19 Nisan 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Muhendisin 4000 tl aldığı sirket iste
  • Herkesi asgari ucrete çalışdırın birde müdürlerin eline kırbac verin. Performansını begenmediginiz calışanlarıda öldürün komple köle düzenine geçelim.
  • Murat bey, THY dün Skylibrary uygulamasına son verdi, THY müşterileri ve herkes Skylibrary mobil uygulamaları ve skylibrary.com adresi üzerinden THY'nin tüm dergi arşivine ulaşabiliyor ve anlaşmaları kitapları okuyabiliyordu. Artık Skylibrary'de tarih oldu...
  • Havacilik bir yasam stilidir lutfen kimse aglamasin. Zor geliyorsa istifa edin cikin.
  • 2024 yılına kadar kimse kalmaz çelebi bu sene bitti artık herkes iş baksın bu sene hava sektöründe iş bitti sanırım işten çıkarma olacak büyük ihtimalle doco /30 indirme gitti çalışanları için ama çalışanlar kabul etmez ben olsam kabul etmem adam emek vermiş olarak yapılacak ilk iş kıdem tazminatı almaktadır artık herkes iş var dışarda herkesin hayırlısı olsun ne diyelim
  • Gelen yabanci turist Istanbul havalimani ve ulasimini gordukten sonra birdaha gelirsem namert olayim diyormus dogrumu?
  • Thy gerek ekibin kiyafetini degistirerek gerek basta Fas, Hindistan, Senegal, G Afrika Mozambik gibi oradan buradan garip garip ulkelerden kabine kokpite ekip uyesi alarak guya Katar ve Emirates havayollarina benzemeye calisiyor, madem oyle, maaslarini de Katar Emirates duzeyinde yapsin
  • Okuyunca belki cogunuz beni linc edecek ama maalesef gercek bu. Arkadaslar su anda hukumetin sergiledigi tutum kesinlikle suru bagisikligi durumudur. Dunya tarihinde daha asiyla biten birtane bile grip salgini yok hepsi ya suru bagisikligi ile yada mutasyonla bitmis. Kaldi ki asilarin koruyuculugu da oyle denildigi gibi yuksek olduguna sahsen ben inanmiyorum ki cok yakin bi akrabam iki doz olmasina ragmen gayet de korona oldu. Haa simdi bazilariniz asiyi olanlar korona olmaz doye bisey yok diyeceksiniz varsin oyle olsun. Gelismis ulkeler bu isi asiyla tamamlamaya calisacak bizim gibi ulkeler ise suru bagisikligini tercih etmek durumunda cunku ekonomi belli. Esnaf bayramdan sonra bir kapanmayi daha kaldiracak durumda degil. Lutfen gercekleri gorelim televizyondaki sozde proflarin tam kapanalim heryer 28 gun kapansin gibi sozleri gercek disi. hepsini kastetmiyorum tabikii ama iclerinden birkactanesi varki aman allah. Havaciliga gelince durum cok vahim ve icler acisi ama bu yazdan itibaren bi toparlanma olacaktir. Herkese iyi gunler.
  • bilet fiyatları tavan olur;vatandaşın alım gücü cok ama cok zayıfladı.Artık yok oyle kebab yemeye antebe,adanaya giddelim..artık o donemler bitti.şimdi otobus firmaları voleyı nasıl vuracak görün siz..90 lar gibi..Uçaga binmek artık zengın işi olacak.
  • Eger en basindan itibaren adam gibi tedbirler alinsaydi suan belki birazdaha iyimser seyler konusabilirdik, ama negeregi var sizi mi kracaz? Hergun 5bin 5bin kirptikmiydi yaza haziriz turistlerde gelir ehonomide canlanir siz yeterki tedbir aldik diyin.

Havacılık sektörü 2024 yılına kadar çok zorlanacak

Türkiye'de de kamu kurumları dahil olmak üzere birçok kuruluşun danışmanlık hizmeti aldığı McKinsey&Company'nin tahminlerine göre, havayolu kullanılarak gerçekleştirilen seyahatler ancak 2024 yılında pandemi öncesi seviyeye ulaşacak.

Bu dönem içerisinde, havayolu şirketleri ayakta kalabilmek için nakit ihtiyacını kredilerle karşılayacağı için pandemi döneminde biriken borçlar da bir hayli artmış olacak. Ayakta kalabilmek için banka kredisi kullanmak zorunda kalacak olan havayolu şirketleri, sektörün toparlanma sürecinin sürekli ertelenmesi dolayısıyla geri ödeme konusunda sıkıntıya girecekler ve ödeme güçlüğü çeken havayolu şirketlerinin kredi notları da düşeceği için, şayet bulabilirlerse, bir sonraki kredilerinin finansal maliyetleri de katlanacak.

Peki, pandemi döneminde borçları katlanan havayolu sektörü, 180 milyar dolarlık borcun altında ayakta kalma savaşı verirken, bu finansal zorluktan çıkabilmek adına ilk olarak ne yapacak?

İlk çözüm elbette maliyetleri daha da düşürmek ve bilet fiyatlarına zam yapmak... Peki pandemi döneminde ve hemen sonrasında, alım gücünün düştüğü bir ortamda yüksek bilet fiyatları ile yolcuları yakalamak mümkün mü? 
Çok kolay değil...Hem de hiç kolay değil!

HERKESE VAR BİZE YOK?

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, geçen hafta katıldığı bir oturumda dünyadaki havayolu şirketlerine verilen kredi desteklerinden söz etti. Özellikle ABD'li havayolu şirketlerine verilen geri ödemesiz kredileri duyunca, Türkiye'deki havayolu şirketlerinin, sadece kısa çalışma ödeneği desteği ile yetinmek zorunda bırakılmasına, hayıflanmamak elde değil!

Bir önceki yılı tamamen zararla kapatmış ve bütün enerjisini, motivasyonunu, beklentisini bu yaz sezonuna odaklamış bir havayolu sektörü var ortada. Nisan ayında sezonun açılacağı müjdesi ile ümitlenen ancak aşı uygulaması konusunda kaplumbağa hızıyla ilerlendiği için, üstelik yetersiz tedbirler dolayısıyla dünyanın en çok vaka görülen ülkeler sıralamasında ikinciliğe oturmuş bir ülkenin havayolu sektörünün bu yaz sezonu ile ilgili nasıl bir beklentisi kalmış olabilir? Umutların tazelenebilmesi ve şirketlerin  ayakta kalabilmeleri için daha radikal tedbirler, daha başarılı ve tutarlı aşı politikası olmazsa olmaz gibi görünüyor...

KDV DESTEĞİ DEVAM ETMELİ

Havacılık sektörü ve özellikle havayolu sektörü devletten destek bekliyor, ilgi bekliyor. En azından geçmişte verdiklerini bu dönemde daha az vererek, ayakta kalma konusunda destek arıyor.

Biliyorsunuz iki yıl önce, pilot ve kabin memuru maaşlarının yüzde 85'i gelir vergisinden muaf iken bu oran bir kararname ile yüzde 70'e indirilmişti. Böylece havayolu şirketlerinin devlete ödediği vergi miktarı bir yıl için 370 milyon lira artmıştı.

Hem bu konuda yeni bir düzenleme hem de pandeminin başında uygulanan iç hat uçak biletlerinde KDV oranının düşürülmesi konusundaki desteğin uzatılarak, bu yaz sezonu için de geçerli olması konusunda yeni bir karar alınabilir.  Elbette kısa çalışma ödeneğinin uzatılması noktasında da sektörde ciddi bir beklenti sözkonusu... Bu üç konuda verilecek destek, havayolu sektörüne cansuyu olur.

HAVACILIK MEVZUATLARI BUGÜNE UYMUYOR

Kapadokya Üniversitesi tarafından organize edilen THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, MNG Airlines Genel Müdürü Sedat Özkazanç ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane'nin konuşmacı olarak katıldığı SHGM Eski Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın'ın moderatör olduğu panelde en dikkat çekici konulardan biri Türk sivil havacılığındaki mevzuat engelleriydi. Konuşmacılar arasında bir dönem SHGM'nin en tepesinde bulunan iki ismin de özellikle uygulanan mevzuatların bugünün koşullarında hantal kaldığını ve günümüze uygun olarak güncellenmeleri gerektiği konusunda serzenişleri vardı.

Havacılığın hızlandığı, dijitalleştiği ve otomasyonun arttığı ve daha da artacağı bir dönemde, bugünün koşulları ile örtüşmeyen, günün ihtiyaçlarını karşılamayan mevzuatlar konusunda da değişiklikler yapılması kaçınılmazdır. Sektörün önünde, sektörden daha hızlı ve kolaylaştırıcı kararlar alması gereken Ulaştırma Bakanlığı'nın ve SHGM, sektörün hızına yetişemezse, otorite rolünü yitirir ve ayak bağı  durumuna düşer. Ayağımıza gelen fırsatlar da birer ikişer kaçar...

Havacılık sektörü 2024 yılına kadar çok zorlanacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Thy calisani ~ 24 gün önce
Muhendisin 4000 tl aldığı sirket iste

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bıkmış insan ~ 24 gün önce
Herkesi asgari ucrete çalışdırın birde müdürlerin eline kırbac verin. Performansını begenmediginiz calışanlarıda öldürün komple köle düzenine geçelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okur ~ 24 gün önce
Murat bey, THY dün Skylibrary uygulamasına son verdi, THY müşterileri ve herkes Skylibrary mobil uygulamaları ve skylibrary.com adresi üzerinden THY'nin tüm dergi arşivine ulaşabiliyor ve anlaşmaları kitapları okuyabiliyordu. Artık Skylibrary'de tarih oldu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haya tarzi ~ 24 gün önce
Havacilik bir yasam stilidir lutfen kimse aglamasin. Zor geliyorsa istifa edin cikin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Böyle iş olmaz ~ 25 gün önce
2024 yılına kadar kimse kalmaz çelebi bu sene bitti artık herkes iş baksın bu sene hava sektöründe iş bitti sanırım işten çıkarma olacak büyük ihtimalle doco /30 indirme gitti çalışanları için ama çalışanlar kabul etmez ben olsam kabul etmem adam emek vermiş olarak yapılacak ilk iş kıdem tazminatı almaktadır artık herkes iş var dışarda herkesin hayırlısı olsun ne diyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabanci Turist ~ 26 gün önce
Gelen yabanci turist Istanbul havalimani ve ulasimini gordukten sonra birdaha gelirsem namert olayim diyormus dogrumu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katar ve Turkiye ~ 26 gün önce
Thy gerek ekibin kiyafetini degistirerek gerek basta Fas, Hindistan, Senegal, G Afrika Mozambik gibi oradan buradan garip garip ulkelerden kabine kokpite ekip uyesi alarak guya Katar ve Emirates havayollarina benzemeye calisiyor, madem oyle, maaslarini de Katar Emirates duzeyinde yapsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biliyorum bu yorumu ~ 27 gün önce
Okuyunca belki cogunuz beni linc edecek ama maalesef gercek bu. Arkadaslar su anda hukumetin sergiledigi tutum kesinlikle suru bagisikligi durumudur. Dunya tarihinde daha asiyla biten birtane bile grip salgini yok hepsi ya suru bagisikligi ile yada mutasyonla bitmis. Kaldi ki asilarin koruyuculugu da oyle denildigi gibi yuksek olduguna sahsen ben inanmiyorum ki cok yakin bi akrabam iki doz olmasina ragmen gayet de korona oldu. Haa simdi bazilariniz asiyi olanlar korona olmaz doye bisey yok diyeceksiniz varsin oyle olsun. Gelismis ulkeler bu isi asiyla tamamlamaya calisacak bizim gibi ulkeler ise suru bagisikligini tercih etmek durumunda cunku ekonomi belli. Esnaf bayramdan sonra bir kapanmayi daha kaldiracak durumda degil. Lutfen gercekleri gorelim televizyondaki sozde proflarin tam kapanalim heryer 28 gun kapansin gibi sozleri gercek disi. hepsini kastetmiyorum tabikii ama iclerinden birkactanesi varki aman allah. Havaciliga gelince durum cok vahim ve icler acisi ama bu yazdan itibaren bi toparlanma olacaktir. Herkese iyi gunler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Al sana suru bagisikligi ~ 27 gün önce
Hukumetimiz korona vasitasiyla Turkiye’yi batirma oyununa ortak oluyor. Su anda binlerce onbinlerce esnaf ve isadami iflas etmis durumda. Turkye’ye her yil gelen milyonlarca turisti su anda bizi batirmaya calisan ulkeler paylasmaktalar. Merkez bankasinda hicbir birikim kalmadi, butun fabrikalar, tesisler yabanci yatirimcilara satilmis ve uretim durmus durumda. Suru bagisikligi suru halinde dolasan hayvanlar icindir, beyni olan insan icin degil.
Kaç kişi ~ 26 gün önce
Tamam,izlenen politika bu katılıyorum. Peki kaç kişinin ölümünü göze almışlardır ? Yani 500 leri görücez ve ondan sonra mı sürü bağışıklığı çalışmaya başlayacakta normalleşebilicez ? Rakamlar her gün yükseliyor, ölü sayılarının bu kadar artması sürü bağışıklığı yönteminde beklenen bir durum mu ? Örneği yok kimse bilmiyor tabii. Kapatılan yerler,saatler ve getirilen yasaklar anlamsız(saçma sapan) olduğu için bizde bu kadar rekora koştu pandemi diye düşünüyorum.
bilet fiyatları ~ 27 gün önce
bilet fiyatları tavan olur;vatandaşın alım gücü cok ama cok zayıfladı.Artık yok oyle kebab yemeye antebe,adanaya giddelim..artık o donemler bitti.şimdi otobus firmaları voleyı nasıl vuracak görün siz..90 lar gibi..Uçaga binmek artık zengın işi olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tedbirsizlik ~ 27 gün önce
Eger en basindan itibaren adam gibi tedbirler alinsaydi suan belki birazdaha iyimser seyler konusabilirdik, ama negeregi var sizi mi kracaz? Hergun 5bin 5bin kirptikmiydi yaza haziriz turistlerde gelir ehonomide canlanir siz yeterki tedbir aldik diyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000