22 Temmuz 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yüzden seviyorum.En dandik okullarında bile yibir kere deponun fullden düştüğünü görmedim.İner inmez refuel yapar, uçağı bağlar pitotu takar refuel yapar control lock u takıp giderler.
  • Bu kafa ile yetişenler jet uçaklarında nasıl uçacaklar acaba ???
  • Çözüm konuyu mevzuata eklemekte. Yazar devletin memuruna görmezden gel demiş. En uffak birşey olduğunda o memura ne yaparlar kimbilir. Yakın tarihlerde kazalarda kime ne oldu biliyoruz.
  • Minimumun altında yefek meydan vs hesaplamadan düşük yakıtla nevşehirden konyaya uç. Ordan da yakıt yok diye kanunsuz ve kuralsız bir şekilde uçak yakıtı yerine benzin koy. Hertürlü kanunu kutalı çiğne ve bundan şikayetçi ol. Daha ıçtuklatı meydanda ne var ne yok haberleri yok pilot yetiştiriyorlar. Suç duyurusu gibi haber resmen shgm uyuyor denetim sıfır.
  • Cok kotu bir ulkede yasiyoruz, yuzlerce yillik gecmisi olan bu ulke TOPLUM uretememis, anca sagda solda degisik Duygusuz Cikarci insana benzer insani duygusu olmayan yiginlar, eee hisrsiz da onlarin A ...sina koyuyor, zaten=))
  • Adamlar kurallara aykiri kalkis yapiyor, sozde bu okul ogrenci yetistiriyor. Bu şekilde kurallari cigneyerek mi? Madem yakit alamadi, ucagi ground edecekler yakit gelinceye kadar ucmayacak. Ne motoruna bir şey olacak ne de pilotlarin ve uzerinden gectigi insanlarin cani tehlikeye atilacak.
  • Pilota ihtiyaç var ama olmak isteyene zorluk çıkarılıyor demek ne kadar yanlış. Aksine böyle zamanda daha dikkatli olmak lazım. Adam çok zeki olabilir ama pilotaj becerisi olmayabilir. Pilotluk bugün sadece uçak uçurmak değil.
  • güzel bir konu olmuş ama bir de eğitim almak için Türkiyenin en köklü okuluna giden ama dolandırılan öğrencileri yazsanız da biz de görsek gerçekten ülkedeki pilotaj eğitimine önem veriyor musunuz vermiyor musunuz diye
  • işte bu yuzden 100 öğrencinin 80i macaristana gidiyor. orda sorun değil çözüm odaklılar. vurda ayjet bile 2,5 yılda mezun verirken macarda 1,5 yılda pilot olup geliyorlar. hemde yarı fiyatına sizin şu çarkınız batmaya mahkum!
  • Vergisiz kazanca sektöre katkı, kanuna bürokrasi kapanı, kuralları çiğneyene göz yummaya burokrasiyi yumuşatmak mi diyelim artik! Hepsi bir kenara avgas parlayıcı bir maddedir yetkisi olmayan kişilerce ve uygun olmayan alanlarda ve kosullarda ikmali dahi yapılamaz. En uygunu akaryakit kuruluslarinca depolanmasi ve tedarikidir. Dolayisiyla akaryakit kuruluslari ve ucuş eğitim kuruluslari anlasarak avgas verilen Havalimanlari sayisini arttirmalidir. Genel havaciliğin gelismesi asıl böyle olur. Lisansina göre kisi basina 16.000 euro ile 140.000 euro arasinda meblağ alinarak verilen pilotaj eğitimlerinde devletin yolcu uçaklari icin tasarlanan pistleri kullandiriliyor, konma konaklama ücretleri alinmıyorsa bu Havalimanlarinda uygulanan kurallara uymak da tabiidir.Ayrica bu başlıkta bir yazı havacılık emniyetine önem vermesi gerekiyorken istisnai durumlarda kural esnetmekten bahsediyor. İstisnai durum diye içine neyin girdiği belli olmayan bir ifadeyle bir tehlikeli maddenin kuralsizca ikmaline destek veriyor. Olmamış.

Bir Türkiye klasiği... Ya o uçak düşseydi?

Türkiye'de eğer havayolu değilsen, hele Türk Hava Yollar veya İGA değilsen işin çok ama çok zor.

Bürokrasi alabildiğine önünde engel.. Sonuna kadar açık olması gereken otorite kapıları, adeta kapı duvar.

O kapıları aralamak için hiçbir maymuncuk da işe yaramıyor.

Bir örnek anlatayım.

Bu ülkenin pilota ihtiyacı var.

Pilotların yetişebilmesi için hem hızlı hem de iyi eğitim vereceksin... Ama ne şartlarda yetişebildiklerini zaman zaman yaşanan zorlukları gözlemleyebiliyorum.

Sadede geleyim.

Bir uçuş okulunda eğitim alan öğrenci pilot ile öğretmen pilot, Isparta'dan birkaç havalimanına iniş kalkışlı seyrüsefer uçuşu için kalkıyor. Eğitim uçağı mevcut yakıtla baştan sona bu uçuşu yapamayabiliyor. Bir noktada yakıt ikmali gerekebiliyor. Bu öğretmen pilot ve pilot adayı da ikmal için Nevşehir Havalimanı'na iniyor. Çünkü orada Güneydoğu Uçuş Okulu var ve eğitim uçağı yakıtı Avgas bulabileceğini düşünüyor. Ama gel gör ki yakıt almasının önünde bir engel var.

EPDK ve Maliye Bakanlığı  onayı ile Güneydoğu Uçuş Okulu kendi yakıtını yurtdışından getiriyor. Çünkü buradaki yakıt şirketi onlara gerekli olan yakıt miktarı az olduğu için istasyon kurmuyor. Çünkü okulun ihtiyacı yıllık 250 ton yakıt. O da, bir Boeing 777 için tek seferde kullanılan yakıt kadar. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmez diyorlar.

Kendi yakıt sistemini kurmayı başarabilen uçuş okulları da eğer harcama miktarları yüksekse Türkiye'deki dağıtıcılarla anlaşıyor, değilse kendi yakıtını kendisi ithal ediyor çünkü dağıtıcılar tankerle yakıt vermiyor. Mesela Güneydoğu Uçuş Okulu, yurtdışından tankerle İzmir'e oradan da tırlarla Ankara'ya depoluyor. Oradan da Nevşehir'deki okula... Zor bir operasyon... Ama mecburlar.

Buna rağmen yakıt için Kapadokya Havalimanı'na inen pilota yakıt vermek istiyor ama havalimanı otoritesi, satış yetkisi olmadığı için yakıt vermesine müsaade etmiyor.  "Satmıyorum bedava veriyorum" deseniz de veremiyorsunuz. "AIP' de Kapadokya'da Avgas olmadığını görmüyor mu, inmeseymiş" diyerek kenara çekiliyorlar.

Sonuçta eğitim uçuşundaki pilotlar,  yakıt alamadan Nevşehir' den kalkıyor. Depoda kalan yakıtın son damlasına kadar kullanarak Konya'ya uçuyor. Havada yakıtı bitse uçak düşse kim vurduya gidecek, yakıt verdirmeyenler de" görmedik, duymadık, bilmiyoruz" diyerek ortadan kaybolacaklar.

Pilotlar,  Konya'da da yakıt bulamıyor ve mecburen şehir merkezindeki bir benzin istasyonundan bidonla 95 oktan benzin alıyor ve uçağa koyuyorlar. Avgas yerine normal benzinin bazı türleri bu uçaklarda kullanılabiliyor ama onun da uygun özellikte olanını her yerde bulmak çok zor.

Sonunda araba yakıtıyla uçak kalkıyor ve seferi güç bela tamamlayarak Isparta'ya dönebiliyorlar.

Tabi sonrasında o yakıtın motora verdiği zarar da uçağın sahibinin omuzuna biniyor. Motor kapsamlı bakımdan geçiriliyor.

Şimdi sormak lazım...

Avgas vermediğin için o uçağı o şekilde gökyüzüne salmak mı, bir bidon benzini dışarıdan havalimanına sokmak mı, yoksa istisnai durumlarda da olsa bürokrasiyi yumuşatabilmek mi doğru olan?

Ya o uçak düşseydi veya dışarıdan içeri sokulan benzinle başka bir işe girişilseydi görevinizi yapmış mı olacaktınız?

Bu ülkede havacılık eğitimi verilmeye müsait onlarca havalimanı varken buraları bürokrasi kapanının içine sokmak kimin işine yarıyor söyleyin bana? 

Bir Türkiye klasiği... Ya o uçak düşseydi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Macarları ~ 3 ay önce
Bu yüzden seviyorum.En dandik okullarında bile yibir kere deponun fullden düştüğünü görmedim.İner inmez refuel yapar, uçağı bağlar pitotu takar refuel yapar control lock u takıp giderler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok ~ 4 ay önce
Bu kafa ile yetişenler jet uçaklarında nasıl uçacaklar acaba ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun ~ 4 ay önce
Çözüm konuyu mevzuata eklemekte. Yazar devletin memuruna görmezden gel demiş. En uffak birşey olduğunda o memura ne yaparlar kimbilir. Yakın tarihlerde kazalarda kime ne oldu biliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok artık ~ 4 ay önce
Minimumun altında yefek meydan vs hesaplamadan düşük yakıtla nevşehirden konyaya uç. Ordan da yakıt yok diye kanunsuz ve kuralsız bir şekilde uçak yakıtı yerine benzin koy. Hertürlü kanunu kutalı çiğne ve bundan şikayetçi ol. Daha ıçtuklatı meydanda ne var ne yok haberleri yok pilot yetiştiriyorlar. Suç duyurusu gibi haber resmen shgm uyuyor denetim sıfır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öyle değil ~ 4 ay önce
Denetim var konular başka şekilde çözülüyor
kanun ~ 4 ay önce
Kanunun amacı baş kesmek mi, hayatı kolaylaştırmak mı? Havacılığı geliştirmek istersen havacılığın önündeki engelleri kaldıracaksın. Sırf mevzuat olsun diye herşeye engel koymak bizim işimiz olmuş resmen. Neye elini atsan yasak.
Maalesef ~ 4 ay önce
Cok kotu bir ulkede yasiyoruz, yuzlerce yillik gecmisi olan bu ulke TOPLUM uretememis, anca sagda solda degisik Duygusuz Cikarci insana benzer insani duygusu olmayan yiginlar, eee hisrsiz da onlarin A ...sina koyuyor, zaten=))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aliiiii ~ 4 ay önce
Adamlar kurallara aykiri kalkis yapiyor, sozde bu okul ogrenci yetistiriyor. Bu şekilde kurallari cigneyerek mi? Madem yakit alamadi, ucagi ground edecekler yakit gelinceye kadar ucmayacak. Ne motoruna bir şey olacak ne de pilotlarin ve uzerinden gectigi insanlarin cani tehlikeye atilacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 4 ay önce
Pilota ihtiyaç var ama olmak isteyene zorluk çıkarılıyor demek ne kadar yanlış. Aksine böyle zamanda daha dikkatli olmak lazım. Adam çok zeki olabilir ama pilotaj becerisi olmayabilir. Pilotluk bugün sadece uçak uçurmak değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
spl ~ 4 ay önce
güzel bir konu olmuş ama bir de eğitim almak için Türkiyenin en köklü okuluna giden ama dolandırılan öğrencileri yazsanız da biz de görsek gerçekten ülkedeki pilotaj eğitimine önem veriyor musunuz vermiyor musunuz diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işte ~ 4 ay önce
işte bu yuzden 100 öğrencinin 80i macaristana gidiyor. orda sorun değil çözüm odaklılar. vurda ayjet bile 2,5 yılda mezun verirken macarda 1,5 yılda pilot olup geliyorlar. hemde yarı fiyatına sizin şu çarkınız batmaya mahkum!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye klasiği ~ 4 ay önce
Vergisiz kazanca sektöre katkı, kanuna bürokrasi kapanı, kuralları çiğneyene göz yummaya burokrasiyi yumuşatmak mi diyelim artik! Hepsi bir kenara avgas parlayıcı bir maddedir yetkisi olmayan kişilerce ve uygun olmayan alanlarda ve kosullarda ikmali dahi yapılamaz. En uygunu akaryakit kuruluslarinca depolanmasi ve tedarikidir. Dolayisiyla akaryakit kuruluslari ve ucuş eğitim kuruluslari anlasarak avgas verilen Havalimanlari sayisini arttirmalidir. Genel havaciliğin gelismesi asıl böyle olur. Lisansina göre kisi basina 16.000 euro ile 140.000 euro arasinda meblağ alinarak verilen pilotaj eğitimlerinde devletin yolcu uçaklari icin tasarlanan pistleri kullandiriliyor, konma konaklama ücretleri alinmıyorsa bu Havalimanlarinda uygulanan kurallara uymak da tabiidir.Ayrica bu başlıkta bir yazı havacılık emniyetine önem vermesi gerekiyorken istisnai durumlarda kural esnetmekten bahsediyor. İstisnai durum diye içine neyin girdiği belli olmayan bir ifadeyle bir tehlikeli maddenin kuralsizca ikmaline destek veriyor. Olmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000