08 Mart 2021, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]
  • Durumları çok güzel özetlemişsiniz Ali bey Kaptan, umarım sesinizi duyan olur ve sizi göz koyan olmaz
  • www.google.com a Bekir BATUK yazın, çıkanların tamamını okuyun. lise mezunu bu adamın yiyici olduğunu göreceksiniz. Simav belediyesinidolandırmaya çalışmış.
  • 8 Mart Dünya kadınlar gününde kadına el kaldıran şeref yoksunlariını kınıyoruz. YİĞİT , YELİZ
  • İnsan uçuracak helikopter motorunu buzdolabından çamaşır makinasından fırından kovulan insanlarla mı yapacaksınız
  • Bu kadar cahil misiniz? Buzdolabı ürün ağacı yani BOM ile uçak motoru konfigürasyonu birbirinden ayrıdır. Konfigürasyon yönetimi özel tecrübe gerektiren eğitim almış insanlarla yapılmalıdır. Buzdolabı ürün ağacı yapmış insanlar ile uçak motoru konfigürasyonu yapılamaz. Buzdolabı ürün ağacı yapan onlarca kişiyi neden iş aldınız?
  • BOZ, Planlamada işe başladığım günden beri insanlar arasında nifak tohumları saçan sevimsiz bir adamsın
  • 17 mart personel işten çıkarma yasağı bitiş tarihi, 30 mart son KÇÖ ödeme tarihi. Bu durumda Nisan Başında KÇÖ uzamazsa ne olacağını kestirmek hiç fe zor değil. Cumhurbaşkanımızın Haziran sonuna kadar ızatma yetkisi var. Havacılığa mutlaka KÇÖ uzatması vermesi lazım.
  • Bekir Batuk İstanbul ofise Ankara ofise argeye ve TUSAŞ motorun her bölümüne ispiyon bilgisi toplamak için adam yerleştirdiği doğru mudur
  • Bekir Batuk’un öz oğlunu İstanbul’a arge ofisine hangi amaçla yerleştirmiştir
  • Bekir Batuk’un bazı eski tellerle anlaşarak iş yapan vatansever cumhuriyetçi Atatürkçü iyi eğitim almış mühendisleri palavra ve yalanlarla mahmut Akşit’e ispiyonlıyarak yükselmelerini engelledi işten attırdı doğru mudur

Havacılık gerildikçe geriliyor…

Sezon yaklaşırken, havacılık sektöründe hummalı çalışmalar dikkatlerden kaçmazdı. Son yılın Covid yıkımı tüm sektörü sessizliğe gömmüş vaziyette. Bu dönemde inanılmaz ilanlar, filolardaki artışlar, yeni kiralanan uçakların haberleri düşerdi ekranlarımıza. Ama şimdi! Kabus devam ediyor.

Türkiye’de Nisan ayında açılan sezon şimdi Haziran, Temmuz hesapları ile umudunu koruyor. Avrupa “ne kadar turizm izni verecek” belirsizliğini sürdürürken umudumuzu Rusya ve Orta Asya ile Arap bölgelerine bağlamış durumdayız.

“Her ne olursa olsun turizm olsun” diyebilmek mümkün değil. Aşılamada Avrupa bizden geride. Paralı turist dediğimiz müşteri de Avrupa’da.

Bakın bu dönemde havacılık sektöründe, hostes (Kabin Memuru), pilot, teknisyen, yer personeli, havaalanları velhasıl havacılığın tüm dalları personel arayışına girerdi.

Hele ki; İstanbul Havalimanı açıldıktan sonra havacılık genişleyecek ve havayolu firmaları ile onlara hizmet veren şirketlerin yüzlerce insana iş verecek bir taleple ortaya çıkacakları düşünülüyordu. Ancak pandemik durum, düşünülen hiçbir hayalin gerçekleşmesine izin vermedi.

Dünyanın tüm ülkelerinde insanların evine kapanarak, korku ile yaşadığı bir ortamda sürdürülebilir bir hayat tarzı olmadığı aşikar.

Havacılık, turizm tüm dünyada patlayacak diye düşünüyorum. Aşılama konusu çözüme kavuştuğu anda bütün insanların sağa sola koşuştuklarını göreceğiz. İşte bu durumda havacılığımızın ayakta kalmasının ne derece önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

Ayakta kalmalıyız çünkü dünya ile rekabet etmeliyiz, ayakta kalmalıyız çünkü turist akışını yabancı havayolu şirketlerine kaptırmamamız gerekiyor.

Yine bir kez daha söylemekte fayda var. Havacılık sektörüne amasız, nedensiz destek sağlanmalı.

Ayakta kalanların süründüklerini biliyoruz. Aylardır maaş veremeyen şirketleri biliyoruz. Evine aş götüremeyen sektör çalışanlarını biliyoruz. Yapılması gereken tek ve yegane şey bu dönemde sektöre omuz verilmesidir.

Binlerce çalışan bu haberi bekliyor, yüzlerce genç havacılık sektöründe açılacak ilanı bekliyor yine yüzlerce pilot adayı THY’nin veya diğer şirketlerimizin açacağı pilot veya kabin memuru alımını bekliyor.

Öyle ki, THY’nin sebepsiz işten attığı personel bile bu şansı tekrar yakalamanın umudunu yaşıyor. THY sektörün babası ise babalığını yapar diye düşünülüyor.

Kabin, Kokpit aşısı ne zaman yapılacak?

Biz de defalarca yazdık. Yolcu ile birebir temaslı personelin ivedilikle aşılanması gerektiğini anlattık. THY bu konuda öncelikli bir duyuru yapmıştı ve fakat daha sonra her nedense bu duyuru askıda kalmış oldu.

Sendikalar bu konuda siyasiler nezdinde çağrıda bulunarak aşı konusunda havacılık çalışanlarının önemine dikkat çekiyorlar.

Zaten Covid belası da havayolu ile dağılmadı mı dünyaya.

İşte bu sebeple yolcu temaslı herkesin aşılanmada öncelikli olması zorunlu.

Hava-İş Sendikası bu yönde önemli çalışma yürütüyor. Yetkili sendika olması nedeniyle hem iktidar kanadından, hem de işçi sendikaları konfederasyonları nezdinde hem de THY üzerinde büyük baskı yapıyor.

Zira sendikaya üye olan, olmayan tüm havacılardan bir nevi sorumlu olan Hava-İş Sendikası çalışanları korumak için aleni olmasa bile, bu işin reklamını medya önünde yapmasa bile “İVEDİ” “ÖNEMLİ” kodlu yazılarla ilgilileri uyarıyor.

Umarım hem bizim hem de sendikaların uyarıları öncelikle Sağlık Bakanlığı ve ardından havacılık şirketlerimizin gayreti ile aşı sorunu çözülür.

TEİ cadı avında…

TEİ ile ilgili yazdıklarımız gündemdeki yerini koruyor. Kurumdan beklentimiz, olan bitenlerle ilgili araştırma, soruşturma yapması gerekirken onlar “Bu bilgileri kim sızdırıyor” derdinde.

Tabi kurumsal bir şirkette bu tür iddiaların üzeri örtbas edilmemeli. Üzerine gidilmeli. Durun bir bilgi vereyim. Eski lojmanlara tamir tadilat için milyonlarca lira harcanmış.

Ama gel gör ki, o lojmanlar yıkılıp yerine yenisi yapılacakmış. Şimdi merak ediyorum. Madem yıkacaktınız neden tamire, tadilata onca para döktünüz.

Şimdi Mahmut Akşit’ten ricam şudur.

Güvenlik danışmanınız Bekir Batuk’a talimat verin bilgileri aktaranları bulup getirsin size.

TEİ, sizin çiftliğiniz ise ona diyecek söz yok.

Havacılık gerildikçe geriliyor…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

PonçiKM ~ 1 yıl önce
Durumları çok güzel özetlemişsiniz Ali bey Kaptan, umarım sesinizi duyan olur ve sizi göz koyan olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Google BATUK ~ 1 yıl önce
www.google.com a Bekir BATUK yazın, çıkanların tamamını okuyun. lise mezunu bu adamın yiyici olduğunu göreceksiniz. Simav belediyesinidolandırmaya çalışmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TURGUT ~ 1 yıl önce
8 Mart Dünya kadınlar gününde kadına el kaldıran şeref yoksunlariını kınıyoruz. YİĞİT , YELİZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TURBOŞAFT ~ 1 yıl önce
İnsan uçuracak helikopter motorunu buzdolabından çamaşır makinasından fırından kovulan insanlarla mı yapacaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOM ~ 1 yıl önce
Bu kadar cahil misiniz? Buzdolabı ürün ağacı yani BOM ile uçak motoru konfigürasyonu birbirinden ayrıdır. Konfigürasyon yönetimi özel tecrübe gerektiren eğitim almış insanlarla yapılmalıdır. Buzdolabı ürün ağacı yapmış insanlar ile uçak motoru konfigürasyonu yapılamaz. Buzdolabı ürün ağacı yapan onlarca kişiyi neden iş aldınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gürsel ~ 1 yıl önce
BOZ, Planlamada işe başladığım günden beri insanlar arasında nifak tohumları saçan sevimsiz bir adamsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Samsung Uygulaması ~ 1 yıl önce
17 mart personel işten çıkarma yasağı bitiş tarihi, 30 mart son KÇÖ ödeme tarihi. Bu durumda Nisan Başında KÇÖ uzamazsa ne olacağını kestirmek hiç fe zor değil. Cumhurbaşkanımızın Haziran sonuna kadar ızatma yetkisi var. Havacılığa mutlaka KÇÖ uzatması vermesi lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anlara ~ 1 yıl önce
Bekir Batuk İstanbul ofise Ankara ofise argeye ve TUSAŞ motorun her bölümüne ispiyon bilgisi toplamak için adam yerleştirdiği doğru mudur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsyanbul ~ 1 yıl önce
Bekir Batuk’un öz oğlunu İstanbul’a arge ofisine hangi amaçla yerleştirmiştir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADALET ~ 1 yıl önce
Bekir Batuk’un bazı eski tellerle anlaşarak iş yapan vatansever cumhuriyetçi Atatürkçü iyi eğitim almış mühendisleri palavra ve yalanlarla mahmut Akşit’e ispiyonlıyarak yükselmelerini engelledi işten attırdı doğru mudur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000