31 Ekim 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • yorum altındaki tarih profesörlerine sormak isterim 1. dünya savaşı, kurtuluş savaşı dönemlerinde pakistan mı vardı da bileziklerini bozdurup bize göndermişler?
  • Yada uçuracak ekip sıkıntısını aşmanın başka bir yolu olabilir
  • allah askına sayıon hocam kım olacak? oncekı YK başkanı ilker bey :)
  • Hindistan Amerika uçuşları Avrupa üzerinden mi oluyor. Ben büyük okyanus rotasını daha kısa dır diyebtahmin etmiştim
  • Pakistan la Hindistan sorunlarını çözseler bizde en çok kazanan taraflardan biri oluruz. Temelde Pakistan kardeşimiz ve doğal olarak onun yanındayız ama Hindistan'ın da sıkıntısını görüp orta noktada buluştursak ne güzel olur. Hindistanlı arkadaşlarım var çok da iyi insanlar. İnşallah olur.
  • JA, JB ve JC eski dostlar
  • Avrupada yaşayan çok sayıda hintli istanbul üzerinden gidip geliyor, çok iyi bir hamle
  • Sayın Yazar Tespitiniz yerinde değil izlenimi uyandırıyor. 2019 yılında Delhi İstanbul hattında bir kaç kez Airbus A321-271NX tipi uçakla yolculuk ettim. Bilakis bu uçaklar 222 yolcu ile düşük maliyetli uçuş sağlamaktadır. Başka özel sebepler olabilir. Indigo'nun İstanbul'a gerçekleştirmiş olduğu uçuşlar 2019 yılından beri Hindistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından özel olarak gözlem altında tutulmaktadır.

Hindistan’a kiralanan THY uçaklarının perde arkasında ne var?

Türk Hava Yolları, 2008 yılı Aralık ayında Hindistan merkezli Jet Airways'ten üç adet Boeing 777-300ER uçağı kiralayarak, sipariş vermeden önce bu uçak tipini test etmişti. O günlerde, geniş gövde konusunda arayış içerisinde olan THY'nin, sonraki yıllarda vereceği geniş gövde uçak sipariş kararında, ekipleri ile birlikte (wetlease) olarak kiralanan Boeing 777-300ER uçaklarının etkisini inkar etmek imkansız.

THY'nin, "sipariş vermeden önce bir deneyelim" stratejisinin uygulamada başarılı olduğunu sonraki yıllardaki ağırlıklı Boeing 777 siparişlerinden anlamak mümkün... Kim ne derse desin, akılcı bir stratejiydi...

THY, bundan 14 yıl önce Hindistan'dan Boeing 777-300ER kiralayarak tanıştığı bu modelde uçakları bu kez Hindistan'a kiralıyor. Ama buradaki amaç biraz farklı. Onu aşağıda açıklayacağım.

Hindistan'ın dar gövde uçak filosuna sahip havayollarından Air Indigo ile THY arasında yapılan anlaşma gereği, üç adet Boeing 777-300ER uçağı kokpit ekibi ile birlikte wetlease olarak Hindistanlı şirkete kiralandı.

Daha önce geniş gövde uçak işletme konusunda tecrübesi olmayan Air Indigo, Hindistan'da düşük maliyetli iş modeli ile operasyon düzenliyor ve hali hazırda yüzde 57 ile Hindistan'ın pazar payı en büyük taşıyıcısı konumunda... Ağırlıklı olarak Airbus 320 ailesi uçakları olmak üzere 279 adet uçağı var. Bunun yanı sıra, Airbus'ın dar gövde ile geniş gövde arasında, uzun menzil avantajı sunan A321XLR siparişlerinin teslim tarihi ise eğer üretimde bir sarkma olmazsa 2024 yılı gibi görünüyor.

Düşük maliyetli konsepti benimseyen Air Indigo'nun uçaklarının tamamı ekonomi sınıfı ve uçaklarda sıcak yemek servisi olmadığı için fırın dahi yok... Dolayısıyla kabin ekiplerinin business class sınıfında hizmet verecek tecrübesi de bulunmuyor.
Böyle bir şirketin Türk Hava Yolları'ndan uçak kiralaması enteresan değil mi? Üstelik hem geniş gövde hem de business class konsepti, Air Indigo'nun işletme becerisi olan bir alan değil.

İster istemez herkesin aklında şu soru var:

Air Indigo, işletme modeli net şekilde ortadayken neden THY'den Boeing 777-300ER kiralamış olabilir?
Üstelik kiraladığı üç uçak THY'nin en yüksek koltuk kapasitesine sahip, 400 yolcu kapasiteli ve business class sınıflı uçaklar...

Bir süredir Air Indigo bu uçakların kiralanması sonrası operasyon yeteneklerini kazanabilmek için çalışıyor. THY'nin İstanbul Florya'daki Uçuş Eğitim Merkezi'nde çok sayıda Air Indigo kabin memuru, tip ve servis eğitimi alıyor. Ekipler açısından zor ve epey meşakkatli iş...

Diğer taraftan ise Hindistan sivil havacılık otoritesinin wetlease operasyona karşı katı bir duruşu sözkonusu... THY ve Air Indigo tarafı, wetlease uçak anlaşmasının 2 yıl olması için uğraşıyor. Ancak Hindistan sivil havacılığı, iç pazardaki rekabeti gerekçe göstererek kiralık süresine 3+3 olmak üzere toplam 6 ay müsade ediyor. Hatırlayacaksınız THY de, 2008 yılında Boeing 777-300ER uçaklarını kiraladığında 6 ay wetlease (ekipli) ve 2 yıl dry lease (ekipsiz) olmak üzere toplam 2.5 yıllığına kiralamıştı.

Burada süre 6 aya takılmış durumda... Sanıyorum her iki havayolu da bu fikri gündemlerine aldıklarında kiralık süresinin bu kadar kısa olmasını beklemiyordu. Fakat şu an görünen o ki, Hindistan sivil havacılık otoritesi rekabet açısından içerideki şirketleri korumak istiyor ve bu sebeple bu anlaşma süresi 6 ayı geçemeyecek.

Şimdi asıl konuya gelelim. Piyasadaki bütün fırsat uçakları alan ve daha fazla uçağa ihtiyaç duyan THY, böyle bir dönemde uçaklarını neden bir başka şirkete kiralar ki? Üstelik kiralama süresi kısa, kiralayan şirketin geniş gövde tecrübesi yok ve bunun için uygun uçuş ekibi ve business class hizmet eğitimli kabin ekibi de bulunmuyorken...

Burada işin rengi ortaya çıkıyor. THY ve Air Indigo'nun bu anlaşması, 14 yıl önceki THY&Jet Airways anlaşmasından farklı görünüyor. Air Indigo'nun, çift koridor kabiliyeti olmadığı gibi yakın gelecekte geniş gövde işletme niyeti de yok. THY'nin de hiçbir zaman olmadığı kadar uçağa ve ekibe ihtiyacı var. Dolayısıyla böyle bir ortamda bu anlaşmanın arkasında farklı bir neden aramak doğru olur.

Burada akıllara tek bir olasılık geliyor. Türkiye ve Hindistan arasındaki ikili hava anlaşması gereği günde sadece karşılıklı iki sefere izin veriliyor. THY kendisine ait iki seferi de geniş gövde uçaklarla Delhi ve Bombay hatlarında kullanıyor. Ancak Air Indigo, potansiyeli tam olarak değerlendiremiyor çünkü dar gövde uçaklarla THY kadar verimli bir operasyon yapması mümkün değil. Durum böyle olunca, iki havayolu şirketini kazan&kazan çerçevesinde böyle bir anlaşma bir araya getiriyor. THY filosundaki en yüksek kapasiteli uçakları Air Indigo'ya kiralayarak izin kotası olan ancak yüksek potansiyelli Hindistan pazarında, hülle yoluyla Hindistan tarafının haklarını kullanarak pazardan daha çok pay almayı hedefliyor.

Şöyle ki, söz konusu anlaşma ile THY yeni seferleri kendi sistemindeki diğer seferlerle bağlantı sağlayarak satma kabiliyetine erişecek ve network yapısını zenginleştirecek. Hindistan’a daha fazla bağlantı vererek Amerika gibi uzun menzilli seferlerini besleyecek ve daha yüksek ücret ile bilet satabilecek.

Neresinden bakarsanız bakın, ince düşünülmüş, iyi planlanmış bir fırsat...

Kutlamak gerek...

Hindistan’a kiralanan THY uçaklarının perde arkasında ne var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

bb ~ 3 ay önce
yorum altındaki tarih profesörlerine sormak isterim 1. dünya savaşı, kurtuluş savaşı dönemlerinde pakistan mı vardı da bileziklerini bozdurup bize göndermişler?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sahte lisans ~ 3 ay önce
Yada uçuracak ekip sıkıntısını aşmanın başka bir yolu olabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşerongiller ~ 3 ay önce
allah askına sayıon hocam kım olacak? oncekı YK başkanı ilker bey :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Naşit ÖNER ~ 3 ay önce
Hindistan Amerika uçuşları Avrupa üzerinden mi oluyor. Ben büyük okyanus rotasını daha kısa dır diyebtahmin etmiştim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sözcü ~ 3 ay önce
Pakistan la Hindistan sorunlarını çözseler bizde en çok kazanan taraflardan biri oluruz. Temelde Pakistan kardeşimiz ve doğal olarak onun yanındayız ama Hindistan'ın da sıkıntısını görüp orta noktada buluştursak ne güzel olur. Hindistanlı arkadaşlarım var çok da iyi insanlar. İnşallah olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 3 ay önce
Temelde Pakistan nereden kardeşimizmiş? Bir kurtulamadınız şu ümmet muhabbetinden.
Km1 ~ 3 ay önce
Pakistan temelde nasıl kardeşin anlatsana biraz? Lütfen her ay pakistan istek yatı yap hatta direkt oraya yerleş ne de olsa kardeşin
Pakistan ~ 3 ay önce
Atatürk e kurtuluş savaşında en fazla yardımda bulunmuş bir milleti nereden kardeşimiz diye eleştiren cahiller biraz tarih okuyun.
Misafir ~ 3 ay önce
Yaşımız genç herhalde. Tarih de okumuyoruz bu kesin. Ama yazma konuşma şahane. Kurtuluş savaşında Pakistan halkı kadınları altın bileziklerini destek olsun diye bize göndermiştir. Bazen bunu kardeş yapmaz. Doğru kardeş den öte. Bu din düşmanlığı kalplerinizi karartmış.
Alisehr ~ 3 ay önce
Pakistana yati isteee. Masemki kardeslerin ya. Anlamadim gitti… pakistan sevdalilari
aslında ~ 3 ay önce
Birinci dünya savaşında ve kurtuluş savaşında alyanslarına bileziklerine kadar satıp gönderip yanımızdaa olmuşlardır konu ümmet gibi ele alınmamalı emperyalizme dik durmaya çalışan tek ülkeye olmayan kaynklarıyla yardımcı olmaya çalışmalarıdır.
ah ahhhh ~ 3 ay önce
JA, JB ve JC eski dostlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
puhahha ~ 3 ay önce
eski 777 ler için kim neden "beğenmedim" diye tikler ki
320fo ~ 3 ay önce
Avrupada yaşayan çok sayıda hintli istanbul üzerinden gidip geliyor, çok iyi bir hamle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
INDIGOIST ~ 3 ay önce
Sayın Yazar Tespitiniz yerinde değil izlenimi uyandırıyor. 2019 yılında Delhi İstanbul hattında bir kaç kez Airbus A321-271NX tipi uçakla yolculuk ettim. Bilakis bu uçaklar 222 yolcu ile düşük maliyetli uçuş sağlamaktadır. Başka özel sebepler olabilir. Indigo'nun İstanbul'a gerçekleştirmiş olduğu uçuşlar 2019 yılından beri Hindistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından özel olarak gözlem altında tutulmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alisehr ~ 3 ay önce
Aynen ve tamamen politik nedenler. Mesela bi türlü vazgecemedigimiz bu kardes pakistanlilar söylem ve sevdasi olabilir. Bize hep zarariyla geri dönmüstür

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000