16 Ağustos 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa Bey,siz ve bazı gazetelerimizin köşeyazarları duyarlı bir şekilde THY de fazla kiloları nedeniyle 6 ay iş yerlerinden ücretsiz izin verilerek uzaklaştırılan kabin memuru arkadaşların durumlarını ele aldınız.Fakat bu mağdurları koruyup kollamakla mükellef olan Hava İş sendikasının pek değerli yöneticilerinin ağzını bıçak açmamakta.İnternet sitelerinde iki satır kınama haberi,eleştiri bile yok.İşveren,sendika elele vermişler,Allah muhabbetlerini arttırsın..
  • sefa bey taktir ettiğim isimlerin başında geliyorsunuz son zamanlarda gündeme almış olduğunuz 28 şişman hostes ile ilgili yorumlarınızı umarım herkes okumuştur,yıllarını veripte azimle çalışan bu arkadaşlarımıza nasıl oluyorda 6 ay ücretsiz izin verilebiliniyor?madem kilolulardıda 19 yıldır sorun yaratmayan kilolar şimdi görünür oldu,bu arkadaşlar uçarken niye fark edilmediler?eller vicdana konsun ..kimse bu şekilde harcanmayı hak etmiyor..eminim sizde bu işin peşini bırakmayacaksınız sefa bey..
  • sayı başkanım,sizden birde modül sınavıyla ilgili uğraş bekliyoruz.yıllardır kulandığımız yetkilerimiz elimizden alınıyor ve aciz duruma düşürülüyoruz.niye sırf rant uğruna şirketler para kazandırmak için.yazık değilmi bizlere,zamanında hakederek aldığımız lisasımızı şimdi sınırlandırıyor.tamam yeni lisans başvurusu yapıyorsan okey ama bizlerin muaf tutulması gerekir.sv hv.clık artık uyanmalı şirketlerin oyununa gelmemeli gelmemeli.
  • Bu internet sitesinde yazılarının tarafsız ,kaleminin yöneticilere bağlı olmadığını gördüğüm ve takdir ettiğim bir isimsiniz..yazılarınızı zevkle takip ediyoruz..
  • bazı meslekler uzay mekığı blıe yapsanız siz icat edip dizayn edip uçursanız bilim adamı bıle olsanız, insanlar ucuzsa cümlesi emeğe inkarsa çekememzlikktir. eğer bunca emeğin yanında el emeğinizi de kattıysanız hor görülür hakır görülür nedense geri ülkelerde. çünki el emeğine alerjisi var bazılarının eksikliği sanırım. el emeğine saygısızların oturduğu koltuğun ortasına aksesuar koyabılırız fazla kırıtmasın oynamasın diye yerınde, alt ortadan desteklemiş tokmak başlı levye tipi sabitleyici koyabılırız, hiç değilse el emeğine saygısızlar emeğe çamur atarken oarası burası oynayıp hasar görmez bel omuriliği sabıt kalır bıraz sağlıklı olur..
  • lütfen şu seviyesiz kendince meslek aşağılayan ucuz cümle kuran kişiye mesleğe hakaretten dolayı ağzının payını verin biraz. 'İŞÇİ' diye vurgu yapmış, iyileşmez bir acısı var sanırım... merhem verelim biraz, yarası nerede acaba bilmiyoruz
  • PİLOT EĞİTİMİ; BU İŞİN ÇOK BASİT ÇOK CABUK KAVRANILAN 8 SAATTE YALNIZ UÇUŞA ÇIKAN ÖĞRENCİLER DÜŞÜNÜRSEK, SADECE MADDİ MANEVİ İMKAN DAHİLİNDE OLDUĞUNU ÇOK İNSAN BİLİR. UÇAKTAKİ BİNLERCE KOMPENENTİN BİRİNİ ARIZAYI TEŞHİS EDİP SÖKÜP , BUYUR İZLE DESEK, TEKRAR TAKARKEN , EL BECERİSİ BİLGİ SORUMLULUK BEYİN İŞİ GÖRÜRLERDİ. SONRA TEST ETSEK GÜVENLE SEFERE VERSEK UÇAĞI... ÇOĞU UÇAK FABRİKAN ÇIKTIĞI GİBİ UÇAR SANIYOR GÖKYÜZÜ HAKİMLERİ...ARABAYI HERKES SÜREBİLİR AMA BİR TEKLEME HALINDE NE GARIP HAYRETLE BAKARLAR BILIRSINIZ NE OLDU YAA!!! OLAN OLDU
  • Tüzel kişilik var mı ki cevap verilsin anlamadım
  • Genelde yorumlara cevap vermek adetim değildir. Ancak burada beni tanımayan okurlar olabilmesi adına atmış olduğunuz yoruma kısa bir bilgi ile cevap vermeyi gerekli buldum. Motelim demek farklı motelimiz demek farklı anlamlar ifade eder. Türk aile yapılanmasında Aile bireylerinin hepsi bu Aileden kalma yere aynı ifadeyi kullanabilir. Ayrıca 30 senedir buradayım demenin, bu motelin çok daha eskiye dayandığının ve benim emekliliğimde alakası olmadığını göstermiyormu sizce?
  • Motelimiz demişainiz...Acaba Motel sizinmi..?Eğer Motel sizinse Lütfen ana da anlatırmısınız THY den emekli bir 'İŞÇİ' olarak Motel sahibi nasıl olunuyor?Bende 'SAF BİR VATAN SEVGİSİ' taşıyan insanlardanım.Teşekkür ederim...

BU MİLLETE NE OLUYOR?

30 yıldır yaz aylarını hep aynı yerde; Avşa adasındaki mütevazı motelimizde yapma durumunda kalıyorum. İş/tatil bir arada geçen bu koşuşturma sırasında; sektörü uzaktan da olsa izleyebiliyorum. Bana gelen e-postalardan ve Adaya gelen sektör çalışanlarıyla yaptığım sohbetlerden, yaşananları anlayabiliyor ve sektörün içinden gelen biri olarak adeta o sorunları onlarla birlikte yaşıyorum.
 
 
Kişilik yapım nedeniyle her zaman güçsüzden yana olmam, her nedense yadırganıyor ve şaşkınlıkla; “acaba altında bir çıkar mı yatıyor?” diye sorgulanıyor.
 
Çalışanlara yönelik THY yönetmeliklerine bile uymayan kırk satır mı yoksa kırk katır mı misali “ya atarım ya da ücretsiz izin talebini imzalarsın” tarzı zorbaca yaptırımlarla 6 aylık ücretsiz izine çıkartılanları dile getirdiğimde “size ne?” sorusuyla karşılaşıyorum...
 
SHGM’nin verdiği bir cezanın yanlışlığını savunup bunu kanıtladığımda, bazı kişiler; cezanın doğru olup olmadığını biryana bırakıp, bir anda haklarını savunduğum şirketle bağlantı kurarak; ya o şirkette işe başlayacağımı, ya da o şirketten nemalanacağımı hayal ediyorlar
 
Mevzuatta yazılan tüm gereksinimleri yerine getirdiği halde ruhsatı verilmeyen, hatta denetimine bile gidilmeyen bir şirketi savunduğumda; anında, “Tamam, şimdi Sefa İnan’ın orayla ilişkisi vardır, yakında kokusu çıkar “denilerek doğruları savunmamda bile çıkar ilişkisi arıyorlar.
 
SHYO mezunlarının lisans sorunlarını masaya yatırdığımda ve gençlerin haklı sorunlarının çözümü için aylar süren yazılarla ve TV programlarıyla uğraştığımda; karşıma SHYO ve SHGM yönetimleri çıkıyor ve eleştirilere dayanamayan bazı yöneticiler, yaptıklarımızı işgüzarlık olarak değerlendirip mesleki sövenizim yapıldığını iddia ediyor.
 
 
Onlarca Pilot Okulu açılıyor, buralara binlerce Euro akıtan öğrencilere, sonunda lisans veriliyor. Daha sonra ise; bu gençler, yetersiz eğitimle suçlanarak bu kadar yüksek pilot açığı olan bir ülkede, mülakat şansı bile alamıyor. Bu sorunları masaya yatırdığımda; “Sana ne kardeşim, sen pilot musun? Sen işine bak!” biçiminde tepkiler alıyorum. Tabii, kim ne derse desin, ben de kendimden emin olmanın verdiği rahatlıkla ve keyifle, dudaklarıma yansıyan hafif bir gülümseme ile gelişmeleri izliyorum...
 
Sektörde çalışan mesleki grupların içersinden çıkmış havacılık sevdalı birileri kendi aralarında sponsorları, yerleri yurtları olmadan ve hiçbir menfaat gözetmeden bir araya gelip akademi adı altında örgütlenip sivil havacılığımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşuyor ve sektöre sunuyor. Birileri tarafından nerdeyse, Ergenekoncu ilan edilip yargılanacaklar.
 
 
   Bu millete ne oluyor? Anlayabilmiş değilim.
 
Sonuç olarak; Yanlışı kim yapıyorsa, kurum-kuruluş-şirket-otorite-kişi vb. kim olursa olsun; eskiden olduğu gibi yine, hatta daha da kararlı olarak karşısındayım. İster şirket sorunları, isterse bireysel sorunlarınız olsun, isimli veya isimsiz her türlü sivil havacılık ihlalini veya tarafınıza yapılan hukuk veya insanlık dışı eylemleri açıklayan iletilerinizi bana belgeli olarak yollamanız yeterli. (Beni tanımıyor ve isimlerinizin deşifre edilmesinden çekiniyorsanız, yollayacağınız iletilerde isim kullanmayabilirsiniz.) Konuyu bilgim doğrultusunda irdeleyip, sıkıştığımda, yani bilgim yeterli olmadığında, Sivil havacılık Akademisi’nin değerli üyelerinin görüşlerini alarak, sorunun çözümüne ilişkin adımları mutlaka atacağımdan şüpheniz olmasın.   
 
 
Değerli okurlarım;
Sivil havacılığın her konusunu bilmek ve bu konuda uzmanlaşmak olanaklı değildir. Bu nedenle, sektöre hizmet edebilmek isteyen her branşta deneyimli kişilerin gönüllü birlikteliği sivil havacılık akademisinin kurulmasına olanak sağladı. Artık; yaşanmış ve yaşanması olası birçok konuyu masaya yatırıp uzmanca irdeleyen bir akademimiz var (Buna biz akademi diyelim, siz isterseniz örgüt-birlik-grup vb. ne derseniz deyin...) Senelerdir özlemini çektiğim bu sivil toplum inisiyatifinin, sektörün tüm sorunlarını yeneceğinden zerre kadar kuşkum yok.
 
 
Bu birlikteliğin; en başta otoritemiz olan SHGM’ye olan yararı tartışılmaz.
 
Devlet; uyguladığı düşük ücret politikası nedeniyle, çalışanına özel sektördeki ücretler paralelinde ücretler verememektedir. Deneyimli personel eksikliğini sıklıkla dile getirdiğimiz SHGM’nin, aynı ücret politikaları devam ettiği sürece, değil deneyimli eleman transferinde bulunmak, bünyesinde olan ve zaman içinde kendini yetiştirmiş elemanları bile elinde tutamamakta olduğunu yakından izlemekteyiz.
 
Sivil Havacılık Akademisi üyelerinin sektör analizi ve sektörün mutfağında görev yaparken yaşadıkları deneyimler, kuşkusuz Türk sivil havacılığını istenilen boyuta gelebilmesi için bir şanstır. Bu birliktelikten yararlanmak isteyen otoritenin, bu gönüllü ve her biri kendi mesleki branşında deneyimli olan kişilerden; zaman, zaman brifing alarak, masada değil sahada oynanan oyunları daha net görmeye çalışması sizce de mantıklı olmaz mı?
 
Akademinin sektör analizli toplantıları sonucunda ana başlıklar ile sorunlar ve sorunlara yönelik çözüm önerileri topluma deklere edildiğinde, ilgili otoriteler olan SHGM ve DHMI’den olumlu veya olumsuz hiç ses seda yok iken, birileri bu oluşumdan her nedense rahatsız olmuş. İlginç.
 
Bu kişiler, Türk sivil havacılığının gereksinimi olan çok sesliliğe engel olma adına, içeriği yetersiz ve komik eleştirilerle Türk sivil havacılığının gelişmesini hala uçak sayılarına, sefer açınımlarına, uçulan meydanların sayılarına ve alınan hatır ödüllerine endekslemeye devam ederken, Akademimiz, 4.toplantısını yapma ve bu toplantı sonucunda tüm ulusal basına yönelik bir basın toplantısı düzenlemeyi düşünüyor ve yeni katılımlarla gittikçe büyüyor.     
 
 
 Değerli okurlar; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, SHGM ve DHMI Genel Müdürlerine de yollanan bu bildiriye, Sayın Bakanın dışında, şimdilik bir yanıt alamadık. Sayın Bakan; bildiriyi okuduğunu ve kendisine brifing verilme istemine bizzat şahsıma evet diyerek.Randevunun gerçekleşeceği tarihi ise danışmanı Ömer Sertbaş tarafından referandum sonrası olarak yanıtlamış bulunmakta. TC Hükümetinin Ulaştırma Bakanının verdiği bu söz, bizim için yeterlidir.
 
 
Brifing isteğimize SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru ve DHMI Genel Müdürü Orhan Birdal’ın henüz yanıt vermemesini, son günlerdeki yaşanan yoğunluğa bağlıyorum. Bu otoritelerimizin, zaman, zaman sektörün patronlarına ve genel müdürlerine sundukları randevu ve karşılıklı diyalog ortamını, sektörün içinden gelen ve Türk sivil havacılığının daha iyiye gitmesi için uğraşan mutfak işçilerine, kısaca profesyonellerine sunmamaları düşünülemez bile... Bu nedenle; Akademi ile otoritenin arasına kimse girmemelidir. 
 
Unutmamak gerekir ki; Sivil havacılığın gelişmesine yönelik konuşacak bir şeyleri olanlara yönelik bir defans anlayışı, kişilere yönelik olarak değil, Türk sivil havacılığının gelişmesine bir tuğlada ben koyayım anlayışına yapılan bir darbe gibi değerlendirilebilir.
 
 
Bu gerçekler eşliğinde; Sivil Havacılık Akademisi üyeleri, ilgili otoritelerin kendilerini dinlemesini ve sorunları ve çözüm önerilerini almalarını rica değil, Türk sivil havacılığı adına talep etmektedir.
 
Çünkü rica etmek, bireysel çıkarlar için geçerlidir. Sektörün içinden gelen kişilerin, sektörün otoritesi olan yöneticilerle, sektörün daha iyiye gidebilmesi adına talep ettikleri görüşme olanağının sağlanması isteğinden daha doğal ve yapıcı bir yaklaşım tarzı düşünülemez.
 
Çünkü bu alt yapısal sorunlar, sadece otoriteleri bağlayacak konular değildir. Bu sorunlar, sektörün içerisinde çalışan akademi üyelerinin ve tabii ki sektör çalışanlarının mesleki hayatlarını hatta yaşamlarını tehdit edecek boyutta seyrediyor ve buna bu kişilerce inanılıyorsa, bu konulara müdahil olmak ve görüşme talep etmek onların da hakkı olmalı diye düşünüyorum.
 
Ancak; siz Akademi üyelerinden bazılarının; kişilik yapılarının veya politik görüşlerinin yapınızla uygun olmadığını düşünüp onları daha baştan tu-kaka olarak görürseniz, çok sesliğinin avantajlarından yararlanamaz ve büyük bir yanlışın içine sürüklenirsiniz.
 
İşin mutfağında çalışarak senelerdir emek veren, ter döken, iç içe yaşadığı, sorunlarını ve onların kök nedenlerini bildiği halde konuşma ortamı yakalayamayan ve aslında bunların nasıl çözüleceği konusunda fikirleri olan bu kişilerin, akademi adı altında bir araya gelerek, gönüllü ve karşılıksız olarak bilgi sunma isteklerinin tek nedeni bence, sadece saf bir vatan sevgisidir.
BU MİLLETE NE OLUYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa Bey,siz ve bazı gazetelerimizin köşeyazarları duyarlı bir şekilde THY de fazla kiloları nedeniyle 6 ay iş yerlerinden ücretsiz izin verilerek uzaklaştırılan kabin memuru arkadaşların durumlarını ele aldınız.Fakat bu mağdurları koruyup kollamakla mükellef olan Hava İş sendikasının pek değerli yöneticilerinin ağzını bıçak açmamakta.İnternet sitelerinde iki satır kınama haberi,eleştiri bile yok.İşveren,sendika elele vermişler,Allah muhabbetlerini arttırsın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sefa bey taktir ettiğim isimlerin başında geliyorsunuz son zamanlarda gündeme almış olduğunuz 28 şişman hostes ile ilgili yorumlarınızı umarım herkes okumuştur,yıllarını veripte azimle çalışan bu arkadaşlarımıza nasıl oluyorda 6 ay ücretsiz izin verilebiliniyor?madem kilolulardıda 19 yıldır sorun yaratmayan kilolar şimdi görünür oldu,bu arkadaşlar uçarken niye fark edilmediler?eller vicdana konsun ..kimse bu şekilde harcanmayı hak etmiyor..eminim sizde bu işin peşini bırakmayacaksınız sefa bey..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sayı başkanım,sizden birde modül sınavıyla ilgili uğraş bekliyoruz.yıllardır kulandığımız yetkilerimiz elimizden alınıyor ve aciz duruma düşürülüyoruz.niye sırf rant uğruna şirketler para kazandırmak için.yazık değilmi bizlere,zamanında hakederek aldığımız lisasımızı şimdi sınırlandırıyor.tamam yeni lisans başvurusu yapıyorsan okey ama bizlerin muaf tutulması gerekir.sv hv.clık artık uyanmalı şirketlerin oyununa gelmemeli gelmemeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu internet sitesinde yazılarının tarafsız ,kaleminin yöneticilere bağlı olmadığını gördüğüm ve takdir ettiğim bir isimsiniz..yazılarınızı zevkle takip ediyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bazı meslekler uzay mekığı blıe yapsanız siz icat edip dizayn edip uçursanız bilim adamı bıle olsanız, insanlar ucuzsa cümlesi emeğe inkarsa çekememzlikktir. eğer bunca emeğin yanında el emeğinizi de kattıysanız hor görülür hakır görülür nedense geri ülkelerde. çünki el emeğine alerjisi var bazılarının eksikliği sanırım. el emeğine saygısızların oturduğu koltuğun ortasına aksesuar koyabılırız fazla kırıtmasın oynamasın diye yerınde, alt ortadan desteklemiş tokmak başlı levye tipi sabitleyici koyabılırız, hiç değilse el emeğine saygısızlar emeğe çamur atarken oarası burası oynayıp hasar görmez bel omuriliği sabıt kalır bıraz sağlıklı olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
lütfen şu seviyesiz kendince meslek aşağılayan ucuz cümle kuran kişiye mesleğe hakaretten dolayı ağzının payını verin biraz. 'İŞÇİ' diye vurgu yapmış, iyileşmez bir acısı var sanırım... merhem verelim biraz, yarası nerede acaba bilmiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
PİLOT EĞİTİMİ; BU İŞİN ÇOK BASİT ÇOK CABUK KAVRANILAN 8 SAATTE YALNIZ UÇUŞA ÇIKAN ÖĞRENCİLER DÜŞÜNÜRSEK, SADECE MADDİ MANEVİ İMKAN DAHİLİNDE OLDUĞUNU ÇOK İNSAN BİLİR. UÇAKTAKİ BİNLERCE KOMPENENTİN BİRİNİ ARIZAYI TEŞHİS EDİP SÖKÜP , BUYUR İZLE DESEK, TEKRAR TAKARKEN , EL BECERİSİ BİLGİ SORUMLULUK BEYİN İŞİ GÖRÜRLERDİ. SONRA TEST ETSEK GÜVENLE SEFERE VERSEK UÇAĞI... ÇOĞU UÇAK FABRİKAN ÇIKTIĞI GİBİ UÇAR SANIYOR GÖKYÜZÜ HAKİMLERİ...ARABAYI HERKES SÜREBİLİR AMA BİR TEKLEME HALINDE NE GARIP HAYRETLE BAKARLAR BILIRSINIZ NE OLDU YAA!!! OLAN OLDU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Tüzel kişilik var mı ki cevap verilsin anlamadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Genelde yorumlara cevap vermek adetim değildir. Ancak burada beni tanımayan okurlar olabilmesi adına atmış olduğunuz yoruma kısa bir bilgi ile cevap vermeyi gerekli buldum. Motelim demek farklı motelimiz demek farklı anlamlar ifade eder. Türk aile yapılanmasında Aile bireylerinin hepsi bu Aileden kalma yere aynı ifadeyi kullanabilir. Ayrıca 30 senedir buradayım demenin, bu motelin çok daha eskiye dayandığının ve benim emekliliğimde alakası olmadığını göstermiyormu sizce?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Motelimiz demişainiz...Acaba Motel sizinmi..?Eğer Motel sizinse Lütfen ana da anlatırmısınız THY den emekli bir 'İŞÇİ' olarak Motel sahibi nasıl olunuyor?Bende 'SAF BİR VATAN SEVGİSİ' taşıyan insanlardanım.Teşekkür ederim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000