17 Şubat 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Unutma unutturm: https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?p=1
  • Gormek istiyorum eyy insan kisileri? Hani 10.000 alti 580 knotla ucup ondeki ucagin suratiyle alip vermedikleri bitmeyen astronotlari gormek istiyorum? Nerdesin kaptan niye sesin solugun kesildi??
  • Sn Murat bey Herkesin gözü pilotların maaşında Neden acaba
  • ACT diye
  • Murat Bey biraz arastirin da yazin yahu.. Olumlu kazalarda Word Focus ve Birgen Air kazalari hangi ulke havayolllarina ait acaba ???
  • Antalya Doco da çalışıyordum 24 12 2019 da işten ayrıldım Doco da neler oluyor diye yazmıştınız diğer üniteleri bilmem ama antalya da hırsızlık oluyor alkol kaçakçılığı oluyor gümrük soruşturma açıyor lütfen bu konuyu araştırın thy nasıl zarara uğratılıyor bunu görün ANTALYA ünitede çalışan thy ikram memurları ne iş yapar bunuda araştırın bahsettiğim hırsızlık olayı yıllardır devam ediyor thy milyonlarca lira nasıl zarara uğratılıyor gümrük soruşturması niçin adliye sevk edilmiyor bunu da araştırın...
  • Naneyi tirmalar. Pilotlara yapmadiklarini birakmadilar. Bir kaptan olarak soyluyorum bu isin cilki cikti Turkiyede. TK sindan Pegasusuna sirketleri yonetenler anlasin ki pilotlarla dans edilmez! İyi bakacaksin adamina. "Benim paramla kimse gezemez" demeyeceksin. "Ucak soforlerinin maasini eritecegiz" demeyeceksin. Boyle cortlarsiniz sonunda. TEMİZLİKTEN HAREKATA KABİNİNDEN KOKPİTİNE HERKES YORGUN HERKES BIKMIŞ DURUMDA. Bal gibi de USULSÜZ ucmaya zorluyorsunuz! Bal gibi de zorbalik ve psikolojik iskence yapiyorsunuz. Allah'in adaleti bunlara tecelli etsin artik en kisa zamanda insallah.
  • Yeni havalimanı pilotları uykusuz yorgun huzursuz Uçuruyor
  • İktidar tarafından thy'ye tepeden inme getirilen kişilere kimse hesap sormadı hala sormuyor,yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden geldiler,ülkenin ekonomik durumunu umursamadan deli gibi borçlanmalarına,olur olmaz heryere uçmalarına bakın biz şirketi nereden nereye getirdik diye tribüne oynamak için ses çıkarmadılar,el altından mali destek verdiler,böyle olunca herkes yönetici olur. Thy,en ufak bir krizde yaprak gibi sallanıyor,uçaklarını yerde yatırıyor,tasarruf diye çalışanlara zam vermiyor,zorla izne çıkarıyor,bilançoyu japon yen'i olarak gösteriyor,şirketin mali altyapısı ve birikimi yok,kendi yandaşları ve fetocular çalışsın diye 10 binden fazla insan thy'den atıldı,liyakat sadakat oldu,torpil,hemşehricilik, yandaşçılık,haksızlık tavan yaptı,şirketi bu hale getiren yöneticilere ve onları göreve getirenlere nasıl başarılı diyebiliriz?
  • Uygulamalara feedback yapamiyoruz, Tk da su an Kaptanlara davranis cok kotu, etkisizlestirilmek ve bastirilmak uzere uzun donemli oyun bir surediir onaniyor, bu baskinin herkesce bilinen en buyuk gostergesi alinan kararlar haklarin ucretlerin kesilmesidir.. Patlayacak en onemli konulardan biri uzun menzil ucuslarinda 2 Fo nun beraber uctugu bir kaptanin olmadigi kokpit, bunun sonucunu Airfrance kazasinda herkes gordu, Fo lar yetismismi bence hayir, sirasi glen saati tcrubesi psikolojisine bakilmadan kolayca Cruise kaptan oluyor, derece atliyor, Tk boylelikle Kaptandan tasarruf edip aklinca maliyet dusuruyor, cogu kaptan bana dokunulmasinda, ne olursa olsun, kim ne yaparsa yapsin yaklasiminda ucuyor, epey suredir durum boyle, simdi komik bir anket var gundemde, pegasus kazasindan sonra atildi ortaya, sozum ona anket yapip nabiz yoklayacaklar, sanki sorunlar bilinmiyor yeni duymus gibi yapacaklar, hadi ordan...

Bir yumruk da siz atmayın!

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her hangi bir ülkesinde uçan bir havayolunun, “Bizim için öncelik kâr etmektir, emniyet ikinci plandadır” diyebilmesi olası mı?

Havacılığın ilk kuralı nedir?

“Safety first”

Yani,  “ Önce emniyet”

Bu kuralı göz ardı etme cüretinde bulunan her havayolu acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalmıştır, kalacaktır da…

Bu sebeple, önce uçuş emniyeti, sonra kârlılık gelir.

Bu disiplinle hareket etseniz de, zaman zaman sizin dışınızda nedenlerle, kaza&kırım yaşama olasılığınız hep vardır.

Elbette bu işi disipline etmiş, sistemini sağlam temellere oturtmuş, onlarca yıllık tarihleri boyunca ölümlü kaza yaşmamış havayolları da var. Bunun yanında, kurulduğu yıl uçağı düşen de var tabi…

Kendi havacılığımıza bakalım…

Hali hazırda operasyona devam eden havayollarımız arasında hull lose (gövde kaybı) türünden ölümlü kazası olan şirketler Türk Hava Yolları ve ACT kargo idi. Pegasus Havayolları’nı da pistten çıkma hadisesi sonrası üç kişi hayatını kaybettiği için bu iki havayolumuz ile kısmen (yer kazası olduğu için)  aynı kategoriye koyabiliriz.

Onun dışında Türk sivil havacılığına kayıtlı; Onur Air, Sunexpress, Tailwind, ULS, MNG, Freebird, Corendon gibi havayollarının kaza sicil kayıtlarında “ölümlü” ibaresi yoktur, umarız da hiç olmaz.

Hal böyle iken, Pegasus Havayolları’nın yaşadığı üç pistten çıkma olayını baz alarak, “rekabet etiğini” bir kenara bırakmak ve algı savaşında saf tutmak, hiçbir havayolu yöneticisine yakışan tutum değildir.

Havayolunu kullanan yolcular, ürkektir. Bir havayolunda yaşanan olay, yolcuların bilet alma kararlarını tek bir havayolu için değil  topyekün etkileyebilir. Çünkü bu tür durumlarda endişe duyan yolcu, “x havayolu ile uçmam” değil, “uçakla uçmam” fikrine yönelir. Dolayısıyla havayolu şirketi yöneticilerinin, özellikle böyle durumlarda, “ Bizim için uçuş emniyeti önemlidir” derken "diğerleri için öyle değil" algısı yaratarak şirketleri zan altında bırakma gayretine girmesi, yakışık alan tutum olmaktan uzaktır. Sıradan bir havayolu yolcusunun da bilebileceği basit kurallar üzerinden algı çabasına girmek, her havayolunun, teknik limitler içerisinde olmak kaydıyla, birbirinden farklı operasyon limitleri olabileceği gerçeğini maniple ederek, “Biz inmiyoruz ama onlar kötü hava şartlarında iniyor” diyerek rakibi güvensiz ilan etmek, ne havacılığın literatürüne uygun düşer, ne de ticari açıdan etik davranıştır.

Şu bir gerçek ki, politik tercihlerden ötürü Türk Hava Yolları’nın yönetim kademesine hep dışarıdan, o günkü siyasi otoritenin kendince güvendiği isimler atanır. Havacılık sektörünü tanımayan ve zaman içerisinde öğrenmek zorunda kalan yöneticiler bugüne kadar iyi niyetle THY’nin menfaati doğrultusunda çalışmışlardır.

Hatırlarsanız, bir dönem neredeyse tamamı İBB’ye bağlı iştirak şirketlerden THY’nin yönetim kademesine çok sayıda isim atanınca, “İETT’ciler havayolcu oldu” “İETT havayolları” gibi yakıştırmalar da yapılmıştı. Ancak, o dönem atanan isimlerin bir çoğu kendilerine güvenenlerin yüzünü kara çıkarmadılar ve  onların görevde olduğu dönemde  THY önemli başarılar elde etmeyi başardı. İşte tam da bu sebeple, kendi ideolojik görüşüne yakın isimlere yöneltilen haksız suçlamaları da dikkate alarak, rakip havayollarının tepesindeki isimlere eski görevleri üzerinden mesaj göndermek yakışık almaz. Çünkü en başta,  o göndermeyi yapabilmek için uzun yıllar sektörün tozunu yutmak ve asgari liyakate sahip olmak gerekir. Böyle bir durum da söz konusu olmayınca, gerçekten irrite edici bir durum çıkıyor ortaya…

Temennimiz şu ki, havayolları arasındaki rekabet hep havada yaşansın. Yere indirilen rekabette sarfedilen sözler, yıllar yılı her zaman dayanışma içerisinde olmuş bu sektörün naif yapısına hiç mi hiç yakışmıyor.

Üstelik, kazaların kök nedenlerine el birliğiyle kafa yormak, çözüm yollarını bulmak yerine darbe alan rakibe bir yumruk da sen atmanın fırsatını kollarsan, benzer durumlar önünde sonunda senin de kapını çalar. 

Bir yumruk da siz atmayın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Unutma ~ 8 ay önce
Unutma unutturm: https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?p=1

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Unutma'ya ~ 8 ay önce
Aynen. Airport haberin thy'de işlerin nasıl döndüğünü gösteren bu rezaleti haber yapması gerekirdi nedense yapmadılar. İnşallah yaparlar.
Pegasusun cengaverleri ~ 8 ay önce
Gormek istiyorum eyy insan kisileri? Hani 10.000 alti 580 knotla ucup ondeki ucagin suratiyle alip vermedikleri bitmeyen astronotlari gormek istiyorum? Nerdesin kaptan niye sesin solugun kesildi??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cengavere ~ 8 ay önce
senin gibi 10000 altında 170 knotla gitmiyoz cengaver. tüm trafiği altüst etmiyoruz ATC sizin hatanız yüzünden tüm trafikle uğraşmıyor mu? yavaş giderek daha fazla maaş alasın diye! Atc high speed approved deyince ne anlarsın acaba??
Fahri ozdemir ~ 8 ay önce
Isparta thy veya atlas????
Sami ~ 8 ay önce
Sn Murat bey Herkesin gözü pilotların maaşında Neden acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arf ~ 8 ay önce
cok alyonuz
Çünkü ~ 8 ay önce
Bir otobüs şoförü aylık 3bin alırken bunlar 100bin alıyorlar. Adalet mi?
Çünkiye ~ 8 ay önce
Otobüsle uçağı aynı kefeye koymuşsun Bravo
:) ~ 8 ay önce
Çünkü ayni işi yapıyoruz haklısın:))
E yazısında yazmış ~ 8 ay önce
ACT diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haberci olun ~ 8 ay önce
Murat Bey biraz arastirin da yazin yahu.. Olumlu kazalarda Word Focus ve Birgen Air kazalari hangi ulke havayolllarina ait acaba ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haberci olun'a ~ 8 ay önce
Birgen Air ve Worldfocus operasyona devam ediyor mu? Orada uçuşları devam eden diyor... Dikkatli okursanız farkı anlarsınız. Diğer türlü o saydığınız şirketlerin yanına daha fazlasını da eklemek mümkün.
XLarge ~ 8 ay önce
Başlığa bak "haberci olun"muş. Aklin sira açık buldun ya açıkgöz. Al o cevap da sana kapak olsun...
Ibrahim anık ~ 8 ay önce
Antalya Doco da çalışıyordum 24 12 2019 da işten ayrıldım Doco da neler oluyor diye yazmıştınız diğer üniteleri bilmem ama antalya da hırsızlık oluyor alkol kaçakçılığı oluyor gümrük soruşturma açıyor lütfen bu konuyu araştırın thy nasıl zarara uğratılıyor bunu görün ANTALYA ünitede çalışan thy ikram memurları ne iş yapar bunuda araştırın bahsettiğim hırsızlık olayı yıllardır devam ediyor thy milyonlarca lira nasıl zarara uğratılıyor gümrük soruşturması niçin adliye sevk edilmiyor bunu da araştırın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bildircin hurmalar ~ 8 ay önce
Naneyi tirmalar. Pilotlara yapmadiklarini birakmadilar. Bir kaptan olarak soyluyorum bu isin cilki cikti Turkiyede. TK sindan Pegasusuna sirketleri yonetenler anlasin ki pilotlarla dans edilmez! İyi bakacaksin adamina. "Benim paramla kimse gezemez" demeyeceksin. "Ucak soforlerinin maasini eritecegiz" demeyeceksin. Boyle cortlarsiniz sonunda. TEMİZLİKTEN HAREKATA KABİNİNDEN KOKPİTİNE HERKES YORGUN HERKES BIKMIŞ DURUMDA. Bal gibi de USULSÜZ ucmaya zorluyorsunuz! Bal gibi de zorbalik ve psikolojik iskence yapiyorsunuz. Allah'in adaleti bunlara tecelli etsin artik en kisa zamanda insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorgun ~ 8 ay önce
Atc de yorgun
cpt a ~ 8 ay önce
iyi bakacaksın adamına demek, ne istersin ayda bir uçuş mu yazsınlar kalan günlerde yat dinlen, mesela yagmurlu havada uçuş yazılmasın mı, hatta rüzgar varsa uçmayın. maaş yetmiyor mu zam mı yapsınlar, hatta şirket hissedar yapsın sizi. kimse sizden kahramanlık beklemiyor işinizi adam gibi yapın yeter, onu bile düzgün yapamıyorsunuz.
Birgen ~ 8 ay önce
İyi bakacaksın adamına demek limitleri zorlayarak uçurmayacaksın, operasyon için 13 saat boyunca uçaktan uçağa koşturmayacaksın, tasarruf adı altındaki malum şartlarda çalıştırmayacaksın, mobbing yapmayacaksın demek!!
Hsn ~ 8 ay önce
Yeni havalimanı pilotları uykusuz yorgun huzursuz Uçuruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat bey ~ 8 ay önce
İktidar tarafından thy'ye tepeden inme getirilen kişilere kimse hesap sormadı hala sormuyor,yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden geldiler,ülkenin ekonomik durumunu umursamadan deli gibi borçlanmalarına,olur olmaz heryere uçmalarına bakın biz şirketi nereden nereye getirdik diye tribüne oynamak için ses çıkarmadılar,el altından mali destek verdiler,böyle olunca herkes yönetici olur. Thy,en ufak bir krizde yaprak gibi sallanıyor,uçaklarını yerde yatırıyor,tasarruf diye çalışanlara zam vermiyor,zorla izne çıkarıyor,bilançoyu japon yen'i olarak gösteriyor,şirketin mali altyapısı ve birikimi yok,kendi yandaşları ve fetocular çalışsın diye 10 binden fazla insan thy'den atıldı,liyakat sadakat oldu,torpil,hemşehricilik, yandaşçılık,haksızlık tavan yaptı,şirketi bu hale getiren yöneticilere ve onları göreve getirenlere nasıl başarılı diyebiliriz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Feedback ~ 8 ay önce
Uygulamalara feedback yapamiyoruz, Tk da su an Kaptanlara davranis cok kotu, etkisizlestirilmek ve bastirilmak uzere uzun donemli oyun bir surediir onaniyor, bu baskinin herkesce bilinen en buyuk gostergesi alinan kararlar haklarin ucretlerin kesilmesidir.. Patlayacak en onemli konulardan biri uzun menzil ucuslarinda 2 Fo nun beraber uctugu bir kaptanin olmadigi kokpit, bunun sonucunu Airfrance kazasinda herkes gordu, Fo lar yetismismi bence hayir, sirasi glen saati tcrubesi psikolojisine bakilmadan kolayca Cruise kaptan oluyor, derece atliyor, Tk boylelikle Kaptandan tasarruf edip aklinca maliyet dusuruyor, cogu kaptan bana dokunulmasinda, ne olursa olsun, kim ne yaparsa yapsin yaklasiminda ucuyor, epey suredir durum boyle, simdi komik bir anket var gundemde, pegasus kazasindan sonra atildi ortaya, sozum ona anket yapip nabiz yoklayacaklar, sanki sorunlar bilinmiyor yeni duymus gibi yapacaklar, hadi ordan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Feedback’e1 ~ 8 ay önce
AF447 kazasında solda oturan fo 6500 sağdaki 3000 saat civarındaydı, eğer mesele saatse ikisi de tecrübeli sayılırdı, omuzlarında bir çizgi daha olsaydı sonuç değişmeyecekti. Kaptanlar daha emniyetli uçar diyorsanız, BirgenAir kazasında 24000 saatteki kaptanımız fo’nun ve jumpseatdeki kaptanın uyarısına rağmen stalldan çıkış manevrası uygulamamıştır, Amsterdam kazasında kaptanımız safety uçan FO’nun “Hocam Sürat” uyarısına “Tamaaam” diyerek kabini ikaz etmesini istemiş stabil olmayan yaklaşmaya devam etmiştir, Van kazasında yine kaptan FO’nun ikazına rağmen inişi zorlamıştır. Siz söylemeden ben söyleyeyim oturduğumuz yerden bu insanları hele ki vefat etmişken kolay diyebilirsiniz, buna katılıyorum ama ulaşmak istediğimiz uçuş emniyetiyse, bunu ikinci pilotları ezip kaptanları yücelterek yapamazsınız. Genel sorunumuz bilgiye, emeğe, emniyetli uçma çabasına, saygı duymak yerine malesef senyoriteye, makama, kazanılan ünvanlara saygı duymamız.
Feedback’e 2 ~ 8 ay önce
Halen daha ikinci pilotların emniyetsiz uçtuğunu düşünüyorsanız tespiti kolay. SHGM’ye şikayette bulunun. Simulatör kayıtları video ve ses kaydı olarak saklanır. Yapılacak SHGM denetlemesinde o iki FO uçulan simulatörler rastgele seçilip izlensin, bir de şirketin ilk 10 en senyor kaptanlarının girdiği simulatörler izlensin. Eğer dediğiniz gibi FO’lar emniyetsiz uçuş bilgileri zayıfsa uçuştan çeklip ek eğitime alınmalarına kimse itiraz etmez ama eğer kıdemli kaptanların simülatör performansları yetersiz bulunursa acaba aynı şey onlara uygulanır mı ve bugüne kadar onlara THY standartlarındadır diyen öğretmenler görevden alınır mı?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000