16 Nisan 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Nitelik dolandırıcılık nasıl yapılır göstere göstere kitabını yazdı. Bence Digorlu Sbkaka , senden digorda utanıyordur. Tazminatlara gelince sen paşa paşa verene kadar nasıl bir örgüt olduğun ortaya çıkacak donuna kadar alacaklar.
  • Allah yukarida bizi hepimizi islerinden ettigi icin asla hakkimi helal etmiyorum Allah sorsun
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • https://youtu.be/vcCFQsWsZaE
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Ben uzun Zaman uctum borajette. Çok yogun uctum diyebilirim. Ama sorun ucup ucmamak degil. Pilota ucusu verin ucar. 50 saatte ucar 100 saatte ucar. Hatta off gunlerimizden cagrildigimiz zamanlar oldu. Kimse cikip yattigimiz yerden demesin. Belki bu zaat yatiyordu ama ben hic sanmiyorum herkesin yattigini. Tazminatlari alamadik... Noterle beyan edildi ama sonra avukata verince borcum yok dendi. Bu kadarida insaf arkadas. Yani bedavami uctuk. Emegimizin karsiligini istiyoruz. Ama SBK denen vatandas adam olsaydi bu kadar tepkiye bir aciklama yapardi.... Iste ne yapican. Turkiye burasi.
  • TGS'ye alım var mı ?
  • YA ARKADASLAR KENDIMIZI KANDIRMAYALIM,7 AY HIC BIRSEY YAPMADAN EVIMIZDE OTURUP MAAS ALDIK, HIC BIRIMIZ BU HELLALMI DIYE DUSUNMEDIK, ADAMLAR YATTIGIMIZ AYLARIN MAASLARINI BILE EKSIKSIZ ODEYIP BIRDE BIRYILDIR ALAMADIGIMIZ HARCIRAKLARI EKSIKSIZ ODEDI. O YUZDEN BIRAZ VICDAN. AYRICA COGU KISI TAZMINATINI ALDI,ALMAYA DEVAM EDIYORD,BUNDAN EMIN OLUN
  • AOC nin iptal edilmemesinin sebebi 3 üncü Havalimanı için Borajet' e verilen slotlar olabilir mi? Her bir slotun ülkeden ülkeye, meydandan meydana bir değeri var. 3 üncü Havalimanı tutar da beklenen yoğunluk alınır ise her bir slot değeri onlarca milyon dolar demektir. Duyduğumuz kadarı ile Borajet' in de hatırı sayılır miktarda slotu varmış. Tamam Korkmaz Holding Borajetin borçları ile karşı karşıya gelince biraz ürktü hatta eski sahibe dava da açtı ama yaş tahtaya basmaz bunlar. Yalçın Ayaslı da şirketi 1 dolara devretmiş. Yani Baran Korkmaz şirketi borçları karşılığı almış olmuyor mu? Şmdiki durgunluk dönemi, dört gözle bitmesi beklenen proje yüzündendir.
  • Murat bey siz de olmasanız gerçekten biz Borajet mağdurları ile ilgili tek bir kelam eden yok medyada. Dediğiniz gibi muhattap da yok. Lütfen biz eski Borajet çalışanlarının sesi olmaya devam edin. Yukarıdaki arkadaş da bahsetmiş SBK elinden geleni yapıyor demişsiniz, aylar önce sırf mağdurlar mahkemeye gitmesin diye 2500 er lira sus payı verdi, geri kalan alacaklarımız nerde? Ben inanmıyorum elinden geleni yaptığına. Tekrar teşekkür ve rica ediyorum Murat Bey, bu konuyu gündemde tutmaya devam edin.

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Bölgesel havayolu şirketi Borajet'in uçuşlarını durdurmasının üzerinden bir yıla yakın zaman geçti. 2016 yılı sonunda ABD'de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı'nın Karslı işadamı Baran Korkmaz'a devrettiği havayolu şirketinin yeniden yapılanarak güçlenmesini umarken bir anda işler tepe taklak oldu. Baran Korkmaz'ın iddiasına göre, şirkete ait uçakların önemli bölümü uçamaz halde olmasına rağmen bu bilgi gizli tutuldu ve üstüne hesap dışı borçlar çıktı. İddiaya göre 100 milyon dolar civarında hesapta olmayan borç yükü Baran Korkmaz'ın karşısına çıktı. O borçları ödemek zorunda olan Borajet'in yeni patronu, bu süreçte planlarını hayata geçirmekte zorlandı. Geçen yıl Nisan ayının sonunda operasyonlar tamamen durduruldu, filodaki uçaklar birer ikişer iade edildi.

28 Mayıs 2017'de ise, sadece muhasebe dışında bütün personelin çıkışları verildi. Türkiye'nin el bebek gül bebek diyerek destek verdiği tek bölgesel havayolu şirketi geçen süreçte ne yeniden yapılanma sürecini başarabildi ne de Wizz Air ile ortaklık söylentileri gerçekleşti. Patron Baran Korkmaz, sadece kendi kullanımı için iş jetini filoda tuttu. Onun da satılıp satılmadığını bilmiyorum. Belki de onu da elinden çıkardı.

Batan şirketleri satın alarak yeniden yapılandıran ve kara geçiren Baran Korkmaz belki bu girişiminde başarısız oldu ancak diğer şirketlerinden tıkır tıkır para kazandığı aşikar. Ama ya tazminatsız kapı önüne konulan çalışanlar... Baran Korkmaz'ın tazminatları ödemek için bir hayli gayret gösterdiğini biliyorum. Hatta önemli bir bölümünü ödediğini de... Daha ziyade tazminat miktarları düşük olanlar eski patronlarından tazminatlarını aldı ama hala birçok kişinin tazminatları ödenmediği gibi karşılarında da ' Bizim tazminatlar ne oldu?' diye sorabilecekleri bir muhatap da bulamadılar.

Peki patronun ödemediği tazminatların ödenebilmesi için verilen teminatların durumu ne oldu? İşte o kısmı tam bir muamma... Çünkü havayolu şirketinin ruhsatı tamamen iptal edilmediği için teminatlar da bozdurulamadı. Belki ruhsat iptal edilmiş olsa, bankalardan sonra kalan para çalışanların tazminatı için kullanılabilirdi ama o da halen ruhsat geçerli olduğu için bozulamadı.

Burada ister istemez aklımıza şu soru geliyor:  SHGM ruhsatı iptal etmek için kimi ve neyi bekliyor? Karslı işadamına ait şirketin ruhsatının iptal edilmesi gerekirken acaba bir yerlerden  işaret mi bekleniyor bunu da bilemiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek var ki o da bugüne kadar genel uygulamanın dışında bir sürecin devam ettiği... Hepimiz biliyoruz ki, teknik yeterliliklerini tamamlayamayan veya kendi isteğiyle uçuşlarını durduran havayolu şirketlerine yeniden yapılanmaları için üç ay süre veriliyor. Bu süreçte yapılanma sözü verilirse bir değerlendirme daha yapılıyor ve üç ay daha ek süre veriliyor. Toplamda altı aylık süre içerisinde yeniden yapılanma sürecini tamamlamayan şirketin ruhsatı tamamen iptal ediliyor. Yakın geçmişte, Kasım 2010'da uçuşlarını durduran Turkuaz Havayolları'nın Ocak 2011'de, 3 Haziran'da uçuşlarını durduran Sky Havayolları'nın 25 Haziran'da ruhsatının  ruhsatlarının iptal edildiğini biliyoruz. Geçmişte faaliyetlerini durdurmasına rağmen uzun süre ruhsatı iptal edilmeyen Saga Havayolları'nın ikili ilişkilerini kullanarak ruhsatın iptal sürecini uzattıkça uzattığını istisnai bir örnek olarak görmüştük. Birkaç yılın sonunda AOC'sini satamayan Saga Havayolları'nın SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru döneminde askıya alınan ruhsatının ancak sonraki Genel Müdür Bilal Ekşi döneminde iptal edilmesinin de bilemediğimiz farklı sebepleri olabilir. Ancak Saga'ya uygulanan pozitif ayrımcılığın bugün Borajet için bir kez daha işlediğini görünce " Acaba neden?' sorusunu soruyoruz. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Borajet'in uçuşlarını durdurması sonrası işini kaybeden ve tazminatlarını alamayan çalışanlarla ilgili ne kadar bilgisi var onu bilmiyorum ancak ruhsatın iptal edilmesi halinde belki de bozdurulan teminat ile bir kısım çalışanın tazminatlarını alma ihtimalleri olduğunu ve eğer Borajet'in yeni bir eylem planı yoksa ruhsatının bir an önce iptal edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. İşsiz kaldıkları günden bu yana hak ettikleri bir kaç kuruş tazminatın verilmesi hayalini kuran çalışanların sesine kulak vermek gerekiyor. O sese kulak verecek kurum da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve teminatları önce emekçilere faydalandırması gereken Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'dir.

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Digorlu SBkaka ~ 7 ay önce
Nitelik dolandırıcılık nasıl yapılır göstere göstere kitabını yazdı. Bence Digorlu Sbkaka , senden digorda utanıyordur. Tazminatlara gelince sen paşa paşa verene kadar nasıl bir örgüt olduğun ortaya çıkacak donuna kadar alacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Brj memur ~ 9 ay önce
Allah yukarida bizi hepimizi islerinden ettigi icin asla hakkimi helal etmiyorum Allah sorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sezgin Baran KORKMAA ~ 11 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Phantom of the opera ~ 11 ay önce
https://youtu.be/vcCFQsWsZaE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapitano ~ 11 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 11 ay önce
Ben uzun Zaman uctum borajette. Çok yogun uctum diyebilirim. Ama sorun ucup ucmamak degil. Pilota ucusu verin ucar. 50 saatte ucar 100 saatte ucar. Hatta off gunlerimizden cagrildigimiz zamanlar oldu. Kimse cikip yattigimiz yerden demesin. Belki bu zaat yatiyordu ama ben hic sanmiyorum herkesin yattigini. Tazminatlari alamadik... Noterle beyan edildi ama sonra avukata verince borcum yok dendi. Bu kadarida insaf arkadas. Yani bedavami uctuk. Emegimizin karsiligini istiyoruz. Ama SBK denen vatandas adam olsaydi bu kadar tepkiye bir aciklama yapardi.... Iste ne yapican. Turkiye burasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 11 ay önce
TGS'ye alım var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuh sana ~ 11 ay önce
Muhtemelen sen hala bu şirkette az sayıda kalanlardan birisin. Sözüm yok sana.
BORJET YER PER ~ 11 ay önce
YA ARKADASLAR KENDIMIZI KANDIRMAYALIM,7 AY HIC BIRSEY YAPMADAN EVIMIZDE OTURUP MAAS ALDIK, HIC BIRIMIZ BU HELLALMI DIYE DUSUNMEDIK, ADAMLAR YATTIGIMIZ AYLARIN MAASLARINI BILE EKSIKSIZ ODEYIP BIRDE BIRYILDIR ALAMADIGIMIZ HARCIRAKLARI EKSIKSIZ ODEDI. O YUZDEN BIRAZ VICDAN. AYRICA COGU KISI TAZMINATINI ALDI,ALMAYA DEVAM EDIYORD,BUNDAN EMIN OLUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
borajet yer per e ~ 11 ay önce
yer personeli olarak yatmış olabilirsiniz her departman sizin gibi mi sanıyorsunuz çevrenizde hiç görmediniz mi sabaha kadar 5 dakika mola vermeden çalışan insanları uçuşların biteceği son güne kadar durmaksızın çalıştık ve hakkımızı helal etmiyoruz siz yattığınız yerden para aldıysanız biz bunu hak etmedik diye neden geri çevirmediniz.. para tatlı dimi işde bizde bu yüzden paramızı istiyoruz.
borajet yer per ~ 11 ay önce
tazminatını alan kim var 700 kişiden 10 kişi mi 15 kişi mi hem yattığın yerden para al hem de kaç kişinin tazminatını alıp almadığını bilmeden alıyorlar diye yaz hala şirkette kalanlardan sın galiba . 3 gün sonra kapıda kalırsan nerede benim hakkım diye paranın peşine düşmeyesin
Trol ~ 11 ay önce
Kim olduğunu bilmiyorum ama trol oldoğun kesin. Uçuşların durdurulduğu güne kadar herkes işini yaptı uçuşlarına gitti. Hiç kimse iki buçuk sene yatı paralarınızı alamıyoruz uçmayalım yada maaşlar gecikti uçmayalım demedi. Belki sen uçuşlar durdurulduktan sonra hala devam edip maşını alan 3-5 kişiden birisin. Sadece kendi adına konuş kul hakkı yiyen bir şahış adına konuşma.
Aslan ~ 11 ay önce
Koçum sen şirkette kalıp hak etmediğin maaşını yerken insanlar işsiz kaldı. Tazminatlarımızı alamadık da hala. Namussuz şahsın namussuz adamı olduğun apaçık ortada.
Sadaka mı veriyor? ~ 11 ay önce
Biz mi yönetime sunduk parça almayın biz burda yatıyoruz rahatımız yerinde diye? İşlerin gidişi belliydi herkes çıkışını yakmamak adına gönderileceği günü bekleyip çıkışını alır diye düşündü! Harcırahlar eksiksiz ödenmiş , bak hele sanki sadaka dağıtıyor da öyle rahat bahsediyorsunuz. Biz hiçbir zaman yemeğiniz kaba pislemedik,keşke haklarımızla bizleri çıkarıp (madem çalışmayan,yatan tiplerdik) halen başka kişilerle yoluna devam etseydi. Neyin kafasını yaşıyorsunuz bilemiyorum da,söyleyin de o kullandıklarınızdan uzak durup insanlığımızı kaybetmeyelim. SAYGILAR
Kahraman ~ 11 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Yaş Tahta ~ 11 ay önce
AOC nin iptal edilmemesinin sebebi 3 üncü Havalimanı için Borajet' e verilen slotlar olabilir mi? Her bir slotun ülkeden ülkeye, meydandan meydana bir değeri var. 3 üncü Havalimanı tutar da beklenen yoğunluk alınır ise her bir slot değeri onlarca milyon dolar demektir. Duyduğumuz kadarı ile Borajet' in de hatırı sayılır miktarda slotu varmış. Tamam Korkmaz Holding Borajetin borçları ile karşı karşıya gelince biraz ürktü hatta eski sahibe dava da açtı ama yaş tahtaya basmaz bunlar. Yalçın Ayaslı da şirketi 1 dolara devretmiş. Yani Baran Korkmaz şirketi borçları karşılığı almış olmuyor mu? Şmdiki durgunluk dönemi, dört gözle bitmesi beklenen proje yüzündendir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yani ~ 11 ay önce
Borajet tekrar uçmaya başlasa ve ilan verse yine eski ekipten başvuru yapan olur :)
Teşekkürler ~ 11 ay önce
Murat bey siz de olmasanız gerçekten biz Borajet mağdurları ile ilgili tek bir kelam eden yok medyada. Dediğiniz gibi muhattap da yok. Lütfen biz eski Borajet çalışanlarının sesi olmaya devam edin. Yukarıdaki arkadaş da bahsetmiş SBK elinden geleni yapıyor demişsiniz, aylar önce sırf mağdurlar mahkemeye gitmesin diye 2500 er lira sus payı verdi, geri kalan alacaklarımız nerde? Ben inanmıyorum elinden geleni yaptığına. Tekrar teşekkür ve rica ediyorum Murat Bey, bu konuyu gündemde tutmaya devam edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000