10 Haziran 2013, Pazartesi
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

DANGEROUS GOODS

1956’da ECOSOC (United Nations Economic and Social Council) tarafından ilk defa uygulamaya konan Tehlikeli Maddelerin Taşınması hakkındaki tavsiyeler, IATA DGR, IMDG Code, RID kuralları sonrası GHS “Globally Harmonized System of Classification and Labeling of Chemicals” devreye girer.

Artık bir sınıflandırma üzerinden ve önceden kararlaştırılan etiketleme ile üreten, paketleyen, taşıyan ve kullanan, içerik hakkında kolayca bilgi sahibi olmaktadır.
Bu sınıflandırma bilindiği üzere 9 ana gruba ayrılır. Bunlardan bazıları şunlardır;
Class 1: Explosives – PatlayıcılarBu patlayıcılar da kendi aralarında etki ve zararları ile çeşitli sınıflara ayrılır.Her madde tek başına tek bir oluşuma neden olmaz.
Bu nedenle madde içerisinde bir olayın yan etkilerinin olmaması da düşünülemez.

Class 6: Toxic and Infectious Substances – Zehirleyici ve Bulaşıcı maddelerBu sınıfın belirgin iki etkisi vardır. Zehirli ve Bulaşıcı olması.Deney olarak kullanılan Albino türü tavşanlar hakkında pek bir bilgim yok.
Yine de deney kurbanı olmuş olmalarına üzülüyorum.Paketleme uyarılarını da ciddiye almalıyız.

Dikkatsiz yapılan taşıma ve depolama istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Bu nedenle taşınmaları ve depolanmalarına özen gösterilmeli, kimsenin zarar görmesine imkan verilmemelidir.Class 8: Corrosive Substances – Aşındırıcı Maddeler.Genel kanı aksine, bu maddeler cilde zararlıdır.

O nedenle mutfak ve banyo temizleyici ürünlerde bu işareti görmeniz olasıdır.

Kutuları bile çocuklardan uzak tutulmalı ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.Hepimize daha çevreci, daha bilinçli, daha inançlı ve daha özgür bir yaşam diliyorum.
Sevgilerle,
www.servetbasol.com

DANGEROUS GOODS

Facebook Yorum

Yorumlar

HOP DEDİK ~ 10 yıl önce
ACT Hava Yollarının Mayın Taşıdığını kanıtlamanız çok önemli, devletimiz bu Hava Yolunu Tarihten siler. Bu çok büyük bir YASAL SUÇTUR. 1.1 sınıfına giren hiç bir şey SİVİL HAVA TAŞIMACILIĞINDA TAŞINMAZ KESİNLİKLE YASAKTIR. CemDGR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hop dedik ~ 10 yıl önce
Act havayollarının mayın taşıdığını biliyormusun? 747 ile kara mayını taşıdılar. Malın kodunu başka girdiler. Myanmar' a taşıdılar. Müslümanların katliam zamanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CemDGR ~ 10 yıl önce
1.1 sınıfı patlayıcıların sivil hava taşımacılığında hangi şart altında olursa olsun taşınmaları KESİNLİKLE YASAKTIR.
CemDGR ~ 10 yıl önce
Çok doyurucu ve titiz bir araştırma ürünü bir yazı değil ve gelişigüzel hazırlanmış. Teknik bilgi içeriyor sadece. GeziPark olaylarında kullanılan resimlerin konulması bana göre yanlış çünki siyasi bir unsur işin içine katılmış. Tehlikeli Maddeleri özet olarak veriyorum diyorsanız Sn Başol yazınız komedi. Vermek istediğiniz mesaj eğer sadece etiketleme ve işaretlemelere uyalım ise cut-paste edilen yazı resimlerine hiç gerek yoktu. Sanırım iş olsun torba dolsun mantığı ile yazmışsınız. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
süpermiş ~ 10 yıl önce
Sonuna kadar okuyunca anladım tebrik ederim diren#gezi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
052505020 ~ 10 yıl önce
bilimsel dayanağı henüz net değil ama ülkemizde meydana gelen olaylarda kullanılan gazın etki derecesinin uluslararası kurallarla belirlenmiş limitlerden beş kat daha şiddetli olduğu söyleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000