10 Şubat 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Dünyanın her yerinde her ülkenin kendi kültürel anlayışına göre bu tip olaylara tepki veriş tarzı vardır.Türk insanının aceleci ,olayın sıcaklığıyla birazda suçlu arama kaygısıyla hareket etmesi ne ilk ne de son olacak.Buna gazeteciler de dahil.Ancak sizin sırf hükümete muhalefet açısından bu olaya yaklaşımı bu denli kültürel unsurlardan kopartarak sadece benden senden olgusuna bağlamanız sizin kendi içine düştüğünüz paradoksu göstermektedir.
  • Sayın Erdem, yazınızı, yazınızda Sizin de eleştirdiğiniz tarzda-biraz-'önyargılı' gördüm. 'Elmalarla', 'kuyruk rüzgarı' biraz karışmış gibi ! Kısaca, *Başta Görsel basın olmak üzere, basın, geldiği /getirildiği seviye itibariyle, her olayda, 'sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor'; bu doğru. Bu tutum sadece bu kaza üzerine gösterilmedi. *Havacılıkla ilgili Eğitim Kurumlarımızın durumu, diğerlerinden farklı değil; neden olsun ki ? *Başta basın olmak üzere, Taksi Şöförü dahil, Vatandaşın bu olaylara ilgisi faydalı mıdır, zararlı mıdır ? Ben, her şeye rağmen, faydalı olduğunu düşünüyorum; bilgisi eksik-yanlış olsa bile ! *Vatandaş, meydana gelen kazaların sebepleri hakkında zamanında, doğru ve yeterli bilgiyi alamazsa, bu ihtiyacını nasıl karşılayacak ? Mevcut durumdan memnun musunuz ? Değilseniz, Siz ne yaptınız / yapmaktasınız ? *FlightRadar24, avherald.com, bolerio,... gibi İnternet (You Tube) Siteleri iyi ki var! ....
  • Ülkedeki havacılık okulları, fakülteleri ve diğer eğitim kurumları kapatılmalı. Yerine bir tane ihtisas ûniveristesi açılmalı ve rektörü de o röporatjı veren hanfendi olmalı... Ne gûzel kafası var bayıldım ona...
  • Bu işi çok bilenlere: Bu iş sizin bildiğiniz gibi değil, olmaz dersin olur şaşarsın, öldüm dersin ölmez yine de yaşarsın, havacılık en tecrübeliyi bir saniyede, en bilgiliyi yarım saniyede harcayabilir. Sürekli çalışma, uçuş disiplini çok önemli. En büyük havayolu şirketleri, en iyi pilotlar bile kaza yapıyor. Biz toplum olarak her işte olduğu gibi bu konuda da bilgisiz ve yargısız infaz yapıyoruz. Kimin ne dediğinin ne önemi var ki. Asıl önemli olanlar doğru nedenler.
  • Müthiş bir yazı. Cesaretiniz için sizi tebrik ederim. Sizin gibi cesur kalemlere ihtiyacımız var. Tüm Pegasus ailesine de ayrıca geçmiş olsun. Sizi seviyoruz.
  • Pilota baskı deyince THY gelir akıllara. Cesareti olan pas geçer. İneceksin arkadaş. İga nın adını kirletmeyeceksin. Hardlanding leri gövde hasarlarını araştırın. Iga da THY de kaza geliyorum diye avazı çıktığı kadar bağırıyor. Ama duyan yok kulaklar tıkalı.
  • Havacılık manipülasyona açıktır, kaderinde var. Şöyle bir örgütüz böyle bir amacımız var diye ses getirmek bile medyada yer bulur. Burun dahi kanamasa hijacking dikkat çeker
  • özel şirketleri yediler,şimdi sıra pegasusta. o da giderse THY tekeli oluşacak. artık 1000TL den aşağı yurtiçi bilet bulamasınız. yurtdışı hiç yazmayım.pegasusu savunduğum yok ama nedir bu özel şirket düşmanlığı yahu. 20 sene önce ne kadar çok havayolu vardı.aklıma gelenler alfa,istanbul havayolları,sky ve böyle gider.
  • Kocaeli Üniversitesi'nde hocam olan kişiyi sizinde belirtmiş olduğunuz gibi izlerken çok üzüldüm. İçimden adeta bunlar mı bize havacılık ruhunu anlatmaya çalışıyor diye düşündüm. Maalesef ki kendisi adeta ün kazanmak için televizyonlara çıktığı apaçık belliydi. Suç aslında başta kaza kırımla ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanları oraya çıkaran televizyon şirketlerinde ve okullardaki havacılık fakültelerine bir tane ''ÇALIŞMAYAN'' uçak gönderip böbürlenen Shgm'dedir.
  • O zaman bir düzeltme yapalım pegasus 3 değil 2 uçağı kal etti, Ocak ayında pistten çıkan uçakları halen uçmakta... ;)

Hırsınız batsın!

5 Şubat günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan pistten çıkma hadisesi ile ilgili günlerdir kesintisiz yayınlar izliyoruz. Henüz kara kutu açılmadan, teknik veriler ortaya çıkmadan, tahminler üzerinden senaryolar üretiliyor, suçlular bulunuyor, infazlar yapılıyor.

Şirketi, pisti, pilotu, kontrolörü… Hepsini ayrı ayrı hedefe koyuyor, suçlu ilan ediyorlar.

Bu kaza özelinde, kaza sonrası yaşanan süreci medya tutumu açısından ayrı yere koymak gerektiğini düşünüyorum. Malumatlı değil talimatlı gazetecilik anlayışının bir örneğini yaşıyoruz. Tren kazalarına susan, çöken binalarda yiten canlara sesini çıkarmayan, yurtlarda çıkan yangınlarda diri diri yanan çocuklara sus pus olan gazetecilik, her nedense Sabiha Gökçen ve Pegasus Havayolları sözkonusu olunca konuştukça konuşuyor. Haberi köpürtmek için talimatlandırıldıkları o kadar belli ki, normal şartlarda ana haber bültenlerinde birkaç dakika değinip geçecekleri haberi, sabahlara kadar yaptıkları yayınlarla gündemde tutma gayretine giriyorlar.

Her önüne gelene mikrofon uzatmaktan çekinmiyorlar. Öyle ki, pilot diye yayına çıkardıkları biri gerçekte pilot değil! Kim bu meczup diye biraz araştırdım. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde lisans kaydı yok. Sektörde kimse tanımıyor. Sonra gerçeği öğrendim ki, uzman diye görüşüne başvurulan bu kişi aslında pilot değil Ostim Sanayi Sitesi’ndeki bir torna tesfiyeci!

Trajikomik…

Kocaeli Üniversitesi’nde havacılık bölüm başkanı olan bir akademisyenin pistlerle ilgili yaptığı değerlendirme ise, hem bu kaza özelinde kimlere mikrofon uzatıldığını bize gösterdi hem de bazı üniversitelerdeki havacılık bölümlerindeki eğitim kadrolarının kalitesinin ne durumda olduğunu anlamamıza yardımcı oldu!

Kazanın yaşandığı 5 Şubat tarihinden bu yana bir havayolu şirketi ve bir havalimanı alenen toplum önünde linçe uğradı. Üç günde, bu kaza ile ilgili gazete, internet ve televizyonlarda yapılan haber sayısı 15 bin civarında…

Sosyal medya hariç…

Bindiğim taksi şoförü bile, “ Pilot suçluymuş, arkadan çok rüzgar varmış, pilot pistin sonuna inmiş” yorumu yaptı.

Haberlerde bahsedilen verilerin birçoğu resmi kabul edilemez çünkü Flightradar24 sitesinden alıntı… Bu site çok işe yaramakla birlikte, örneğin İstanbul’dan İzmir’e giden bir uçağı bazen Ankara’ya gider gibi gösterebiliyor. Ya da yerdeki bir uçağı bir seferi yapıyor gibi de ekrana yansıtabiliyor. Bu arada bahsedilen, yer süratı, teker koyma noktasına ait veriler doğru da olabilir ama ne pilotun ekranındaki kuyruk rüzgarı hızını biliyoruz, ne de pilotların son anda uçakta ne yaşadıkları hakkında en küçük bir bilgimiz var. Ama buna rağmen, sokaktaki vatandaşa, “Pilot ve şirket suçlu” algısı başarıyla işlenmiş!

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da  Pegasus Hava Yolları’nın da avukatı değilim  ancak bu ülkeye katma değer sağlayan ve hizmet ihracatında en üst sıralarda yer alan kurumlara yapılan sistemli taarruza itirazım var.

30 yıldır ilk kez üç kişinin yaşamını yitirdiği ölümlü bir kazaya neden olduğu için “Pegasus kapatılsın, uçuşları durdurulsun” çığlıkları atanların ölümlü kaza yaşanan diğer durumlar için de aynı hassasiyeti göstermelerini beklemek elbette hayalcilik olur.  Ama en azından “El insaf” diyorum…

Ayrıca, pilotun pas geçmemesini ve inişte ısrar etmesini, şirketin iş modelinden yola çıkarak, “Pas geçen pilotlara maliyeti artırdığı için ceza veriyorlar” algısı yaratarak Pegasus Havayolları’nı; pist yorgun diyerek Sabiha Gökçen Havalimanı’nı emniyetsiz ilan etme gayretinin ne amaçla yapıldığını da çok iyi biliyoruz.

Şu bir gerçek ki, hiçbir havayolu, pas geçmeden kaynaklanan birkaç bin TL’lik ek maliyeti, uçuş emniyetinin önünde tutmaz, tutamaz. Sonrasında yaşanabilecek olası bir kaza durumunda sonuçların çok ağır olabileceği, geçmişte yaşanan tecrübelerle sabit olduğu için bunu akıllarından bile geçirmezler.  Hatta pistte olağanüstü bir durum yoksa, pas geçme bir hava olayı olarak değerlendirilmediği için bir çok havayolu tarafından artık raporlanmaz bile… Pilotun pas geçme baskısı yaşamaması ve uçuş emniyetini riske edecek durumlarda mümkünse pas geçme seçeneğini kullanması için alınmıştır bu kararlar…Bir nevi, uçuş emniyetinin gerektirdiği zamanlarda pas geçmeye teşviktir.

Ama bunlar kimin umurunda değil mi?

Sonuçta bu bir kavga…

Kullanılan silah ise malumatlı değil talimatlı gazetecilik…

Hem Sabiha Gökçen’in hem Pegasus’un kapısına kilit vurulsa zil takıp oynayacaklar…

Senaryo aslında tanıdık. Zamanında diğer özel şirketlere yapılanlar,  şimdi başkalarına yapılıyor.

Bunu yaparken ne istihdam edilen binler, ne de rekabetin yok olmasıyla tek bir şirkete mahkum olacak vatandaş umurlarında…

Varsa yoksa, hepsi bizim olsun kavgası…

Ne diyeyim ki?

Hırsınız batsın…

Hırsınız batsın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

ali ~ 5 ay önce
Dünyanın her yerinde her ülkenin kendi kültürel anlayışına göre bu tip olaylara tepki veriş tarzı vardır.Türk insanının aceleci ,olayın sıcaklığıyla birazda suçlu arama kaygısıyla hareket etmesi ne ilk ne de son olacak.Buna gazeteciler de dahil.Ancak sizin sırf hükümete muhalefet açısından bu olaya yaklaşımı bu denli kültürel unsurlardan kopartarak sadece benden senden olgusuna bağlamanız sizin kendi içine düştüğünüz paradoksu göstermektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gözlemci ~ 5 ay önce
Sayın Erdem, yazınızı, yazınızda Sizin de eleştirdiğiniz tarzda-biraz-'önyargılı' gördüm. 'Elmalarla', 'kuyruk rüzgarı' biraz karışmış gibi ! Kısaca, *Başta Görsel basın olmak üzere, basın, geldiği /getirildiği seviye itibariyle, her olayda, 'sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor'; bu doğru. Bu tutum sadece bu kaza üzerine gösterilmedi. *Havacılıkla ilgili Eğitim Kurumlarımızın durumu, diğerlerinden farklı değil; neden olsun ki ? *Başta basın olmak üzere, Taksi Şöförü dahil, Vatandaşın bu olaylara ilgisi faydalı mıdır, zararlı mıdır ? Ben, her şeye rağmen, faydalı olduğunu düşünüyorum; bilgisi eksik-yanlış olsa bile ! *Vatandaş, meydana gelen kazaların sebepleri hakkında zamanında, doğru ve yeterli bilgiyi alamazsa, bu ihtiyacını nasıl karşılayacak ? Mevcut durumdan memnun musunuz ? Değilseniz, Siz ne yaptınız / yapmaktasınız ? *FlightRadar24, avherald.com, bolerio,... gibi İnternet (You Tube) Siteleri iyi ki var! ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademisyen'e ~ 5 ay önce
Ülkedeki havacılık okulları, fakülteleri ve diğer eğitim kurumları kapatılmalı. Yerine bir tane ihtisas ûniveristesi açılmalı ve rektörü de o röporatjı veren hanfendi olmalı... Ne gûzel kafası var bayıldım ona...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 5 ay önce
Bu işi çok bilenlere: Bu iş sizin bildiğiniz gibi değil, olmaz dersin olur şaşarsın, öldüm dersin ölmez yine de yaşarsın, havacılık en tecrübeliyi bir saniyede, en bilgiliyi yarım saniyede harcayabilir. Sürekli çalışma, uçuş disiplini çok önemli. En büyük havayolu şirketleri, en iyi pilotlar bile kaza yapıyor. Biz toplum olarak her işte olduğu gibi bu konuda da bilgisiz ve yargısız infaz yapıyoruz. Kimin ne dediğinin ne önemi var ki. Asıl önemli olanlar doğru nedenler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 5 ay önce
Müthiş bir yazı. Cesaretiniz için sizi tebrik ederim. Sizin gibi cesur kalemlere ihtiyacımız var. Tüm Pegasus ailesine de ayrıca geçmiş olsun. Sizi seviyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilota baskı mı ~ 5 ay önce
Pilota baskı deyince THY gelir akıllara. Cesareti olan pas geçer. İneceksin arkadaş. İga nın adını kirletmeyeceksin. Hardlanding leri gövde hasarlarını araştırın. Iga da THY de kaza geliyorum diye avazı çıktığı kadar bağırıyor. Ama duyan yok kulaklar tıkalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Külliyen yalan ~ 5 ay önce
Kesinlikle böyle bir durum yok arkadaşım mesleği ne acaba bu kadar kolay iftira atabiliyor. Üzerimizde en ufak bir baskı yok, en ufak bir tereddüt durumunda dahi pas geçmemiz tavsiye ediliyor.
Hamis ~ 5 ay önce
Havacılık manipülasyona açıktır, kaderinde var. Şöyle bir örgütüz böyle bir amacımız var diye ses getirmek bile medyada yer bulur. Burun dahi kanamasa hijacking dikkat çeker

Yanıtla

Kalan karakter 1000
diğer ~ 5 ay önce
özel şirketleri yediler,şimdi sıra pegasusta. o da giderse THY tekeli oluşacak. artık 1000TL den aşağı yurtiçi bilet bulamasınız. yurtdışı hiç yazmayım.pegasusu savunduğum yok ama nedir bu özel şirket düşmanlığı yahu. 20 sene önce ne kadar çok havayolu vardı.aklıma gelenler alfa,istanbul havayolları,sky ve böyle gider.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kartal ~ 5 ay önce
Kocaeli Üniversitesi'nde hocam olan kişiyi sizinde belirtmiş olduğunuz gibi izlerken çok üzüldüm. İçimden adeta bunlar mı bize havacılık ruhunu anlatmaya çalışıyor diye düşündüm. Maalesef ki kendisi adeta ün kazanmak için televizyonlara çıktığı apaçık belliydi. Suç aslında başta kaza kırımla ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanları oraya çıkaran televizyon şirketlerinde ve okullardaki havacılık fakültelerine bir tane ''ÇALIŞMAYAN'' uçak gönderip böbürlenen Shgm'dedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 5 ay önce
Aferin sana genç arkadaşım. Bu iş kimsenin tekelinde değil aynı soruları birden fazla profesyonele sorun. Gelisiminizi sözde akademisyenlere emanet etmeyin.
Çaylak Havacı ~ 5 ay önce
O zaman bir düzeltme yapalım pegasus 3 değil 2 uçağı kal etti, Ocak ayında pistten çıkan uçakları halen uçmakta... ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000