu yapma. SHGM Bayragini salliyorsunda bukadar alenen yapma.Tuzunuz kuru tabi sektör elinizde at kosturun.Siz oncelikle işinizi yapacaksiniz adaletli bir şekilde sonra konusacaksiniz.YÖK ile alakası yok bunun.Sana gelen işlemleri zamanında ve ivedi şekilde yapmış olsanız zaten sistem hızlı yürür.Ama olurmu hiç 657 ye dayamissiniz sirtinizi çıkıp buradada başka kurumlara çamur atiyorsun. Üniversite rektörleri zaten içler acisi.Sembolik makamlarda takılıyorlar.Havaciliktan zerre anlamazlar ama para peşinde kosarlar.Siz ve sizin gibi zihniyetler yüzünden her zaman geri kalmaya mahkum bu Türkiye.Evine goturdugun aldığın maaşının hakkını ver helalinden.Kimsin necisin ne iş yaparsın açıkla bakalım da SHGM mü yoksa YÖK mü sorunu anlayalim.Kimdeb kaynaklaniyormus hep beraber öğrenmiş oluruz.
Uzaytemden uzak durun. ~ 3 ay önce
Öğrenci pilot adayı arkadaşlara tavsiyem düzelse bile bu kurumdan uzak durun. 3-5 kuruş fazla verin, uçmak için can atan, haftasonu uçuşları olan, özel okullardan birine gidin. Burada 5ten sonra uçulmaz, haftasonu uçulmaz işler ağır ilerler. Tarkimden ağzı yanan devlet kurumu diye güvenip gelen arkadaşlar var yine ortada kaldılar. Siz de paranızla rezil olmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aday pilot ~ 3 ay önce
Kardesim burada 5den sonra uculmaz derken neyi kast ettin aceba neden uzak durmak gerekli bn bundan 2 ay kadar önce arayıp fiat aldım ve ciddi ciddi düşünüyorum hali hazırda okulun olumlu olumsuz bütün durumlarına vakıfsan anlatır ısın yada vakıf olan veyahut orada suan ögrenci olanların görüşünü bilmek isterim. Tesekğrler
CPL öğrenci ~ 3 ay önce
Konuyu buraya taşıdığınız için teşekkür ederiz öncelikle. Yaklaşık bir aydır bu sorunun ne zaman çözüleceğini bilmeden bekliyoruz sadece. Sorularımıza 'haftaya çözüleceğini düşünüyoruz' türü cevaplar alıyoruz. Ancak bu hafta bir türlü gelmiyor. Arada mağdur olan öğrencilerin durumu ki bu öğrencilerin çoğunluğu 'cpl me' aşamasındaki öğrenciler hiç bir yöneticinin umurunda değil. Konuyu çözecek kişiler olaya siyasi veya rant gözüyle bakıyorlar maalesef. Pilot olmak aşkına bir sürü zorluğa girerek kredi çeken, işini gücünü bırakan arkadaşlar var aramızda. Konuya siyasi veya rant gözüyle bakan yöneticilerin bir an önce ellerini vicdanlarına koyarak bizleri bu kadar mağdur etmelerinin farkına varmalarını bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000