04 Mart 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu sorun çözülemez arkadaşlar. SHGM'nin kafası bambaşka görmüyor musunuz? SHGM dediğiniz korku imparatorluğu Kraldan (EASA) çok daha fazla kralcı olan bir yapı. Bu yapı içerisinde de hocalar demiri eritme kabında eritilir bunlarada bişi olmaz... Nedir çünkü ? SHGM deki daire başkanları şunun bunun yeğenidir, kuzenidir, işi vardır, meşguldur THY'nin iş takibini yapmaktadır. Bütün Türk FI'lara ama adam gibi adam FI lara tavsiyem derhel, hızlıca Avrupa'daki FI çağrılarına CV lerini gönderiniz SHGM ile daha boğuşuğ durmayınız.
  • Yetişir merak etmeyin. Kuzey Kore bile pilot bulabiliyorsa sıkıntı yok.
  • kabin memurları yetiştirecek murat hz. Murat Herdem Bey Ekselansları. Bu nasıl soru?
  • Ucus okullarına guven mı kaldı türkiye de ? Top Air ucus okulunda öğrenciler ödedikleri 55.000 Euro sonrası eğitimlerini tamamlayamadan mağdur perişan olup ortada kaldı. Uçuş hocaları maaşlarını alamadan, ayrılmak zorunda kaldı. Bu Top Air Ucus Okulu denen vicdansızların, borç kredi ile topladığı eğitim parasını alıp perişan ettiği öğrenciler ve maaşını ödemediği personelleri düşünün.. ve onu zamanında denetleyip önlemleri almayan SHGM yüzünden mağdur olan bunca öğrenci ve ailesi. Bu pelin öztürk , murat öztürk , ali haydar ercan , hüseyin ercan, hamid reza shoea , amin sadr , top service , albatros air grup yüzünden türkiyedeki uçuş okullarına güvenip ne pilotaj eğitimi alınır nede uçuş hocası olarak bir okulda calışılır.
  • Bilal Ekşi Bey ve Ramazan Düzgün bu konularda çok düzenleme yaptılar ve gayret gösterdiler. Gelinen noktada kulakları çınlamıştır herhalde.
  • Ülkemizde pilota o kadar ihtiyaç varki çalıştığım yerden geçnek istediğim hava yolunun sınavlarını geçtigimi bildiğim halde yöneticilerim o hava yolu ile konuşup benim geçmemi engelleyecek kadar iş ciddiye bindi. Ve hatta sosyal medya diye bir gerekce ile de karalandım. Neyim var bende bilmiyorum. Ayrıca bu ihtiyactan dolayı tüm hocalarım da katılir diye düşünüyorum, sanki öğrenci kalitesi düşüyor gibi. Herkeze saygılar iyi uçuşlar dilerim.
  • Uçuş okullarında öğretmenlik kanayan bir yara.toplasan 12 uçuş Okulu var,12 uçuş okul Sahibi var.yüksek maliyetle pilot yetiştiren uçuş okulları isteseler fiyatları aşağı çekebilirler.türkiye de bu uçuş Okulları bu patronlarının elinde.kazananlar belli( kaliteli eğitim ve uçaklarla yola çıkan,zamanında uçuşları yapanlardır).hala 5-8 bin tl ye öğretmen pilotu çalıştıran uçuş okulları var.Hangi devirdeyiz,hangi mantıkla bunu yapıyorlar belli.öğrenci başına 60 bin yuroyu cebe indiren uçuş okul ağaları öğretmene ayda bin iki bin verirlerse tabii uçuşunu tecrübesini artıran öğretmen pilotun dışarı çıkmasıda doğaldır.şu ortamda yeni öğretmenliğe başlayan pilotun enaz 10-15 bin tl olması gerekir.türkiyedeki bu patronların biraz karı asgarıye indirip öğretmen maaşlarını ecilen düzeltmeleri gerekmektedir.sayıları kelaynak kuşu kadar azalan pilotları kaybetmeyelim. Tecrübeli pilot öğrencisini bazen kontrole verdiğinde bazı kaprisli kontrol pilotları öğrenciyi kontrolde geçirmiyor.kontrol pilotunu yetiştiren kim tecrübeli hocalar.zaten kontrole hazır değilse kontrole vermez,ayrıca hocasının hazırlayıp kontrole verdiği kişiyi en iyi tanıyan yine uçuran hocasıdır.kontrollerde buna dikkat edilmelidir. Öğretmen pilotların seçilmesi,yetiştirilmesi,dikkatli ve her kursu bitirenin fı yetkisinin verilmemesi gerekir.kurslarda;mecburi inişi,yan rüzgarda inişi,spinden çıkışı bilmeyenlerin daha iyi yetiştirilmesi gerekir. Murat herdem yazın süper ,sorun belli ama çözecek kişiler ortaya çıksalar.
  • Belki de SHGM uçuş okullarında kendisi öğretmen pilot kursları açarak, hizmet taahhütü ile sisteme öğretmen pilot yetişmesine öncülük etmelidir. Öğretmen pilotsuz pilot yetiştirilmesi mümkün olmadığı için öncelikle bu sorunu bir çözmek gerekir, O ZAMAN GERCEKTEN HOCA OLARAK HAVACILIK CAMIASINDAN ÇOK KİŞİ ÖGRETMEN OLMAK İSTER.
  • Shgm nin kontrol pilotları ve uçuş okullarındaki shgm nin kontrol icin yetkilendirdiği ogretmen pilotların en azindan 3 yilda bir bagimsiz uluslarasi bir uçuş okulundan onay alsalar iyi olur..
  • Türkiye'de sportif havacılık yok. Devlet destek olsun. Zevkine uçmak için zengin olmak gerekiyor. Ticari olmayan uçuşlara kolaylık sağlasın. Park yeri tahsis etsin. Ona vergi buna vergi yokuş yapmasın. Airline ve Hv Kuvvetleri dışında o kadar az havacı var ki, sektörün ta göbeğinde olan bizler bile havacılığı jet motoru ile uçmak zannediyoruz. PPL ile keyfine uçan adamı, yamaç paraşütçüsünü, paramotorcuyu, delta kanatçıyı kısaca bu işe gönül vermiş adamları havacı bile saymıyoruz. Havacı dediğin bi Airlineda uçar sanki! Redbull Flugtag da kendi çabaları ile kanat yapıp, 20 30 metre uçacak diye aylarını tasarımlarla harcayan, eğlenen, havacılıkla mutlu olan gençlerle kafa buluyoruz köpükle uçmaya çalışıyorlar diye. Uçuş okuluna ziyarete giden, hadi bi sorti de beni gezdirin, özledim diyen kaç pilot var, havacılıktan keyif alan. Ya 1000lerce saat uçtum 1 saat te akrobasi yapayım diyen havacı var mı? Varsa yoksa instagramda şöyle pilotum, böyle pilotum, dümdüz ils yaklaşmasını GoProya çekip işte böyle indim yeeah diyen adamlarla havacılık yapıyoruz. Uçağın karla kaplı radomunu fırça ile fo ya temizleten, bunu da marifet gibi videoya çekip "ubreliable speed olmaması için" diye konuşup bilgisini gösterdiğini sanıp, aslında ultra cahilliğini sosyal medyada paylaşan adamın kaptan olduğu ülkede ne havacılığı Allasen

Herkes havayolu pilotu olursa, pilotu kim yetiştirecek?

ICAO, dünyada her gün artarak devam eden ticari pilot ihtiyacına  sık sık dikkat çekiyor ve buna ilişkin raporlar hazırlıyor.  2010 verilerine göre 2030 yılına kadar, havayolu sektörüne 517 bin 413 ilave pilot gerekli. Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Boeing’in 2018 verilerine göre ise  bu ihtiyaç 2037’ye kadar 800.000’e dayanmış durumda.

Yine aynı istatistik çalışmasının verilerine göre,  ilerideki ihtiyaçlara cevap verilebilmesi için yılda yaklaşık 52 bin 506 pilotun yetiştirilerek sisteme girmesi  gerekirken  44 bin360 pilot ancak yetiştirilebiliyor ve yıllık pilot rezervinde 8 bin 146 pilot eksiği var.

Peki, bu kadar çok pilotu kim, nasıl ve hangi şartlarda yetiştirecek? Global bir sorun ama biz kendi ülkemiz açısından değerlendirelim. Türkiye kendi üzerine düşen pilot sayısını yetiştirmek için gerekli alt yapı ve yetkinliğe sahip mi?

Popülaritesi ve yüksek maddi getirisi sebebi ile pilot adayı gençlerin tamamı havacılık kariyerlerinde havayolu pilotu olmayı hedefliyor ve tamamen havayolu pilotluğu odaklı eğitime odaklanıyor. Türkiye’deki sistemin bir noktada tıkanması ve daha da tıkanacak olması kaçınılmaz son.

İyi ve kaliteli pilot yetiştirmek için iyi yetişmiş, kaliteli ve tecrübeli öğretmen pilotu eksikliği, bugünkü sistemin tıkanmasının, major sorunlarından biridir.

Biliyoruz ki, ülkemizde öğretmen pilotluk itibarı, hak ettiği yere getirilemediği için maalesef kendine has bir meslek gibi değil, havayollarında iş bulunamaması durumunda ya da çok ileri yaşlarda bir uğraşı yeri gibi algılanıyor. Sırf  bu yüzden, uçuş öğretmenliği mesleği olması gereken itibarı elde edemiyor ve genç pilotların ilgisini çekmiyor.

Neticede tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem normal pilot hem de tecrübeli öğretmen pilot ihtiyacı her gün artıyor. Uçabilir durumda ülkemizde 10 bin aktif pilot olduğunu varsayarsak bu rakam nüfusa oranla 1/8300 yapıyor. Ülkemizdeki aktif öğretmen pilot sayısı ise 220 civarında ve sistemin öğretmen pilot üretimi ise ihtiyaca cevap vermekten oldukça uzak.

Daha da vahim bir sorun, uçuş okullarının “Eğitim Müdürü”, “Baş Uçuş Öğretmeni” , “Tecrübeli Uçuş Öğretmeni” , “Çok Motor Aletli Uçuş Öğretmeni” gibi yönetici ve tecrübeli uçuş öğretmeni ihtiyacı. Bu sıfatlar sadece tecrübe ile kazanılabiliyor ve ülkemiz havacılığı, yönetici-tecrübeli uçuş öğretmenini, neredeyse hiç yetiştiremiyor.

Uçuş öğretmenliğini bir meslek olarak gören ve pilotluğunu sadece uçuş öğretmenliği kariyerine dönüştürmüş, öğretmen pilotluğu diğer maddi manevi unsurları bir kenara bırakarak deyimi yerindeyse aşk ile yapan tecrübeli öğretmen pilot sayısı iki elimizin parmak sayısını geçmez. Bu hocalar da sistem içerisinde çözülemeyen sorunlardan dolayı bir takım mağduriyetler yaşayarak, bazen de destek amaçlı uçuş okulları arasında transfer oluyorlar. Yaşları ilerlediğinde ise emekli olup ayrılıyorlar ki, arkalarından yetişen genç öğretmen pilotların sayısının yok denecek kadar az olması, yakın gelecekte çok daha fazla hissedilir sıkıntıları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Uçuş okulları, mezun ettikleri öğrencilerden veya sektördeki diğer genç pilotlardan öğretmen pilot olarak faydalanamıyor. Belki bir kısmından faydalansa da bu uzun soluklu olmuyor çünkü genç pilotların çoğunluğu her ne kadar hedeflerinin öğretmenlik olduğunu söylese de biraz uçuş saati yaptıktan sonra havayollarına geçmeyi tercih ediyor. Uçuş okulları da genellikle bu masraf ve zaman yatırımından kaçınıyorlar.

Burada belki uçuş okullarının bir hatası da öğretmen pilotlara yönelik maaş politikasında ‘cömert’ davranmıyor olması olabilir çünkü gerçekten ağır ve yorucu, sorumluluğu çok fazla olan uçuş öğretmenliği mesleğini icra eden en tecrübeli pilotlar dahi mezun ettikleri yeni bir pilotun maaşının yarısını dahi kazanamıyor.  Dolayısıyla uçuş öğretmenleri ilk fırsatta havayollarına geçiyorlar.

Uçuş öğretmenleri genellikle yaşadıkları kentte uçuş yapamıyorlar, her sabah çok erken kalkıp bir başka meydana gidip her gün 6 saat ve çoğunlukla konfor seviyesi düşük uçaklarda uçuyorlar.  Uçuş okulları base’lerinden farklı yerlerde uçmak zorunda kalıyorlar ve maliyetleri artıyor, hocaların üzerindeki stres ve yorgunluk katlanıyor, motivasyon düşüyor. Her öğrencinin ayrı karaktere sahip olduğu yetişkin eğitiminde, algı ve kavrama kalitesi değişik onlarca öğrenci ile ayrı ayrı uğraşıp, iptidai ve zor şartlar altında uçmayı öğretmeye çalışıyorlar. Bunca cefa ve zorluğa rağmen karşılığını maddi ve manevi alamayan uçuş öğretmenliği mesleği de, sonuç olarak ilgi görmüyor.

SHGM’NİN PİLOT EĞİTİMİ SORUNLARINA YAKLAŞIMI

SHGM sık sık uçuş eğitimi sorunları konulu toplantılar yapsa da sorunlar bir türlü çözülemiyor, aksine katlanarak artıyor.

Pilot üretiminin ve eğitim kalitesinin arttırılmasını isteyen SHGM bir türlü uçuş okullarının eğitim meydanı sorununu çözemiyor. Nüfusun en kalabalık olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya havalimanlarında eğitim uçuşları yapılamıyor. Diğer meydanlarda ise AVGAS ve MOGAS yakıtları bulunmuyor.

Ayrıca son zamanlarda sık aldığım bir haber ise SHGM’nin kontrol pilotlarının zaten sayısı çok az olan uçuş öğretmeni adayları üzerindeki standart dışı uygulamaları ve baskıları. İki yıl önce SHGM’nin Öğretmen Pilot kontrollerini sadece kendisinin yapacağı ve yetkilendirilmiş harici kontrol pilotlarına bırakılmayacağı kararından sonra uçuş öğretmeni üretimi yarıdan fazla düştü. Gelen haberlerden kontrol pilotlarının otomatik refleksle “İlk kontrolde geçilemez” zihniyeti ile adayların hiç birisi başarılı olsa dahi sınavları geçemiyor. Baskı ve talepleri her geçen gün artan kontrol pilotlarının farklı farklı ve standart dışı beklentileri olduğunu da göz ardı etmiyorum.

Kontrol pilotlarının yeni adaylar ve öğretmenlik tazeleyecek tecrübeli öğretmenlere karşı bu tavrı “Kontrolü Kaybetmek” endişesinden mi kaynaklıdır bilinmez ancak şunu da sormak gerekir bu kontrol pilotlarının kendi kontrolleri hangi standartlarda yapılıyor? Kontrol pilotlarının geçmişindeki uçuş öğretmenliği ile sektör tecrübesi seviyesi nedir?

Kontrol pilotlarının kendi kontrollerinin bağımsız ve uluslararası bir denetleme kuruluşu ya da STK tarafından incelenmesi gereklidir görüşündeyim. Zira özellikle SHGM personeli olan bazı kontrol pilotları kısa bir süre sonra egosuna yenik düşüp, pilotlara karşı kendisini devletin havacılıktaki tek otoritesi gibi davranmaya başlıyor ki bu çok tehlikeli bir durum!

Tüm bunlara ilaveten SHGM, nitelikli personelin çapraz olarak kullanılabilmesine müsaade etmemektedir. Yurtdışı okullarda niteliği olan havayolu pilotları hem sisteme katkısı olabilmesi hem de kendileri hobi amaçlı boş zamanlarında uçuş okullarında, kulüp ve derneklerde uçuş öğretmenliği yapıyor ve sisteme faydalı oluyor. SHGM’nin nitelikli uçuş öğretmenlerinin çapraz olarak kullanılabilmesi için destek vermesi, okulları arasında standardizasyon ve kalite artımını da sağlayacaktır.

Havayollarının pilot alımı yapacağı beklenen Ağustos ayından sonra çok daha şiddetlenecek olan uçuş öğretmenleri sancısı kolay kolay geçeceğe benzemiyor. SHGM’nin bu konuda çok acil iyileştirmeler yapması, uçuş öğretmenliğini desteklemesi ve kontrol pilotlarının tekelini kırması elzem. SHGM gerekirse burada taraf olarak o masaya oturmalı, uçuş öğretmenlerinin şartlarının iyileştirilmesi ve havayolu pilotluğunun cazibesine yenilen öğretmen pilotlara, “ Anlatın bakalım derdinizi” diyerek bir formül üretmelidir.  Belki de SHGM uçuş okullarında kendisi öğretmen pilot kursları açarak, hizmet taahhütü ile sisteme öğretmen pilot yetişmesine öncülük etmelidir. Öğretmen pilotsuz pilot yetiştirilmesi mümkün olmadığı için öncelikle bu sorunu bir çözmek gerekir, haksız mıyım?

Herkes havayolu pilotu olursa, pilotu kim yetiştirecek?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Zinhar ~ 7 ay önce
Bu sorun çözülemez arkadaşlar. SHGM'nin kafası bambaşka görmüyor musunuz? SHGM dediğiniz korku imparatorluğu Kraldan (EASA) çok daha fazla kralcı olan bir yapı. Bu yapı içerisinde de hocalar demiri eritme kabında eritilir bunlarada bişi olmaz... Nedir çünkü ? SHGM deki daire başkanları şunun bunun yeğenidir, kuzenidir, işi vardır, meşguldur THY'nin iş takibini yapmaktadır. Bütün Türk FI'lara ama adam gibi adam FI lara tavsiyem derhel, hızlıca Avrupa'daki FI çağrılarına CV lerini gönderiniz SHGM ile daha boğuşuğ durmayınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yetişir ~ 7 ay önce
Yetişir merak etmeyin. Kuzey Kore bile pilot bulabiliyorsa sıkıntı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabi ki ~ 7 ay önce
kabin memurları yetiştirecek murat hz. Murat Herdem Bey Ekselansları. Bu nasıl soru?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sen ~ 7 ay önce
nasıl bir gr.z.k.ls.n. bro ya ? adam ne yazıyor, sen ne konuşuyorsun ?
Top Air Magdurları ~ 7 ay önce
Ucus okullarına guven mı kaldı türkiye de ? Top Air ucus okulunda öğrenciler ödedikleri 55.000 Euro sonrası eğitimlerini tamamlayamadan mağdur perişan olup ortada kaldı. Uçuş hocaları maaşlarını alamadan, ayrılmak zorunda kaldı. Bu Top Air Ucus Okulu denen vicdansızların, borç kredi ile topladığı eğitim parasını alıp perişan ettiği öğrenciler ve maaşını ödemediği personelleri düşünün.. ve onu zamanında denetleyip önlemleri almayan SHGM yüzünden mağdur olan bunca öğrenci ve ailesi. Bu pelin öztürk , murat öztürk , ali haydar ercan , hüseyin ercan, hamid reza shoea , amin sadr , top service , albatros air grup yüzünden türkiyedeki uçuş okullarına güvenip ne pilotaj eğitimi alınır nede uçuş hocası olarak bir okulda calışılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucuz etin yahnisi; ~ 7 ay önce
Ucus egitim ucretinin 55k euro oldugunu yazmisiniz. TOP air NEDEN ucuz ?? Diger okullar 65-75k euro iken NEDEN 55k? Magdur olanlara gecmis olsun tabiki ama ucuz olmasinin bir sebebi vardir.
Ne ekersen onu biçersin ~ 7 ay önce
Kesinlikle katılıyorum; Türkiye'de insanlar paraları ile daha eğitim aşamasında öyle rezil edildiler ki , lanet okuyup bu işi bırakan çok adam gördüm ; hem de çok iyi pilot olabilecek ve de kaliteli insanlar...Sektörü ve otoritesi kendisine çeki düzen vermediği sürece daha çok ağlarlar adam yok diye.Hakettiler mi, bence kesinlikle hakettiler.Etme bulma dünyası.
Bir zamanlar ~ 7 ay önce
Bilal Ekşi Bey ve Ramazan Düzgün bu konularda çok düzenleme yaptılar ve gayret gösterdiler. Gelinen noktada kulakları çınlamıştır herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir garip FI ~ 7 ay önce
Ülkemizde pilota o kadar ihtiyaç varki çalıştığım yerden geçnek istediğim hava yolunun sınavlarını geçtigimi bildiğim halde yöneticilerim o hava yolu ile konuşup benim geçmemi engelleyecek kadar iş ciddiye bindi. Ve hatta sosyal medya diye bir gerekce ile de karalandım. Neyim var bende bilmiyorum. Ayrıca bu ihtiyactan dolayı tüm hocalarım da katılir diye düşünüyorum, sanki öğrenci kalitesi düşüyor gibi. Herkeze saygılar iyi uçuşlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 7 ay önce
Daha herkes yazmayı bilmiyorsun.
320 Kpt ~ 7 ay önce
Abicim bak, Afa'da eğitmen isen ve Atlasa geçmeni Afa istemediyse ona bi lafım yok. Onun dışında hiç bir okul, bir havayoluna şunu almayın diye baskı yapamaz yok öyle bi dünya. Hava kuvvetleri bile zor beceriyor o işi, şunu almayın bunu almayın diye, zor kaf dinletiyor seninki laf şimdi. Biz de elendik zamanında, biz de fail olduk. Ama hatamızı gördük üzerine gittik. Olmuş bi talihsizlik elenmişsin. Habire suçu başkasına atmak gelişime kapalı olduğunu gösterir ki, bunu mülakatta farkederlerse konuşmalarından, herşeyi geçsen mülakattan kalırsın yine. Öğretmensin, habire öğrencilerini eleştiriyorsun biraz da kendini eleştir bak dünyan değişecek. Ben şahsen çok eleştirdim kendimi başarısız olduğum zamanlar
Uçuş öğretmeni- uçuş Okulu sahipleri... ~ 7 ay önce
Uçuş okullarında öğretmenlik kanayan bir yara.toplasan 12 uçuş Okulu var,12 uçuş okul Sahibi var.yüksek maliyetle pilot yetiştiren uçuş okulları isteseler fiyatları aşağı çekebilirler.türkiye de bu uçuş Okulları bu patronlarının elinde.kazananlar belli( kaliteli eğitim ve uçaklarla yola çıkan,zamanında uçuşları yapanlardır).hala 5-8 bin tl ye öğretmen pilotu çalıştıran uçuş okulları var.Hangi devirdeyiz,hangi mantıkla bunu yapıyorlar belli.öğrenci başına 60 bin yuroyu cebe indiren uçuş okul ağaları öğretmene ayda bin iki bin verirlerse tabii uçuşunu tecrübesini artıran öğretmen pilotun dışarı çıkmasıda doğaldır.şu ortamda yeni öğretmenliğe başlayan pilotun enaz 10-15 bin tl olması gerekir.türkiyedeki bu patronların biraz karı asgarıye indirip öğretmen maaşlarını ecilen düzeltmeleri gerekmektedir.sayıları kelaynak kuşu kadar azalan pilotları kaybetmeyelim. Tecrübeli pilot öğrencisini bazen kontrole verdiğinde bazı kaprisli kontrol pilotları öğrenciyi kontrolde geçirmiyor.kontrol pilotunu yetiştiren kim tecrübeli hocalar.zaten kontrole hazır değilse kontrole vermez,ayrıca hocasının hazırlayıp kontrole verdiği kişiyi en iyi tanıyan yine uçuran hocasıdır.kontrollerde buna dikkat edilmelidir. Öğretmen pilotların seçilmesi,yetiştirilmesi,dikkatli ve her kursu bitirenin fı yetkisinin verilmemesi gerekir.kurslarda;mecburi inişi,yan rüzgarda inişi,spinden çıkışı bilmeyenlerin daha iyi yetiştirilmesi gerekir. Murat herdem yazın süper ,sorun belli ama çözecek kişiler ortaya çıksalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇOK HAKLI ~ 7 ay önce
Belki de SHGM uçuş okullarında kendisi öğretmen pilot kursları açarak, hizmet taahhütü ile sisteme öğretmen pilot yetişmesine öncülük etmelidir. Öğretmen pilotsuz pilot yetiştirilmesi mümkün olmadığı için öncelikle bu sorunu bir çözmek gerekir, O ZAMAN GERCEKTEN HOCA OLARAK HAVACILIK CAMIASINDAN ÇOK KİŞİ ÖGRETMEN OLMAK İSTER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt. ~ 7 ay önce
Shgm nin kontrol pilotları ve uçuş okullarındaki shgm nin kontrol icin yetkilendirdiği ogretmen pilotların en azindan 3 yilda bir bagimsiz uluslarasi bir uçuş okulundan onay alsalar iyi olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320 Kpt ~ 7 ay önce
Türkiye'de sportif havacılık yok. Devlet destek olsun. Zevkine uçmak için zengin olmak gerekiyor. Ticari olmayan uçuşlara kolaylık sağlasın. Park yeri tahsis etsin. Ona vergi buna vergi yokuş yapmasın. Airline ve Hv Kuvvetleri dışında o kadar az havacı var ki, sektörün ta göbeğinde olan bizler bile havacılığı jet motoru ile uçmak zannediyoruz. PPL ile keyfine uçan adamı, yamaç paraşütçüsünü, paramotorcuyu, delta kanatçıyı kısaca bu işe gönül vermiş adamları havacı bile saymıyoruz. Havacı dediğin bi Airlineda uçar sanki! Redbull Flugtag da kendi çabaları ile kanat yapıp, 20 30 metre uçacak diye aylarını tasarımlarla harcayan, eğlenen, havacılıkla mutlu olan gençlerle kafa buluyoruz köpükle uçmaya çalışıyorlar diye. Uçuş okuluna ziyarete giden, hadi bi sorti de beni gezdirin, özledim diyen kaç pilot var, havacılıktan keyif alan. Ya 1000lerce saat uçtum 1 saat te akrobasi yapayım diyen havacı var mı? Varsa yoksa instagramda şöyle pilotum, böyle pilotum, dümdüz ils yaklaşmasını GoProya çekip işte böyle indim yeeah diyen adamlarla havacılık yapıyoruz. Uçağın karla kaplı radomunu fırça ile fo ya temizleten, bunu da marifet gibi videoya çekip "ubreliable speed olmaması için" diye konuşup bilgisini gösterdiğini sanıp, aslında ultra cahilliğini sosyal medyada paylaşan adamın kaptan olduğu ülkede ne havacılığı Allasen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot Adayi ~ 7 ay önce
Yazdiginiz seyler o kadar dogru ki. İste bu yuzden dunyada havacilik bizim ulkemizden cok daha gelismis. İnsanlar yurtdisinda daha 16 yasinda planorle ucmaya basliyor. Bizim ulkemizde havacilik bir hobi degil sadece para kazanma kapisi. İnsanlar pilotlugu isimlerinin basina gelecek unvan icin istiyor.
Elinde ~ 7 ay önce
Tesbihle gezen lan lun diyip kendinden alt seviyedeki kişileri kucumseyen corendonun pilotu da içinde bir de onların mevkisinden ötürü yalakalık yapanlar ve yüzüne gülüp arkasından sovebler de çok

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000