30 Mart 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Mozambik mozambigi havaya kaldirmistir belki de. Almanlar yapmalari gerekenj yapip dunyayi ayaga kaldiriyor ve kendi usullerini degistiriyorlar. Mozambikte olay olunca almanya tabi ki dunyayi ayaga kaldirmaz, mozambik kendi icinde yapar dikkat cektigi kadar artik. Bu arada Misir havayollarinin da boyle bir kazasi vardi
  • "Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor." ifadenize istinaden yaziyorum. Carpismadan once EGPWS uyarisini duymadigim icin CVR kaydi beni tatmin etmiyor. Diyelim EGPWS devre disi birakildi. O Zaman bu durum DFDRdan anlasilir. Bu arada DFDR nerede? Nicin hicbir basin mensubunun aklina Mulhouse'da olan ilk A320 kazasinin hikayesini arastirmak gelmiyor. Pilotaj hatasi nedeniyle pilotu hapse mahkum ettiler, yillar sonra kirim geciren ucaktaki DFDRin tahkikata konu DFDR ile ayni olmadigi anlasildi. (Ucak imalatcisi arada hokus pokus yapmis) Global sirketlerin devletleri yonettigi bir dunyada yasiyoruz. Buyuklerin soyledigi herseye vatandasin inandigi rejimlerin devri gecti. Tatmin olmadim. Haberiniz olsun.
  • YAZARIN YAZISI TAM BİR METAZORİ.. SANKİ KARA KUTUYU KENDİ AÇMIŞ.. TEK GÜZEL VE TAKDİR EDİLECEK YANI AFRİKA KONUSUNDA Kİ HASSASİYETİ..
  • Konformizm ve popülizme yenik düşmüş bir yazı. Yazar belli ki bir arada iki derede kalmış bu yazıyı yazarken. Sonuçta ise inanmak ve inanmak bir ikileme düşmüş ve kendisi inanmış. Konu tam ve kesin olarak inanmakla uzaktan yakından alakası yoktur. Konu bilimsel verilere dayalı bir ipat ve iknadır. İnanç din kökenlidir. İnanmak ispat gerektirmez. Yazar tam da bunu bizden bekliyor. Akıllı okurlar ve yurttaşlar olarak devlet büyüklerimizin, Fransız savcı ve Lufthansa CEO sunun fikir ve beyanlarımıza inanmamısı salık veriyor. Biz oteriteyiz ispat olmadan da inanmak zorundasınız edasında. Hatta bizi azarlıyor bile. Zira haklı da tüm dünya aynı senaryoya inanmış. Biz türkler kimiz ki inanınmıyoruz? İlginç olan ABD medyası da ilk elden bu senaryonun bir parçası hatta öncüsü oldu. Bu konuyu diyer yorumlara bırakıyorum.
  • Çok güzel yazmışsınız. Özellikle "ağır ikram yükü" detayınızı bir gün başlık altında görmek isteriz çünkü en güzel kısa ve net tarif ettiniz bu tamlamayla.
  • Bence "5 Dakika" ile kısıtlanmasının asıl sebebi, kokpit'ten ayrılan pilotu 5 dakika içinde geri dönmeye zorlamaktır. Ki bu gayet mantıklı. Çünkü pilotlardan birinin 5 dakikadan fazla kokpit dışında kalması zaten uçuş güvenliği için büyük risk olmalı (ki aksi durumda bunu suistimal ederek dakikalarca gelmeyenler de olabilir, insanlık halidir). Çok da bilgim/tecrübem olmadan sadece mantık yürüterek yaptığım değerlendirme için özür dilerim...
  • Kokpitten biriyle kavşn memuru arasında uçuş esnasında problem yaşandığına inanmıyorum!!! Böyle bir ihtimal bile yok.Kimse uçaktaki insanların canını tehlikeye atamaz,pilot ve km da!bunu yapacak kişinin zaten psikolojik nörolojik rahatsızlığı vardır. Bu söylediğiniz şey dışındaki herşeye katılıyorum ama.mesela kısa uçuşlarda yoğun serviste bu çocuklar,değil kokpite,tuvalete gidecek zamanları bile olmuyor.Aynı şekilde kokpitte içeride çok yoğun oluyor.güzel bir yazı olmuş yine de.iyi günler dileklerimle.
  • neticede 150 kişi öldü. Öyle olsa böyle olsa senaryoları sürer gider peki içerdeki tek kalan kokpit ekibi kötü niyetli ise genelde bayan olan kabin ekibini etkisiz hale getirmesi zormudur. Allah korusun ama niyeti kötü olan kişiye karşı iş biraz zor gibi. diyelim az ses var yada senaryo bu şekilde kuruldu hatırlarsanız 11.09 içinde benzer iddialar ortaya atılmış idi. orada da binlerce kişi ölmüştü. önemli olan tedbiri baştan alalım ki sonra ah vah olmasın .Ölenlerin ailelerine sabır dilerim.
  • Yayınlanan ses kayıtları sadece bir bölümü. Kalan kısmı mutlaka ellerinde var. Birgün onları da açıklayacaklar o zaman komplo teorisi üretenler özür dileyecek mi merak ediyorum
  • Abi seninle bu tartışmayı yine yapacağım. Pilot bence en masum olan taraf. Ses kaydı dinlediğinde Terrain ve Pull Up uyari sesi hiç yok. Ve çok ama çok soğukkanlı bir pilotmuş bu diyorum :) Ayrıca Kokpit ses kaydedici kaç yerden ses kaydediyor? Neden bu kadar az ses var? Kisa sure icinde tüm kazadan pilotu sorumlu tuttular. Bu kadar kisa sürede olay kapanip gitsin denmesini kabullenmeni anlamıyorum. Tazminat bile belirlendi 1 hafta içinde. Senaryo cok komik.

HAVACILIKTA KURALLAR KİMİN KANIYLA YAZILIR?

11 Eylül saldırıları sonrası havacılık sektörü, karada ve havada emniyeti artırıcı bir dizi  yeni kuralla tanıştı. İkiz kule saldırılarındaki gibi, uçakların tekrar kamikaze olarak kullanılmasının önüne geçmek için kokpit kapılarının uçuş boyunca kilitli olması kuralı da onlardan biriydi.

Bu düzenlemeden sonra, uçak üreticileri, yeni kurala uygun olarak teknik sistemler geliştirdi ve ancak şifre ile açılabilen kokpit kapıları üretti.  Fakat, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tam koruma sağlayan bu sistemin, bir gün kokpit içerisinden gelebilecek tehlikelerde tam aksi bir sonuç ortaya çıkarabileceği maalesef atlandı. Havayolları bu açığa karşı kendilerince formül geliştirdi ve pilotlardan biri kokpitten ayrılmak zorunda kalınca, diğer pilotun kokpitte yalnız kalmaması için kabinden bir kişinin kokpitte olması kuralı getirdiler.

Aslında Germanwings uçak kazasının, oluş şekli açısından tıpa tıp aynısını 29 Kasım 2013 yılında Mozambik Havayolları  yaşamıştı.  Bir uçuş sırasında bu kez ikinci pilot tuvalete gidince, uçağın kaptan pilotu, otopilottan çıkardığı uçağı dalışa geçirerek tüm yolcuların ölümüne sebep olmuştu.

Uçağın ait olduğu ülke Mozambik, ölenler de Afrikalı olunca o dönem bu uçak kazasının üzerinde çok fazla durulmadı. Olay sessiz sedasız kapandı, gitti.

Uçağın ait olduğu ülke Almanya, ölenlerin neredeyse tamamı da Avrupalı olunca Germanwings kazasından sonra ise adeta fırtına koptu.  Avrupa Havacılık Emniyet Teşkilatı EASA başta olmak üzere, konu ile ilintili her kurum güvenlik açığını kapatmak için derhal çalışmalar başlattı. Havayolu şirketleri birbiri ardına kokpitte güvenliği artırıcı tedbirler aldı. Böyle olunca aklıma şu geldi: " Eğer Mozambik'teki olay ciddiye alınmış olsaydı, bugün belki de o tedbirler çok önceden alınmış olduğu için Germanwings pilotu kokpitte yalnız kalmayacak ve bu kaza da yaşanmayacaktı" Hep diyoruz ya, 'havacılıkta kurallar kanla yazılmıştır' diye... Ancak görüyoruz ki, o kan bir Afrikalı'ya aitse başka, bir Avrupalı'ya aitse başka kurallar geçerli oluyor. Bu iki olay bunun en somut kanıtıdır.

THY KOKPİTTEKİ O KURALI NASIL UYGULUYOR?

Germanwings kazasından sonra ister istemez aklımıza Türk havayolu şirketleri geliyor. Acaba bizim havayolu şirketleri kokpitte en az iki kişi kuralını nasıl uyguluyor?

Kağıt üzerinde havayolu şirketlerimizin neredeyse tamamında bu kural uzun yıllardır uygulanıyor. Ancak hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Kasım ayında Türk Hava Yolları, kokpit ve kabin ekipleri için bir uyarı yayınladı. Yazıda diyordu ki, " Kabin ekiplerinin anormal, acil durum ve brifing dışında kokpitte kalış süreleri en fazla 5 dakika olarak sınırlanmıştır"

THY o dönemde bu kısıtlamayla ilgili olarak bir detay vermiyor ancak düzenlemenin içerisine, "operasyonun sağlıklı ve emniyetli yürütülebilmesi" notunu düşüyordu. Bu cümleden anladığımız  kadarıyla kabin ekiplerinin kokpitte olmaları emniyet açısından sıkıntı yaratıyor. Germanwings'in uygulamadığı için bin pişman olduğu bir kuralı THY, " emniyetsiz" olarak nitelendirirken kokpite girişin kısıtlanmasının nasıl bir emniyetsizlik yarattığını bir türlü çözemiyoruz. Aslında bu konuda muhtelif senaryolar mevcut. Kokpit ile kabin arasında uçuş sırasında yaşanmış olması muhtemel tatsız bir durumun bu kararın alınmasında etkili olduğunu sanıyorum ancak THY'nin sadece OML diye bildiğimiz kısıtlı bir pilotun kokpitte yalnız kalmaması için uyguladığı kokpitte kabin ekibi uygulamasının genişletilmesi artık zorunludur.  Kabin ekiplerinin kokpite girişine kısıtlama getiren Kasım ayındaki kural da yeniden gözden geçirilmelidir.  Tabi bunu söylerken, asıl görevleri uçuş emniyeti olmasına rağmen ağır ikram yükü verilen kabin ekipleri özellikle kısa iç hat uçuşlarında kokpite nasıl vakit ayıracak orası da ayrı bir tartışma konusu!

İNANMIYORUZ!

Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor.

 Germanwings kazasından sonra adına uzman denilen abuk sabuk adamların akla hayale gelmeyecek komplo teorilerine inanıyoruz ancak uçağının pilotunun kapıyı kilitlediğine ve uçağın bu sebeple düştüğüne inanmıyoruz.

 "Kokpitten ses kaydı yayınlıyorlar", montaj diyoruz, dublaj diyoruz. 

"Sağlık raporu vardı, uçmaması gerekiyordu" diyorlar,  yemezler diyoruz.

"Eski sevgilisine 'bir gün herkes beni konuşacak'" dediğini hatırlatıyorlar, eski sevgilisine kaç para verdiler acaba diyoruz?

Biz galiba herkesi kendimiz gibi sanıyoruz...!

HAVACILIKTA KURALLAR KİMİN KANIYLA YAZILIR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Mozambik mozambigi havaya kaldirmistir belki de. Almanlar yapmalari gerekenj yapip dunyayi ayaga kaldiriyor ve kendi usullerini degistiriyorlar. Mozambikte olay olunca almanya tabi ki dunyayi ayaga kaldirmaz, mozambik kendi icinde yapar dikkat cektigi kadar artik. Bu arada Misir havayollarinin da boyle bir kazasi vardi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 8 yıl önce
"Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor." ifadenize istinaden yaziyorum. Carpismadan once EGPWS uyarisini duymadigim icin CVR kaydi beni tatmin etmiyor. Diyelim EGPWS devre disi birakildi. O Zaman bu durum DFDRdan anlasilir. Bu arada DFDR nerede? Nicin hicbir basin mensubunun aklina Mulhouse'da olan ilk A320 kazasinin hikayesini arastirmak gelmiyor. Pilotaj hatasi nedeniyle pilotu hapse mahkum ettiler, yillar sonra kirim geciren ucaktaki DFDRin tahkikata konu DFDR ile ayni olmadigi anlasildi. (Ucak imalatcisi arada hokus pokus yapmis) Global sirketlerin devletleri yonettigi bir dunyada yasiyoruz. Buyuklerin soyledigi herseye vatandasin inandigi rejimlerin devri gecti. Tatmin olmadim. Haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BANU ~ 8 yıl önce
YAZARIN YAZISI TAM BİR METAZORİ.. SANKİ KARA KUTUYU KENDİ AÇMIŞ.. TEK GÜZEL VE TAKDİR EDİLECEK YANI AFRİKA KONUSUNDA Kİ HASSASİYETİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rambo-İnanmak? ~ 8 yıl önce
Konformizm ve popülizme yenik düşmüş bir yazı. Yazar belli ki bir arada iki derede kalmış bu yazıyı yazarken. Sonuçta ise inanmak ve inanmak bir ikileme düşmüş ve kendisi inanmış. Konu tam ve kesin olarak inanmakla uzaktan yakından alakası yoktur. Konu bilimsel verilere dayalı bir ipat ve iknadır. İnanç din kökenlidir. İnanmak ispat gerektirmez. Yazar tam da bunu bizden bekliyor. Akıllı okurlar ve yurttaşlar olarak devlet büyüklerimizin, Fransız savcı ve Lufthansa CEO sunun fikir ve beyanlarımıza inanmamısı salık veriyor. Biz oteriteyiz ispat olmadan da inanmak zorundasınız edasında. Hatta bizi azarlıyor bile. Zira haklı da tüm dünya aynı senaryoya inanmış. Biz türkler kimiz ki inanınmıyoruz? İlginç olan ABD medyası da ilk elden bu senaryonun bir parçası hatta öncüsü oldu. Bu konuyu diyer yorumlara bırakıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İphone B. ~ 8 yıl önce
Çok güzel yazmışsınız. Özellikle "ağır ikram yükü" detayınızı bir gün başlık altında görmek isteriz çünkü en güzel kısa ve net tarif ettiniz bu tamlamayla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5 Dakika ~ 8 yıl önce
Bence "5 Dakika" ile kısıtlanmasının asıl sebebi, kokpit'ten ayrılan pilotu 5 dakika içinde geri dönmeye zorlamaktır. Ki bu gayet mantıklı. Çünkü pilotlardan birinin 5 dakikadan fazla kokpit dışında kalması zaten uçuş güvenliği için büyük risk olmalı (ki aksi durumda bunu suistimal ederek dakikalarca gelmeyenler de olabilir, insanlık halidir). Çok da bilgim/tecrübem olmadan sadece mantık yürüterek yaptığım değerlendirme için özür dilerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
laleli ~ 8 yıl önce
uzmanlar her saatlik oturus icin 12 dakika ayakta durmayi önerirler.
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Kokpitten biriyle kavşn memuru arasında uçuş esnasında problem yaşandığına inanmıyorum!!! Böyle bir ihtimal bile yok.Kimse uçaktaki insanların canını tehlikeye atamaz,pilot ve km da!bunu yapacak kişinin zaten psikolojik nörolojik rahatsızlığı vardır. Bu söylediğiniz şey dışındaki herşeye katılıyorum ama.mesela kısa uçuşlarda yoğun serviste bu çocuklar,değil kokpite,tuvalete gidecek zamanları bile olmuyor.Aynı şekilde kokpitte içeride çok yoğun oluyor.güzel bir yazı olmuş yine de.iyi günler dileklerimle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
netice ! ~ 8 yıl önce
neticede 150 kişi öldü. Öyle olsa böyle olsa senaryoları sürer gider peki içerdeki tek kalan kokpit ekibi kötü niyetli ise genelde bayan olan kabin ekibini etkisiz hale getirmesi zormudur. Allah korusun ama niyeti kötü olan kişiye karşı iş biraz zor gibi. diyelim az ses var yada senaryo bu şekilde kuruldu hatırlarsanız 11.09 içinde benzer iddialar ortaya atılmış idi. orada da binlerce kişi ölmüştü. önemli olan tedbiri baştan alalım ki sonra ah vah olmasın .Ölenlerin ailelerine sabır dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ses kaydı ~ 8 yıl önce
Yayınlanan ses kayıtları sadece bir bölümü. Kalan kısmı mutlaka ellerinde var. Birgün onları da açıklayacaklar o zaman komplo teorisi üretenler özür dileyecek mi merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
montaj ~ 8 yıl önce
kaydın montaj ve uydurma olmadıgını parça parça oluşturdukça yayınlamadılarını ne biliyorsun? uçağı bilgisayar pilotların 9 dk lık cabalarına rağmen dağa çakmışsa airbus (fransız-alman şirketi)iflas eder... avrupa havacılıgı derinden sarsılır... dünyayı size anlatılan demokrasi balonundan ibaret sanıyorsunuz...
Jurdengaus ~ 8 yıl önce
Abi seninle bu tartışmayı yine yapacağım. Pilot bence en masum olan taraf. Ses kaydı dinlediğinde Terrain ve Pull Up uyari sesi hiç yok. Ve çok ama çok soğukkanlı bir pilotmuş bu diyorum :) Ayrıca Kokpit ses kaydedici kaç yerden ses kaydediyor? Neden bu kadar az ses var? Kisa sure icinde tüm kazadan pilotu sorumlu tuttular. Bu kadar kisa sürede olay kapanip gitsin denmesini kabullenmeni anlamıyorum. Tazminat bile belirlendi 1 hafta içinde. Senaryo cok komik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ses ~ 8 yıl önce
Ses kaydının tamamı yayınlandı mı? O bahsettiğiniz uyarılar sonraki dakikalarda olmasın, sadece 1 dk lık bölümünü vermişlerdi. En zararsız ve işe yaramaz 1 dk sı galiba.
EGPWS ~ 8 yıl önce
Ayrica bahsi gecen sistem bir tikla devre disi birakilabiliyor.
Alp ~ 8 yıl önce
Bilginiz olsun, terrain ve pull Up uyarisi kapatılabilir.
Jurdengaus'a ~ 8 yıl önce
Senin bilgi intihalcisi mitomanlara inanmak gibi bir zaafın var. Onlar, bir tık fazla okunmak için yine boş senaryolar yazacaklar, sen yine onlara inanacaksın. Eğer söyledikleri gibi olmuşsa mitomanların yüzü kızarmaz ama en azından senden bir özür bekliyorum. Murat Herdem
inanmamaya inanmak ~ 8 yıl önce
Objektif bir tespit, insan artik gercekten hayret "etmiyor"
tazminat? ~ 8 yıl önce
Tazminat henüz belirlenmedi. Lufthansa acil ihtiyaçlar için diyerek (ki bu bile medenilik ve insana saygı ölçüsüdür adamlardaki) hiç bir sorgulama yapmadan tüm ailelere 50.000 Avro dağıtacağını bildirdi.
Havaci ~ 8 yıl önce
Kazada havayolu isletmecisi kusurlu bulunursa sinirli sorumluluk sigortasinda belirlenen miktari degil kaza yakininin talep ettigi miktari odemek zorunda kalabilir. Tabii ki sonucta kaybedilen cana bedel bicilemez. Ancak hukuki acidan, diyelim kazada hayatini kaybeden birinin bebegi su an hayatta. Havayolu 18 yasina Kadar bebegin butun masraflarini karsilak zorunda kalabilir.50000 Euro odeme insaniyet adina yapilan bir odeme degil, aslinda ileride mahkemede sikinti dogmamasi adina ve sirketin halkla iliskilerine bir zarar gelmemesi adina stratejik olarak atilan bir adim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000