30 Ocak 2017, Pazartesi
Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com
  • Diyarbakır kazası yoğun sisten olmadı. Yoğun sise rağmen ben inerim neden pas geçeyim mantığından dolayı oldu! Tıpkı ucuz atlatılan Katmamdu gibi!
  • Bi asker polis şehit olsuğunda devlet ne kadar tazminat ödüyor haberin var mı? Olan rütbeliye değil zavallı ere oluyor
  • Bizden zam almayın diye talep edilirken yılbaşı hediyesi olarak başkan ve müdürlere dağıtılan 6 sar bin TL lik i pad mc pro ne olacak
  • Eski günler bitti.artık daha çok çalışılıcak maaşlarda eski piyasa şartlarında olmicak.isteyen başka şirkete gider serbest piyasa ekonomisi.yazınızda duygu sömürüsü yapıp maddiyatı bununla ilişkilendirmişsiniz.bir askerimizde şehit düşüyor birlik arkadaşları acı yaşıyor,bir polisimizide kaybedince yine aynı acılar yaşanıyor.havacılık Türkiyede farklı bir meslek değildir.Bir askerimizin bir polisimizin hem çalışma şartları hem tehlikesi daha fazla maaşı daha azdır bir kabin memurundan bile.
  • havacılıkta kurallar kanla yazılır bunu ilk sizden duymuştum hocam. o etkiyi yaşamak için uçmak gerekiyormuş demek
  • Ah Oğuzcum ahh,yaşananlari hep hatirliyoruz hep hatirlamayanlar utansin bu dünyadan göçüp giden tüm dostlarimiza selamlar olsun nurlar içinde yatsinlar,durum ortada şirket sadece kullanıyor her zamanki artık ve biz bittik gerçekten daha geçen hafta new yok yaptim ekibe baktim 11 kişi 10+1 a330 ile ve çocuklarin yüzü gülmüyor eksik uçma iş yükü zaten ağır istirahat ayarliyorum 5 dakika bile daha fazla verebilmek için ama yetişmiyorki artık ne diyim Allah yüce Rabbim görüyor herşeyi. Bizler zamaninda hak ararken nerdeydiniz neredeeee,biz her zaman feda deriz halende diyoruz bizim önemli olan lanet para değil HAK sadece HAK kazanılmış olan ve hep alinmaya çalışan HAKLAR.
  • Yahu harika yazı, harika yazı. Anca şak şak! 10.000 kabin memuruna sorarım, ömer önder haberdar kimdir? Yahu bu sendikaya, neye göre oy attınız? Şimdi bunlara tü-kaka diyenleri mi alkışlıyorsunuz? Zihniyet hiç değişmeyecek değil mi??? Bize vallahi az bile.. kulak arkalarımıza kadar....!!!
  • Güzel yazı tebrikler. 5 yıldızı alacağız,dünyanın en iyisi olacağız diyen bir şirketin son 20 yılda yaşadıklarını başka hangi büyük firma yaşamıştır acaba? Bu olayların çoğunda ve şirketin günümüzde yaşadığı mali vs diğer sorunlarda şirketi geçmişten günümüze yönetenlerin hataları vardır ve şirkete kendileri gibi torpille girip torpille makam sahibi ve karar verici olanlar da suçludurlar ve asıl hesap sorulması gerekenler de onlardır. Bu şirketi bu hale onlar getirmiştir ve feda'yı da onlar yapmalıdır çalışanlar değil! Eğer önce iyi insan sonra iyi yönetici olsalardı altyapısı sağlam bir şirket olurdu bir kar yağması gibi en ufak krizde bile sallanır hale gelen kağıttan aslan haline gelmezdi. Ayrıca hala müdür ve üstü yöneticiler makam araçlarına binmektedir hala inanılmaz maaşlar ve sosyal haklar almaktadır hani bunlar bir lokma bir hırka diyen sözde dindarlardı? Maalesef thy ve yönetimi çok ah almıştır çok insanın hakkını yemiştir ve o yüzden de thy'nin belini doğrultması çok zor.
  • Yazı iyi kötü ama insanların duygularıyla oynamayın ! İşinize bakın, herkes işine baksın kimse kimseyi zorla tutmuyor.
  • Yaziniz cok alakasiz olmus. Hayatini kaybedenlere Allah rahmet eylesin ve yakinlarina sabir versin ama simdi onlar ile bu zam olayinin ne alakasi var soyler misiniz? iki farkli konuyu birlestirmisiniz. Her gun ulkemiz icin kac tane sehit veriyoruz o zaman hayatta olup ulkesi icin birsey yapanlarin da yaptiklarini yok sayalim.

Feda Olsun (!)

29 Aralık 1994… Van'da B-737 tipi uçak düştü, 7 arkadaşımızı kaybettik.

7 Nisan 1999… B-737-400 tipi uçak, Adana'dan Cidde'ye hacı yurttaşlarımızı almak üzere kalkışından birkaç dakika sonra yere çakıldı. 2’si kokpit, 4’ü kabin ekibi 6 arkadaşımız yaşamını yitirdi.

8 Ocak 2003… İstanbul-Diyarbakır seferini yapan RJ-100 tipi uçak, Diyarbakır Havalimanı'na inişi sırasında yoğun sis nedeniyle düştü, hayatını kaybeden 75 kişiden 5’i uçuş ekibiydi.

3 Eylül 2008… İstanbul-Bangkok uçuşunu tamamlayan Kaptan Pilot Engin Şener’in ekibi, onu odasında yere yığılmış halde buldu. Ne yazık ki, kalbi yoğun iş temposuna yenik düşmüştü.

25 Şubat 2009… B-737-800 uçağı Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inişte düştü. Kabin Amiri 4 arkadaşını kaybetmekle kalmadı, bacağını da “feda” etti.

9 Ağustos 2010… Lastiği patlayan servis midibüsü E-5 Otoyolu’nda takla attı. Gencecik yaşında 3 THY personeli kazada yaşamını yitirdi.

3 Mart 2013… HABOM Teknisyeni Şentürk Çavuş, B-737-800 uçağı ile foseptik aracı arasında sıkıştı, ne yazık ki kurtarılamadı.

11 Mart 2013… Sevgili meslektaşım, çalışma arkadaşım K. Eğitim Şefi ve Kabin Amiri Zeynep Sema Müstecaplıoğlu, İstanbul-Osaka seferini tamamladıktan sonra geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumdu.

9 Ağustos 2013… Beyrut uçuşunu yapan iki pilot, Murat Ağca ve Murat Akpınar, havaalanından kalacakları otele giderken kaçırıldılar, ölümden döndüler. Ailelerine kavuşmaları tam 72 gün sürdü.

16 Mayıs 2015… Uçak teknisyenimiz Tuna Beken, B777-300ER tipi uçağın bakımını yaparken kapanan flapların arasında sıkışarak can verdi.

23 Haziran 2015… Kabin Amiri Selda Durmaz, Nijerya’da yatı görevinde sivrisinek ısırması sonucu sıtmaya yakalandı ve hayatını kaybetti.

19 Kasım 2015… Mali’nin başkenti Bamako’da yatı görevindeki uçuş ekibi silahlı bir grup tarafından 9 saat süreyle rehin tutuldu, yurda döndüklerinde tüm ekip psikolojik destek almak zorunda kaldı.

28 Haziran 2016… Atatürk Havalimanı’na yapılan bombalı terör saldırısında, aralarında THY çalışanı Gülşen Bahadır’ın da bulunduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Gülşen’in THY uçağını öptüğü o sevgi dolu fotoğrafı kaldı hafızalarımızda.

Ve daha niceleri… Havalimanı saldırılarında, kaçırılan uçaklarda zarar gören, görev başında ya da işine giderken yolda kaza geçirip hayatını kaybeden, sakat kalan, mesleği gereği maruz kaldığı yoğun radyasyon yüzünden yıllar sonra amansız hastalıklara yakalanan, sağlığını kaybeden nice çalışan…

Ben sadece hatırladıklarımı, bildiklerimi, yaşadıklarımı yazıya dökebildim.

Kimileri görev aşkıyla unuttu yaşanacak bir hayatı olduğunu, kimileri bedeni iflas edene dek sürdürdü mücadelesini…

Kimileri eşini, çocuğunu, arkadaşını feda etti; kimileri kolunu, bacağını…

Kimileri de geleceğini, işini, kariyerini feda etti, doğruluktan ve dürüstlükten taviz vermeden uğruna çalıştıkları kurum için.

Ve tarih 17 Ocak 2017… THY yönetimi, Hava-İş Sendikası’na başvurarak “Ya işçi çıkaracağız ya da 2017 yılı için ücretlere zam yapmayacağız” teklifinde bulundu. Çalışanlar da, “4+4’lük zamı almasak da olur” dedi. Birileri de bunun adını feda (!) koydu. 

Feda diyenlere şunu sormak lazım:

Siz hiç yüzlerce insanın gözyaşları arasında, kaybettiğiniz yakın dostunuzdan kalanları bir tabutta taşıdınız mı ve bunu yaparken “onun yerinde ben de olabilirdim” düşüncesini aklınızdan geçirdiğiniz için bile kendinizden utandınız mı? İyi uçuşlar” diyerek birkaç saat önce gülerek yolcu ettiğiniz yakınınızı bir daha göremeyeceğiniz aklınıza geldi mi ya da bugün beraber çalıştığınız bir arkadaşınızın yarın belki de var olmayacağı, ama yine de bir şekilde hayatınıza devam etmek zorunda kalacağınız kafanızdan geçti mi? Yitirdiklerine bir daha asla kavuşamayacağını bilen küçücük bir çocuğu anlamsızca avutmaya çalıştığınız oldu mu peki?

Bunları yaşamış bir insan olarak, sanırım FEDA’nın gerçek anlamını biliyorum artık.

Siz de bilin istedim.

Not: Geçen hafta, sendika konusunda yazmış olduğum yazıyı henüz okuyamamış olan okurlarım için;

Sendika ve Miki Fare

Feda Olsun (!)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Yoğun sis ~ 3 yıl önce
Diyarbakır kazası yoğun sisten olmadı. Yoğun sise rağmen ben inerim neden pas geçeyim mantığından dolayı oldu! Tıpkı ucuz atlatılan Katmamdu gibi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 3 yıl önce
Bi asker polis şehit olsuğunda devlet ne kadar tazminat ödüyor haberin var mı? Olan rütbeliye değil zavallı ere oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet adaletsiz ~ 3 yıl önce
Bizden zam almayın diye talep edilirken yılbaşı hediyesi olarak başkan ve müdürlere dağıtılan 6 sar bin TL lik i pad mc pro ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk001 ~ 3 yıl önce
Eski günler bitti.artık daha çok çalışılıcak maaşlarda eski piyasa şartlarında olmicak.isteyen başka şirkete gider serbest piyasa ekonomisi.yazınızda duygu sömürüsü yapıp maddiyatı bununla ilişkilendirmişsiniz.bir askerimizde şehit düşüyor birlik arkadaşları acı yaşıyor,bir polisimizide kaybedince yine aynı acılar yaşanıyor.havacılık Türkiyede farklı bir meslek değildir.Bir askerimizin bir polisimizin hem çalışma şartları hem tehlikesi daha fazla maaşı daha azdır bir kabin memurundan bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
feda ~ 3 yıl önce
havacılıkta kurallar kanla yazılır bunu ilk sizden duymuştum hocam. o etkiyi yaşamak için uçmak gerekiyormuş demek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rx/98 Mustafa ~ 3 yıl önce
Ah Oğuzcum ahh,yaşananlari hep hatirliyoruz hep hatirlamayanlar utansin bu dünyadan göçüp giden tüm dostlarimiza selamlar olsun nurlar içinde yatsinlar,durum ortada şirket sadece kullanıyor her zamanki artık ve biz bittik gerçekten daha geçen hafta new yok yaptim ekibe baktim 11 kişi 10+1 a330 ile ve çocuklarin yüzü gülmüyor eksik uçma iş yükü zaten ağır istirahat ayarliyorum 5 dakika bile daha fazla verebilmek için ama yetişmiyorki artık ne diyim Allah yüce Rabbim görüyor herşeyi. Bizler zamaninda hak ararken nerdeydiniz neredeeee,biz her zaman feda deriz halende diyoruz bizim önemli olan lanet para değil HAK sadece HAK kazanılmış olan ve hep alinmaya çalışan HAKLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalsa da olur saat ~ 3 yıl önce
Yahu harika yazı, harika yazı. Anca şak şak! 10.000 kabin memuruna sorarım, ömer önder haberdar kimdir? Yahu bu sendikaya, neye göre oy attınız? Şimdi bunlara tü-kaka diyenleri mi alkışlıyorsunuz? Zihniyet hiç değişmeyecek değil mi??? Bize vallahi az bile.. kulak arkalarımıza kadar....!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
feda ??? ~ 3 yıl önce
Güzel yazı tebrikler. 5 yıldızı alacağız,dünyanın en iyisi olacağız diyen bir şirketin son 20 yılda yaşadıklarını başka hangi büyük firma yaşamıştır acaba? Bu olayların çoğunda ve şirketin günümüzde yaşadığı mali vs diğer sorunlarda şirketi geçmişten günümüze yönetenlerin hataları vardır ve şirkete kendileri gibi torpille girip torpille makam sahibi ve karar verici olanlar da suçludurlar ve asıl hesap sorulması gerekenler de onlardır. Bu şirketi bu hale onlar getirmiştir ve feda'yı da onlar yapmalıdır çalışanlar değil! Eğer önce iyi insan sonra iyi yönetici olsalardı altyapısı sağlam bir şirket olurdu bir kar yağması gibi en ufak krizde bile sallanır hale gelen kağıttan aslan haline gelmezdi. Ayrıca hala müdür ve üstü yöneticiler makam araçlarına binmektedir hala inanılmaz maaşlar ve sosyal haklar almaktadır hani bunlar bir lokma bir hırka diyen sözde dindarlardı? Maalesef thy ve yönetimi çok ah almıştır çok insanın hakkını yemiştir ve o yüzden de thy'nin belini doğrultması çok zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oğuz Hoca ~ 3 yıl önce
Yazı iyi kötü ama insanların duygularıyla oynamayın ! İşinize bakın, herkes işine baksın kimse kimseyi zorla tutmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimse kimseyi zorlLa tutmuyor yazan kardeşime ~ 3 yıl önce
arkadaşım kimse kimseyi zorla tutmuyor ne demek THY A.O patron şirketi değil herkes maaşlı çalışan, Yok öyle ben alayım sen alma, kimin malını kimden kurtarıyorsun. Bak şöyle arkana kimler geldi kimler geçti. HEm öyle sendikalıdan kes diğerine ver bu işler ekip işi tasarruf hep beeaber yapılır.neymiş o mac pro 6 bin liraya , ne yapılacak onunla yazık değilmi?
Ne alaka ~ 3 yıl önce
Yaziniz cok alakasiz olmus. Hayatini kaybedenlere Allah rahmet eylesin ve yakinlarina sabir versin ama simdi onlar ile bu zam olayinin ne alakasi var soyler misiniz? iki farkli konuyu birlestirmisiniz. Her gun ulkemiz icin kac tane sehit veriyoruz o zaman hayatta olup ulkesi icin birsey yapanlarin da yaptiklarini yok sayalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000