11 Mart 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • If it is Boeing, I’ m not going!
  • Yazın tasarruf edeceksiniz diye, sıcakta kabinde bizi yakiyorsunuz.!!! Tasarruf insanlıktan cikmadan olmalı!
  • 737-400 VE 737-800 10 NUMARA UÇAKLARDIR HEM GÜVENLİ HEM MALİYETİ AZ ... MAX SERİSİ HATALI ÜRETİLDİ BÜYÜK İHTİMAL ... KEŞKE 737-400 VE 800 LERİ BULSAKTA BİNSEK BİRDE A-340 LAR VARDI UÇUŞTA İKEN 4 MOTORU İLE GÜVEN VERİYORDU HERKESE ... EN SAĞLAM HATASIZ UÇAK ESKİ TİP UÇAKTIR BUNU SAKIN UNUTMAYIN...HERKESE EMNİYETLİ UÇUŞLAR BABA KAPTAN...
  • Boeing olan firmalar Sunexpress Corendon Bunlardan uzak durun yolcu arkadaşlarım canınızı seviyorsanız
  • 320 ciler saw dan frankfurt paris mutlu tabi , ist den de hep 2-3 saatlik ideal git geller
  • Yakit tasarrufu sağlanmasında aslan payı atcolarin lakin ismimizin dahi geçmiyor oluşu bizleri üzmüştür.
  • Yakit tasarrufunu,elimden geldigi icin, becerebildigim birsey oldugu icin, iyi idare edildiginde ekstra riski olmadigi icin, dogaya daha fazla karbon gazi salmamak icin, sirketin yoneticilerini sevmesem de ekmek yedigim sirkete faydali olabilmek icin, bir bakima isini iyi yapan bir insan olarak ibadet gordugum icin yapiyorum, yapmayana da saygi duyuyorum, uzerine kimseden para da beklemiyorum, ha verseler hayir der miyim? Tabii ki demem:)) Gecen hafta bir tesekkur yazisi geldi, o da mutlu etti, dedim ki “bi goren ve takdir eden goz varmis demek ki” Ama dilerdim ki sirket yoneticileri adil olsun, sendikal faaliyetler nedeniyle isten cikarildiklari mahkemece sabit olunan pilotlari ve ucus ekiplerini geri cagirsin, kendilerini affettirsin, kibir en sevdikleri gunah olmasin, kalin saglicakla.
  • Bildiğim kadarıyla en yavaş taksi yapma ile birlikte en uzun taksi yapma rekorları thy pilotlarında. Defalarca oyalanan thy pilotlarindan şikayet eden pilotlara kokpitte tanık oldum
  • Kaptan yapıyor diye eğitimde olunan ay pilotuna maaş bile vermeyen şirkete, vicdanen yakıt tasarrufu mu? Çok komik...
  • Yıllarca büyük bir heves ve istekle hizmet ettim şirketim THY'ye. Tek motor taxi, kısa yol talebi, alçalmada yakıt tasarruf usulleri vb. Herzaman şirketime kazandırmak için çaba gösterdim. İçim çok rahat. Peki ben ve benim gibi dürüstçe, özveriyle hizmet edip, haksız yere, en demokratik hakkımız olan sendikal hakkımızı kullandık diye işimize son verenlerin içi rahat mı? Allah büyük, hepimizim ahı çıkacak onlardan.

Boeing 737 MAX modeline ne oluyor? - THY pilotları şirkete nasıl milyonlar kazandırdı?

Dünya sivil havayolu taşımacılığı sektörünün en çok satan uçağı Boeing 737 serisi… Boeing tarihinin en hızlı satan uçağı ise 737 MAX serisi… 100’den fazla havayolu şirketinden bugüne kadar 5 bin 111 sipariş aldı. Türkiye’den de üç müşterisi var. Türk Hava Yolları, Sunexpress ve Corendon Airlines. THY ve Corendon Airlines, MAX serisi uçaklarını teslim almaya başladı. Diğer müşteri Sunexpress ise Nisan ayında ilk uçağını filosuna dahil edecek.

MAX serisi  dört modelde üretiliyor:  MAX 7, MAX 8, MAX 9 ve MAX 10…

Farklı koltuk kapasitesi ve menzil alternatifleri ile müşteri portföyünü bir hayli geniş tutan MAX uçaklarının, öne çıkardığı üç başlık ise; verimlilik, güvenilirlik ve yolcu konforu…

Yeni motorlar, yeni kanatçıklar ve NG serisine göre çok daha geniş ekranlar sunan yeni kokpiti ile daha da geliştirilen MAX serisinde CFM International LEAP-1B motorları kullanılıyor.  Yeni motorları ile hem yakıt tüketimini hem de karbon salınımını rakip tek koridorlu uçaklara göre yüzde 14  azaltan MAX serisi, gelecekteki rakiplerinden de yüzde 8 daha az yakıt tüketimi hedefliyor.

Uçaklar, rakiplerinden daha düşük bir boş uçuş ağırlığına sahip ki bu da,  daha yüksek maksimum kalkış ağırlığına sahip olmasını beraberinde getiriyor ve yük taşıma kapasitesini de artırmış oluyor.

737 MAX’ın daha verimli bir yapısal tasarıma sahip olması önemli bir  maliyet avantajını da beraberinde getiriyor. Öyle ki, MAX 8; A320neo'dan koltuk başı yüzde 8 bir avantajla, tek koridorlu uçak segmentinde en düşük uçuş maliyetine sahip  uçak olarak iddialı bir performans ortaya koyuyor.

Uçak geliştirilmiş kokpiti sayesinde 15 dakikada sefere hazır hale gelebiliyor. Bu da zamanında kalkış performansını artırdığı gibi  bakım, uçuş ve mürettebat maliyetlerine de pozitif olarak yansıyor.

NG modellerinde kullanılan kıvrık kanat ucu (winglet) teknolojisinin tasarımındaki iyileştirmeler hava direncini kırması açısından daha iyi sonuç verdiği için uçağın performansı artıyor, menzili daha da uzayabiliyor.

Yukarıda da değindiğim gibi, MAX serisinin tanıtımı genelde bu çizgide yapılıyordu:

Uçak konforlu ve düşük maliyetli.

Konfor ile yolcunun aklını çeliyor, düşük maliyeti ile de müşterinin…

Ama 10 Mart 2019 günü yaşanan Etiyopya Airlines kazası sonrası yukarıda sayılan özelliklerin yolcu veya işletmeci gözünde ne önemi kalır ki?

2011 yılından itibaren geliştirilen ve geçtiğimiz yıldan itibaren müşterilerine teslim edilmeye başlanan MAX uçaklarının öne çıkardığı üç başlıktan ikisinde çok iyi olduğu söylenebilir ancak güvenilirlik konusunda ne yazıkki diğer performanslarından çok uzakta olduğu acı tecrübelerle ortaya çıkıyor.

Kasım ayındaki Lion Air kazasından sonra, havayolu şirketini pilotların eğitimlerini eksik vermekle suçlayan üretici Boeing’in hemen hemen birbirinin kopyası niteliğindeki Etiyopya Airlines kazasından sonra, müşterileri suçlamak yerine çuvaldızı kendisine batırması gerektiğini düşünüyorum. Yukarıda da yer aldığı  gibi MAX modelinin bütün tanıtım sürecinde yakıt, bakım ve ekip maliyetlerinden tasarruf etmeyi sağlaması ve yolcu konforu konusunda olağanüstü performans sergilemesi, uçuş emniyeti açısından ortaya çıkardığı soru işaretlerini örtbas etmeye yeter mi? Hangi müşteri, güvenilir değil ama yakıt maliyeti az diye bu uçağı tercih eder? Ya da yolcular kabin konforunu mu öncelikli tutar, uçuş emniyetini mi?

Henüz Etiyopya Havayolları’nın yaşadığı kazanın sebebine ilişkin somut bir açıklama yok ancak Lion Air kazası ile oluş şeklinin benzerliği ve birinin kalkıştan 13, diğerinin kalkıştan 6 dakika sonra düşmüş olması, nedenlerin de birbirine  yakın olduğu ihtimalini güçlendiriyor ve haklı olarak gözlerin bir kez daha müşteriden ziyade Boeing’e çevrilmesine neden oluyor. Bu kadar kısa zaman aralığı ile iki ölümlü kaza yaşayan bir başka model var mıdır bilmiyorum ancak Boeing ya da Airbus dışında herhangi bir üretici firma benzer bir manzara ile karşılaşmış olsa idi programın akıbeti ciddi şekilde tartışmaya açılırdı. Ancak bugüne kadar 5 bin 111 sipariş alan bir projeden Boeing’in kolay kolay vazgeçmeyeceğini tahmin etmek zor değil. Boeing,  Dreamliner’da yaşadığı sürecin bir benzerini MAX serisinde de uygulayarak bütün uçakların tekrar kontrol edilmesi için yere indirme kararı alacak mı yoksa süreci AD yayınlayarak mı çözecek bunu göreceğiz  ama Lion Air kazasından önce yayınlanan AD’nin iki kazada da işe yaramadığını ve daha radikal adımlar atılması gerektiği gerçeğini de unutmamamız  gerekiyor.

MAX İLE REKLAMINI YAPAN HAVAYOLLARI
Boeing 737 MAX kazaları şunu bir kez daha gösterdi ki, havayolu şirketlerinin reklam için kullandıkları uçak modelleri bir anda aleyhlerine bir durum ortaya çıkarabilir. Özellikle MAX serisi uçakların, son dönemde hem bizim hem de yabancı havayolları için iyi bir reklam gereci olarak kullanıldığını ve bu uçak tiplerinin öne çıkarılarak havayollarının tanıtımlarının yapıldığını gözlemlemiştim. Kontrolün dışındaki bir markayı kullanarak kendi markanı tanıtmak, markanın birçok pozitif yönünü kendi markana doğrudan transfer etmeyi sağlasa da işler bambaşka bir noktaya ulaştığında bocalama riski de ortaya çıkabilir. Tıpkı MAX uçaklarında olduğu gibi… Her şey yolunda giderken bir anda MAX serisi ‘tu kaka’ ilan edildi. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu uçaklara karşı güvensiz bir ortam oluştu. Böyle bir ortamda, iki kez ölümlü kazaya karışarak güvenilirliği tartışmaya açılmış bir uçak modelini kim tanıtımlarında kullanmak ister ki?

THY 33 MİLYON DOLAR TASARRUF ETTİ
THY’nin bütün giderleri arasında en yüksek gider kalemi yakıt… Her yıl milyonlarca dolarlık yakıt harcanıyor ancak bunun kısmi olarak azaltılması mümkün. Onun için de pilotlara büyük iş düşüyor. Tek motorla taksi, kontrolörden kısa rota talep etmek, iniş takımlarını geç açmak, erken alçalmaya başlamamak gibi pilotlar arasında kolaylıkla uygulanabilecek birçok yöntemle milyonlarca dolarlık tasarruf yapılabilir. Geçen hafta Türk Hava Yolları’nın pilotların bu yöntemleri uygulamaları sayesinde 2018 yılında 33 milyon dolarlık yakıt tasarrufu sağladığını öğrendim. Pratikte ekstra bir çaba gerektirmeden biraz motivasyon ve özveri ile bu tasarruf miktarı artırılabilir. Bu yöntemi Türkiye’de de kullanan havayolları var. Pilotları motive ederek tasarrufu teşvik eden ve bunu ödüllendiren havayolları her yıl önemli miktarda tasarruf elde ediyor. Ama THY bu işi nedense teşvik etmek yerine pilotların vicdanına ve iyi niyetine bırakıyor. Halbuki, tasarruf primle ödüllendiriliyor olsa THY verdiği primlerin misli mislini tasarruf ederek cebinde tutar. Böylece hem pilot kazanır hem de havayolu…

Boeing 737 MAX modeline ne oluyor? - THY pilotları şirkete nasıl milyonlar kazandırdı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Airbus 320Neo ~ 7 ay önce
If it is Boeing, I’ m not going!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tasarruf mu İnsan mi ~ 7 ay önce
Yazın tasarruf edeceksiniz diye, sıcakta kabinde bizi yakiyorsunuz.!!! Tasarruf insanlıktan cikmadan olmalı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EFSANE UÇAKLAR ~ 7 ay önce
737-400 VE 737-800 10 NUMARA UÇAKLARDIR HEM GÜVENLİ HEM MALİYETİ AZ ... MAX SERİSİ HATALI ÜRETİLDİ BÜYÜK İHTİMAL ... KEŞKE 737-400 VE 800 LERİ BULSAKTA BİNSEK BİRDE A-340 LAR VARDI UÇUŞTA İKEN 4 MOTORU İLE GÜVEN VERİYORDU HERKESE ... EN SAĞLAM HATASIZ UÇAK ESKİ TİP UÇAKTIR BUNU SAKIN UNUTMAYIN...HERKESE EMNİYETLİ UÇUŞLAR BABA KAPTAN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boeing ~ 7 ay önce
Boeing olan firmalar Sunexpress Corendon Bunlardan uzak durun yolcu arkadaşlarım canınızı seviyorsanız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O zaman ~ 7 ay önce
Corendon ve sunexpressten de mi uzak duralım evet çok haklısın bu iki şirketten uzak duralım hatta cordan daha çok uzak duralım bu ne kuyruk vurur dkda bir
320 ~ 7 ay önce
320 ciler saw dan frankfurt paris mutlu tabi , ist den de hep 2-3 saatlik ideal git geller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atco ~ 7 ay önce
Yakit tasarrufu sağlanmasında aslan payı atcolarin lakin ismimizin dahi geçmiyor oluşu bizleri üzmüştür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 7 ay önce
Yakit tasarrufunu,elimden geldigi icin, becerebildigim birsey oldugu icin, iyi idare edildiginde ekstra riski olmadigi icin, dogaya daha fazla karbon gazi salmamak icin, sirketin yoneticilerini sevmesem de ekmek yedigim sirkete faydali olabilmek icin, bir bakima isini iyi yapan bir insan olarak ibadet gordugum icin yapiyorum, yapmayana da saygi duyuyorum, uzerine kimseden para da beklemiyorum, ha verseler hayir der miyim? Tabii ki demem:)) Gecen hafta bir tesekkur yazisi geldi, o da mutlu etti, dedim ki “bi goren ve takdir eden goz varmis demek ki” Ama dilerdim ki sirket yoneticileri adil olsun, sendikal faaliyetler nedeniyle isten cikarildiklari mahkemece sabit olunan pilotlari ve ucus ekiplerini geri cagirsin, kendilerini affettirsin, kibir en sevdikleri gunah olmasin, kalin saglicakla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur ~ 7 ay önce
Bildiğim kadarıyla en yavaş taksi yapma ile birlikte en uzun taksi yapma rekorları thy pilotlarında. Defalarca oyalanan thy pilotlarindan şikayet eden pilotlara kokpitte tanık oldum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazar mesaisi ~ 7 ay önce
Hele pazar günleri thy nin arkaasına düştün mü bittin:)
Onur ~ 7 ay önce
Ataturk havalimaninda sikiysa hizli taksi yap , isten atilma sebebi arkadasim .. onur dan bakinca pembe gozukur dunya..
Yxl ~ 7 ay önce
Saw da farklı değil thy uçakları..Yine yavaş taksi...
Inside Thy ~ 7 ay önce
Kalkış ağırlığından veya fren sıcaklığından limitlenmedikçe, ya da kabin ekibi hazırlığını tamamladığı müddetçe kimse taksi esnasında oyalanmaz. 1-2 dk thy pilotuna birşey kazandırmaz merak etmeyin.
sop ~ 7 ay önce
ve kurallar kardes, kimse bi yerinin keyfine takilmiyor. sen once kendi sop ne uy ondan sonra konusalim...
Fuel Efficiency ~ 7 ay önce
Kaptan yapıyor diye eğitimde olunan ay pilotuna maaş bile vermeyen şirkete, vicdanen yakıt tasarrufu mu? Çok komik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fired Kpt. ~ 7 ay önce
Yıllarca büyük bir heves ve istekle hizmet ettim şirketim THY'ye. Tek motor taxi, kısa yol talebi, alçalmada yakıt tasarruf usulleri vb. Herzaman şirketime kazandırmak için çaba gösterdim. İçim çok rahat. Peki ben ve benim gibi dürüstçe, özveriyle hizmet edip, haksız yere, en demokratik hakkımız olan sendikal hakkımızı kullandık diye işimize son verenlerin içi rahat mı? Allah büyük, hepimizim ahı çıkacak onlardan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 7 ay önce
icleri rahattir kaptanim hic meraklanmayin, cunku insan en kolay kendini kandirir, onlar da sizi Haksiz ve de HukuksuZ bir sekilde sirketten uzaklastirdiklarinin farkindadir emin olun ama cok daha kutsal sebepler bulup kendilerine yedirmislerdir, pekcok kaptan “rizkinin” pesinde kosup havaise donse de biz “haklinin” pesinde kosanlar buradayiz, hala Havasen’liyiz cok sukur.Toplumun bir kesimi kendi basina gelmeden belanin farkina varamiyor maalesef, ne diyelim bu da onlarin ayibi olsun,varsin onlar daha cok mal, para,koltuk, makam sahibi olsun, benim aksam yastiga rahatlikla gomup huzurla gozlerimi yumdugum bir basim var, gerisi bos gerisi yalan, kalin saglicakla, yaptiklarinizi unutmadik, sag olun var olun.
Hava ise gectim ~ 7 ay önce
Ama Hava sen cigim, ve hava seni destekleyecgim, Havasene bagliyim, yeterki Hava sen saglam dursun, bizleri bikgilendirsin, akilli ve dirayetli kararlar alabilsin
Sergio sever ~ 7 ay önce
Sergio selam...sonuna kadar doğru konuşuyorsun tebrikler..,
Hassaa kpt ~ 7 ay önce
Şirketin yüksek karında kokpitin payının yükseltilmesi iyiniyet gösterimleri ile olabileceği hepimizce malum...bu arada 18 Mart ta yspılması planlanan FTL eğitiminde olan SHGM,TALPA,TASSA,,HAVA İŞ ve HAVA SEN uçucuları motive edebilecek bir çıkış yaoabilecekmi...özellikle sorumlu sendikanın önerilerini ve kabul efilmeyeceğini,danışıklı dövüş ile ayların geçeceğini biliyoruz,tek güvencemiz HAVA SEN ve TALPA
uae ~ 6 ay önce
körfeze geç ne işin var burada.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000