05 Ekim 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Thy’de filoya yeni katilacak olan A350’ler icin yurtdisinda katar’dan fln ISTEN ATILAN A350 pilotlari Thy’de ise baslayacagi duyumu var, dogru mudur? Ustelik thy kaptanlarinin A350 egitimi vb var iken. Boyle ise bu THY’nin Turk pilotlarina vurdugu en son hancerdir.
  • hiç bir şey değişmeyecektir. Bugün daha 6 adet B 777 THY 'de ground oldu.Geçmiş olsun.
  • Ve Erdoğan THY için katarda,güzel bir fiyata satılacagını düşünüyorum hayırlı uğurlu olsun
  • Ben bir orta boy bir büyük boy pizza istiyorum. Orta boyda zeytin olmayacak. İkiside ince hamur
  • Yıl sonunda mutlaka bir aşı gerekli faz aşaması bitip geniş insan kitlelerine uygulanacak duruma gelecek, ondan sonra da bir kaç ay içinde turizm ve seyehat hareketleri hızlı bir şekilde artacaktır.Havacılık sektörünün de için de bulunduğu bu kriz böylece tarihin derinliklerine gömülecektir.Kimse enseyi karartıp umutsuzluğa kapılmasın.
  • Bize 2 çay. Birinin poşeti içinde kalsın diğerini de 4 kere batırıp çıkar
  • Bu kötü günleri en az zararla atlatabilmek için birlik olmalı ve şirketin kabin maaşlarını asgari ücrete çekme kararı konusunda koşulsuz arkasında durmalıyız.
  • 2999 brüt değil mi ? Net olursa fazla oluyor çünkü.
  • Sunexpress Deutschland kapatıldı. Personel mağdur oldu? Mu acaba? Evet olduğu kadar Hayır. İşsiz kalan personel maaş almaya devam ediyor? Şimdi diyeceksiniz O HA. Evet aynen ve ödemeyi yapan şirket kapanan şirket. Kabin memuru şu an 1400 EURO maaş alıyor. Uçan kabin memuru Türkiye de bunun yarısını alamazken, batan şirketin personeli 18 ay boyunca bu maaşı neden ve nasıl alıyor? Fikri olan lütfen yazsın. Feyz almak isteyen olursa Platon un ''Devlet'' kitabını tavsiye ederim. Buyrun link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Devlet_(kitap) Kıskandınız mı?
  • Başlık dediğin böyle olur üstad! Adrese teslim mesaj taşıyan başlıkları görünce mutlu oluyoruz!

Havacılıkta kötü günler geride kaldı, daha kötü günler mi geliyor?

Havacılık sektörü için Covid 19 etkisinde geçen ilk altı ay oldukça yıkıcı ve ağır geçti. Bu sürecin ilk üç aylık bölümünde birçok havayolu, tahliye uçuşları ve kargo haricinde hemen hemen operasyonlarını sıfırlarken ABD gibi bazı ülkelerde kısmen iç hat uçuşlarına  devam edildi.

Haziran ayında Türkiye gibi birçok ülkede, normalleşme sürecine girildiği için, yeni normaller gereği seyahat kuralları güncellenerek operasyonlar kısıtlı olarak başladı. Ancak bu süreçte birçok havayolu, kapasitelerinin sadece yüzde 30-40 kadarını kullanabilirken bazıları ise gökyüzüne dönemedi.
Salgın riski ile birlikte seyahat prosedürlerinin artması sonucu yolcu talebinin istenen seviyeye çıkmaması ve yeni normaller gereği uçuş maliyetlerinin de artması ile bu sürecin havayollarını çok da tatmin etmediğini söyleyebiliriz.

Havayolu şirketleri şu anda Covid 19 etkisinin ne kadar devam edeceğini ve ne kadar yıkıcı olacağını bilmiyor. Tabi kasadaki kötü gün akçeleri de her geçen ay biraz daha erimeye devam ediyor.

Covid 19 aşısı yakın zamanda bulunsa bile, tüketicilerin alım gücünün eski seviyesine ulaşmasının da uzunca bir müddet sürmesi olası... Bu koşullar altında havayolu şirketleri kış sezonu için, sağlıklı bir filo ve network planlaması yapamıyor. Bu bilinmezlik ve belirsizlik ortamında havayolu şirketleri filolarını küçültmek, maliyeti yüksek uçakları filodan çıkarmak, uçak ve motor sat/kirala metodları dışında, filodaki uçakların kira maliyetlerini düşürmek için uçak üreticileri ve lessörler (kiralama firmaları) ile de kıran kırana pazarlıık yapıyor. Buna ilişkin Katar Airways CEO'su Akbar Al Baker'in, “Bu dönemde yanımızda olmayan uçak üreticilerinin biz de gelecekte yanlarında olmayacağız” şeklindeki açıklaması, birçok havayolu şirketi yöneticisinin içinden geçirdiği sözlerdi. Tabi bu serzenişe hak verirken, Airbus ve Boeing gibi iki dev üreticinin bu süreçte üretimi yavaşlattığını, sipariş iptalleri yaşadıklarını ve bu sebeple kapasite düşürmek zorunda kaldıklarını da unutmamak gerekir.
Sadece havayolları açısından krizi yorumlarsak hata ederiz, çünkü bu kriz domino etkisiyle havayolları kadar, uçak üreticilerini, havalimanı işletmecilerini ve diğer tüm hizmet sağlayıcıları da derinden sarstı ve sarsmaya da devam ediyor.

Şu bir gerçek ki, havacılık sektörünün tüm oyuncuları geleceğe dair planlarını sil baştan yeniden revize edecekler, bazı projlerini ise belirsiz süreli rafa kaldıracaklar. Havayolları açısından bakarsak... Önümüzdeki yaz sezonu da dahil, havayollarının belki de tamamı, planlanan yaz sezonu hedeflerinin gerisinde kalacaklar. Hedef yolcu ve filo sayıları gerçekleşmeyecek, kapasite bir anda 2019 seviyesine dönmeyecek.
Türkiye'deki havacılık sektörü açısından da ortaya konulan pembe tabloların aksine, iyimser bir manzara ortaya çıkmayacağı ortada...

1 Haziran sonrası normalleşme sürecini ele alırsak, havayolu şirketlerimizin (THY, Pegasus ve Sunexpress) iç pazarda krize rağmen iyi bir performans sengilediğini söylemek mümkün. Fakat, özellikle son dönemde döviz karşısında Türk lirasının değer kaybetmesinin iç hat bilet fiyatlarını bir miktar daha yukarı çekeceğini ve tüketicilerin alım gücünün kötüye gittiği bir dönemde, arz talep dengesinin bozulacağını öngörebiliriz. Böyle olunca , fiyatlar artacak, tüketicilerin yani yolcuların alım gücü düşecek, havayolu şirketlerinin iç pazarda daralmaya gitmesiyle uçuş sayısı da azalacak gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak Türk şirketlerin bazı ülkelerle yaşanan politik gerginliklerden de nasibini alacağa benziyor... Örneğin başta Onur Air olmak üzere Suudi Arabistan ile wet lease operasyon yapan şirketlerimiz, iki ülke arasında ticari ilişkilerin bozulması dolayısıyla önemli bir pazarı kaybetmiş olacaklar.

İşin en kötü tarafı ise, her zaman vurguladığım gibi, böylesine ağır bir krizde, başta havayolları olmak üzere havacılık işletmelerinin devletten Kısa Çalışma Ödeneği dışında, nakit ya da kredi konusunda somut bir destek almaması.

Havayolu şirketleri bu dönemde anlık olarak uçuş planları yapmak zorunda kalıyor. Normal koşullarda bir yıl içerisinde yaz ve kış sezonu olmak üzere iki kez uçuş tarifesi yapan şirketler, anlık değişikliklerden dolayı neredeyse 15 günde bir uçuş tarifelerini revize etmek zorunda kalıyor. Bunun en önemli sebebi havayollarının tercihi değil, ülkelerin getirdiği son dakika seyahat kısıtlamaları oluyor. Havayolu şirketleri, ülkelerin seyahate ilişkin önceden aldıkları karara göre uçuş tarifesi planlıyorlar ancak son anda bir karar değişikliği olduğunda bütün uçuş planları alt üst olabiliyor. Türk havayolu şirketlerimizin bu dönemde önündeki en büyük engel, Avrupa'ya sadece o ülke vatandaşlarının seyahat etmesine izin verilmesi olduğu için bu durum, hem Türkiye pazarını hem de transit pazarını öldürüyor.

Son olarak İngiltere'nin, Türkiye'nin açıkladığı Covid 19 rakamlarının gerçeği yansıtmadığını iddia ederek Türkiye'den gidecek yolculara 14 gün karantina uygulama kararı alması, İngiliz pazarını da elden uçurdu.  Bu arada, İspanya ve İtalya gibi ülkelere göre vaka sayısı az olarak bilindiği için İngilizlerin tercihi çoğunlukla Türkiye olmuş ve Ocak-Eylül döneminde yaklaşık 500 bin İngiliz tatil için Türkiye'yi tercih etmişti. Bundan sonrası için hem İngiltere pazarının hem de diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik seyahat planlarının farklı şekilde işleyeceğini düşünürsek şimdiden havayolu şirketlerimiz için önemli bir pazar kaybedildi diyebiliriz.

Bunlara ek olarak Sağlık Bakanlığımız'ın İran ve Irak gibi ülkelere seyahat kısıtı getirmesi de önemli bir kayıp olarak nitelendirilebilir. Yakın süreçte, başka ülkelerin de topyekün hava sahalarını uçuşlara kapatacağını beklememiz gerekiyor.

Özetle; havacılık sektörümüz için kötü bir altı ay geride kaldı ancak daha kötü bir altı ay başlıyor. Bu süreçte kredi kullanmak isteyen bazı şirketlerimizin de hali hazırda  bu  girişimlerinin de olumsuz sonuçlandığını, havalimanı işletmecilerinin de tahsilat güçlüğü nedeniyle farklı çözüm yolları arayışında olduklarını hatırlatalım.

Bugüne kadar sadece çalışanların maaş kesintilerine odaklanıldı belki ama krizden çıkmak için artık çok daha esaslı adımlar atılması gereken bir döneme giriyoruz. Allah tüm havayollarımızın ve orada çalışanların yardımcısı olsun...

Havacılıkta kötü günler geride kaldı, daha kötü günler mi geliyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

A350 ~ 2 ay önce
Thy’de filoya yeni katilacak olan A350’ler icin yurtdisinda katar’dan fln ISTEN ATILAN A350 pilotlari Thy’de ise baslayacagi duyumu var, dogru mudur? Ustelik thy kaptanlarinin A350 egitimi vb var iken. Boyle ise bu THY’nin Turk pilotlarina vurdugu en son hancerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2024 den önce ~ 2 ay önce
hiç bir şey değişmeyecektir. Bugün daha 6 adet B 777 THY 'de ground oldu.Geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı olsun reis katarda ~ 2 ay önce
Ve Erdoğan THY için katarda,güzel bir fiyata satılacagını düşünüyorum hayırlı uğurlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pizzacı ~ 2 ay önce
Ben bir orta boy bir büyük boy pizza istiyorum. Orta boyda zeytin olmayacak. İkiside ince hamur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Az kaldı ~ 2 ay önce
Yıl sonunda mutlaka bir aşı gerekli faz aşaması bitip geniş insan kitlelerine uygulanacak duruma gelecek, ondan sonra da bir kaç ay içinde turizm ve seyehat hareketleri hızlı bir şekilde artacaktır.Havacılık sektörünün de için de bulunduğu bu kriz böylece tarihin derinliklerine gömülecektir.Kimse enseyi karartıp umutsuzluğa kapılmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bana çay ~ 2 ay önce
Bize 2 çay. Birinin poşeti içinde kalsın diğerini de 4 kere batırıp çıkar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ynt: ~ 2 ay önce
Bunu okurken gözümden yaşlar geldi çok yaşa :))
Birlik zamanı ~ 2 ay önce
Bu kötü günleri en az zararla atlatabilmek için birlik olmalı ve şirketin kabin maaşlarını asgari ücrete çekme kararı konusunda koşulsuz arkasında durmalıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maliye Bknlığı ~ 2 ay önce
2999 brüt değil mi ? Net olursa fazla oluyor çünkü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SUNEX-D ~ 2 ay önce
Sunexpress Deutschland kapatıldı. Personel mağdur oldu? Mu acaba? Evet olduğu kadar Hayır. İşsiz kalan personel maaş almaya devam ediyor? Şimdi diyeceksiniz O HA. Evet aynen ve ödemeyi yapan şirket kapanan şirket. Kabin memuru şu an 1400 EURO maaş alıyor. Uçan kabin memuru Türkiye de bunun yarısını alamazken, batan şirketin personeli 18 ay boyunca bu maaşı neden ve nasıl alıyor? Fikri olan lütfen yazsın. Feyz almak isteyen olursa Platon un ''Devlet'' kitabını tavsiye ederim. Buyrun link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Devlet_(kitap) Kıskandınız mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşte ~ 2 ay önce
Başlık dediğin böyle olur üstad! Adrese teslim mesaj taşıyan başlıkları görünce mutlu oluyoruz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000