23 Kasım 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Havacılık sadece pilotlardan oluşan bir camia değildir. Bu işin teknisyeni, yer görevlisi, operasyonu, kabin görevlisi, ofis çalışanı var. Bunlarsız pilotlar uçakları nereye uçuracak? Artık bırakın ne olacak "sadece bu pilotların" hali ağlaklığını. Herkes zor durumda.
  • TC de bayrak taşıyıcı dışında Sunex ve PC küçülerek devam eder... gerisinin işi allaha kalmış durumda..
  • İki sene icinde sektor eskiye donecekmis pilot ihtiyaci olacakmis haaa bak sen ayrica su an egitime baslamak cok mantikliymis niyemi e bu iki senede tamamlarsin egitimini sonra da hooop sag koltuk. Haa tabi ulkedeki diger issiz pilotlari dusunmezsen hali hazirdaki binlerce saat tecrubesi olup iflas eden havayolundan ayrilanlari dusunmezsen on numara mantik. Bunlarin hicbirini dusunmezsin egitim size pazarlanmaya calisilirken amma velakin egitim biter lisansi alirsin bi bakmissin on kisilik bi pilot alimina 4000 kisi basvurmus. Bu durum tamamen ulkenin durumu ile ilgili. Artik butun mesleklerde durum bu. Hersey umarim duzelir iyi gunler saglicakla. Be realist when both deciding and dreaming.
  • thy ve planlama :)) güzel bi ikili olurdu
  • pandemi döneminde thy de kisiler çıkaracak diyordunuz tek kisi çıkarılmadi
  • Bu haberciliği, git belki onur seni yönetici yapar!!
  • Aslında TTK'ya göre şirketlerimiz teknik iflas olmuşlardır.
  • Biz görevimzin başındayız!! çok para kazanma ümitiyle pilot olacaz caka satacaz diye pilotluk kursuna gidenler düşünsün
  • Ben bu iş uzarsa cadetleri iptal ederler. Hiç öyle pilot kıtlığı çekeceklerini de sanmayın. 4000 pilot hazırda işsiz bekliyor. Şu an pilot olmaya çalışanları gül bahçesi beklemiyor.
  • ben maasimi istirem naparsaniz yapin

Havayolu şirketlerimiz destek alamazsa, iflaslar kapıda - Pilot eğitimlerinde sıkıntı büyük!

Havayolu sektörü için Haziran ayında başlayan yalancı bahar, Kasım ayı sonu itibariyle yerini tekrar kabus dolu günlere bırakacak gibi görünüyor. Havayolu şirketleri yüzde 40/50'lere kadar çıkardıkları kapasitelerini, yakın dönemde tekrar Mart-Nisan seviyelerine indirmek durumunda kalabilir. Başından beri hep şunu söylüyoruz. Havacılık sektörünün ayakta kalabilmesi için destek şart. Vergi desteği, nakit desteği ve kredi desteği bu süreçte olmazsa olmaz. Geride bıraktığımız süreçte, dünyada birçok havayolu, doğrudan nakit desteği ya da kredi desteği alsa da, Türkiye'deki havacılık sektörünün kısa çalışma ödeneği haricinde kendi başının çaresine bakmasının istendiği bir döneme tanık olduk. Ama geldiğimiz noktada, havacılık sektörüne doğrudan nakit ya da kredi desteği verilmemesi halinde, ağır sonuçlar doğuracağı görüşünün de kulak ardı edilmemesi gerekiyor.

Bildiğim kadarıyla havacılık sektörünün devletten kredi desteği almak için aylardır bir talebi sözkonusu... Görüşme Ulaştırma Bakan yardımcısı ile sektör temsilcileri arasında devam ediyor. Özel havayollarının, devletten yaklaşık 3 milyar dolar gibi bir kredi desteği talebi var. Ancak dört aydır devam eden görüşmelerde şu ana kadar somut bir gelişme maalesef yok. Olacak gibi de görünmüyor. Zira böylesine önemli bir sektörün, hayati bir talebinin, bakan yardımcısı seviyesinde karşılık bulması, kredinin geleceği konusunda ipucu veriyor aslında... Herhalde Ulaştırma Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu'nun, sektöre yakın olmaktan anladığı, sadece pilot eğitimi almak olacak ki, kendileri böylesine önemli bir konuda inisiyatif alma ve öncülük etme gereği bile duymuyorlar ve yardımcıları ile süreci yürütmeyi tercih ediyorlar...

Türkiye'deki havayolu şirketlerinin en küçük ölçeklisinin bugünkü koşullarda aylık sabit gideri 5 milyon dolar civarında... Pegasus ve THY'yi ayrı tutarsak, kendi yağında kavrulan ve kısmen küçük ölçekli havayollarından en büyüğünün aylık gideri ise 10 milyon doları buluyor. Geride bıraktığımız 8 aylık süreçte, sadece 80 milyon dolarlık giderle karşı karşıya kalan bir şirketin ayakta kalmasını nasıl bekleyebiliriz?

Bahse konu rakamlar, patronun cebinden ödenebilecek tutarları çoktan geçmiş olmasına rağmen el uzatmak için neyi bekliyorlar anlamak gerçekten güç... Bu şartlar altında kış sezonunda iflas haberleri duyarsak şaşırmamak gerekir çünkü artık çark dönmüyor. Havayolu şirketlerinin artık uçan kuşa borçları var. Şu anda en az üç şirketimizin tüm uçakları yere indirildi bile... Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağı bittiği andan itibaren ortalık tozduman olacak gibi... Bunu hissetmemek mümkün mü?

THY'yi ayrı tutalım diyoruz ancak THY'nin de önümüzdeki yıllarda işi hiç kolay değil. Ötelenen borçların ödeneceği tarihlerde THY'nin bir hayli zorlanacağını öngörmek mümkün... Size bir rakam vereyim... Uçak borçlarını saymıyorum. THY'nin sadece İstanbul Havalimanı'na borcu neredeyse üç haneli milyon euro rakamlarına ulaşmak üzere... Ve her gün bu borcun üzerine yeni borçlar ekleniyor, borç katlanarak artıyor ve daha da artacak.

Ortada vahim bir tablo var. Bütün bu yıkım tablosuna karşın, DHMİ'nin sektöre uzattığı destek elinin, “ dostlar alışverişte görsün” tarzında olduğu aşikar... Verilen desteğin açılan yaralara ne kadar merhem olacağı tartışılır. Yaklaşık 8 aydır para kazanamayan şirketlerin, biriken borçlarını ertelenen tarih olan, 31 Ocak tarihinde ne ile ödeyeceklerini, DHMİ'nin  kısa süreli öteleme ile ne amaçladığını açıkçası merak ediyorum. DHMİ'nin “Birşey yapmış olmak için” yaptığı bu desteğin sektör için pek bir anlam ifade etmediğini düşünüyorum. Sanırım sektör de benimle aynı görüşte...

THY PİLOT ADAYLARINA BIRAKIN GİDİN Mİ DİYOR?

Havacılık sektöründeki krizi sadece havayolu taşımacılığı açısından değerlendirirsek hata yaparız. Domino etkisiyle sektörün her alanındaki kriz, günün sonunda havayolu taşımacılığına tesir eder. Yaşadığımız süreçte, en sıkıntılı alanlardan biri pilotaj eğitimleri... Geçtiğimiz Cuma günü başlayan yeni kararlar sonrası Türkiye'deki tüm uçuş eğitimleri de durduruldu. Zaten kriz ile birlikte ağır aksak ilerleyen eğitim sektörü bir kez daha belirsiz bir sürecin içine itildi. Havayolu sektörü için olmazsa olmaz bir alanda, krizin derin hasar bırakması, ilerleyen yıllarda yetişmiş iş gücü ihtiyacı konusunda yaşayacağımız sıkıntıların habercisi gibi... Mart ayından itibaren uzaktan teorik eğitimlere başlayan uçuş eğitim sektörünün, uçuşların kesilmesiyle ağır ve bir travmatik sürece girdiğini de söylemek mümkün... Uçuş eğitim sektörü, uçaklarda gerekli önlemler alındıktan sonra uçuş eğitimlerine devam edilmesini ve uçuş eğitimlerinin diğer yüz yüze eğitimlerden ayrı tutulmasını istiyor. Ancak bu konuda seslerini duyurabilecekleri kurumların inisiyatif almaktan uzak tutumları işleri zorlaştırıyor. Temini güç meslek gruplarından olan pilotların eğitimlerinin aksamasının, önümüzdeki yıllarda Türk sivil havacılığı için ciddi sıkıntılara neden olacağı açıkken inisiyatif alması gereken kurumların başındakilerin bu kadar rahat olmaları da açıkçası yadırganacak bir durum...

Bu arada pilot eğitimlerine konu gelmişken, THY'nin hali hazırda bünyesinde pilotaj eğitimi alan adayların önlerine, 2025 yılında mezun olacakları bir takvim koymaları, “Biz sorumluluk almayalım, siz çekin gidin” demenin bir başka yöntemi gibi duruyor. Halbuki THY çok yakın bir süreçte yetiştirdiği her bir pilota ve ondan daha fazlasına muhtaç olacak. Ama planlamalarda bugünün hataları ile yarın yüzleşecekler, farkında bile değiller...

Havayolu şirketlerimiz destek alamazsa, iflaslar kapıda - Pilot eğitimlerinde sıkıntı büyük!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Havacılık ~ 2 gün önce
Havacılık sadece pilotlardan oluşan bir camia değildir. Bu işin teknisyeni, yer görevlisi, operasyonu, kabin görevlisi, ofis çalışanı var. Bunlarsız pilotlar uçakları nereye uçuracak? Artık bırakın ne olacak "sadece bu pilotların" hali ağlaklığını. Herkes zor durumda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IL ~ 2 gün önce
TC de bayrak taşıyıcı dışında Sunex ve PC küçülerek devam eder... gerisinin işi allaha kalmış durumda..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neymis efendim ~ 2 gün önce
İki sene icinde sektor eskiye donecekmis pilot ihtiyaci olacakmis haaa bak sen ayrica su an egitime baslamak cok mantikliymis niyemi e bu iki senede tamamlarsin egitimini sonra da hooop sag koltuk. Haa tabi ulkedeki diger issiz pilotlari dusunmezsen hali hazirdaki binlerce saat tecrubesi olup iflas eden havayolundan ayrilanlari dusunmezsen on numara mantik. Bunlarin hicbirini dusunmezsin egitim size pazarlanmaya calisilirken amma velakin egitim biter lisansi alirsin bi bakmissin on kisilik bi pilot alimina 4000 kisi basvurmus. Bu durum tamamen ulkenin durumu ile ilgili. Artik butun mesleklerde durum bu. Hersey umarim duzelir iyi gunler saglicakla. Be realist when both deciding and dreaming.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 2 gün önce
thy ve planlama :)) güzel bi ikili olurdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He he ~ 2 gün önce
pandemi döneminde thy de kisiler çıkaracak diyordunuz tek kisi çıkarılmadi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırak ~ 2 gün önce
Bu haberciliği, git belki onur seni yönetici yapar!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEKNİK İFLAS ~ 2 gün önce
Aslında TTK'ya göre şirketlerimiz teknik iflas olmuşlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARFF ~ 2 gün önce
Biz görevimzin başındayız!! çok para kazanma ümitiyle pilot olacaz caka satacaz diye pilotluk kursuna gidenler düşünsün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CADETLER İPTAL ~ 2 gün önce
Ben bu iş uzarsa cadetleri iptal ederler. Hiç öyle pilot kıtlığı çekeceklerini de sanmayın. 4000 pilot hazırda işsiz bekliyor. Şu an pilot olmaya çalışanları gül bahçesi beklemiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence de ~ 2 gün önce
Pilotluğun altın devri ,enaz 4-5yıl için kapanmıştır.Astronomik ücret devri ise ,pilot fazlası ki bu rakam şuan için uzunca bir süre (yeni gelenler ile)erimeyecek ,KAPANMIŞTIR.
km ~ 2 gün önce
ben maasimi istirem naparsaniz yapin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Al sana ~ 2 gün önce
3’un 1’i. Ucan garson

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000