26 Aralık 2016, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM [email protected]

Havacılıkta 2016’nın acıları ve tatlıları

Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mohammad Shahriari “Havacılık Emniyeti” konulu konferansında "Uçak kazalarının yüzde 58’i pilotlardan kaynaklanıyor" demiş. Kazaların yüzde 17’sinin mekanikten, yüzde 6’sının hava şartlarından, yüzde 9’unun sabotajdan, yüzde 10’unun ise diğer sebeplerden kaynaklandığını aktarmış. Shahriari, kazaların yüzde 57.2’sinin uçakların inişi ve kalkışı sırasında meydana geldiğini belirtmiş. 2016 yılında da maalesef ölümlü uçak kazalarına ve uçak kaçırma olaylarına tanık olduk. 2016 yılının kazalarının nedenlerini henüz bilmiyoruz. 2017’nin gökyüzünün keyifli, kazasız, arızasız uçuşlarla devam etmesini dileyerek geçen yılda yaşananları hatırlayalım…

19 mart 2016'da Flydubai Havayolları'nın, 981 sefer sayılı uçuşu ile, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Boeing 737-800 tipi bir yolcu uçağı, Rusya'nın Rostov-na-Donu Havalimanı yakınlarında inişe geçerken düştü. Kaza sonucunda uçakta bulunan 55 yolcu ve 7 mürettebat hayatını kaybetti.

29 Mart 2016'da Mısır'ın İskenderiye şehrindeki Borg El Arab Havalimanından, Kahire Uluslararası Havalimanına iç hat seferi yapan EgyptAir'in 181 sefer sayılı Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı bir hava korsanı tarafından kaçırıldı. Güney Kıbrıs'taki Larnaka Havalimanı'na indirildi. Mısır havacılık yetkilileri, uçağın pilotunun, üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini aktardı. Yaklaşık altı saat süren dehşet anlarının ardından teslim olan hava korsanı tutuklandı. Yolcuların tamamı kurtarıldı. Hava korsanının üzerindeki düzenek sahte çıktı!
19 Mayıs 2016’da yine EgyptAir’in 804 sefer sayılı, Paris-Kahire uçuşunu yapan Airbus A320-232 tipi uçağı Akdeniz’e düştü. İçinde 56 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu. Yunan radyosu uçak enkazının Kerte Adası’nda bulunduğunu açıkladı. Fransa Sivil Havacılık Kurumu da uçağın düşmeden önce yangın şüphesiyle duman alarmı verdiğini bildirdi. Basında bu kaza ile ilgili bomba söylentileri çokça yer aldı.

5 Temmuz 2016’da Sikorsky S-70 kazası bizi acıya boğdu. İçinde Jandarma Bölge Komutanı ile beraberindeki asker ve asker ailelerinin olduğu Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş helikopteri Giresun'un Tohumluk Yaylası'na düştü. (Türkiye'de Sikorsky helikopterleri, 1994 yılında meydana gelen son kaza hariç günümüze dek 19 kez kaza geçirmiş, bu kazalarda 105 asker şehit olmuştur.)

3 Ağustos 2016’da Emirates’in, 521 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçağı Thiruvanthapuram (Hindistan)’dan Dubai’ye indikten sonra alev aldı. Uçakta bulunan 282 yolcu ve 18 mürettebat uçaktan sağ salim kurtarılırken, yanan uçağa müdahale eden 1 itfaiyeci hayatını kaybetti.

28 Kasım 2016'da LaMia Airlines'ın 2933 sefer sayılı uçuşu Bolivya Santa Cruz’dan Chapecoense futbol takımı ile Kolombiya’ya doğru seyir halindeyken düştü. Avro RJ85 tipi uçaktaki 77 kişiden 71’i öldü. 3’ü futbolcu olmak üzere sadece 6 kişi sağ kurtuldu. İlginç bir neden açıklandı. Uçağın, Medellin'e 4 saat 22 dakikada ulaşması planlanmış, ancak, yakıt ucu ucuna alınmış… Pilotun, havayolu şirketinin masrafını kısmak için riskli bir yakıt miktarıyla yola çıktığı öne sürüldü. Medellin havalimanına yaklaşırken kaptan pilotun kuleye acil durum bildirimi yapmadığı için iniş önceliğini kaybettiği ve bu yüzden uçağın yakıtının bittiği de iddialar arasında… Bu olay da havacılık tarihinde “kaza değil, cinayet” başlığı ile yerini aldı.

7 Aralık 2016 tarihinde  PIA'nın 661 sefer sayılı uçağı, Pakistan'ın Chitral kentinden başkent İslamabad'a uçarken düştü. Uçakta bulunan 47 kişinin tamamı hayatını kaybetti.

23 Aralık 2016 sabah saatlerinde Libya'nın Sabha kentinden başkent Trablus'a gidecek uçak 118 yolcusu ile kalkıştan kısa bir süre sonra kaçırıldı. Korsanlar, uçağı Malta'ya yönlendirdi. Hava korsanları, ellerindeki el bombasını kullanarak uçağı havaya uçurma tehdidinde bulundu. “Malta hükümeti, havaalanında güvenlik önlemleri alırken, iniş yapması beklenen uçaklar da başka yerlere yönlendirildi. Yapılan görüşmelerin ardından korsanlar, en başta çocuk ve kadınlar olmak üzere bazı yolcuların uçaktan inmesine izin verdi. Korsanlar, daha sonra tüm yolcuları tahliye etti ve teslim oldu.” (BBC Türkçe haber)

25 Aralık 2016 tarihinde Moskova’dan Suriye’nin Lazkiye şehrine gidecek olan Tu-154 tipi uçağı yakıt almak üzere Soçi’ye indi. (1) Soçi’den hareket ettikten kısa bir süre sonra radardan kaybolduğu açıklandı. Nam-ı diğer “uçan tabut” olan Tu-154, Kızıl Ordu Korosunun müzisyenlerini, gazeteci ve askerleri taşıyordu. Rusya Savunma Bakanlığı ilk belirlemelere göre uçağında kurtarılan kimsenin olmadığını ve uçakta toplam 93 kişi bulunduğunu resmi olarak açıkladı.

Tupolev TU-154 tipi uçak daha önce gündemimize, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyński’nin  ölümüyle sonuçlanan kaza nedeniyle gelmişti. Polonya Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan Tupolev-154 tipi uçak 10 Nisan 2010 tarihinde kalkışından kısa süre sonra düşmüş ve uçakta bulunan 96 kişiden kurtulan olmamıştı.

2016’dan tatlı haberler
2016’da acıların yanı sıra keyifli yeniliklerle de karşılaştık. Bunlardan birkaçını paylaşıyorum.

Akıllı telefonların uygulamaları (app’ler) o kadar büyük bir hızla çeşitleniyor ki artık duyduklarımıza / gördüklerimize şaşırmıyoruz. Örneğin; uçak yolculuğu için kahve ve yemek siparişleri de app.lere indi. Geçenlerde (3 Aralık 2016) Starbucks'ın Air New Zealand ve Qantas ile anlaşma yaptığını okuduk. Starbucks'ın mobil sipariş verme servisinden artık uçak yolcuları da faydalanabiliyorlar. Böylelikle, özel yolcu salonlarını kullanan yolcular için barista yapımı kahve siparişi imkanı sağlanmış oluyor. Yolcuları akıllı telefonlarıyla sipariş etmeye davet ederek yeni bir hizmet sunulmuş oldu.

Qantas, Barista yapımı bir kahve almak için sıraya girmeden önce, terminale girerken veya güvenlik kuyruklarında beklerken telefondan sipariş vermek mümkün oluyor. Sadece Qantas kulüplerinde, baristalar her gün 1.000 bardak çay ve kahve üretiyorlarmış. En yoğun talep ise akşam saat 6:00 - 7:00 arasında gerçekleşiyormuş. Starbucks da bu bağlamda operasyonunu planlamış.

26 Ekim 2016’de Emirates, iki yıllık bir çalışmanın ardından Dubai Havalimanında yenilenmiş “business class” salonunu açtı. Ünlü şefler tarafından hazırlanan gurme yemekleri ve premium şarap, alkollü içecekler, şampanya içeren iddialı bir servis sunuyor. Emirates bu salonların açılışı ile birlikte Costa Coffee, Voss suyu ile ortaklık kurdu ve Moet Hennessy ile de işbirliği yaptı. Costa, İtalyan kahve karışımları ve özel hamur işleri ile 'Barista deneyimini' salonlarına taşıdı.
Havayolu şirketleri kendi aralarındaki güçlü rekabetin yanı sıra, artık, yüksek hızlı demiryolu şirketleri ile de rekabet etmek durumundalar. Business Class yolcuları elde tutmanın önemi arttı. JetBlue havayolları da, ABD’de New York ve Boston, Chicago, Washington, Los Angeles ve San Francisco, Avrupa’da Londra, Amsterdam, Paris, Frankfurt, Asya’da Tokyo, Osaka, Shanghai, Hong Kong, Pekin'de “shuttle” servisleri başlattı.
Giderek artan sayıda havayolu şirketi ve seyahat acentesi, yolcularının uçuşlarının kalitesi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için derecelendirme yapmalarına imkan tanıdılar. (TripAdvisor, Routehappy gibi şirketlerle ortaklık kurdular) Yolcuların deneyimlerini yansıtmaları ve diğer yolcuların bu görüşlerden yararlanmaları için kaynaklar genişledi.

Bir diğer iz bırakan haber de Honda ile ilgili…
Kara ve deniz ulaşım araçları dışında, Honda Aircraft Company, bir süredir, havacılık endüstrisine yönelik çözümler de üretiyor.  Honda, HondaJet ile ABD'nin en yoğun dört havacılık rotasında yaptığı uçuşlardan ikisinde dünya hız rekorunu ele geçirdi. HondaJet, 1.000 milden uzun rotayı üç saatin altında bir sürede tamamladı. Honda ilk HondaJet teslimatını AERO 2016 kapsamında Nisan 2016'da gerçekleştirdi. Teslimatın ardından uçuşlarına başlayan HondaJet, bu sefer de hız rekoruyla adından söz ettirmeye devam ediyor.
Nice güzel haberlere…

(1) Lazkiye Hatay sınırımızın 40 km kadar güneyinde Suriye'nin önemli liman kentlerinden biri olup deniz sporları için ideal bir kıyı şeridi vardır.

Havacılıkta 2016’nın acıları ve tatlıları

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000