23 Mayıs 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Uçuş Okulları bu ülkenin mafyası oldular. Yolsuzluk, kanunsuzluk ve izansızlık diz boyu. Eğitim vermiyor para basıyorlar. Üstelik yönetmeliklere aykırı tutumlarına da SHGM hiç bir şey demiyor. Bu kadar mı aciz bir ülke olduk. Bir uçuş okulunun senede 1 milyon EU para kazandığı bu ortamda Bahri de okul kurar fahri de... Ama eğitim... Eğer eğitimde merhamet vatana ihanet ise, bu ihaneti üstüne milyonlar alarak yüzlerce pilot ve patrona yazıklar olsun. Kazandıklarını yemek nasip olmasın. Kalemine sağlık Murat Herdem kardeşim.
  • kusura bakma ltf. fıkanı face' de paylaştım. tabiiki isminizle.
  • Memlekette kokuşmamış,çürümemiş,bozulmamış,şaibeye bulaşmamış ne kurum kalmış ne de yönetici,bürokrat şu bu da balık baştan kokuyor. İyi ki bunlar dini bütün,sofu,softa,alınları secdeye değenler ya aksi olsaymış neler olurmuş Allah bilir !
  • Bu asisiz habwrleri lutfen yapmayin haber kirliliği
  • Insqnlar hakkinda yorum yaparken biraz dha arastirin yalam haberler yerine gerceklerle uğrawin
  • mola sen misin?
  • Bu yasayı çıkaran bahri kesicinin Allah belasını versin , bizi yurtiçinde yobaz okullara muhtaç edenlerin Allah belasını versin , ins kimse bu okula gitmez en kısa zamanda kapanır
  • Dünyada gelişmiş/ gelişmekte olan her ülke vergisini aldığı sistemi koruyup gözetmek iyi yada kötü kendi standartlarına göre denetleyebilmek için DENKLİK istiyor Kendi sistemini tanımayana ülkeyede MÜTEKABİLİYET uyguluyor HİÇBİR ülke ÜLKE dışından gelen otomobil telefon eğitim- modelini doğal bir bitkiyi hatta insanın kendinizi bile bila bedel dışarıdan kabul etmiyor turizim vergisi şehir vergisi adında ülkemde nefes alıyorsun ülkemi kirletiyorsun vergisini istiyor işine gelmediği durumlarda milyarlar ödenen uçaklara el koyabiliyor . Hiçbir Gönül yurtdışından aldığı bir arabaya bir araba bedeli kadar ayrıca vergi ödemek istemez ama gerçekler başka BU AYRI BİR KONU olarak değerlendirilmeli Etik açıdan TEPE BİR BÜROKRATIN zamanında kritik konularda onay verdiği bir kuruluşta çalışabilmesi, ile sıfırdan her vatandaşa tanınan bir haktan ( milletvekili seçilebilmesi, bakan olması, kamu kaynaklarından faydalanmışsa yurtiçi yurtdışı bir bir işletmede pilot, dr, mühendis, idareci, danışman, dernek yöneticiliğini kaç yıl sonra yapabilir konusu BAHRİ özelinde değil ayrı ayrı olarak herkes için değerlendirilebilmelidir her zaman olduğu gibi Gerçeklerden bağımsız çerle çöpü karıştırıp istediğimizi almaya bayılıyoruz
  • Bu mecvut ve kurulacak olan uçuş organizasyonları iyi incelenmeli!
  • Madde 1. MPL geliyor, sizin UPRT yatırımınız elinizde patlayacak. 2. EASA lisanslarına kısıtlama getirdiniz para hırsınız yüzünden. Dünya salak, siz akıllısınız. HARAM OLSUN! 3. Liyakat geliyor az kaldı, bu neyin paniği? Gemi batıyor bu aşikar, batan gemiden önce sizin gibi ağzına peynir sıkıştırmış fareler kaçar. Benim de hakkım var, son lokmanız boğazınıza dizilsin.. Hakkım HARAM ZIKKIM olsun.

Genel müdürün "pilotaj eğitimi" planı!

Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Bahri Kesici'nin bugünlerde yeni bir uçuş okulu kurmak için hazırlık içerisinde olduğunu öğrendim.
Henüz emekli olan bir bürokrat için, genel müdür olduğu dönemdeki çevresini ve bir takım ilişkilerini sıcağı sıcağına paraya çevirme çabası gerçekten takdir edilesi!

Son yıllarda pilotaj eğitimlerine olan talebin artması, anlaşılan o ki, “benim neyim eksik” düşüncesiyle eski genel müdürün de iştahını kabartmış. Kamudan emekli olur olmaz, “selden kütük kapma” hevesiyle hiç vakit kaybetmeden kendisine birkaç finansör bularak işe koyulmuş...
Yanında ise halen bir havayolunda pilot olarak görev yapan bir kişi var. Sanıyorum bu girişimci pilotun asıl gayesi, taze emekli genel müdürün ilişkilerini kullanarak sivil havacılıktaki işlerini tıkır tıkır hallettirmek... Denetimlerde eski genel müdüre özel iltimas geçilecek mi, bunu da takip edeceğim.

Açıkçası, bir genel müdürün, üç beş kuruş kazanmak için, saygın bir makamdan, “çantacılık” yapacak seviyeye gelmesi beni üzüyor.
Esasında böyle bir misyon kamu görevlerinden ayrılanların yapamayacakları işler hakkındaki kanuna göre yasak... Ama takan kim?
Kendisi için özel bir düzenleme yoksa 2531 sayılı yasa diyor ki, “Kanun kapsamına giren yerlerdeki görevlerinden hangi sebeple olursa olsun ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulundukları daire, idare, kurum ve kuruşlara karşı ayrıldıkları tarihten başlayarak üç yıl süreyle, o daire, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet alanlarıyla ilgili konularda doğrudan doğruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamazlar, taahhüde giremezler, komisyonculuk ve temsilcilik yapamazlar”

Yasa gayet net... Bu yasa açıkça diyor ki, “Bahri Kesici kamudan ayrıldıktan sonra sektörde herhangi bir şekilde görev alamaz, faaliyette bulunamaz.
Kağıt üzerinde resmi bir ortaklığı veya görevi olmasa bile, çantacılık veya komisyonculuk da yapamaz...”
Ama yapıyor!
Göz göre göre üstelik...
Şimdi biraz filmi geri saralım...
Bahri Kesici'nin emekli olarak SHGM'den ayrıldığı tarih 5 Ocak 2021...

Kesici, emekli olduktan hemen sonra Esenboğa Havalimanı yakınındaki büyük bir projede kendisine ofis kiralıyor. Ya da kendisine o projede bir ofis tahsis ediliyor. Bu proje öyle sıradan bir proje değil. Esenboğa Havalimanı'na yakın olduğu için uçakların iniş kalkışına engel teşkil etmesi konusunda tartışmaların olduğu, Bahri Kesici imzasıyla, “Mania raporlarının manipüle” edildiği proje...
Herhalde görevdeyken mania raporunu projenin devam edebilmesi için proje lehine hazırlatan Kesici, tuttuğu ofiste indirim de almıştır!

Bu başka bir anekdottu. Asıl anlatacağım mesele bu değil...
Bahri Kesici, görevinin son aylarında bir taslak hazırlatıyor ve o taslak, “Yabancı ülkeler tarafından tanzim edilen pilot lisanslarının Türk lisansına çevrilmesi konusunda çok ciddi  zorluklar  getiriyor.”

Normal prosedür gereği sektörün görüşüne sunulan taslak, tam bir yıl sonra, yani Bahri Kesici'nin ayrılmasından sadece bir ay sonra talimat haline dönüştürülüyor. O talimatla birlikte, yurtdışında eğitim alan pilotlara deniliyor ki, “ Şu tarihe kadar eğitimlerinizi bitirin, aksi taktirde EASA ya da FAA lisanslarınızı Türk lisansına dönüştürmek zorlaşacak”

O talimat sonrası yurtdışında eğitim almaya niyetlenenler bu niyetlerinden vazgeçiyorlar. Mecburen ya tamamen bu işten vazgeçiyorlar ya da yurtiçindeki uçuş okullarını tercih ediyorlar. Eğitimi devam edenler ise talimattan etkilenmemek için bir an önce eğitimlerini tamamlıyor ya da yeni başladıysa devam etmiyor, noktalıyorlar.
Yani bu talimatla yurtdışında daha ekonomik şartlarda ve daha kısa sürede pilotaj eğitimi almak anlamını yitiriyor.

Peki bu kime yarıyor?

Elbetteki yurtiçinde eğitim veren uçuş okullarına...

Şimdi  o uçuş okullarından birini kim kuruyor?

Bizzat Bahri Kesici...

Yani otorite olarak apar topar  hazırladığı ve yayınlattığı talimatın kaymağını da yine kendisi yiyecek.

Ne güzel iş değil mi?

Yukarıdaki kanun işte bu tarz istismarlar olmasın denilerek konulmuş ama, kanuna rağmen kör gözüne parmak misali iş takipçiliği ve çantacılık yapanlar var ve onlar ceplerine indirecekleri bir kaç yüz bin TL komisyon ya da çantacılık ücreti için bütün bir sistemi alt üst etmekten geri kalmıyorlar.

Ne kadar acı aslında...

Genel müdürün "pilotaj eğitimi" planı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Eğitmen Pilot ~ 6 ay önce
Uçuş Okulları bu ülkenin mafyası oldular. Yolsuzluk, kanunsuzluk ve izansızlık diz boyu. Eğitim vermiyor para basıyorlar. Üstelik yönetmeliklere aykırı tutumlarına da SHGM hiç bir şey demiyor. Bu kadar mı aciz bir ülke olduk. Bir uçuş okulunun senede 1 milyon EU para kazandığı bu ortamda Bahri de okul kurar fahri de... Ama eğitim... Eğer eğitimde merhamet vatana ihanet ise, bu ihaneti üstüne milyonlar alarak yüzlerce pilot ve patrona yazıklar olsun. Kazandıklarını yemek nasip olmasın. Kalemine sağlık Murat Herdem kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çetin özbey ~ 6 ay önce
kusura bakma ltf. fıkanı face' de paylaştım. tabiiki isminizle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 6 ay önce
Memlekette kokuşmamış,çürümemiş,bozulmamış,şaibeye bulaşmamış ne kurum kalmış ne de yönetici,bürokrat şu bu da balık baştan kokuyor. İyi ki bunlar dini bütün,sofu,softa,alınları secdeye değenler ya aksi olsaymış neler olurmuş Allah bilir !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kln ~ 6 ay önce
Bu asisiz habwrleri lutfen yapmayin haber kirliliği

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim ~ 6 ay önce
Insqnlar hakkinda yorum yaparken biraz dha arastirin yalam haberler yerine gerceklerle uğrawin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim'e ~ 6 ay önce
Sen önce düzgün türkçe yazmayı öğren sonra sahibinin avukatlığını yaparsın...
ezgi ~ 6 ay önce
mola sen misin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Macar cadet ~ 6 ay önce
Bu yasayı çıkaran bahri kesicinin Allah belasını versin , bizi yurtiçinde yobaz okullara muhtaç edenlerin Allah belasını versin , ins kimse bu okula gitmez en kısa zamanda kapanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DENKLİK, MÜTEKABİLİYET, VERGİ ve ETİK ~ 6 ay önce
Dünyada gelişmiş/ gelişmekte olan her ülke vergisini aldığı sistemi koruyup gözetmek iyi yada kötü kendi standartlarına göre denetleyebilmek için DENKLİK istiyor Kendi sistemini tanımayana ülkeyede MÜTEKABİLİYET uyguluyor HİÇBİR ülke ÜLKE dışından gelen otomobil telefon eğitim- modelini doğal bir bitkiyi hatta insanın kendinizi bile bila bedel dışarıdan kabul etmiyor turizim vergisi şehir vergisi adında ülkemde nefes alıyorsun ülkemi kirletiyorsun vergisini istiyor işine gelmediği durumlarda milyarlar ödenen uçaklara el koyabiliyor . Hiçbir Gönül yurtdışından aldığı bir arabaya bir araba bedeli kadar ayrıca vergi ödemek istemez ama gerçekler başka BU AYRI BİR KONU olarak değerlendirilmeli Etik açıdan TEPE BİR BÜROKRATIN zamanında kritik konularda onay verdiği bir kuruluşta çalışabilmesi, ile sıfırdan her vatandaşa tanınan bir haktan ( milletvekili seçilebilmesi, bakan olması, kamu kaynaklarından faydalanmışsa yurtiçi yurtdışı bir bir işletmede pilot, dr, mühendis, idareci, danışman, dernek yöneticiliğini kaç yıl sonra yapabilir konusu BAHRİ özelinde değil ayrı ayrı olarak herkes için değerlendirilebilmelidir her zaman olduğu gibi Gerçeklerden bağımsız çerle çöpü karıştırıp istediğimizi almaya bayılıyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5 meat balls for 3 penny ~ 6 ay önce
Bu mecvut ve kurulacak olan uçuş organizasyonları iyi incelenmeli!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOKMAK ~ 6 ay önce
Madde 1. MPL geliyor, sizin UPRT yatırımınız elinizde patlayacak. 2. EASA lisanslarına kısıtlama getirdiniz para hırsınız yüzünden. Dünya salak, siz akıllısınız. HARAM OLSUN! 3. Liyakat geliyor az kaldı, bu neyin paniği? Gemi batıyor bu aşikar, batan gemiden önce sizin gibi ağzına peynir sıkıştırmış fareler kaçar. Benim de hakkım var, son lokmanız boğazınıza dizilsin.. Hakkım HARAM ZIKKIM olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000