28 Mayıs 2017, Pazar
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com
  • Hayirli olsun insallah.
  • Merhabalar, IHA0 ile IHA1 lisanslarının ikisi içerisinde de hobi bulunmakta. Pilot kaydı yaptırırken bunların hangisini seçmemiz gerekiyor? Aralarındaki fark nedir? Teşekkürler
  • Gardaş yorumları yayınlasana! Seni kim aldı la işe?
  • Hocam hayırlı olsun Samsun'u seçmem senin bloğun sayesinde oldu.Başarılarınızın devamını dilerim.
  • HAYIRLI OLSUN...
  • Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre drone ile ilgili haber yapmak da yasaklanmış, hatta drone diye bir şeyin olmadığı ilköğretim müfredatına konulacakmış.
  • Hayırlı olsun.
  • Hayırlı ve uğurlu olsun Ulukan. Senin gibi genç, hevesli ve bilgili bir arkadaşın AirportHaber ailesine katılmasından dolayı bir sektör yöneticisi olarak memnun oldum. AirportHaber ailesine sinerji katacağına inancım tam. İlk yazında çok hoş ve bilgilendirici olmuş, eline sağlık. Bu vesile ile Ali bey ve Murat bey'i de vatandaşın havacılık alanında haber alma özgürlüğüne katkı sağladıkları için çok teşekkür ederim.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Öncelikle size hayırlı olsun. ..hava fotoğrafçılığına bir ekleme de benden ; gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde birçok sergi ve kitabı bulunan , ülkemizi başarı ile tanıtan Alp Alper üstada selamlar ...

Drone dünyasına hoşgeldiniz

Öncelikle airporthaber.com’da ilk yazıma başlarken sektörün taraflı tarafsız tüm kesimi tarafından lider kabul edilen bir yayın kuruluşunda bana da yer verdiği Murat HERDEM Ağabey’ime teşekkür etmek istiyorum. Umarım değerli okuyucu kitlemiz de hali hazırda airporthaber.com’un başlıca alanları arasında olmayan “ Sportif Havacılık “ ve “ İnsansız Hava Araçları “ alanlarını sever ve bildiklerimizi uzun yıllar bu güzel platform aracılığıyla ilgililere aktarırız.

İlk yazıma son zamanların popüler çocuğu İHA (Drone) ‘lar ile başlamak istiyorum. İHA Nedir ? Drone Nedir ? İHA ile Drone arasında ne fark var ? Model Uçaklar artık İHA’ mı ? Çeşitli teknoloji marketlerinde satılan drone’ları alıp hemen uçurabilir miyim ? ve daha yüzlercesi… Her gün İHA (Drone) alanında birçok soru ile karşı karşıya kalıyoruz.

İHA, İnsansız Hava Aracı anlamına gelmektedir. Şekillerine ve kilolarına göre sınıflandırılır. Drone ve UAV İnsansız Hava Aracının ingilizce’de kullanımıdır. Daha öncelerde “ Model Uçak “ olarak tabir edilen İHA’lar Sabit Kanat İHA’lara, Birçok perakande mağazasında rastladığımız 4 motorlu multikopter ise Döner Kanat İHA’lara en uygun örnekler diyebiliriz.

Peki Kimler İHA Pilotu olabilir, İHA pilot eğitimi aşamaları nelerdir ?
Otoritemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan SHT-İHA ile 12 yaşını doldurmuş, “İHA Pilotu olur” ibareli sağlık raporunu temin edebilen herkes http://iha.shgm.gov.tr ‘ye giriş yaparak İHA Lisansı için başvuru yapabilir. İHA lisans başvurusu tamamen ücretsizdir. Ticari / Hobi , Sabit Kanat / Döner Kanat ayrımı olmaksızın 500 gram üstü tüm İHA pilotları için bu sisteme kayıt yaptırmak zorunludur. Kayıt esnasında yada sonrasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Bir İHA ile ticari faaliyet icra etme durumunda ise http://iha.shgm.gov.tr ‘den temin ettiğiniz İHA Lisansı’nın yanında Yetkili İHA Eğitim Kuruluşlarından Ticari Pilot Lisansı eğitimi almanız gerekiyor.

Tüm bunlar İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için geçerli. Şuan için İHA2 ve İHA3 kategorisi için (Maksimum kalkış ağırlığı 25 Kg ve üstü İHA’lar )Yetkilendirilmiş Eğitim Kuruluşu bulunmamakta.

İHA’lar Ülkemizde ve Dünya’da yüksek bir ivme ile büyümeye devam ediyor. 2015 verilerine göre İHA’ların faaliyet gösterdiği sektörlerde pazar payı iki yılda %350 artış göstermiş. Düşündüğümüz zaman eskiden bir hava fotoğrafı için kilometrelerce uzakten uçak kiralıyorken şuan ortalama 2.000 TL’lik İHA’lar ile ne görüntüler elde edebiliyoruz.

Hava fotoğrafçılığına da atıfta bulunmuşken Duayen Murat ÖZTÜRK hocamızı saygı ve rahmetle anarak, ilk yazımı sonlandırmak istiyorum. İletişim bilgilerim profilimde mevcut. Sportif havacılık ve İHA alanlarında sorularınız olur ise, dilimiz dönünce cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Selam ve sevgilerle… 

Drone dünyasına hoşgeldiniz

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Serhat Can ~ 3 yıl önce
Hayirli olsun insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
drone_sever ~ 3 yıl önce
Merhabalar, IHA0 ile IHA1 lisanslarının ikisi içerisinde de hobi bulunmakta. Pilot kaydı yaptırırken bunların hangisini seçmemiz gerekiyor? Aralarındaki fark nedir? Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
drone_sever ~ 3 yıl önce
IHA0 4 kilograma kadar olan dronelar içinmiş.
Bebe toya ~ 3 yıl önce
Gardaş yorumları yayınlasana! Seni kim aldı la işe?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OMÜ ~ 3 yıl önce
Hocam hayırlı olsun Samsun'u seçmem senin bloğun sayesinde oldu.Başarılarınızın devamını dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cfr ~ 3 yıl önce
HAYIRLI OLSUN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ® ~ 3 yıl önce
Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre drone ile ilgili haber yapmak da yasaklanmış, hatta drone diye bir şeyin olmadığı ilköğretim müfredatına konulacakmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EK ~ 3 yıl önce
Hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesut Sevinç ~ 3 yıl önce
Hayırlı ve uğurlu olsun Ulukan. Senin gibi genç, hevesli ve bilgili bir arkadaşın AirportHaber ailesine katılmasından dolayı bir sektör yöneticisi olarak memnun oldum. AirportHaber ailesine sinerji katacağına inancım tam. İlk yazında çok hoş ve bilgilendirici olmuş, eline sağlık. Bu vesile ile Ali bey ve Murat bey'i de vatandaşın havacılık alanında haber alma özgürlüğüne katkı sağladıkları için çok teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rafet Şişman ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vecihi ~ 3 yıl önce
Öncelikle size hayırlı olsun. ..hava fotoğrafçılığına bir ekleme de benden ; gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde birçok sergi ve kitabı bulunan , ülkemizi başarı ile tanıtan Alp Alper üstada selamlar ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000