14 Nisan 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • YABANCI PİLOT UÇURMA DURUMU SHGM YASAL MEVZUATTA MEVCUTTUR.SADECE THY DEĞİL DİĞER ŞİRKETLERDE KENDİNCE MAZERETLERLE KENDİ ÜLKESİNİN PİLOTLARINA BİRTAKIM FARKLI UYGULAMALARLA SAF DIŞI ETMEKTE YOK SAYMAKTADIR.BU SORUNUN ASIL SHGM TARAFINDAN BU DURUMA MÜDAHALE ETMESİ UYGUN OLACAKTIR..UÇAN UÇMAYAN TÜM PİLOTLARIN LİSTESI SHGM .TÜM EVRAKSAL KAYITLARIYLE BULUNMAKTADIR.AYRICA TALPADA DA MEVCUTTUR.TALPA SHGM DEN BU PİLOTLARIDA TESPİT EDEBİLİR.EĞER HER HANGİBİR ŞİRKETİN PİLOTA İHTIYACI VARSA ÖNCELİKLE SHGM DEN VEYA TALPADAN İŞSİZ OLAN PİLOTLARDAN TERCİH EDER VEYA İHTIYACINI BURDAN KARŞILAYABILIR.KURALLAR GEREĞİDE BİR ÜLKE ÖNCELİKLE KENDİ ÜLKESİNDEKİ PİLOTLARDAN İHTİYACINI KARŞILAMASI GEREKİR.BİZLER AVRUPADA BİR ŞİRKETE BAŞVURUNCA ÖNCELİK ÜLKENIN VATANDAŞI OLMADIĞIMIZI 2NCİ CEVABIDA AB ÜYESİ ÜLKELERDEN KARŞILANACAĞINDAN UZAK DOĞUDAKI ŞİRKETLERİ ÖNERMEKTEDİRLER.AVRUPADA TATİL İÇİN BİLE VİZE ALMAK ZORKEN ÇALIŞMAYI NASIL BAŞARACAĞIZ.YÖNETİCİLER VİCDANLARINI ÜLKE PİLOTUNDAN YANA KULLANMALIDIR.
  • THY, SHGM'nin pilotlara vermiş olduğu ICAO İnglizce seviye belgesini de kabul etmiyor! Düşünsenize bir Amerikan havayolu şirketi FAA'nin yapmış olduğu sınavı tanımasın, yok saysın ve yeniden yapsın. THY'nin bu davranışından değişik anlamlar çıkarılmalıdır: 1 - Ben seni otorite olarak kabul etmiyorum. 2 - Ben senin sınavları nasıl yaptığını biliyorum. Aslına bakarsanız farklı bir şey beklemek iyimserlik olurdu. THY'nin istekleri ve ihtiyacları doğrultusunda talimatlar üreten, hangi bulguları yazması gerektiği söylenen bir Sivil Havacılık otoritesini böyle bir durumda THY tabii ki takmayacaktır.
  • Atlasjet yabancı sınırlamasına uymakta. Şirkette yabancı F/O sayısı %10 barajına çekildi.
  • SHGM'nin son zamanlarda hep fuzili işlerle uğraştığını bilmeyen mi var? SHGM'nin eski genel müdürlerinden birisi derdi ki SHGM'de hangi yönetici sektörden birisine "tamam çok güzel söylediniz ancak biz bu konuları bilmiyoruz veya bizim zamanımız yok, personelim eksik" siz bu konuda bir taslak hazırlayıp getirin biz yayınlayalım" o gün onun işine son verip göndereceksiniz. SHGM onun bunun verdiği akılla veya kulaktan dolma boş işlerle iş yapılacak bir yer değil ki. Yapılacak düzenlemelerin bin kez düşünülmesi, tartışılması ve uygulanabilirse yapılması şart. Bu işler yaz boz tahtası na döndürülmüşse sorun var demektir.
  • Bildiğimiz konular; SHGM'ye birisi bir akıl veriyor, o da doğrusuna yanlışına bakmadan bir kağıt yayınlıyor. SHGM sanıyor ki yayınlarsın bir kağıt okus pokus herşey düzelir. Bu örneğin dışında da onlarca konuda düznleme yapıyorum ayaklarına kağıtlar yayınlandı ancak uygulamda eski tas eski hamam. Ya kardeşim uygulanabilir olmayan düzenlemeyi yaptığını sanıp ne devleti ve SHGM'yi rezil rusvay edersin. Kim veriyor bu akılları size düne kadar bu akıllardan hiç verilmediğini mi sanıyorsunuz. Kendi bildiğiniz birşey varsa onu yapsanız be kardeşim.
  • Bildigim kadari ile yuzde 10 sınırı sadece f/o ile ilgiliydi. Kaptan sayisinda herhangi bir kısıtlama yoktu.
  • Murat bey bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz.ben Batman'da bir acenta işletiyorum.ilgili kurumlardan Batman-İzmir (haftada3 gün)Batman-Antalya (haftada 2 gün) bu uçuşların yolcu sayılarını alırsanız ortalama 140-180 yolcu aralığı yolcu doluluk ve çok pahalı bilet satılıyordu.iptal nedenini hala anlamış değiliz.

HEPSİ ŞARK KURNAZI DA PEGASUS KERİZ Mİ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü tanımlarken, ‘Türk sivil havacılık otoritesi’ olarak ifade ederiz. Çünkü Türk sivil havacılığını, düzenleyen, denetleyen ve gerektiğinde yaptırım uygulayabilen tek  otorite, tartışmasız SHGM’dir.  1000’in üzerinde hava aracının ve yüzlerce diğer havacılık işletmesinin emniyet ve güvenlik sorumluluğu SHGM’dedir. Şirketlerin genel müdürleri de dahil olmak üzere form 4 sahibi yöneticileri SHGM’ye karşı sorumludur. Otorite gerek görürse,  o kişileri görevden alma yetkisine sahiptir.

Kısacası SHGM’nin havacılık sektörü üzerinde münhasır olarak tam yetkisi sözkonusudur. En azından uluslararası ve milli mevzuat gereğince, yani kağıt üzerinde bu böyledir. Ancak son dönemde SHGM otoritesinin bazı uygulamaları nedeniyle sektör üzerindeki hakimiyetinin hissedilir şekilde cılızlaştığını ve  azaldığını gözlemliyoruz.

Açıklayıcı olması açısından üç örnek vereceğim...

SHGM, son yıllarda artan yabancı pilot istihdamına yönelik eleştirilerden hareketle ve yerli pilotların da istekleri doğrultusunda bir genelge yayınladı. Buna göre Türkiye’deki havacılık işletmelerinde çalışan pilot sayısı kademeli olarak düşürülecekti. 2013 sonu itibariyle de şirketlerde sadece yüzde 10 kadar yabancı pilot çalıştırılabilecekti. 2013 yılını geride bıraktık ancak ortada yüzde 10 barajına uyan şirket var mı?

Yok...

Bırakın azalmayı yabancı pilot sayısının arttığını bile rahatlıkla söyleyebiliyorsak, SHGM’nin genelgesini pek de takan olmadığını düşünebiliriz!

 

Bir başka mesele...

Yaz sezonunda ve özellikle de milli ve dini bayram tatillerinde bilet fiyatlarının kontrolsüz şekilde yükselmesine yönelik eleştirilerden hareketle havayolu şirketleri  ile görüşen SHGM, iç hatlarda tavan fiyat uygulaması başlattı. Buna göre 300 TL’nin üzerinde bilet satmama konusunda havayolu şirketleri SHGM’nin garantörlüğünde sözlü mütabakata vardı. Vardı varmasına ama bir kez daha otoriteyi kimse takmadı!

Önce Pegasus deldi, peşinden THY... SHGM, ‘tavan fiyat uygulaması devam edecek aykırılıklar önlenecek’ dese de kimse bu uyarıya da kulak asmadı, bir kez daha herkes bildiğini okudu...

Gelelim bir diğer konuya...

SHGM, yurtiçinde bazı uçuş noktalarını havayolu ile ulaşılabilir hale getirmek için teşvik uygulaması başlattı. Buna göre SHGM, şirketlere uçmak istedikleri iç ve dış hat noktalar karşılığında, potansiyeli düşük hatlarda uçma şartı koydu. İki yıl boyunca da bu hatlara başka şirketlerin uçmasına izin vermeyecekti. Şirketler, potansiyeli yüksek hatlara uçabilmek için teşvikli hatlarını seçti ve 20 noktaya uçuş başlatıldı. Ancak, teşvikli hatlara uçma sözü veren şirketler karşılığında kıyak hatları alınca teşvikli hatlara uçmayı da kesti. Tam bir şark kurnazlığı örneği!

Pegasus dışında, ne Atlasjet, ne Borajet ne Sunexpress sözünde durdu. Hepsi teşvik karşılığında aldıkları potansiyeli yüksek kıyak hatlara uçmaya devam ederken teşvikli hatları sessiz sedasız kapattı.  

Mesela Onur Air...

Antalya-Batman, Antalya-Erzincan, Antalya-Malatya, Antalya-Sivas, Antalya-Elazığı, Antalya-Mardin uçmaya başladı, bunun karşılığında yurtdışı bazı frekanslar aldı. Ama bugün sadece bağlantılı olarak Antalya-Erzincan ve Antalya-Elazığ’a uçuyor. Diğerlerini kapattı!

Atlasjet, Sabiha Gökçen-Iğdır uçuşunu kapattı, Sunexpress İzmir-Batman uçuşunu...

 Borajet Esenboğa-Gökçeada’yı, İzmir-İzmit’i, Sabiha Gökçen-Isparta’yı, Sabiha Gökçen-Sinop’u, Sabiha Gökçen-Uşak’ı kapattı. Bir tek Pegasus taahhüt ettiği hatları kesintisiz uçmaya devam etti.  

Şimdi düşünüyorum... Acaba diğerleri akıllı da Pegasus keriz mi?

Bütün bunlar cereyan ederken  SHGM bunun hesabını sordu mu? ‘Kardeşim siz bu hatlara uçma sözü verdiniz, diğer ballı hattı alınca bunları neden kapatıyorsunuz’ dedi mi?

Bildiğim kadarıyla demedi...

Yönetmelikte, ‘2 yıl boyunca bu noktalara mevcut şirket dışında kimsenin uçmasına izin verilmeyecek’ diyerek havayolu şirketlerini korurken oraya bir de ‘ Eğer potansiyeli yüksek hatta uçma hakkı alıp teşvikli hatta uçmayı durdurursan verilen hak derhal geri alınır’ diyerek bir yaptırım şartı koymadığı için herkes ballı hatlarını aldı, posası da yine SHGM’ye kaldı.

Geçmişte İstanbul çıkışlı potansiyeli düşük hatlara alınan slotların zaman içerisinde potansiyeli yüksek noktalar için kullanıldığına tanık olmuştuk. Örneğin İstanbul-Siirt için alınan slotun bir gecede İstanbul-Antalya slotu olarak kullanıldığını biliyoruz.

Böyle bir suistimal örneği hafızalarda dururken SHGM’nin yaptırım noktasında çok daha dikkatli olması gerekmez miydi?

Türk sivil havacılığı son yıllarda EASA nezdindi ciddi itibar kaybı yaşadı. Bir de bunun üzerine havacılık sektöründeki otorite kaybı eklenirse  ortaya ciddi sorunlar çıkacaktır.

HEPSİ ŞARK KURNAZI DA PEGASUS KERİZ Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

işsizpilotxx ~ 9 yıl önce
YABANCI PİLOT UÇURMA DURUMU SHGM YASAL MEVZUATTA MEVCUTTUR.SADECE THY DEĞİL DİĞER ŞİRKETLERDE KENDİNCE MAZERETLERLE KENDİ ÜLKESİNİN PİLOTLARINA BİRTAKIM FARKLI UYGULAMALARLA SAF DIŞI ETMEKTE YOK SAYMAKTADIR.BU SORUNUN ASIL SHGM TARAFINDAN BU DURUMA MÜDAHALE ETMESİ UYGUN OLACAKTIR..UÇAN UÇMAYAN TÜM PİLOTLARIN LİSTESI SHGM .TÜM EVRAKSAL KAYITLARIYLE BULUNMAKTADIR.AYRICA TALPADA DA MEVCUTTUR.TALPA SHGM DEN BU PİLOTLARIDA TESPİT EDEBİLİR.EĞER HER HANGİBİR ŞİRKETİN PİLOTA İHTIYACI VARSA ÖNCELİKLE SHGM DEN VEYA TALPADAN İŞSİZ OLAN PİLOTLARDAN TERCİH EDER VEYA İHTIYACINI BURDAN KARŞILAYABILIR.KURALLAR GEREĞİDE BİR ÜLKE ÖNCELİKLE KENDİ ÜLKESİNDEKİ PİLOTLARDAN İHTİYACINI KARŞILAMASI GEREKİR.BİZLER AVRUPADA BİR ŞİRKETE BAŞVURUNCA ÖNCELİK ÜLKENIN VATANDAŞI OLMADIĞIMIZI 2NCİ CEVABIDA AB ÜYESİ ÜLKELERDEN KARŞILANACAĞINDAN UZAK DOĞUDAKI ŞİRKETLERİ ÖNERMEKTEDİRLER.AVRUPADA TATİL İÇİN BİLE VİZE ALMAK ZORKEN ÇALIŞMAYI NASIL BAŞARACAĞIZ.YÖNETİCİLER VİCDANLARINI ÜLKE PİLOTUNDAN YANA KULLANMALIDIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otorite ~ 9 yıl önce
THY, SHGM'nin pilotlara vermiş olduğu ICAO İnglizce seviye belgesini de kabul etmiyor! Düşünsenize bir Amerikan havayolu şirketi FAA'nin yapmış olduğu sınavı tanımasın, yok saysın ve yeniden yapsın. THY'nin bu davranışından değişik anlamlar çıkarılmalıdır: 1 - Ben seni otorite olarak kabul etmiyorum. 2 - Ben senin sınavları nasıl yaptığını biliyorum. Aslına bakarsanız farklı bir şey beklemek iyimserlik olurdu. THY'nin istekleri ve ihtiyacları doğrultusunda talimatlar üreten, hangi bulguları yazması gerektiği söylenen bir Sivil Havacılık otoritesini böyle bir durumda THY tabii ki takmayacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Atlasjet yabancı sınırlamasına uymakta. Şirkette yabancı F/O sayısı %10 barajına çekildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tarih ~ 9 yıl önce
Ne zaman çekildi?
işsizpilot ~ 9 yıl önce
atlas jete girmek için torpil ve 30bın euro gereklı .bu aşamaya kadar kısa süreli yabancılarla çalışmaktalar 1-2 yıllık sözleşmeler yapılmaktadır.yerli f/o almıyoruz sadece kaptan alıyoruz demekteler .sonuçta bu şirketlerden de kaptanlar thy geçmeye çalışmaktalar bu döngü içerisinde pilotların işsizliğinin olmasıda thy nın sistemde uyguladığı kurnazca yöntemlerden kaynaklanmaktadır.şirketlerde yönetici olanlarda zamanındakı işssizlik sıkıntılarını çabuk unutanlarda vicdanlarını unutanlardır.geldiği yeri hatırlamayanlar gideceği yerınde sonlu oldugunu bılmeliler.zaten bilseler bunca kendi insanına sahip çıkarlardı.burda şirketler adına yazı yazanlarda aç kalınca bakalım bu kadar savunacaklarmı .tabıkı tok açın halınden anlamaz.vatan millet sakarya kavramının yok olduğu paranın çıkarın menfaatın yalakalığın adamcılığın ön planda olduğu bu dönemde haktan ekmek parasından söz sahıbı olmak için sisteminin adamı olmak gerek. onlara hak olmayana ekmek parası haramdır.sanırım.yazıklar olsun .
hımm ~ 9 yıl önce
F/O sayısı %10 a çekildi demişsiniz kaptan sayısı nedir peki? Pilot=F/O değil bildiğim kadarı ile. Uçuş ekibi mi denmeli idi. Kelimeler ile oynamayıp mantıktan sapmayın.
İşsize ~ 9 yıl önce
Atlasjet 30bin değil 42500 avro istiyor. Ocak 2014 te evrak kaydında arkadaşlar konuşuyordu. Pegasus 38bin avro istiyormuş. 3 yıldır işsiz olmama sebep herkeste Ulş. Bakanından SHGM müdürüne, THY yöneticisine 1kuruş hakkım geçmişse HAKKIMI HELAL ETMİ(!)YORUM. İşsiz Yerli Pilot Muhittin
Muhittin ~ 9 yıl önce
Muhittin sen isimden kaybediyorsundur bence :) o ne la.. Öyle kaptan ismimi olur :)
İsim ~ 9 yıl önce
Gardaş, Muhittin takma ismimdir. Kaptanlık ta yok. Ayrıca isme takılan zihniyet varsa ben o zihniyeti rezonansa getireyim. İşsiz Yerli Pilot MSc. İsmiyle Gurur Duyan Muhittin
100 bin dolar ~ 9 yıl önce
Muhittincim 100 bin dolar vermişsin ATPL almışsın 38bin avrona kıyıp bir tip kursu almıyorsun suç sende.
muhuttine cvp ~ 9 yıl önce
espirine çok güldüm ama işsiz kalmış birine böylede yapılmaz be arkadaş ağır olmuş
Sorun ~ 9 yıl önce
SHGM'nin son zamanlarda hep fuzili işlerle uğraştığını bilmeyen mi var? SHGM'nin eski genel müdürlerinden birisi derdi ki SHGM'de hangi yönetici sektörden birisine "tamam çok güzel söylediniz ancak biz bu konuları bilmiyoruz veya bizim zamanımız yok, personelim eksik" siz bu konuda bir taslak hazırlayıp getirin biz yayınlayalım" o gün onun işine son verip göndereceksiniz. SHGM onun bunun verdiği akılla veya kulaktan dolma boş işlerle iş yapılacak bir yer değil ki. Yapılacak düzenlemelerin bin kez düşünülmesi, tartışılması ve uygulanabilirse yapılması şart. Bu işler yaz boz tahtası na döndürülmüşse sorun var demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ver akılı ~ 9 yıl önce
Bildiğimiz konular; SHGM'ye birisi bir akıl veriyor, o da doğrusuna yanlışına bakmadan bir kağıt yayınlıyor. SHGM sanıyor ki yayınlarsın bir kağıt okus pokus herşey düzelir. Bu örneğin dışında da onlarca konuda düznleme yapıyorum ayaklarına kağıtlar yayınlandı ancak uygulamda eski tas eski hamam. Ya kardeşim uygulanabilir olmayan düzenlemeyi yaptığını sanıp ne devleti ve SHGM'yi rezil rusvay edersin. Kim veriyor bu akılları size düne kadar bu akıllardan hiç verilmediğini mi sanıyorsunuz. Kendi bildiğiniz birşey varsa onu yapsanız be kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok ~ 9 yıl önce
Bildigim kadari ile yuzde 10 sınırı sadece f/o ile ilgiliydi. Kaptan sayisinda herhangi bir kısıtlama yoktu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Murat bey bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz.ben Batman'da bir acenta işletiyorum.ilgili kurumlardan Batman-İzmir (haftada3 gün)Batman-Antalya (haftada 2 gün) bu uçuşların yolcu sayılarını alırsanız ortalama 140-180 yolcu aralığı yolcu doluluk ve çok pahalı bilet satılıyordu.iptal nedenini hala anlamış değiliz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000