08 Haziran 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 15 K maaş alıp doktoran avukattan çok kazanıyordum ya bu dönem hiç olmadı . 15 K maaş almadan ne yaparım bilmem ne güzel ya eyfel kulesinde foto çekiniyorduk çay kahve dağıtıyordum 1 saatlik uçuştan sonra 15 K maaş alıyordum tüh
  • Yahu bırakın bunları,e.s.d sayesinde ne mobbing Ler yaşadık,artık istemiyoruz,şirkette engelli olduğu için kendisine yer verildi, anlıyorum ama insanları hor görüp havalara girmesini anlayamiyorum
  • Murat Bey, yazılarınızı beğenerek takip ediyordum ama görüyorum ki kadrolarla ilgili pek de bilginiz yok. Uzman giriş seviyesi çalışanlara verilen bir ünvandır. Bir insana neden işe başlar başlamaz “uzman” ünvanı verilir o sorgulanabilir ama maaşları oldukça düşüktür. Sadece “uzman” kelimesine takılarak sayılarının azaltılması gerektiğini söylerken aldıkları maaş konusunda hiçbir fikriniz olmadığını düşünüyorum. Bilseniz şirkette en alt skalada maaş alan bu çalışanlara dil uzatmazdınız.
  • Sen gereksiz gereksiz yere her yurt dışı müdürlüğüne bir müdür 4 veya 5 şef gönder bunlara 5000€ maaş ver onlar orda yatsın ama gel burada eli yüzü ter içinde olan gariban çalışandan tasarruf etmeye bak. Bu kafayla bir yere gidemezsin ey THY
  • o ensesi kalınların enselerine şaplağı vurmadan o neyin müdürü neyin yöneticisi neyin uzmanı belli olmayan kişileri atmadan THY düzelmeyecek. YHT çalıştırmıyorsunuz bu ne saçmalıktır birkaç yıl önce tanıdığım biri sırf devletten birilerini tanıyor diye müdür olarak atanandı ve hiçbir vasfı yok bu kişinin üniversite mezunu bile değil liseyi bitirip bitirmediği bile öğrenemedim doğru düzgün. Bu ülkeye ve bu ülkenin en büyük markasını kendi çıkarlarınız için kullanmayı bırakmalı artık bu insanlar ve tarafsız bir denetleme bölümü olmalı devlet tarafında, bu marka türkiye cumhuriyeti devleti desteğiyle halkın parasıyla bu kadar gelişti, o telefonla arayıp bu müdürcüklerin temizlenmesini engelleyen THY yi Ali babanın çiftliğinden farklı görmeyen kişiler ve onların talimatlarıyla içeri girenler derhal hukuk karşısında hesap vermesi gerekiyor !!!!
  • Keske Amerikadaki vergi sistemi o kadar kolay olsaydi. Verecegin vergi pek cok seye bagli sen kafani yorma bu maaslari kimse almiyor cunku bunlar minimum rakamlar. Cogu bundan fazla kazaniyor.
  • Isvec te isten cikarmalar basladi. Yaziklar olsun ilk once torpilsizler, sonra az torpillileri isten cikartacaklarmis.Cok torpilli ve sonrasinda Kartal Imamhatipli lilere dokunulmadi. Zehir zikkim olsun
  • Thy'ye kurtarma paketi çözüm olmaz DAMACANA MÜDÜRLERİ,3-5 maaş alan süper zekalılar derken olan yine personele olacak.
  • Sopanın ucu herkese geliyor yavaş yavaş. Burda uçuş ekibi kaptan kabin memuru maaşı konuşulurken atıp tutanlar kendilerine konu gelince toz kondurmuyorlar(sözüm sadece başkasının maaşında rızkında gözü olup saçma yorum yapanlara, değerli insanlar da var elbette onları katmıyorum). Biz burda bu olaydan herkes nasibini alır derken boşa konuşmuyorduk. Önemli olan herkesin elini taşın altına koyması, yapılacak olan maaş düzenlemesinin dönemsel olmak şartıyla yapılması. Umarım hepimiz en az zararla bu zorlu dönemi atlatırız..
  • Senden mi alacagim şakacı çocuk kendini doyur da

Globalden yerele THY!

Türk Hava Yolları'nın pandemi krizinden çıkması için hem yeni para kaynaklarına hem de kendi içerisinde tavizsiz uygulanması gereken tasarruf tedbirlerine ve nakit sağlayacak hamlelere ihtiyacı var.

Son beş yılın önemli bir bölümünü ekonomik ve yönetimsel krizlerle geçiren THY'nin, önceki krizlerden yeterince ders almaması, bugünkü krizin çözümünde rakiplerinden daha çok efor sarfetmesini gerektirecek gibi görünüyor.

Hatırlarsanız THY, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bir dizi tasarruf tedbirini uygulama kararı almıştı. Boeing 737 MAX krizi ile oluşan kapasite kısıtı ile birlikte yolcu sayısında ve kârlılıkta hedefin tutturulamayacağı öngörülmüş olacak ki, geçen yılın son çeyreğinde birçok kalemde tasarruf edilmesi yoluna gidilmişti. Açıkçası alınan kararlar ne kadar uygulandı onu bilmek mümkün değil ancak THY'nin harcama konusundaki hoyratlığında en küçük bir değişiklik sezdiğimizi söylemek maalesef ki çok güç... Buna rağmen THY, geçen yılın bilançosunu artılarda kapatarak belki de bu yönde gelebilecek eleştirileri de bertaraf etmiş oldu.

Tabiki THY'nin önceki yıllara ait 17 milyar TL'lik borcu olduğunu ve 2019 yılında edilen 4.5 milyar TL'lik kârın borca mahsup edildiğini bilmekte fayda var. THY son yılı kâr ile kapatmış olsa bile özellikle 2015 yılından itibaren, mevcut icranın, ciddi bir miras yedi pozisyonuna düştüğünü söylemek yanlış olmaz.

2006 yılından itibaren aralıksız kâr eden ve 2008 global krizini büyüyerek aşan THY'nin, son beş yılda uçak motorlarını satmak zorunda kalan borçlu bir şirket haline dönüşmesinde; personel aidiyetinin yok edilmesinin, Anadolujet gibi başarılı giden bir alt markanın neredeyse işlevsiz hale getirilmesinin, Turkish DO&CO'nun ekonomik gerçeklerle değil kişisel hırslara alet edilerek yönetilmesinin, yüzde 50'sine sahip olunan Turkish Opet'in yok edilerek aynı işi yapmak üzere kurulan şirkete yüzde 25 ortak olmak gibi yanlışların tesiri olduğunu kim inkar edebilir?

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve ekibinin, geçen beş yıllık icra döneminde, üniformaları değiştirmek dışında kuruma kattığı ne var diye düşündüğümde, aklıma açıkçası pek fazla bir şey gelmiyor. THY'nin ‪2002-2015‬ arasını nasıl ki, yerelden globale sıçrama dönemi olarak anımsıyorsak, sonraki beş yılı da vizyon açısından maalesef globalden yerele geçiş olarak anımsayacağız. Ve aklımızda bu döneme ilişkin sadece işten çıkarmalar, maaş kesintileri, liyakatsiz atamalar, uluslararası arenada kabuğuna çekilme gibi başlıklar kalacak . Özetle bugünkü krizle başa çıkmak için THY'nin uçak motoru satmanın dışında çok daha iyi bir yönetim anlayışına ve sağlam bir organizasyon yapısına kavuşması öncelikli olmalı...Yapabilirler mi, işte orası büyük soru işareti...

THY KRİZDEN ÇIKMAK İÇİN NELER YAPIYOR?

THY'nin yatırımcılarıyla webex üzerinden yaptığı görüşmedeki ilginç detayları aktarayım.

THY'nin İstanbul Havalimanı'na taşındıktan sonra maliyetleri en az yüzde 30 civarında artmıştı. Dolayısıyla bu krizde de ilk olarak İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın kapısı çalındı ve indirim talep edildi. İGA yönetiminin indirimi kabul ettiğini biliyorum ancak indirim miktarı konusunda herhangi bir fikrim yok. Aynı şekilde Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nden de tarife indirimi istendiğini duydum.

Bir diğer konu personel maaşları ile ilgili... Bu konuda da yetkili sendika Hava İş'e gidildi ve kalıcı bir indirim ile ilgili nabız yoklandı. Henüz bununla ilgili sendika tarafından olumlu cevap alabilmiş değiller.

Sıcak paraya ihtiyacı olan THY, Eurobond ihracı dahil olmak üzere yeni para kaynaklarına da bakıyor. Bunun uzun vadede toparlanma olmazsa şirkete ağır hasar vereceğini öngörmek zor değil.

THY geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tasarruf tedbiri uygulamak istiyor ve bu sayede 1 milyar dolarlık bir tasarruf elde etme öngörüsü var. Umarız bu konuda da tasarruf tedbirlerine harfiyen uyar ve hedefi yakalarlar.

Ve en önemli konulardan biri... THY, 2020 ile 2024 yılı arasında teslim alması gereken 180 uçağın teslimatını geciktirmek için Boeing ve Airbus ile görüşüyor. Uçak üreticileri ile birçok havayolunun erteleme için görüştüğü bir dönemde, erteleme konusunda ne kadar başarılı olunur burası da bir soru işareti...

THY'nin borcu biten ve öz malı haline gelen 25 uçağını sat/kirala yöntemiyle nakit girişi sağlama düşüncesi de var. Uçak motorunda olduğu gibi, uçak satmak için hiç de uygun bir zaman olmadığı ortada... Ancak THY'nin uçak motoru ve uçak satacak kadar ciddi bir nakite ihtiyacı olduğunu görmemiz açısından bu kararı da önemli görüyorum. Çünkü THY'nin uçak kiraları, personel ve bakım olmak üzere aylık toplam 300 milyon dolar civarında gideri sözkonusu... Hali hazırda kasasında 1.8 milyar dolar olan THY'nin, yıl sonuna kadar bu şekilde idare edebileceği ancak krizin devam etmesi halinde sıkıntıya düşebileceği öngörülüyor.

Bu arada THY'nin yakıt hedge (fiyat sabitleme) sisteminden de yılın ilk üç ayında 35 milyon dolar zarar ettiğini de hatırlatalım...

THY'nin kamu bankalarında ciddi bir kredi puanı var. O yüzden 2 milyar dolarlık kredi alternatifi değerlendiriliyor. Varlık Fonu'na ait olduğu için bu miktarlarda kredi bulmakta sorun yaşanmaz ancak yüksek faizlerle alınan kredilerin ödenmemesi halinde borca karşılık hisse devri riskinin de her zaman olduğunun altını çizmekte fayda var.

Bu arada THY'nin çok eleştirilen müdürlük sayısı ile ilgili bir çalışma içerisinde olduğunu ancak birçok yerde müdür sayısını azaltma girişiminin hatırlı kişilerin telefonları ile sekteye uğradığını öğrendim. Eğer hatırlı kişiler sayesinde, liyakatsiz işgalciler koltuklarında oturmaya devam ederse, olan yine tırnağıyla o koltuklara oturmayı başaran bir avuç liyakat sahibine olacak. Çünkü müdür operasyonu ensesi kalın olmayanlarla sınırlı kalacak.

Öte yandan, hazır yeri gelmişken sadece müdür kadroları değil uzmanlık ve proje yöneticiliği gibi uydurma kadrolara da bir el atılması gerekiyor. Neyin uzmanı hangi projenin yöneticisi olduğu belli olmayan biz sürü gereksiz kadro var. Bu vesileyle THY'de ki uzman olmayan uzman sorunu da çözülmüş olur.

Globalden yerele THY!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (130)

Ne yani ~ 11 ay önce
15 K maaş alıp doktoran avukattan çok kazanıyordum ya bu dönem hiç olmadı . 15 K maaş almadan ne yaparım bilmem ne güzel ya eyfel kulesinde foto çekiniyorduk çay kahve dağıtıyordum 1 saatlik uçuştan sonra 15 K maaş alıyordum tüh

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sef ~ 11 ay önce
Yahu bırakın bunları,e.s.d sayesinde ne mobbing Ler yaşadık,artık istemiyoruz,şirkette engelli olduğu için kendisine yer verildi, anlıyorum ama insanları hor görüp havalara girmesini anlayamiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman ~ 11 ay önce
Murat Bey, yazılarınızı beğenerek takip ediyordum ama görüyorum ki kadrolarla ilgili pek de bilginiz yok. Uzman giriş seviyesi çalışanlara verilen bir ünvandır. Bir insana neden işe başlar başlamaz “uzman” ünvanı verilir o sorgulanabilir ama maaşları oldukça düşüktür. Sadece “uzman” kelimesine takılarak sayılarının azaltılması gerektiğini söylerken aldıkları maaş konusunda hiçbir fikriniz olmadığını düşünüyorum. Bilseniz şirkette en alt skalada maaş alan bu çalışanlara dil uzatmazdınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 11 ay önce
ao yu bilmem ama teknikte zibil gibi uzman ve ıvır zıvır yöneticisi dolu ve teknisyenden çok daha yüksek maaşlar alıyorlar
Şef ve müdür ~ 11 ay önce
Sen gereksiz gereksiz yere her yurt dışı müdürlüğüne bir müdür 4 veya 5 şef gönder bunlara 5000€ maaş ver onlar orda yatsın ama gel burada eli yüzü ter içinde olan gariban çalışandan tasarruf etmeye bak. Bu kafayla bir yere gidemezsin ey THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ensesi kalınlar ~ 11 ay önce
o ensesi kalınların enselerine şaplağı vurmadan o neyin müdürü neyin yöneticisi neyin uzmanı belli olmayan kişileri atmadan THY düzelmeyecek. YHT çalıştırmıyorsunuz bu ne saçmalıktır birkaç yıl önce tanıdığım biri sırf devletten birilerini tanıyor diye müdür olarak atanandı ve hiçbir vasfı yok bu kişinin üniversite mezunu bile değil liseyi bitirip bitirmediği bile öğrenemedim doğru düzgün. Bu ülkeye ve bu ülkenin en büyük markasını kendi çıkarlarınız için kullanmayı bırakmalı artık bu insanlar ve tarafsız bir denetleme bölümü olmalı devlet tarafında, bu marka türkiye cumhuriyeti devleti desteğiyle halkın parasıyla bu kadar gelişti, o telefonla arayıp bu müdürcüklerin temizlenmesini engelleyen THY yi Ali babanın çiftliğinden farklı görmeyen kişiler ve onların talimatlarıyla içeri girenler derhal hukuk karşısında hesap vermesi gerekiyor !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 11 ay önce
Domuzu haram diye yemediler, haramı domuz gibi yediler :) NOKTA!
United a cevaba ~ 11 ay önce
Keske Amerikadaki vergi sistemi o kadar kolay olsaydi. Verecegin vergi pek cok seye bagli sen kafani yorma bu maaslari kimse almiyor cunku bunlar minimum rakamlar. Cogu bundan fazla kazaniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asim ~ 11 ay önce
Isvec te isten cikarmalar basladi. Yaziklar olsun ilk once torpilsizler, sonra az torpillileri isten cikartacaklarmis.Cok torpilli ve sonrasinda Kartal Imamhatipli lilere dokunulmadi. Zehir zikkim olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
personel ~ 11 ay önce
Thy'ye kurtarma paketi çözüm olmaz DAMACANA MÜDÜRLERİ,3-5 maaş alan süper zekalılar derken olan yine personele olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sopa ~ 11 ay önce
Sopanın ucu herkese geliyor yavaş yavaş. Burda uçuş ekibi kaptan kabin memuru maaşı konuşulurken atıp tutanlar kendilerine konu gelince toz kondurmuyorlar(sözüm sadece başkasının maaşında rızkında gözü olup saçma yorum yapanlara, değerli insanlar da var elbette onları katmıyorum). Biz burda bu olaydan herkes nasibini alır derken boşa konuşmuyorduk. Önemli olan herkesin elini taşın altına koyması, yapılacak olan maaş düzenlemesinin dönemsel olmak şartıyla yapılması. Umarım hepimiz en az zararla bu zorlu dönemi atlatırız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadakayı ~ 11 ay önce
Senden mi alacagim şakacı çocuk kendini doyur da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İhtiyacın bar belli ~ 11 ay önce
Cami avlusu yerine burası senin için farkeder mi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000