25 Ocak 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kar eden rekorlar kiran kargo. Maaslari kesilen kargo personeli.Yöneticilere hakkımızı helal etmiyoruz.
  • Murat Bey, ulaşımda ventilli maske Avrupa'da da yasak. Ancak Avrupa tüm market, toplu ulaşım, kapalı alan ve de uçaklarda üzerinde hiç bir ventili olmayan FFP2 tipi maskeleri kullanma mecburiyeti getiriyor. Bunu da niye yaptı. Bulaşma kabiliyeti çok yüksek olan mutasyona uğramış korona virüsünün yayılmasını önlemek için. Bu güne kadar kullanılan ve de THY'nin hala hazırda yolculara dağıttığı, genel olarak kullanılan ucuz kağıt mendil kalitesinde veya bez maskelerin hiç bir koruması yok. THY olsa olsa elindeki faydasız maske stokunu bitirmeden FFP2 maskelere geçmeyecek.Bunun ceremesini de bu tip maskeleri mecbur tutan ülkelere uçan yolcularımız ve ekipler çekecek. Korona tedbirlerinde ödül almış bir havayolu ama FFP2 maskesini ücretsiz dağıtabilecek vizyona sahip değil.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Thy sevdi herhalde bu diş fırçalı ablayı, bırakmak istemiyor hiç. Burada olay atılsın ya da atılmasın değil, bu kızı tanımam etmem. Ama zamanında beni bir ay içinde iki kez "serviste yavaş" ve "eteği dar" şeklinde amir raporları sebebiyle hiç eğitim bile vermeden uçuşlarımı alıp anında işten çıkartmışlardı, tazminat davası açıp kazanmıştım. Şimdi ben eteğim dar diye işten çıkartılmışken çok uç skandallara karışmış kişilerin şirkette tutulması çifte standart değil de nedir?
  • SAYIN MURAT HERDEM BEY MÖSYÖ HAZRETLERİ EKSELANSLARI HAŞMETMEAPLARI. HAVACILIĞIN AYAĞA KALKINMASI BU SAATTEN SONRA İMKANSIZ. UÇAĞA ÇOK KİŞİ BİNİYOR DİYE TERCİH ETMEYİP 12 SAAT HAVASIZ OTOBÜSLERDE YOL GİDEN İNSANLARA LAF ANLATAMAZSINIZ. PANDEMİ DÖNEMİNDE UÇAKTA VERİLEN SUYU HAMİDİYE'DEN SIRMA SUYA ÇEVİRİP, KENDİ MEDİKAL ŞİRKETİNİ KURUP, "ŞİRKETİ NASIL DAHA ÇOK SÖĞÜŞLERİZ" DİYE GECE GÜNDÜZ UĞRAŞAN RİZELİLERE LAF ANLATAMAZSINIZ. PANDEMİ DÖNEMİNE RAĞMEN YURT DIŞI MÜDÜRLERİNE DOKUNMAYAN YÖNETİME LAF ANLATAMAZSINIZ. ÖZELLİKLE TÜRKİYE'DE HAVACILIK SEKTÖRÜ ÖLMÜŞTÜR. BİTMİŞTİR. YAKINDA MEZARI KALDIRILACAKTIR. DÜNYADA İSE SADECE 10-15 TANE HAVAYOLUNUN AYAKTA KALACAĞI BİR DÖNEME DOĞRU İLERLİYORUZ. ALLAH SONUMUZU HALLEYLEYE. ZEKERİYAKÖY'DEN SAYGILAR. KASLI B77 F/O (P3).
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • insanları virüs değil;işsizlik,düşük ücret ve gelirdeki tuhaf dağılım öldürecek.Virüsü dikkate almadan,Dünya ekonomılerın açılması lazım.Ölen ölecek.Yoksa bu gidişle coluk,cocuk genç yaşlı parasızlıktan ölücez.Bu hastalık zaten 80 yaşının ustundekı öldürmüyor mu?zaten 80 yaşına gelmiş;Yaşamış,Görmüş.Geçirmiş. hala aşı derdinde..80 den sonra yaşasan ne olucak?Kazık mı dikeceksin?
  • Biz görevimizin başındayız...NOKTA!!!
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Havacılık bu şekilde nasıl ayağa kalkacak?

Coronavirüs dolayısıyla havayolu şirketleri, bir yılda 250 milyar doların üzerinde para kaybetti. İrili ufaklı 35-40 havayolu bir yıl içerisinde battı, batmak üzere olanlar büyük havayolları ile birleşmek zorunda kaldı. Dünya genelinde havayolu şirketleri ayakta kalabilmek için 170 milyar dolarlık kredi desteği aldı. Ancak bu yetti mi, hayır. Ayakta kalabilmeleri için, hava yolu şirketlerinin acilen 80 milyar dolar krediye daha ihtiyacı var. Aşı uygulama çalışmalarına başlanmasına rağmen birçok ülkede vaka sayılarının hız kesmeden artması, önümüzdeki süreçte işleri daha da zorlaştıracak gibi görünüyor. Bugünden itibaren, normalleşmenin başlamadığı, geçen her gün, toparlanmanın başlayacağı tarihe eklenerek, süreyi biraz daha uzatıyor maalesef...

Bu sebeple, mevcut şartları göz önüne alarak, havacılık için toparlanmanın kolay kolay başlamayacağını öngörmemiz mümkün...En azından aşı uygulamasının artacağı 2021 yılı ikinci yarısına kadar...

Altı çizilmesi gereken bir diğer nokta ise şu... Neredeyse tüm ülkelerde çift başlılık var. Sivil havacılık otoritelerinin belirlediği kurallar, sağlık bakanlıklarının müdahalesi ile daha da karmaşıklaşabiliyor. Standartlaşma konusunda Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği IATA'nın çabaları var ama başarılı olmuş değil...

Prosedürler ağırlaşıyor, bu prosedürlerlerden kaynaklanan maliyetler, insanları uçma fikrinden uzaklaştırıyor.

Uçmak eskisine göre gerçekten artık sorunsuz ve basit değil... Zor, hem de çok zor...

Yeni kurallar...

Ve her bir yeni kuralın getirdiği ekstra masraflar... Hangi ülke hangi testleri istiyor?

PCR testlerini hangi ülkeye giderken kaç saat öncesinden yaptırmalıyım?

48 saat mi yoksa 72 saat öncesinden mi?

Hangi havaalanında test yapılabiliyor, uçuştan önce testimi havaalanında yaptırsam uçağa yetişir miyim?

Gittiğim ülkede takip sağlanması için hangi cep telefonu uygulamalarını indirmeliyim?

Eğer akıllı telefonum yoksa uygulama indiremediğim için sorun yaşar mıyım?

Çocuğum için hangi prosedürler geçerli, ona da test yaptırmak zorunda mıyım?

Uçuş sonrası karantina zorunluluğu var mı?

Hangi tip maske kullanmam gerek, hangi ülkeler hangi tip maskeyi kabul etmiyor? (Mesela Avusturya, FFP2 tip harici maske kabul etmiyor, THY ise ventilli olduğu için FFP2'yi kabul etmiyor)
...

Bu yazdıklarım sadece yolcuların aklındaki sorulardan bir kaçı...

Bu şekilde yüzlerce soru ilave edilebilir.

Tabi bu soruların bir de maliyet tarafını değerlendirmek gerekiyor.

Her bir PCR testi minimum 250 TL...

Antijen testi 175, antikor testi 300 TL civarında..

Bazı ülkeler sadece PCR testi isterken bazıları hem PCR testi hem de ya antijen ya da antikor testi istiyor.

Bu testlerin maliyetine bir de normal uçuş harcamalarını eklerseniz, henüz uçağa adımınızı atmadan, yüzlerce lira harcamış oluyorsunuz.

Örneğin pandemi öncesinin popüler destinasyonlarından KKTC'de ise bambaşka bir prosedür var. Karantina zorunlu ve karantinada kalacak kişinin diğer bütün harcamalardan ayrı olarak 3 bin 50 lira karantina ücreti ödemesi gerekiyor. Eğer yanınızda bir kişi daha varsa, onun için de 1400 lira ödemeniz zorunlu.

Yani KKTC'ye iki kişi tatile gitmenin maliyeti, bilet ve tatil harcamaları hariç 5 bin TL'yi buluyor...

Bunun gibi çok örnek verebilirim.

Gerçekten havacılık sektörü için koşullar oldukça ağır...

Prosedürler çok çeşitli ve yorucu...

Bu koşullarda havayolu şirketlerinin toparlanmayı bırakın ayakta durabilmeleri bile bir mucize...

Dünya genelinde alım gücünün düştüğü böyle bir dönemde, havayolu şirketleri bilet fiyatlarını bu şartlarda nasıl aşağı çeksin, nasıl kar etsin, yolcular bu maliyetlerle, yorucu ve karmaşık prosedürlerle nasıl uçsun, havacılık nasıl ayağa kalksın?

Havacılık bu şekilde nasıl ayağa kalkacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Thy Kargo Amerika Personeli ~ 1 ay önce
Kar eden rekorlar kiran kargo. Maaslari kesilen kargo personeli.Yöneticilere hakkımızı helal etmiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FFP2 ~ 1 ay önce
Murat Bey, ulaşımda ventilli maske Avrupa'da da yasak. Ancak Avrupa tüm market, toplu ulaşım, kapalı alan ve de uçaklarda üzerinde hiç bir ventili olmayan FFP2 tipi maskeleri kullanma mecburiyeti getiriyor. Bunu da niye yaptı. Bulaşma kabiliyeti çok yüksek olan mutasyona uğramış korona virüsünün yayılmasını önlemek için. Bu güne kadar kullanılan ve de THY'nin hala hazırda yolculara dağıttığı, genel olarak kullanılan ucuz kağıt mendil kalitesinde veya bez maskelerin hiç bir koruması yok. THY olsa olsa elindeki faydasız maske stokunu bitirmeden FFP2 maskelere geçmeyecek.Bunun ceremesini de bu tip maskeleri mecbur tutan ülkelere uçan yolcularımız ve ekipler çekecek. Korona tedbirlerinde ödül almış bir havayolu ama FFP2 maskesini ücretsiz dağıtabilecek vizyona sahip değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yayınla HERDEM ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 1 ay önce
Thy sevdi herhalde bu diş fırçalı ablayı, bırakmak istemiyor hiç. Burada olay atılsın ya da atılmasın değil, bu kızı tanımam etmem. Ama zamanında beni bir ay içinde iki kez "serviste yavaş" ve "eteği dar" şeklinde amir raporları sebebiyle hiç eğitim bile vermeden uçuşlarımı alıp anında işten çıkartmışlardı, tazminat davası açıp kazanmıştım. Şimdi ben eteğim dar diye işten çıkartılmışken çok uç skandallara karışmış kişilerin şirkette tutulması çifte standart değil de nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dis fircasi ne? ~ 1 ay önce
O ne demek? :))
Sen ~ 1 ay önce
Sende de problem varmış. Anlaşılan kabinciler bayağı problemli. Bütün sorunlar skandallar sizlerden çıkıyor
Diş fırçası ~ 30 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Thy sever cevap ~ 29 gün önce
Katılıyorum kesinlikle. Hatta disiplin müdürü yavuz kopuz soruşturmada personelin telefonuna el bile koyuyor. Telefonda neye baktığınıda söylemiyor. Ne malum bu tür olaylar için soruşturmaya gelen personelin telefonunda videolar ya da fotoğraf arayıp aramadığı? Telefonu alıp takvime ya da saate bakmıyor herhalde. Hazır elinin altında skandala bulaşmış hostesler varken belki telefonda 1-2 müstehcen içerik görme ümidiyle bakıyor bence :)
KASLI B777 F/O ~ 1 ay önce
SAYIN MURAT HERDEM BEY MÖSYÖ HAZRETLERİ EKSELANSLARI HAŞMETMEAPLARI. HAVACILIĞIN AYAĞA KALKINMASI BU SAATTEN SONRA İMKANSIZ. UÇAĞA ÇOK KİŞİ BİNİYOR DİYE TERCİH ETMEYİP 12 SAAT HAVASIZ OTOBÜSLERDE YOL GİDEN İNSANLARA LAF ANLATAMAZSINIZ. PANDEMİ DÖNEMİNDE UÇAKTA VERİLEN SUYU HAMİDİYE'DEN SIRMA SUYA ÇEVİRİP, KENDİ MEDİKAL ŞİRKETİNİ KURUP, "ŞİRKETİ NASIL DAHA ÇOK SÖĞÜŞLERİZ" DİYE GECE GÜNDÜZ UĞRAŞAN RİZELİLERE LAF ANLATAMAZSINIZ. PANDEMİ DÖNEMİNE RAĞMEN YURT DIŞI MÜDÜRLERİNE DOKUNMAYAN YÖNETİME LAF ANLATAMAZSINIZ. ÖZELLİKLE TÜRKİYE'DE HAVACILIK SEKTÖRÜ ÖLMÜŞTÜR. BİTMİŞTİR. YAKINDA MEZARI KALDIRILACAKTIR. DÜNYADA İSE SADECE 10-15 TANE HAVAYOLUNUN AYAKTA KALACAĞI BİR DÖNEME DOĞRU İLERLİYORUZ. ALLAH SONUMUZU HALLEYLEYE. ZEKERİYAKÖY'DEN SAYGILAR. KASLI B77 F/O (P3).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucuslar ~ 1 ay önce
Ucuslar yok bu yuzden yarı maaş verdik diyenleri mahkemede görecegiz. Hepsinin zamanı gelecek.
BERKCAN KA ~ 1 ay önce
LAN GEÇEN ZEKERİYAKÖYDE BOŞ GÜNÜNDE MİGROSTA ÜNİFORMALI GEZEN SEN MİYDİN YOKSA
Hak ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpilliler ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
deve tuncay ~ 1 ay önce
insanları virüs değil;işsizlik,düşük ücret ve gelirdeki tuhaf dağılım öldürecek.Virüsü dikkate almadan,Dünya ekonomılerın açılması lazım.Ölen ölecek.Yoksa bu gidişle coluk,cocuk genç yaşlı parasızlıktan ölücez.Bu hastalık zaten 80 yaşının ustundekı öldürmüyor mu?zaten 80 yaşına gelmiş;Yaşamış,Görmüş.Geçirmiş. hala aşı derdinde..80 den sonra yaşasan ne olucak?Kazık mı dikeceksin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakiki deveymişsin ~ 1 ay önce
sen büyüklerini, yakınlarını boş yere kurban etme taraftarı olabilirsin saygım var ama o canı taşıyanlara sormak lazım hani insan hakları falan var bilmiyorum duymuşmuydun daha önce ? birde can verme sırası sana gelince düşüncelerin ne olur düşün derim kır hörgüçlerini otur düşün
Arff ~ 1 ay önce
Biz görevimizin başındayız...NOKTA!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aşı ~ 1 ay önce
Aşı, kokpit ve kabinden önce tüm Arfff kahramanlarına yapılmalıdır. Ama yoğun mesailerinden nasıl zaman ayıracakları soru işareti. Sağlık bakanı sayın koca the first of his name e sesleniyorum.
Aşı ya ~ 1 ay önce
Kahraman derken??
Şok ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000