27 Nisan 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • mm
  • sen istemiyor dujj ,hayret bişi
  • bir pilot olmuşsunuz pir olmuşsunuz. pilot olmak çok mu zor? zannetmiyorum artık iki yıllık mezunlara da açtılar nasılsa mesleğinizi. valla sürekli esnek çalışma saatleri diye çalışan pek çok mühendis, işletmeci, ekonomist var. pek çoğuna size verilen haklar verilmiyor, neyin havası bu? merak etmeyin onlar da vergi veriyor bu kadar az maaş almalarına rağmen, tek fark bu kadar egolu hiçbir meslek yoktur hayatta. biraz mütevazı olmayı deneyin sayın pilot
  • Devlet destegi olmazsa havacilik çöker. Havacilik çökerse turizm çöker. Yeni 747 almazsak itibar çöker. Hadi pamuk eller cebe.
  • her fırsatta her yazınızda en ufacık bir olayda devlete giydirmekten geri kalmazsınız, ama herhangi bir sıkıntıda yine devletsiz de yapamazsınız hemen devlete sığınırsınız...kurtar bizi baba...
  • Pegasusun ögretmen pilotlarına ve yöneticilerine iyi olmuş inşallah hepsi işsiz kalır insanların çok ahını aldılar, haklarını yediler, geliceği ile oynadılar. Lakin diğer çalışanlar için üzülüyorum. Ümit ederim onlar için durum biran önce normale döner.
  • insanın ekmek yediği bir yer ile ilgili atıp tutma!
  • Süredir bu kadar cahilce bir yorum görmemiştim.
  • Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Havacılık ülkeleri dünyaya bağlayan sektör, ülkemizin en çok ihtiyacı olan varlık olan döviz girdisini sağlayan sektördür.
  • Adam çıkarsın kardeşim , Pilotları derhal ücretsiz izine çıkardı, kabine takır takır yattığı yerden maaş veriyor kim veriyor bunu bizim cebimizden çıkıyor , Hadi diyeceğim ki adamlar bilim üretiyor , ya da hastanelerde ki örneği var yurtdışında doktorlarla birlikte çalışıyor tamam derim ama adamlar hem İngilizce bilmiyor ( yüzde 70 i) Hem şu anda yatıyor , Üstüne bir de Eyfel kulesinin önünde foto çekinmeyi de bilmiyorlar kardeşim biraz düzgün çekin ,

Devlet desteği olmazsa havacılık sektörümüz çöker!

Coronavirüs'ün havacılık sektörüne(kargo hariç) etkileri diğer sektörlerden daha ağır oldu. Dünya genelinde 25 bin ticari uçağın 20 bin kadarı, bir ayı aşkın süredir uçamıyor. Dolayısıyla havayolu şirketlerinin operasyonları yüzde 90'ın üzerinde durmuş vaziyette... 24 sektörü doğrudan etkileyen havacılık adeta can çekişirken toplamda 25 milyon havacılık çalışanının işiyle ilgili belirsizlik de devam ediyor.

Mevcut olağanüstü tabloda, havayolu şirketlerinin ayakta kalabilmesi geçen her gün biraz daha güçleşirken, temel görüş şu: Havayolu şirketlerinin, devlet desteği olmadan ayakta kalması çok zor...

Bu süreçte Uluslararası Havayolları Taşımacıları Birliği IATA, süreki bilgilendirmeler yaparak sektörün içinde bulunduğu duruma ışık tutuyor. IATA raporlarında sürekli vurgulanan konuların başında ise, havayollarını kurtarma formülleri geliyor.

Nedir onlar?
-Doğrudan finansal yardım
-Banka kredileri
-Vergi muafiyeti

Şu ana kadar bu desteklere yönelik bizim sektörde herhangi bir somut adım yok. 18 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türk Hava Yolları'nın adını anarak, “ THY'ye destek vereceğiz” ifadesini kullanmıştı. Diğer havacılık sektörü oyuncuları için, ne yazık ki şu ana kadar herhangi bir yardımdan söz dahi edilmedi. Sadece,  iç hat yolcu taşımacılığında KDV oranının yüzde 18'den yüzde 1'e düşürülmesi kararı alındı fakat pratikte tüm uçuşlarının durması ile bu kararın havayollarına doğrudan katkısı da sıfır oldu. (Bu arada tahliye uçuşlarının büyük bölümünün THY'ye verildiğini ve az da olsa nakit girişi sağlandığını ekleyelim)

Bu kriz sonrası dünya havacılık sektöründeki rekabet, eskiye nazaran çok daha zorlu olacak gibi bir izlenim var. Sadece güçlülerin ayakta kalacağı ve toparlanma sürecinin vakit alacağı ağırlıklı senaryoların başında geliyor.

Geçmişte yaşanan 11 Eylül, Sars, Mers ve içerde bizim yaşadığımız 2016 yılı krizleri, V ve U şeklindeki krizlerdi. Yani dibe vurduktan hemen sonra, kısa sürede çıkışa geçilen dönemlerdi. Ancak coronavirüs ile birlikte ortaya çıkan kriz, hem krizin devam ettiği hem de toparlanma süreleri ele alındığında, diğerlerinden farklı bir konumda yer alıyor. Dünyaca ünlü spor markası NIKE logusunu gözünüzün önüne getirin. Tıpkı o logodaki gibi, dibe vurduktan sonra yavaş yükselen yatay bir çizgide krizin etkileri hafifleyecek ve uzun bir toparlanma sürecine tanıklık edeceğiz.


Havacılık sektörü oyuncuları ve analistler, bu yıl sonunda maksimum yüzde 50 kapasiteye ulaşılmasını, 2021 yılında yüzde 75 ve 2022 yılında yüzde 100 kapasiteye çıkılmasını öngörüyor. 

Elbetteki bu toparlanma sürecinde, yukarıda da bahsettiğim gibi devlet destekleri, havayollarının kendi iç dinamikleri, iş modelleri, bölgesel avantajlar ve dezaavantajlar etkili olacak.

Devlet desteği demişken, Lufthansa, Air France-KLM, British Airways gibi havayolu şirketleri, kısa süre önce 7 ile 10 milyar euro'luk destek paketi için devletten resmen talepte bulundular. Bir kısmının destek paketleri onaylandı. Amerikalı havayollarına da toplamda 60 milyar euro'luk destek paketi hazırlandı. Bazı ülkelerde kamu bankaları, havayolu şirketlerine destek paketleri hazırladı. Havayollarının kredi notlarının oldukça düşük olduğu bir dönemde, kamu bankalarının havayollarına kredi desteği vermesi de önem taşıyor.  Bizim havacılık sektöründeki oyuncular, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve SHGM  ile gerçekleşen video konferans sisteminde destek taleplerini ilettiler ama şu ana kadar herhangi bir somut destek verilmedi. Bu arada kulislerde THY'nin devletten 100 milyon dolarlık bir nakit desteği aldığı konuşuluyor ki, bu para THY'nin sadece bir aylık personel maaş ödemesine karşılık geliyor ve çok daha fazlasına ihtiyacı olduğu kuşkusuz...Ayrıca, gerçekleştirilmeyen uçuşlardan kalan 750 milyon doların da yolculara iade edilmediği için halen havayollarının kasasında nakit olarak bulunduğunu da ekleyelim. Ama o da yeterli değil...

Yapılan araştırmalar, kriz sonrasında yolcuların yüzde 40'ının, en az 6 ay havayolu ile seyahat etme fikrinde olmadığını gösteriyor. Yine benzer araştırmalarda, kriz sonrası havayolu ulaşımını tercih edeceklerin daha çok gençler olacağını ortaya koyuyor.Bu da, satın alma gücü yüksek orta yaş üstü kesimin, uçakla seyahat fikrine alışmasının sektöre çok şey kaybettireceğini gösteriyor. Görünen o ki, toparlanma süreci önce iç pazarda başlayacak. Özellikle dış hat taleplerinde düşme yaşanmasında ve toparlanma sürecinin iç pazara göre daha uzun sürecek olmasında en önemli faktör, satın alma gücünün düşmesi olacak. Havayollarının toparlanma süreçlerinde etkili olacak en önemli kriterlerden ikisi, hem satın alma gücünün eski pozisyonuna gelmesi hem de değişen seyahat kuralları ile birlikte insanların uçma fikrine yeniden alışabilmesi olacak. O da biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Havayolları açısından, değişen seyahat kurallarının da ek mali yük getireceğininin  altını çizelim. Örneğin uçaklarda ortadaki bir koltuğun boş bırakılmasının havayollarını, yüzde 66 kapasite üzerinden uçmaya zorlaması da koltuk maliyetini artıracak ve dolayısıyla bu da bilet fiyatlarına artı olarak yansıyacak. Tabi ki bu da, kısa ve orda vadede de olsa havayollarına epey mali yük getirecek.

Özetle, yeni dönemde devlet desteği ve bankalardan kredi desteği alamayan havayolu şirketleri aramızda olmayacaklar. Full servis dediğimiz klasik anlayışla hizmet veren havayollarının maliyetleri yüksek olduğu için toparlanma süreçleri düşük maliyetli havayollarına göre daha zor olacak. Ülkelerin ve dolayısıyla havayollarının stratejik konumları da bu süreçte belirleyici olacak. Türkiye'deki havayollarının bu açıdan rakiplerine göre daha hızlı toparlanma süreci yaşamaları olası ancak tabiki öncelikle ayakta kalmaları gerek. Bunun için de devlet desteği, banka kredileri ve bir takım vergi muafiyetleri olmazsa olmaz...

Devlet desteği olmazsa havacılık sektörümüz çöker!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (78)

mm ~ 9 ay önce
mm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
19999 ~ 9 ay önce
sen istemiyor dujj ,hayret bişi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
egoya bak ~ 9 ay önce
bir pilot olmuşsunuz pir olmuşsunuz. pilot olmak çok mu zor? zannetmiyorum artık iki yıllık mezunlara da açtılar nasılsa mesleğinizi. valla sürekli esnek çalışma saatleri diye çalışan pek çok mühendis, işletmeci, ekonomist var. pek çoğuna size verilen haklar verilmiyor, neyin havası bu? merak etmeyin onlar da vergi veriyor bu kadar az maaş almalarına rağmen, tek fark bu kadar egolu hiçbir meslek yoktur hayatta. biraz mütevazı olmayı deneyin sayın pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cokmek ~ 9 ay önce
Devlet destegi olmazsa havacilik çöker. Havacilik çökerse turizm çöker. Yeni 747 almazsak itibar çöker. Hadi pamuk eller cebe.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anonim ~ 9 ay önce
her fırsatta her yazınızda en ufacık bir olayda devlete giydirmekten geri kalmazsınız, ama herhangi bir sıkıntıda yine devletsiz de yapamazsınız hemen devlete sığınırsınız...kurtar bizi baba...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anonim çocugu ~ 9 ay önce
Ne dedin ki sen şimdi
Tarih Tarih ~ 8 ay önce
Bizi kurtaracak devlet kaldı mı artık
. ~ 9 ay önce
Pegasusun ögretmen pilotlarına ve yöneticilerine iyi olmuş inşallah hepsi işsiz kalır insanların çok ahını aldılar, haklarını yediler, geliceği ile oynadılar. Lakin diğer çalışanlar için üzülüyorum. Ümit ederim onlar için durum biran önce normale döner.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PEGASUSUN ÖĞRETMENLERİNE ~ 9 ay önce
LAF SÖYLEDİĞİNE GÖRE ,FAİL OLUP GİREMEYEN YADA ATILAN GABİLERDENSİN
Ismin bu ~ 9 ay önce
S.E.
Dostum geçmiş olsun. ~ 9 ay önce
Biliyorsun her parayı bastıran pilot olacak diye bir kaide yok. Olmayınca olmuyor işte. Ama biraz hatayı kendinde aramalısın.
Yüzlerce ~ 9 ay önce
insanın ekmek yediği bir yer ile ilgili atıp tutma!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzun ~ 9 ay önce
Süredir bu kadar cahilce bir yorum görmemiştim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış a ~ 9 ay önce
Bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Havacılık ülkeleri dünyaya bağlayan sektör, ülkemizin en çok ihtiyacı olan varlık olan döviz girdisini sağlayan sektördür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devlet zordaysa ~ 9 ay önce
Adam çıkarsın kardeşim , Pilotları derhal ücretsiz izine çıkardı, kabine takır takır yattığı yerden maaş veriyor kim veriyor bunu bizim cebimizden çıkıyor , Hadi diyeceğim ki adamlar bilim üretiyor , ya da hastanelerde ki örneği var yurtdışında doktorlarla birlikte çalışıyor tamam derim ama adamlar hem İngilizce bilmiyor ( yüzde 70 i) Hem şu anda yatıyor , Üstüne bir de Eyfel kulesinin önünde foto çekinmeyi de bilmiyorlar kardeşim biraz düzgün çekin ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000