17 Ağustos 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Herkes sendikalı olunca herkesi mi atıcak? O sisteme geçildi mi de geri dönÜşü yok.her türlü çok mantıklı
  • Vallahi Sendikalı olmak mantıklı hakkını bireysel arayamadığın için, ama bir yandan düşünüyorsun özel şirket patron tekmeyi atsa çoluk çocuk yanabilir de millet... İki arada bir derede hayatlar...KEMAL SUNALIN BİR FİLMİNDEKİ GİBİ : 'SENDİKALIMISIN YOOO HARRANLIYAM ,SENDİKA NİREKİ' :)
  • Cahilliğime verin fakat Atatürk Havalimanı'ndaki 05/27 pistinin kapatılacak olmasının nedeni nedir?
  • 550 kişi sendikalı olsa yetiyor.
  • Toplam pgs calisan sayisinin %51 i sendikali olması gerekiyor. Bu sayiya co ama cok yaklasildi. Hadi arkadaslar son bir gayret. Neyi kaybetmekten korkuyorsunuz. 3 kuruşa 110 saat ucmayi mi? Her sorununuzu dile getirdiginizde iste kapi istevsapi denmesini mi? Yoksa is kanununa dahil olmadigimiz icin kidem tazminati hakkimizin bile olmamasini mi? Neyi kaybedeceksiniz? Neyi? Bu sekilde kac yil uçabilirsiniz? Son şansımız. Hakkimiza sahip cikalim noolur.
  • Kasımda bu işi devralip gücümüze güç katicaz profesyonel ekip oluyoruz biz pgs olarak izle gör
  • Sendikaya geçebilmek için kişi sayısının kaç olması gerekiyormuş acaba?
  • bu işler çok su götüreceğe benziyor
  • Kaptanlarımızın,Talpa veya Pilvak'ın aksine gerçek bir meslek birliği örgütü olan sendikaya kavuşmalarını gönülden destekliyorum. Umarım; Sendika sayesinde Hava İş Kanununun çıkması ve gerçek bir iş hukukuna sahip olma yolunda hızla ilerlerler.
  • Gecikmeler hakkında yorum yapabilmek için cok teknik bilgi sahibi olmak gereklidir yoksa böyle slot yönetimini de cdm i de anlamadan yazanlar çıkar. Eurocomtrol ün gecikmlerim analizi için kurduğu birim CODA var. Konu hakkında yazı yazacakların önce hava trafik yönetimi hakkında bilgi almasını ve sonra CODA ile temasa geçmesini dilerim.

DHMİ mi suçlu THY mi? Hava İş Pegasus'ta örgütlenebilecek mi?‏

Atatürk Havalimanı’ndaki rötarların başlıca sebebinin yıllardır süre gelen kontrolsüz tarife planlamaları ve slot dağıtımları olduğunu düşünenlerdenim. Bu konudaki düşüncelerimi de geçen hafta paylaştım. Sonrasında ‘rötar kimin suçu’ tartışması başladı. Soğuk ve yağışlı iklim yaşanan Rusya ve İngiltere örnek verilerek yaz ortasında inşaat yaptığı gerekçesiyle DHMİ hedef gösterildi.

Rötarlardan tek başına DHMİ sorumlu tutulamaz. THY de tutulamaz. Çünkü ortada tek bir suçlu yok. Elbirliğiyle bu noktalara gelindi.

Biliyoruz ki, yıllar önce THY-TAV ve DHMİ üçlü karar alma konusunda anlaşmaya vardı. Amaç Atatürk Havalimanı’nı daha efektif kullanabilmekti. O günden bugüne, terminalin büyütülmesi, taksi yollarının yapılması ve ek köprülerin konulmasına kadar alınan bütün kararlar bu üçlü konsorsiyum tarafından yapılmadı mı?

Hatta DHMİ eski Genel Müdürü Orhan Birdal’ın THY yönetim kuruluna girmesiyle birlikte haftanın her pazartesi ve Cuma günleri, DHMİ yetkilileri, THY operasyon yöneticileri, aprondaki inşaat işlerini yürüten Makyol  temsilcileri, kuleciler toplantı yapmaya başlamadı mı?

Halen ayda bir kez THY OCC Müdürü, THY uçuş işletme temsilcisi ve DHMİ yetkilileri bir araya gelip aylık değerlendirme ve planlamalar yapmıyor mu?

Bu toplantılara THY dışında tek bir havayolu alınıyor mu?

Onlara söz hakkı veriliyor mu? (Hayır…)

Havalimanı PAT sahasında çivi bile çakılacaksa bu toplantılarda belirlenmiyor mu?

Taksi yollarının ne zaman hangi tarihler arasında yapılacağından tutun, pistlerin ne zaman bakım için kapatılacağına bu toplantılarda karar verilmiyor mu?

Meydan kapasitesinin üzerinde tarife planlanırken THY’nin operasyon yöneticileri pistlerin bakıma alınacağını, apronda inşaat çalışmalarının devam edeceğini bilmiyor muydu?

Kasım ayında bakıma alınacak 05-23 pistinin kapatılacağı bundan tam üç ay önce belliyken, buna uygun olarak planlamalar neden yapılmadı?

Atatürk Havalimanı’nın Kasım ayında tek bir piste düşeceği ve tam bir kaos ortamı ortaya çıkacağı o günden öngörülerek hareket edilse ve tarifeler o güne göre ayarlansa bugün suçlu aramaya gerek kalır mıydı?

 Şimdi kalkıp ‘sen suçlusun, ben mağdurum’ diye suçu başkasına yüklemeye kalkışmayın çünkü eğer ortada bir suçlu varsa, o suçlu sizsiniz. 

İNGİLİZ NATS MI KURTARACAK?

Bugünlerde rötarların çözümü için alttan alttan İngiliz Hava Trafik Hizmet Sağlayıcısı NATS işaret ediliyor. THY raporlarında da dikkat çekilen NATS, stratejik hamleleriyle hem Sabiha Gökçen’de hem de Atatürk Havalimanı’nda kapasiteyi daha etkin kullanmayı sağlayacakmış. Bu kuruluş bu işi bedavaya yapacak değil ya! Bu işin karşılığında para alacak. Peki o parayı kim verecek? NATS’a gel bizi şu rötarlardan kurtar diyen THY verecek. Peki parayı THY verirse, ortaya çıkacak yeni planlamada THY diğer havayollarına göre daha fazla kayrılıp, nalıncı keseri gibi THY lehine yontulmayacak mı?

Tabi ki öyle olacak.

Parayı veren THY, düdüğü de çalacak!

PEGASUS’TAN TARİHİN EN KÖTÜ PERFORMANS!

Pegasus Havayolları, zamanında kalkış performansını internetten yayınlayan tek havayolu şirketi. Pegasus’un sahibi Ali Sabancı, bunu övünç meselesi olarak her fırsatta dile getiriyor. Ancak istatistiklere yansıyan rakamlar uçağın kapısının kapatılmasından itibaren baz alındığı için gerçek rötar süresini yansıtmıyor. Yani uçak kapısını kapattığı anda kalkış yapmış sayılıyor. Halbuki, uçak içinde beklenen ve özellikle Sabiha Gökçen’de 30 dakikaları bulan taksi süreleri buna dahil edilmiyor. Ona rağmen Pegasus’un zamanında kalkış performansı belki de tarihinin en düşük rakamlarında seyrediyor. 2-27 Temmuz tarihleri arasında zamanında kalkış oranı yüzde 52 iken, Temmuz ayı ortalaması yüzde 70 civarında. Kış aylarında yüzde 90’lar seviyesinde seyreden zamanında kalkış performansının düşmesinde operasyon yoğunluğunun etkin olduğunu söyleyebiliriz ancak çalışma şartlarından dolayı kabin ekiplerinin istifa etmesi ve uçacak ekip bulunamamasını da bu mazeretlere eklemek mümkün. Benzer aksaklıkları 2006 yılında THY de yaşamıştı. Ekip bulunamadığı için uçaklar rötarlı kalkıyordu. THY iyi şartlar sunduğu için kısa sürede yeterli ekip sayısına ulaştı ancak Pegasus’un bu politika ile bırakın yeni ekipleri, elindekileri bile tutamayacağı aşikar.  Ben asıl, Kasım ayında yer hizmetlerini devralınca Pegasus’un operasyonunu merak ediyorum. İşte o zaman, bu performans rakamları da hayal olabilir. Bekleyip görelim.

HAVA İŞ’TEN KRİTİK ADIM!

Pegasus Havayolları’nda çalışanların ağır şartlar altında çalıştırılmasının Hava İş Sendikası’nın burada örgütlenmesi için çok iyi bir fırsat olduğuna bir yazımda değinmiştim. Hava İş Sendikası, bu tavsiyemi dinlemiş olacak ki, internetten de olsa örgütlenmek için harekete geçti. Umarız kırıp dökmeden, kimsenin canı yanmadan örgütlenme sağlanır. Yakın tarihe baktığımızda Onur Havayolları ve TGS gibi şirketlerde örgütlenme çalışmalarında ortaya çıkan başarısız tablolar var. Benzer sonuçların  Pegasus’ta gerçekleşmemesini diliyorum. Çok iyi yönetilmesi ve hata yapılmaması gereken bu süreçte Hava İş’in iyi bir strateji izlemesi gerekiyor. Pegasus çalışanlarının da bu noktada sendikaya tam destek vermeleri şart. Süreç boyunca yönetime yakın gammazcılara aman dikkat diyorum. Her şeye rağmen eğer örgütlenmeyi başarabilirseniz bu hem sizin kurtuluşunuz olacak hem de örgütlenemeyen diğer şirketler için kamçı etkisi yaratacak. Şansınız bol olsun!

DHMİ mi suçlu THY mi? Hava İş Pegasus'ta örgütlenebilecek mi?‏

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Herkes sendikalı olunca herkesi mi atıcak? O sisteme geçildi mi de geri dönÜşü yok.her türlü çok mantıklı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PC750 ~ 7 yıl önce
Vallahi Sendikalı olmak mantıklı hakkını bireysel arayamadığın için, ama bir yandan düşünüyorsun özel şirket patron tekmeyi atsa çoluk çocuk yanabilir de millet... İki arada bir derede hayatlar...KEMAL SUNALIN BİR FİLMİNDEKİ GİBİ : 'SENDİKALIMISIN YOOO HARRANLIYAM ,SENDİKA NİREKİ' :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
12811 ~ 7 yıl önce
Cahilliğime verin fakat Atatürk Havalimanı'ndaki 05/27 pistinin kapatılacak olmasının nedeni nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
550 kişi sendikalı olsa yetiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
%51 ~ 7 yıl önce
Toplam pgs calisan sayisinin %51 i sendikali olması gerekiyor. Bu sayiya co ama cok yaklasildi. Hadi arkadaslar son bir gayret. Neyi kaybetmekten korkuyorsunuz. 3 kuruşa 110 saat ucmayi mi? Her sorununuzu dile getirdiginizde iste kapi istevsapi denmesini mi? Yoksa is kanununa dahil olmadigimiz icin kidem tazminati hakkimizin bile olmamasini mi? Neyi kaybedeceksiniz? Neyi? Bu sekilde kac yil uçabilirsiniz? Son şansımız. Hakkimiza sahip cikalim noolur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bak gör ~ 7 yıl önce
Kasımda bu işi devralip gücümüze güç katicaz profesyonel ekip oluyoruz biz pgs olarak izle gör

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 7 yıl önce
Sendikaya geçebilmek için kişi sayısının kaç olması gerekiyormuş acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 7 yıl önce
bu işler çok su götüreceğe benziyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cankuş Bandana ~ 7 yıl önce
Kaptanlarımızın,Talpa veya Pilvak'ın aksine gerçek bir meslek birliği örgütü olan sendikaya kavuşmalarını gönülden destekliyorum. Umarım; Sendika sayesinde Hava İş Kanununun çıkması ve gerçek bir iş hukukuna sahip olma yolunda hızla ilerlerler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 7 yıl önce
Gecikmeler hakkında yorum yapabilmek için cok teknik bilgi sahibi olmak gereklidir yoksa böyle slot yönetimini de cdm i de anlamadan yazanlar çıkar. Eurocomtrol ün gecikmlerim analizi için kurduğu birim CODA var. Konu hakkında yazı yazacakların önce hava trafik yönetimi hakkında bilgi almasını ve sonra CODA ile temasa geçmesini dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000