04 Şubat 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Zannetiginizin aksine Antalyada olusan hortum gibi hava olaylarini tahmin etmek imkansiza yakindir. Amerikada bu tip hava olaylari daha siklikla oldugu icin altyapi buna gore kurulmus olmasina ragmen bu boyuttaki hortumlar tahmin edilemeyebiliyor. Tabi siz altyapiyi kursaniz dahi buna riayet eden olmayinca sadece para harcamis olursunuz. Hortuma gelene kadar havalimaninin ustunde simsek cakarken cayir cayir yakit ikmali yapilan bir memlekette meteorolojik tahminlere saygi gosterilmesini beklemek saflik olur.
  • Akademi kurmuşlardı ve buraya eğitimsiz yazdığımız zaman kızdılar. Severe weather Conditions diye bir eğitim var. Kısaca kötü hava şartlarında ne yapılır eğitimi. Hava durumu artık telefonlarımızda bile var. Havanın durumu belli. Neden operasyon yarım saat önce durdurulmadı. Neden hala yer hizmetlerinin dolly vs araçları ortalıkta geziniyordu. Bir sürü neden var. Akademik eğitim alan DHMI personeli bunu izah edebilir mi ?
  • Hadi öncesi haber vermeyi beceremediler, bari hortum sonrası pist ve apron fod dolu iken operasyona müsade etmeselerdi iyiydi.
  • Bu işin (havacılık) fıtratında var hava hadiseleri. Böyle ülkeye, böyle tabiki
  • Madem regülasyon kitaplarını açmaya başladın sana bir soru. THY de 60 uçak var iken tipte yetkili kaç c/s vardı? 330 civarı uçak var iken kaç c/s var? Hesabın ikinci kısmında da toplam istasyon sayısını göz önüne alarak hesap yapınız. Bakım yetkisi olan istasyon sayısı ve buralarda yapılan faaliyetlerin analizi yani. Alın size haber. Yapabilir misiniz bunu haber, HAYIR.
  • Murat kardes bosver ya. Bize bir sey olmaz.
  • Standart Türk gazeteciliği yapmışsınız size yakışmamış.
  • Kaynak aldığınız faa dökümanı hangisi bilen varsa yazabilir mi?
  • Onur Air in fotograf internetde gordum , onur 320 write offf olacak bir structure damage degil . Yapilir fakat pahali. Air Asia THY stabilizer hasar ucagi stabilizer hasar yapilamaz Onur Air$ 2 000 000 harcasin yapilir . Metrology Karsi kimse sorunlu degil . Kimse kuvvetli bir hurricane beklemiyordu. THY super bowl football macinda $ 10 Milyon harcadi alti dakikalik reklam icin. Onur Air icin $2 milyon dolar buyuk para
  • Karar verici ve uygulayıcılar işin içinden gelmeyen torpilliler olursa bunlar olur,normaldir.

Fırtınanın fıtratı!

Antalya Havalimanı’nda yaşadığımız hortum faciasının ve o inanılmaz görüntülerin unutulmamasını istiyorum. Amerikan Federal Havacılık İdaresi FAA’nın, meteorolojik olaylara ilişkin havacılık işletmelerine yönelik hazırladığı tavsiye ve uyarı içeren 80 sayfalık dokümanın ilk maddesinde ne yazıyor biliyor musunuz?

“Kural bir… Meteorolojik hadiseleri asla hafife almayın.”

ABD’de binlerce kilometre uzaktan sonuçlarını izlediğimiz fırtınalar kadar olmasa da bizim ülkemizde de iklimsel değişiklik sebebiyle bu tür fırtınalara alışılması gerektiğinin altını çizerek, artık meteorolojik hadiselere daha fazla ciddiyet göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Düşünebiliyor musunuz?

Tonlarca ağırlıktaki uçakları kağıt gibi yerinden oynatacak, aprondaki yolcu otobüslerini devirecek, bir takım teçhizatları önüne katıp sürükleyecek şiddetle fırtına ve hortum ihtimali var ama hiçbir önlem alınmıyor!

Vatandaşı geçtim… Acaba; havayolları, yer hizmetleri şirketleri ve terminal işletmecileri bu konuda tedbir almaları için uyarıldı mı? Uyarıldıysa neden önlem alınmadı? Alınmadı ise neden takibi yapılmadı?

Dolu yağıp yağmayacağını meteorolojinin önceden tahmin edemeyeceği iddia ediliyor ancak fırtınada durum farklı çünkü fırtına  en az 24 saat öncesinden haber alınabilen bir meteorolojik hadise… Fırtına ile yaşamak zorunda olan ülkelerden ABD’de, fırtına alarmının günler öncesinden televizyonlardan bangır bangır verildiğini biliyoruz da peki biz neden hazırlıksız yakalandık?

Böylesine ciddi şiddette bir fırtınadan neden kimsenin haberi olmadı ya da haberi yokmuş gibi davrandı? (Benim edindiğim bir bilgiye göre Meteoroloji hortum olabilir uyarısı yapıyor ancak önlem alınmadığı gibi, hava trafiği de durdurulmuyor)

Kim bu manzaranın sorumlusu?

Milyonlarca dolarlık hasara neden olan fırtınada can kaybı olmaması en büyük teselli ancak uçaklara ve apron araçlarına yazık değil mi? Mesela Onur Air uçağının burun kısmındaki delinen bölgenin onarılamayacağı çünkü yama yapılması imkansıza yakın bir bölgede delik açıldığı için uçağın mecburen kal (hizmet dışı) edileceği söyleniyor.  Uçağın sigortası elbette vardır ancak filo planlamasını aksatması açısından sıkıntılı bir durum değil mi? Fırtına öncesi, adam akıllı uyarılar yayınlansa ve uçaklar güvenli havaalanlarına çekilse daha iyi olmaz mıydı?

Değişen iklim olayları sebebiyle artık bu tarz tropik fırtınalara karşı daha etkili çözüm yolları üretmeli ve daha dikkatli olmalıyız.
Tıpkı FAA gibi, meteorolojik hadise check list’i hazırlayarak ilk maddesine de onlar gibi, “ Meteorolojik hadiseleri asla hafife alma” uyarısını koymalıyız.

Özellikle bu tarz tropik fırtına hadiselerine daha çok ev sahipliği yapması öngörülen güneydeki havalimanlarımızda bu işi ciddiye alan adımlar atmak şart ama gel gör ki, kopan fırtınaya rağmen,  bırakın apronda önlem almayı, iniş kalkışları dahi durdurmuyoruz, hiçbir şey yokmuş gibi hava trafiğini işletmeye devam ediyoruz!

Bir sonraki fırtınada, fırtına sırasında yakıt ikmali yapan ve yolcu alımına devam eden uçaklar, apronda fırtınaya meydan okur gibi hareket halindeki uçaklar, kolayca savrulabilecek hafif nitelikli apron araçları gibi havacılık ciddiyetine yakışmayacak manzaraları görmemek için Türk sivil havacılık otoritesinin tıpkı FAA gibi bu tarz durumlara yönelik tavsiye ve uyarı dokümanı yayınlaması gerekiyor.

Bu dokümanda bütün hava hadiselerine ait bilgiler verilerek (mesela fırtınanın tipi, etkileri vs. ), önlem maddeleri tek tek sıralanmalıdır.

Mesela FAA’in uyarı ve tavsiye dokümanında diyor ki, “ Havalimanlarında insanları pencere ve kapı önlerinden uzak tutun.”

Vatandaş, merakından uçuşan cisimleri cep telefonu ile videoya kaydediyor da onu uyaracak, canının tehlike altında olduğunu söyleyecek biri olmayınca vatandaş ne yapsın? Aprondan fırtınanın getirdiği sert bir cisim camı parçalasa cam kenarında fırtınayı izleyen yolculara zarar verse ne olacak? Fırtıranın fıtratında mı var diyeceğiz?

Ya da fırtınaya rağmen yakıt alımına devam eden uçakta o yakıt alev alsa!

Veya yolcu indiren uçağın merdiveni üzerinde yolcular varken fırtınadan devrilse?

Bütün bunlar da mı fırtınanın fıtratı yani?

Fırtınanın fıtratı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Duzeltme ~ 1 yıl önce
Zannetiginizin aksine Antalyada olusan hortum gibi hava olaylarini tahmin etmek imkansiza yakindir. Amerikada bu tip hava olaylari daha siklikla oldugu icin altyapi buna gore kurulmus olmasina ragmen bu boyuttaki hortumlar tahmin edilemeyebiliyor. Tabi siz altyapiyi kursaniz dahi buna riayet eden olmayinca sadece para harcamis olursunuz. Hortuma gelene kadar havalimaninin ustunde simsek cakarken cayir cayir yakit ikmali yapilan bir memlekette meteorolojik tahminlere saygi gosterilmesini beklemek saflik olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 1 yıl önce
Akademi kurmuşlardı ve buraya eğitimsiz yazdığımız zaman kızdılar. Severe weather Conditions diye bir eğitim var. Kısaca kötü hava şartlarında ne yapılır eğitimi. Hava durumu artık telefonlarımızda bile var. Havanın durumu belli. Neden operasyon yarım saat önce durdurulmadı. Neden hala yer hizmetlerinin dolly vs araçları ortalıkta geziniyordu. Bir sürü neden var. Akademik eğitim alan DHMI personeli bunu izah edebilir mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Edemezler ~ 1 yıl önce
Çünkü yapılan her iş mış gibidir.Samimi değildir.Şansa kadere bağlı havacılık olmayacağını anlamadılar.Anlayamıyorlar.Kendi kabahatlerini haba şartlarına atıp sıyrılmaya çalışıyorlar.
Ya sonrası ~ 1 yıl önce
Hadi öncesi haber vermeyi beceremediler, bari hortum sonrası pist ve apron fod dolu iken operasyona müsade etmeselerdi iyiydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elbette ~ 1 yıl önce
Bu işin (havacılık) fıtratında var hava hadiseleri. Böyle ülkeye, böyle tabiki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adamsaat ~ 1 yıl önce
Madem regülasyon kitaplarını açmaya başladın sana bir soru. THY de 60 uçak var iken tipte yetkili kaç c/s vardı? 330 civarı uçak var iken kaç c/s var? Hesabın ikinci kısmında da toplam istasyon sayısını göz önüne alarak hesap yapınız. Bakım yetkisi olan istasyon sayısı ve buralarda yapılan faaliyetlerin analizi yani. Alın size haber. Yapabilir misiniz bunu haber, HAYIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 1 yıl önce
Murat kardes bosver ya. Bize bir sey olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Standart ~ 1 yıl önce
Standart Türk gazeteciliği yapmışsınız size yakışmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaynak ~ 1 yıl önce
Kaynak aldığınız faa dökümanı hangisi bilen varsa yazabilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur Air ~ 1 yıl önce
Onur Air in fotograf internetde gordum , onur 320 write offf olacak bir structure damage degil . Yapilir fakat pahali. Air Asia THY stabilizer hasar ucagi stabilizer hasar yapilamaz Onur Air$ 2 000 000 harcasin yapilir . Metrology Karsi kimse sorunlu degil . Kimse kuvvetli bir hurricane beklemiyordu. THY super bowl football macinda $ 10 Milyon harcadi alti dakikalik reklam icin. Onur Air icin $2 milyon dolar buyuk para

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Analiz ~ 1 yıl önce
Analizin için teşekkürler fuat abi.Peki sonuç?
Pls ~ 1 yıl önce
Fuat abi bir de altyazı ekler misin?
Ne bekliyorsun ki? ~ 1 yıl önce
Karar verici ve uygulayıcılar işin içinden gelmeyen torpilliler olursa bunlar olur,normaldir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000