22 Mayıs 2023, Pazartesi
Dr. Furkan YILDIZ
Dr. Furkan YILDIZ [email protected]

Enterobious Hava Yolları

Bu hafta sizlerle hayali bir havayolu şirketi üzerinden çok yaygın bir hastalığı anlatacağım. Öncelikle belirtilere sahip insanlarımızı tanıyalım.

  • Uçuştaki koltukta uyurken ağzından salyalar akan ve akan sıvıyı eliyle silip ve uyumaya devam eden yolcumuz,
  • Başka bir koltukta uykusunda kâbus gören yolcu,
  • Daha arka sıralarda ise diş gıcırdatan bir genç yolcu,
  • Çok hızlı bir şekilde servis yapan bir kabin memuru hanımefendi,
  • Varış noktasına 1 saat erken varmak için çaba gösteren ve ani hareket değişiklikleri olan pilot,
  • Kendisi ve eşi ayrı ayrı Orta Asya ve Afrika ülkelerinde sürekli seyahat etmekte olan Havayolları CEO’su,

Hepsinin bir ortak noktası var: Enterobious Vermicularis Hava Yolları.

   Enterobious vermicularis halk arasında kıl kurdu olarak bilinen bir helmint türüdür. Tüm dünyada 1 milyardan fazla sayıda enfekte insanın olduğu tahmin edilen ve bir insan ömründe çocuklukta daha sık olmak üzere defalarca yakalanılan,-Covid-19 gibi- havayolu ile bulaşan  (havayolu şirketi değil inhalasyon manasında) tek helmint cinsidir. Özellikle çocukluk döneminde yakalanmayan neredeyse yoktur diyebiliriz. Ancak dünyayı sarsan pandemi ile bulaş çok önemli ölçüde azalmıştır. Maske, mesafe ve hijyen havayoluyla bulaşan tüm hastalıklar gibi enterobiyazı da önemli ölçüde azaltmıştır.

  Doğal ortamı insan olan bu helmint anüs bölgesinde sabah 4-5 civarı çıkıp gezerek yumurtlar ve daha sonra sıcak yuvasına geri döner. Daha sonra yumurtalar elbiselerde tırnak aralarında taşınarak aynı ya da farklı bireylerde hayat siklusuna devam eder. Tam bu yumurtlama esnasında da kaşıntı şikâyeti pik yapar. Yolcular ve ekipteki örneklerle anlattığımız gibi en sık rastlanan şikâyetler anüste kaşıntı, ani hareket değişiklikleri, ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, kâbus görme olarak sıralanır. Tedavi almadan sağlıklı bir insanda sadece temizliğe dikkat ederek 2 ay içerisinde kendiliğinden geçebilen bu rahatsızlık kendisini dışkı üzerinde beyaz iplikçikler şeklinde gösterebilir. Her ne kadar toplumun genelinde görülebilse de homoseksüellerde daha sık olduğu saptanmıştır. Basit ve önemsiz görülen bu hastalığın apandisit sıklığını artırdığı da bilinmektedir. Anüs bölgesindeki kaşıntı sonrası eller yıkanmadan ağıza ve buruna götürülmesinin kronik rinit ve kronik öksürükle olan bağlantısı olduğu düşünülmektedir. Bu otoenfeksiyonun da tanımıdır.

Bu şikâyetlerden herhangi birisi sizde varsa hekiminize başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Tekrar görüşmek üzere sağlıklı uçuşlar ve sağlıklı günler dilerim.

Dr. Furkan Yıldız
[email protected]

Enterobious Hava Yolları

Facebook Yorum

Yorumlar

Qurtlu memur ~ 4 gün önce
Q olduğum için servisi erken bitiriyorum sanıyordum ama Qurtlu olduğum içinmiş meğer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gülen biri :) ~ 4 gün önce
Doktor Beyin hayal gücü çok geniş :D kıl kurduna havayollarını ekleyince , konu içinde bir kaç yolcu ve pilot geçirince ; konu havacılıkla mı alakalı oluyor :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 6 gün önce
Teşekkürler Furkan Bey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maya Mantar Bakteri ~ 8 gün önce
Washeteria & " Mantarlar, eksojenik (dış) ve endojenik (dahili, iç) olmak üzere iki gruba ayırılır. Eksojenik mantarlar deri, tırnak ve ayak mantarları iken, endojenik mantarlar iki grupta incelenir: küf mantarı (aspergillus) ve maya mantarı (Kandida albicans). Kandida cinsine ait yaklaşık 200 tür olmasına karşın, mantar enfeksiyonlarının %75’inden Kandida albicans sorumludur. Sağlıklı yetişkinlerin %40’ının ağız florasında, sağlıklı kadınların %20-25’inin vajen florasında varlığı bilinmektedir. Flora üyesi olmakla beraber, oral ve vajinal fırsatçı enfeksiyonların da temel etkenidir." " Mayalar ökaryot, tek hücreli, fungi (mantarlar) alemi içerisinde sınıflandırılan mikroorganizmalardır. Kökenleri 300 milyon yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bazı türleri ekmek kabartmak, alkollü içki fermantasyonu ve hatta yakıt pillerinin çalışmasında kullanılır. Bazı mayalar, örneğin Candida albicans insanlarda enfeksiyona yol açar (kandidiyaz). Pembe mayalar (Rhodotorula), duş perdelerinde ve evdeki nemli yüzeyde yaşar, yüzeyler üzerinde lekeli bir görünüm oluşturur. Binden fazla maya türü tanımlıdır."

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000