17 Şubat 2020, Pazartesi
İlknur Konak
İlknur Konak [email protected]

"Havada Panik Atak"

Hem bir kabin memuru hem de psikolog olarak uçakta panik atak krizi geçiren yolcularla çok karşılaştım ve müdahale ettim. Panik atak kontrolsüz gelişen ve kişiyi ciddi derecede sıkıntıya sokan bir durumken bunu bir de havada yaşamak korkuyu ciddi derecede arttırmaktadır. Sadece yolcuların değil kabin ekiplerinin de karşılaşılabilecekleri hatta bir uçucunun istifa etmesine bile sebep olabilecek bir bozukluk olan panik atak nedir ?

Panik atak aniden ortaya çıkan, ne zaman yaşanacağı belli olmayan, tekrarlayabilen yoğun kaygı ve korku nöbetleridir.

Panik atak belirtileri nelerdir ?

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
 • Çarpıntı
 • Kan basıncında yükselme
 • Nefes darlığı ya da boğuluyormuş gibi olma
 • Derin nefes almaya rağmen nefes alamıyormuş gibi hissetme
 • Üşüme, titreme veya ateş basması
 • Baş dönmesi, bayılacakmış gibi hissetme
 • Terleme
 • Uyuşmalar veya karıncalanmalar
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolünü kaybetme korkusu
 • Bulantı

Kişinin yaşamış olduğu panik ataklar yoğun kaygı ve korkuya neden olduğu , kişiye ciddi derecede rahatsızlık veren bedensel yansımaları olması sebebiyle kişi tekrar yaşama endişesiyle sürekli tetikte olur. Bedensel duyumlarına daha çok dikkat eder, kontrolsüzce gelişen bir durum olduğu için en ufak bedensel duyumda soluğu hastanede alabilir, bu korku nedeniyle kişinin yaşam kalitesi düşebilir ve davranış değişiklikleri görülebilir.

Panik atak kesinlikle tedavi edilmesi ve ertelenmemesi gereken bir bozukluktur. Öncelikle semptomları tanıyın ve bunu yaşayan kişinin sadece siz olmadığını hatırlayın. Kahve, çay, yeşil çay ve çikolatadan uzak durun. Nefes egzersizleri yapın. Hayatınızda egzersize ve günlük yürüyüşlere yer verin, panik atak sırasında kalp ritmi normal seviyenin üstüne çıkar ve bu durum ciddi derecede rahatsızlık hissi yaratır bu nedenle düzenli spor yapmak bedensel duyumunuzun azalmasına yardımcı olur.

Peki ya havada panik atak krizi yaşarsanız ne yapmalısınız ?

 • Öncelikle artık semptomları biliyorsunuz, bunu yaşayan sadece siz değilsiniz.
 • Panik atak sırasında hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız, nefes alamadığınızı hissettikçe daha da derin ve sık nefes alıp verirsiniz. Nefes alış ve verişlerinizi kontrol edin hızını düşürün.
 • Vücudunuzda oksijen ve karbondioksit dengesi bozulur bu nedenle ellerinizde, kollarınızda veya ayaklarınızda uyuşmalar ve karıncalanmalar hissedebilirsiniz. Bu durum korkunuzun daha da artmasına neden olacaktır ama siz artık sebebini biliyorsunuz.
 • Dikkatinizi başka şeylere yönlendirin. Eğer yolcuysanız durumu kabin ekibine bildirin onlar gerekli müdaheleyi yapıp gerekli prosedürleri uygulayacaklardır. Bunun yanı sıra kabin ekibiyle sohbet edin, yürüyün, hareket edin. Eğer kabin ekibiyseniz ekip arkadaşlarınızla konuşun yaşadığınız durumu paylaşın, fularınızı gevşetin, elinizi yüzünüzü yıkayın ve farklı şeylere odaklanın. Sürekli saate bakıp uçağın iniş saatini hesaplamaya çalışarak kaygınızı arttırmayın. İlk 10 dakika da kalp ritminiz en yüksek seviyeye ulaşacak ama dakikalar geçtikçe de azalacağını ve kendiliğinden geçeceğini hatırlayın.
 • Uçakta havanın kuru olmasından dolayı ve panik atak sırasında hızlı nefes alıp verdiğiniz için bol su tüketin bu aynı zamanda yükselen kan basıncınız içinde faydalı olacaktır.

             Panik atak öyküsü bulunan yolcuların büyük bir çoğunluğu uçağa adım atar atmaz kabin ekiplerine kendilerini tanıtırlar. Ben bu durumda şöyle bir yaklaşım izliyordum ismini nerde oturduğunu sorup kendimi tanıtıyordum, aynı zamanda psikolog olduğumu ve tüm kabin ekibi arkadaşlarımın ilk yardımcı olduklarını, uçak kalktıktan sonra arkaya veya öne gelip bizi ziyaret edebileceğini ve her an bizi çağırabileceğini söylüyordum. Bu denli sıcak bir yaklaşım izlemek kişide ciddi bir rahatlamaya sebep oluyor.

"Havada Panik Atak"

Facebook Yorum

Yorumlar

Pırser ~ 3 yıl önce
Peki Panik atak geçiren ekip olursa ne yapalım???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Engelli ~ 3 yıl önce
Thy Teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından son 3 yılda hastalanan A bakım dar gövde ucak teknisyeni çalışanını 39 yaşında işten attı HOR GÖRMEYİN ALAY ETMEYİN ENGELLİ HASTA İŞSİZ BOŞTA OLMAK ZOR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haber ~ 3 yıl önce
Haber ile ne alakasi var ? Her haberde altına bu yorumu kopyalayıp yapıştırıyorsun ARFF 1, sen 2 işiniz gücünüz mü yok ?!
Volvo ~ 3 yıl önce
Bunun gibi bir de "TGS'ye alım var mı?" soran yarım akıllı biri vardı, sanırım öldü kaldı bir yerlerde.
TGS ~ 3 yıl önce
Peki TGS'ye alım var mı
Tebrik ~ 3 yıl önce
Harika bir yazı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000