16 Ocak 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Sefa Abi kusura bakma yazı çok güzelde bazı yorumların yanında çok sönük kalmış. Bir tanım vardır "okur - yazar "diye bence bu "okur-yazar-anlar" diye değişmeli. Vay yurdum insanı vay. Ne olur biraz okuda okuduğunu anla ne olur.
  • Bence buradaki arkadaşlar eleştirilerinin dozunu ayarlayamıyorlar..Elimizde dünya markası olmaya aday tek firmamız THY olmasına rağmen şirket zarar açıkladığında sevinen "ohh iyi olmuş batsınlar da günlerini görsünler" diyen zihniyet var maalesef..kimse çözüm üretmiyor,herkes paçadan çekme derdinde..
  • sefa bey, gerçekleri bütün açıklıgıyla çok orjınal ve değişik bir üslupla yazmıssınız.keyifle okuduk.kaleminize saglık,sizi çok seviyoruz.özellikle bazıları muhalefet etse de thy ile ilgili yazılarınızın devamını bekleriz.
  • Yaziyi okumayan okuyupta anlamayan ve anlamadigi halde yorum gonderenlere sesleniyorum. Hiciv sanatinin ne oldugunu bilen bir ortaokul talebesi bulup bu yazidan ne anladigini sorun size anlatsin. AZIZ NESIN NE KADAR DA HAKLIYMIS!!!
  • ben de bir türk vatandaş olarak milli havayolumuz thy ile gurur duyuyorum ama yorumlarda gördüklerimiz,çevreden duyduklarımızınn çeyreği bile dogru dogruysa kurum içinde yapılan yanlışlıklar,haksızlıklar var demektir.bu kadar insan hiçbir nedeni yokken gerçekte olmayan şeyleri yazmaz.atalarımız ateş olmayan yerden duman çıkmaz demişler.......
  • Anladığım kadarıyla Airport Haber sitesi hack lenmiş birileri sefa başkanın adına yazı yazmış zira bu cümleler bizim sefa başkanın cümleleri değil. Ama öyle değilse inka takvimi yanılmamış bu dünyanın sonu olabilir. Son parağraf. Sefa başkan ; şayet şaka değilse bu okuduklarım senden ricam noolur derhal bırak o kalemi....
  • Sefa beyin bu yazısı bir ironi örneği. Yani kinayeli, alaycı bir üslup olup edebiyatta yeri vardır. yazılanı tamamen tersten algılamak gerekiyor. İronik yazı, anlatmak istediklerini tersten anlatıyor ama anlayan sayısı ne yazık ki, çok az. Yazarın bu tip yazı ile ne anlatmak istediğini, dolayısı ile ironiden anlamayanların attığı yorumları gülerek okuyorum ve biz neden ironiden anlamıyoruz diye üzülüyorum gerçekten.
  • kral pus back nick lıye cvp sana katılıyorum sanırım aynı anları yaşadık bılıyorum elınde ki bezını hiç elinden düşürmuyordun BÜYÜK EKİP BÜYK KADRO..
  • Sefa bey kimseyle alıp veremediğimiz yok.Sadece doğrudan yanayız.O zaman büyüklerimizi harcamak gibi bir amacımız yok.Haksızlığa uğrayan, mesleğini herşeyden çok seven T.H.Y. personeli olarak yanlışları düzeltsinler o zaman.Sayın Temel beyin yapılan haksızlıklardan ya haberi yok yada bu işlerden zevk alıyor o zaman. Ben bu şirketin ekmeği ile hayatımı yaşadım .Allah T.H.Y. ÖNÜNÜ açık etsin.Ama yaşanan personel atılmaları varken bu konuyu bu şekilde ele almanızı bir yaralı olarak sindiremedim SEFA bey.T.H.Y. benim kalbimdedir.Sizin demeniz kadar basit değil ! ! Kendim apronda burnum üşüdümü araçlarımda üşümüştür deyip onları gece yarısı tek başıma çalıştırırdım.O araçlar benim oyuncağımdı.Ama çocuğun elinde aldılar SUÇSUZ yere oyuncaklarını.
  • bir çok yorumcunun yorumu daha komik.. hani okuduğunu anlayamayan bir toplumun işittiğini nasıl anladığını varın siz tahmin edin..

DÜŞÜN THY'NİN YAKASINDAN...

Gün geçmiyor ki, THY hakkında olumsuz görüşler bildiren yabancı ve yerli yazar çıkmasın. Nedir kardeşimTHY’nin sizlerden çektiği!Yok, efendim, THY devlet şirketi mi, yoksa özel şirket miymiş? Size ne! Neyse ne kardeşim. Arkasında koskoca TC hükümeti var. Bazen devletim der, bazen ise özel. Size mi soracak?

Ne dedikoducu insanlarsınız...THY’mizi yıpratmak için yapmadığınız yok. Şimdi de çıkartmışsınız;efendim Temel Kotil’in oğlunun düğününde 8-9 bakan varmışta, orası bakanlar kurulu toplantısı gibi olmuşmuşta . Ooooo, neler neler.

Ne olmuş, yasak mı? Bakanlar, Temel beyi sevmiş ve oğlunun düğününde onu yalnız bırakmak istememişler. Dedikodulara bakın; Temel Kotil bilinen bir cemaat in üyesi imiş, bu bakanlarda aynı cemaat üyesi olduklarından, gitmek zorunda kalmışlar. Yuh yani, hem de ne yuh… Milletin ağzı torba değil ki büzesin. Ağzı olan konuşuyor işte…

THY’nin işletme başarılarına da dil uzatıyor bu fesat tipler. Geçen sene THY, ikram ve koltuk rahatlığı dalında Avrupa’nın en önemli ve prestijli olan Skytrax ödülünü almıştı. Bu ödülü alır almaz, bu fesat insanlar; THY’nin adeta uçan lokantaya dönmüş halini bile kıskandılar. Taraflı basın, hemen bu ödülün üstüne atladı. Vay efendim, bu kebap ödülü imiş. Parayı veren ön sıraya çıkıyormuş. Önemli olan, uçuş emniyeti ve güvenliğinin ön planda tutulması ve THY’nin dünyadaki 60 şirket arasında, neden 53.sırada olduğu önemsenmiyormuş?

Aynı Skytax gibi JACDEC denilen bir güvenlik değerlendirme şirketi bakın hangi kriterler eşliğinde değerlendirme yapmış. JACDEC e tıklayın ve değerlendirmede alınan kıstaslara bir bakın. Ayıptır, Günahtır yahu… Gâvurlaramı inanacaksınız yoksa THY’nin çok değerli yöneticilerine mi?


Gerçekten sıktılar yani… Her şeyin sırası var. Önce ikram sonra uçuş emniyeti gelir..! Havayolu ne için kurulur? Tabii ki ticaret için. Yolcu uçağa ne için biner? Rahat bir koltukta ve nefis yemek ve içki içebilmek için. Yolcu uçuş emniyeti ve güvenliğinden anlar mı? Tabii ki anlamaz. O halde THY, sizlerin mi, yoksa yolcunun mu beklentisini yerine getirecek? Tabii ki yolcunun.

Uçuş emniyeti ve güvenliği birinci sırada olursa, tüm kazandıkları buraya akar. Eğitim, denetim, kurallara uyum, dil, deneyimli eleman…Bunların tümünü yerine getirmek, kolay mı kardeşim? Patlamayın, sıra onlara da gelecek.

Az kaldı unutuyordum. Daha geçen hafta THY Rusya’dan” Altın At arabası” ödülü aldı. Bence bu ödülün isminin değişmesi için THY gerekli yerlere başvurusunu yapacaktır. Bu ne biçim isim? Neyse ki medyamız, bu ismi beğenmedi ve manşete falan çekmedi. Yoksa,kafa karıştıracak birileri mutlaka çıkardı ortaya ve başlarlardı alaya; yok, efendim, siz ancak “At arabası” işletebilirsiniz,diyerek, bu son derece önemli ödülümüzü de, aynı Skytrax ödülümüz gibi görüp, kebap kategorisine sokmaya çalışırlardı.

THY’miz, her ay adeta düşman çatlatırcasına, sıra, sıra yepyeni uçakları AHL apronuna diziyor. Yine de millete yaranamıyor. Hemen başlıyorlar dedikoduya;yok, efendim parayı verdiğinizde hemen uçakları size kiralarlarmış, THY’nin rekor seviyede zararı varmış. Doluluk oranları düşükmüş. Uçakları koyacak yerleri yokmuş. Siyasi iradenin etkisinde kalıp, saçma sapan yerlere uçuşlar koyup birde üstüne üstlük frekans artışlarına gidiyorlarmış. Mış.mış.mış… Üfff,yeter artık!

Parayı cebinizden siz mi veriyorsunuz? Şirket ellerinde, ne isterlerse onu yaparlar. İster alırlar, ister satarlar, kim karşı gelebilir ki?

Bu THY düşmanlarına, şimdi de yabancı medya katıldı. Danimarka gazetelerinde THY ile ilgili karalamaları okudunuz.

Aslı astarı olmayan bir dolu eksiklikler belirtmişler. Neyse ki, THY Yönetim Kurulu Başkanımız, Hamdi Topçu beyefendi,anında cevabını verdi ve “Pilotlarımızda dil sorunu yok” dedi. Bizlerde anladık ki; bu gâvurlar bizi kıskanıp baltalamaya çalışıyor.

Havacılığı sanki onlardan öğreneceğiz.

Bu beyanattan sonra birde baktık ki THY Uçuş İşletme Başkanı;tüm pilotlardan İngilizce yeterliliklerini gösteren bir belge istedi. THY yönetim kurulu başkanımız İngilizce yeterli diyorken bu yöneticisi ne diyor.
Hamdi beyefendi kesin uçuş işletme başkanının kulağını çekip “Sen mi biliyorsun yoksa ben mi” demiştir.İşgüzarlık işte.

Koskoca THY yönetim kurulu başkanının “pilotlarımızda lisan sorunu yoktur” söylemi hepimize ve yabancılara da yetmeli aslında. Yok diyorsa yoktur bu kadar basit…


Hele, hele son zamanlarda kendilerine Sivil Havacılık Akademisi dedikleri bir grup türedi. Her şeye maydanoz oluyorlar. Yok, efendim, sivil havacılığımız iyiye gitmiyormuş. Eksikliklerimiz varmış. Bir dolu çalışma yapıp, bunu bildiriye dönüştürüp, anketler yapıp bu çalışmalarını SHGM’ye ve havayollarına yollamaktalar. Kısaca, sivil havacılığımıza sanki muhtıra veriyorlar.

Bunları incelediğinizde; bakıyorsunuz yapılanmalarına;dernek desen değil,sendika desen değil. Vakıf desen oda değil. Sponsorları yok. Yerli veya yabancı destekleri yok. Üyelerine bakıyorsun, Kaptanlar var, pilotlar var, teknisyenler var, akademisyenler var.Bunun yanı sıra yurt dışındaki Türk pilotları, mühendisleri hepsi bir araya gelmiş,güzelim sivil havacılığımızı eleştiriyorlar. Bunlara sormak gerekir, siz kimden yanasınız?

Siz havacılıktaki ilerlemeyi, alınan uçak sayısı ve yolcu artışı ile gösterilmesi gerektiğini bilmiyor musunuz?

Siz, havacılığı koskoca SHGM ve Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı THY’nin yönetim kurulu başkanından ve Genel müdüründen daha mı iyi biliyorsunuz? Kimsiniz siz ?

Yok, efendim, ICAO da böyle imiş, yok efendim, EASA da şöyle imiş sanki onlara soran var. Sanki onları önemseyen var. Koskoca Türkiye sivil havacılığı onlara mı kalmış? Önce resmi bir isim taşısınlar. Hatta Antetli kâğıtları bile yoktu ikaz edildi daha yeni yaptırttılar. Neyse bunlar hakkında konuşmaya bile değmez aslında. Kendileri çalar kendileri söylerler.

Bunlarla uğraşmamız yetmiyor gibi, birde THY’nin uçaklarında yayınlanmaya başlayan Kuran-ı Kerim in dinlenmesini soru önergesi olarak TBMM’ye getirdiler. Yahu siz nasıl Müslümansınız? Bundan doğal ne olabilir hatta ben uçaklarımızda seccade bulundurulmasını bile istiyorum.

Bakın bu münafık tipler neler diyor; Bu şirket dünya markası olmak istiyor ve mutlaka Kuran-ı Kerim ‘i THY’nin planet sistemi içine koymak istiyorsa, 4 kutsal dinin kitaplarını 4-5 ayrı dilde okutmaları gerekmez mi?

Siz ne anlayışsız tiplersiniz... Bu ülkenin %99’u müslüman ve THY müslüman şirketi, Globally dediysek, onların kitaplarını da yayınlayacağız demedik yani...

Hem onların kitabı eski ve geçersiz, bizimki son din ve onu öğrensinler istiyoruz...

Kısaca; THY’mizin sınırsız ve kontrolsüz bir gücü var. Yabancı basınmış, yerli basınmış, ,EASA, FAA, ICAO, ECAC önemli imiş…

De gidin yahuuuu!
DÜŞÜN THY'NİN YAKASINDAN...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Misafir ~ 11 yıl önce
Sefa Abi kusura bakma yazı çok güzelde bazı yorumların yanında çok sönük kalmış. Bir tanım vardır "okur - yazar "diye bence bu "okur-yazar-anlar" diye değişmeli. Vay yurdum insanı vay. Ne olur biraz okuda okuduğunu anla ne olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Bence buradaki arkadaşlar eleştirilerinin dozunu ayarlayamıyorlar..Elimizde dünya markası olmaya aday tek firmamız THY olmasına rağmen şirket zarar açıkladığında sevinen "ohh iyi olmuş batsınlar da günlerini görsünler" diyen zihniyet var maalesef..kimse çözüm üretmiyor,herkes paçadan çekme derdinde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
sefa bey, gerçekleri bütün açıklıgıyla çok orjınal ve değişik bir üslupla yazmıssınız.keyifle okuduk.kaleminize saglık,sizi çok seviyoruz.özellikle bazıları muhalefet etse de thy ile ilgili yazılarınızın devamını bekleriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Yaziyi okumayan okuyupta anlamayan ve anlamadigi halde yorum gonderenlere sesleniyorum. Hiciv sanatinin ne oldugunu bilen bir ortaokul talebesi bulup bu yazidan ne anladigini sorun size anlatsin. AZIZ NESIN NE KADAR DA HAKLIYMIS!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
ben de bir türk vatandaş olarak milli havayolumuz thy ile gurur duyuyorum ama yorumlarda gördüklerimiz,çevreden duyduklarımızınn çeyreği bile dogru dogruysa kurum içinde yapılan yanlışlıklar,haksızlıklar var demektir.bu kadar insan hiçbir nedeni yokken gerçekte olmayan şeyleri yazmaz.atalarımız ateş olmayan yerden duman çıkmaz demişler.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Anladığım kadarıyla Airport Haber sitesi hack lenmiş birileri sefa başkanın adına yazı yazmış zira bu cümleler bizim sefa başkanın cümleleri değil. Ama öyle değilse inka takvimi yanılmamış bu dünyanın sonu olabilir. Son parağraf. Sefa başkan ; şayet şaka değilse bu okuduklarım senden ricam noolur derhal bırak o kalemi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Sefa beyin bu yazısı bir ironi örneği. Yani kinayeli, alaycı bir üslup olup edebiyatta yeri vardır. yazılanı tamamen tersten algılamak gerekiyor. İronik yazı, anlatmak istediklerini tersten anlatıyor ama anlayan sayısı ne yazık ki, çok az. Yazarın bu tip yazı ile ne anlatmak istediğini, dolayısı ile ironiden anlamayanların attığı yorumları gülerek okuyorum ve biz neden ironiden anlamıyoruz diye üzülüyorum gerçekten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
kral pus back nick lıye cvp sana katılıyorum sanırım aynı anları yaşadık bılıyorum elınde ki bezını hiç elinden düşürmuyordun BÜYÜK EKİP BÜYK KADRO..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Sefa bey kimseyle alıp veremediğimiz yok.Sadece doğrudan yanayız.O zaman büyüklerimizi harcamak gibi bir amacımız yok.Haksızlığa uğrayan, mesleğini herşeyden çok seven T.H.Y. personeli olarak yanlışları düzeltsinler o zaman.Sayın Temel beyin yapılan haksızlıklardan ya haberi yok yada bu işlerden zevk alıyor o zaman. Ben bu şirketin ekmeği ile hayatımı yaşadım .Allah T.H.Y. ÖNÜNÜ açık etsin.Ama yaşanan personel atılmaları varken bu konuyu bu şekilde ele almanızı bir yaralı olarak sindiremedim SEFA bey.T.H.Y. benim kalbimdedir.Sizin demeniz kadar basit değil ! ! Kendim apronda burnum üşüdümü araçlarımda üşümüştür deyip onları gece yarısı tek başıma çalıştırırdım.O araçlar benim oyuncağımdı.Ama çocuğun elinde aldılar SUÇSUZ yere oyuncaklarını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
bir çok yorumcunun yorumu daha komik.. hani okuduğunu anlayamayan bir toplumun işittiğini nasıl anladığını varın siz tahmin edin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000