22 Kasım 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Önce terminal ehil ellere teslim edilmeli. Olmuyor işte olmuyor.
  • Ercan'da Sivil Havacılık Dairesi çalışanları 10 bin TL'dan fazla maaş alıp toplam 3 ekip 3 kişi olarak 24/72 vardiya sisteminde çalışması gerekirken, bazı ekip mensupları pandemiyi bahane edip 8/72 çalışıyorlar. Bütün gün ofiste oturup uçağın evrağını beklemekten başka havacılıktan ziyade hayvancılık ile ilgili konuştukları için denetimsizliklerden kaynaklı problemler yaşanıyor Ercan'da.
  • Ercan havalimanının buna gelene kadar her yeri sıkıntılı. Emniyet tedbirlerinden haberleri bile yok. Çalışanlar eğitimsiz. Uluslararası hangi eğitimleri aldılar acaba. Ground handling terlikle çalışıyor. Terminal zaten içler acısı. Vermişler bir toplu konut firmasına havalimanının işletmesini. Gerisini siz düşünün
  • Neden rnav yaklasma yok
  • Rnav Gnss yaklasmasi neden yokmus?
  • Bunlar hep ambargo işte muro
  • Kabinci maaşı 4999 TL’ye çekilmezse Ercan havalimanı localiser sorunu vermeye devam eder ILS yapamazsınız. Benden söylemesi.
  • kesin biz sorumluyuzdur ameke
  • Eskiden Localizer mı vardı be murom… yeni nesil instapilotları için işler zor.

Ercan Havalimanı'ndaki emniyetsizliğin sorumlusu kim?

Ercan Havalimanı'nda geçen Cuma günü yardımcı seyrüsefer sistemlerinden localiser'e ait kart yandığı için uçaklar inişlerde zorlandı, bazı uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı. Anadolujet'e ait TK7870 sefer sayılı uçak da onlardan biriydi.

Anadolujet uçağı, Ercan Havalimanı'na inmek için bir saat 15 dakika boyunca, toplam 15 tur atmasına rağmen inişini gerçekleştiremedi ve sonra da yakıt kritiğine girme olasılığına karşı kalkış yaptığı Adana Havalimanı'na geri döndü.

Aynı dakikalarda Ercan Havalimanı'na iniş gerçekleştiren uçaklar da oldu. Ancak kart arızasının neden olduğu inişi güçleştiren sebeplerden ötürü birçok uçak sinyal yakalayamadığı için inişlerini gerçekleştiremediler.

Böyle durumlarda yolcular, kullandıkları havayollarına "X firması indi, biz neden inemedik?" tarzında eleştiriler yöneltiği için buna da bir parantez açmak istiyorum. Anlık olarak değişen teknik ya da meteorolojik koşullar, bir uçağın inişine imkan verirken dakikalar içerisinde bir başka uçağın inişine izin vermeyebilir. Havacılıkta uçuş emniyeti öncelikli olduğu için pilotun veya havayolu şirketinin bu konulardaki kararına saygı duyulması gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Konumuza dönelim...

Ercan Havalimanı'ndaki Aletli Yaklaşma Sistemi ILS'in tamamlayıcısı olarak bilinen localizer kartının yanmasından dolayı 18 Kasım'da bir notam yayınlandı ve sistemin gayrifaal olduğu duyuruldu. Burada akıllara gelen ilk soru doğal olarak şu... Uçakta her bir sistemin iki ya da üç yedeği varken günlük ortalama 70 uçaklık bir trafiğin olduğu Ercan Havalimanı'nda localizer kartının yedeği neden yoktu? Neden bir kartın KKTC'ye ulaşması için iki gün boyunca inişler notamlandı? Ve elbette, böyle bir durumda localizer kartının Türkiye'den KKTC'ye ulaşması sırasında geçen zamanda ortaya çıkan mağduriyetin sorumlusu kim ya da kimler?

Havada dakikalarca tur atan uçaklar, o uçakların harcadığı yakıt, o yakıtın çevreye verdiği zarar ve tabi bolca zaman kaybı yaşayan yolcular...

Bütün bunların sebebi, Ercan Havalimanı'nda localizer yedek kartının olmaması!

Bundan daha ötesini söyleyeyim...

Ercan Havalimanı'nda tam bir buçuk yıldır, uçağa süzülüş açısı veren VOR ve DME gibi yaklaşma sistemlerinin bir ekipmanı olarak bildiğimiz, 2/9 pist başındaki VASİS adı verilen sistem de çalışmıyor!

Son derece basit ve çok da maliyetli olmayan bir arıza dolayısıyla, aylardır bu yardımcı seyrüsefer sistemleri kullanım dışı kalıyor ama ne meydan işletmecisinden ne sivil havacılık otoritesinden ne de KKTC Ulaştırma Bakanlığı'ndan bu arızanın düzeltilmesi ile ilgili tek bir adım yok...
Yanı başındaki Larnaka Havalimanı'na bakıyorsunuz, hava seyrüsefer sistemlerinin en gelişmişleri, en modernleri kullanılıyor. Tabiki uluslararası trafiği çok daha fazla olan Larnaka ile Ercan Havalimanı kıyaslanamaz ancak Ercan'daki birçoğu business jet olmak üzere günlük 70 uçaklık trafik de asla azımsanamaz.

Allah korusun, havacılıkta yedeğin yedeğinin olduğu sistemlere rağmen Ercan Havalimanı'nda eksik ya da çalışmayan yaklaşma sistemlerinden dolayı bir kaza yaşansa bunun sorumlusu kim olacak?

Bu sistemlerin arızalı olmasının yarattığı emniyetsizliğin olası bir kaza kırıma neden olması durumunda bunun hesabını kim verecek?
Bir kart arızası dolayısıyla uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kalıyor ve bir sinyal yakalayıp da inebilmek için saatlerce çabalıyorsa burada yaşanan aksaklığın bir sorumlusu olmalı...

Kim o sorumlu?

İşletmeci firma mı ? Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı mı? Yoksa sivil havacılık otoritesi mi?

Bana göre hepsi...

Ercan Havalimanı'ndaki emniyetsizliğin sorumlusu kim?

Facebook Yorum

Yorumlar

Ercan ~ 4 gün önce
Önce terminal ehil ellere teslim edilmeli. Olmuyor işte olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sivil Hayvancılık ~ 4 gün önce
Ercan'da Sivil Havacılık Dairesi çalışanları 10 bin TL'dan fazla maaş alıp toplam 3 ekip 3 kişi olarak 24/72 vardiya sisteminde çalışması gerekirken, bazı ekip mensupları pandemiyi bahane edip 8/72 çalışıyorlar. Bütün gün ofiste oturup uçağın evrağını beklemekten başka havacılıktan ziyade hayvancılık ile ilgili konuştukları için denetimsizliklerden kaynaklı problemler yaşanıyor Ercan'da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lecn ~ 4 gün önce
Ercan havalimanının buna gelene kadar her yeri sıkıntılı. Emniyet tedbirlerinden haberleri bile yok. Çalışanlar eğitimsiz. Uluslararası hangi eğitimleri aldılar acaba. Ground handling terlikle çalışıyor. Terminal zaten içler acısı. Vermişler bir toplu konut firmasına havalimanının işletmesini. Gerisini siz düşünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rnav ~ 4 gün önce
Neden rnav yaklasma yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rnav ~ 4 gün önce
Rnav Gnss yaklasmasi neden yokmus?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ambargo ~ 5 gün önce
Bunlar hep ambargo işte muro

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonuç olarak ~ 6 gün önce
Kabinci maaşı 4999 TL’ye çekilmezse Ercan havalimanı localiser sorunu vermeye devam eder ILS yapamazsınız. Benden söylemesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tomogrofide beyin yok ~ 4 gün önce
kardeş çok haklısın ukraynadaki iç karışıklığın sebebide bence bu kabinci mayışları. 4999a çek kıbrıs kurtulsun. 3999a çek rusya ukraynadan çekilsin. çok haklısın karşim benim bu yaşta bu zeka bu tespit.
pilot ~ 6 gün önce
kesin biz sorumluyuzdur ameke

Yanıtla

Kalan karakter 1000
16 cm ~ 6 gün önce
Eskiden Localizer mı vardı be murom… yeni nesil instapilotları için işler zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000