20 Haziran 2016, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM [email protected]

Bir Gezinin Ardından

Avrupa’nın güneyinde kısa bir ‘cruise’ turu yaptık. Uçakla başlayan seyahatimiz sırasında çoğunluğu deniz olmak üzere kara yolculuğu da vardı. 6 ayrı limana demirledik. Çok sayıda yer gezdik.

Önce İstanbul’dan Cenova’ya uçtuk. Uçakta 9 aylık  bebeği olan bir İtalyan hanım ile aynı sırada oturuyorduk. Eşinin Samsun’daki ailesinin yanından dönüyordu. Meslekdaş olduğumuzu anlayınca sohbetimiz koyulaştı. Hep THY ile uçtuğunu, THY uçaklarından da hizmetlerinden de çok memnun olduğunu söylüyordu. Ne zaman THY’de çocuğu ile uçsa, orta koltuğun boş bırakıldığını hayranlıkla anlattı. Bunun rastlantı olamayacağını rezervasyon sisteminde dikkate alındığını düşünüyordu. Rezervasyon yaptırıken bebeği için mama yazdırdığını da söyledi. Bebekli başka bir yolcu bu ikramı görünce, o da istedi. Kabin memuru ‘rezervasyon sırasında, özel yemek kapsamında, yazdırılması” gerektiğini çok nazik bir dille anlattı. ‘Özel yemek talebinde bulunamayan yolcularımız için uçuşlarımızda kısıtlı miktarda ilâve bebek mamamız var’ dedi. bekletmeden servis yaptı. Az sonra yemek servisi başladı. Yazıkki menü kartları hatalı yüklenmişti. Kabin memuru her sırada sabırla açıklıyordu. Çünkü dağıtılan menüdeki seçenekler arasında “makarna” vardı. Fakat uçakta köfte ve tavuk yazılıydı. Biz uçağın ortasındaydık, doğal olarak bize sıra geldiğinde köfte bitmişti! İtalyan hanım güzel Türkçesi ile “köfte” istedi. Kabin memuru, “şimdi bitti, bir saniye, hemen ön taraftan alayım” dedi. Ve kendi yemeğini getirdi, tepsideki yemekle değiştirdi. Hizmet gerçekten muhteşemdi.

Havayollarının ittifaklara giriştiği, 20 yıl öncesini düşündüm ister istemez. İlk işbirliği/ittifak örgütlenmesi 1997’de kurulan Star Alliance* idi. Onu 1999’da kurulan Oneworld** izledi. İşbirliklerinin kuruluş amacı; ortak network oluşturmak, havacılık bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmak, tedarik zincirlerini kullanmak gibi alanlarda güçleri birleştirerek maliyetleri düşürmekti. THY ise 1998 yılında Star Alliance’ın 21. üyesi oldu. THY için sadece uçuş ağını genişletmekle kalmayıp, özel yolcu programları ve ittifakın özel ücret kampanyalarından faydalanma imkânı doğdu. Biz de bu arada THY olarak hangi hizmetlerin nasıl daha iyi yapılabileceğini müttefiklerimizden (!) öğrenmeye çalışıyorduk. Genellikle iş yapma biçimlerini incelerken; aynı sektördeki aynı faaliyetlere bakılır. Biz de bunu yaptık. Yani geliştirmek istediğimiz yönler için “birbirimize” baktık. Çünkü, SAS’a, Lufthansa’ya, SwissAir’e özeniyorduk! Gerçekten de hizmete ilişkin dikkatimizi çeken çok sayıda faaliyet alanı vardı.

Gördük ki havada olsun yerde olsun ‘yolcuya hizmet’ aslında bizim milletimizin “misafirperverlik” özelliği ile birebir örtüşüyor... Düğüm çözüldü, hizmetlerimizi yeniden dizayn ettik.   

Diğer taraftan farklı sektörlerden de öğrenecek, esinlenecek çok örnek var. Örneğin; yolcu gemilerindeki benzer bazı hizmetlerden havacılıkta da yararlanılabilir.

Meselâ; gemilerde her gece, ertesi günü anlatan son derece basit 4 sayfalık bir gazete yayımlanıyor. Gazete haberleri geminin özel TV kanalından da aktarılıyor. Gazetede, varılacak limandaki hava durumu, gezilmesi gereken turistik yöreler ve mekânlara işaret ediliyor. Kısaca yöresel özelliklerden bahsediliyor. Nerelere, nasıl ulaşılacağı bilgisine de yer veriliyor. Bazı şehirler için -yazılı olarak- hırsızlık, kap-kaç hatta terör tehlikesi uyarıları da yapılıyor.  Hırsızlığa karşı yolcuların üzerlerinde fazla para taşımamaları, sokak satıcıları ile ilgilenirken dikkatli olmaları, hırsızlıkla karşılaşılırsa direnilmemesi gibi önlemler de hatırlatılıyor. Toplum güvenliği için çevrede silahlı asker ya da polis kuvvetlerinin görülebileceği de belirtiliyor. Tabii bir de gemide gün içinde yapılabilecekler anlatılıyor.

Gemilerde uygulanan bu gazete örneğini, uçaklardaki eğlence sistemlerinde (entertainment) kullanmak hiç de zor olmasa gerek. “Entertainment” kanalları  arasında yeni bir BİLGİ kanalı oluşturulabilir. Bu kanalda: Uçulan noktalara ait gezilip-görülmesi gereken yerler, yöresel yiyecekler, ulaşım sistemleri, alışveriş olanakları gibi bilgilerin yanısıra güvenlikle ilgili dikkat edilecek hususlara da işaret edilebilir. Havalimanından şehire ulaşım haritasının, ulaşım seçeneklerinin gösterilmesi yararlı olur. Varılacak terminale ilişkin bilgiler yolculukları daha sevimli hale getirebilir. Hele de THY’nin yeni açılan hatları için  çok işe yarayacağını düşünüyorum. Bu tür uygulamalar uçuş sırasında iyi vakit geçirmeyi de sağlar.

Havayolu dergilerinde yer alan haberler videolarla zenginleştirilerek geliştirilebilir. Uçuşlarda sunulan ikramda yer alan menüler resimleri, içeriği, kalori değerleri ile oluşturulacak online menü kartları verilebilir. İkramcıların önemli bir sorunu olan menü kartlarına da çözüm getirebilir. Menü değişim periyotlarına göre güncellenir. Belki kâğıt israfı da önlenmiş olur.

Tekrar bizim gemi yolculuğuna dönersek, hemen her limana inerken gemi gazetesinde, güvenliğe dair uyarılar yapılmasına rağmen kimse umursamıyordu, kaygının zerresi yoktu adeta. Gittiğimiz her yer turist kaynıyordu. Kaldı ki o sırada Fransa’nın bir çok kentinde gösteriler düzenleniyordu. Ortalık karmakarışıktı. Fransa’nın gündemi; grevler ve terör endişesi ile yüklüydü. Avrupa Futbol Şampiyonası atmosferini yabancılar, turistler oluşturuyordu. Ayrıca, etrafta görülecek o kadar çok yer var ki… Çevre yemyeşil. Doğaya, insana ve tarihe olan saygı her yerde şamar gibi çarpıyor suratımıza, kimliğinden, ruhundan hiçbir şey kaybetmeyen kentler. Kentlerin hafızasını oluşturan öğeler duruyor yerli yerinde. Elbette yeni yapılanmalar var, ama kentler geçmişinden kopartılmıyor. Roma, Cenova, Marsilya, Barcelona ve diğerleri. Silüetler değişmiyor. Anılarınızı bıraktığınız yerlerde buluyorsunuz.

‘İnsan kalitesi’ farklılığı belirleyen, kıskançlık duygularımızı tetikleyen faktör diyebiliriz. İster istemez kıyaslamaya giriyor zihin. Teknoloji değil farkı yaratan. Şehircilik, mimari disiplin, sanat, spor, sosyal yaşam, kadın-erkek ilişkilerindeki tutumları, eğitim sistemleri, özgürlüğe bakışları her an şamar gibi çarpıyor suratına insanın.

Dönüşün tek tesellisi yine THY’de olmak. Hizmet, güleryüz ve yolcu memnuniyeti.

İstanbull’a indiğimiz andan itibaren kalabalık, bunaltıcı trafik…  Ve maalesef, limanda bir tek gemi bile yok!

*Star Alliance: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa ve United Airlines.
**Oneworld: Kurucuları  American AirlinesBritish AirwaysCathay Pacific ve Qantas idi. Daha sonra Air Berlin,  IberiaFinnairJapan AirlinesLATAM BrasilLATAM ChileMalaysia AirlinesQatar AirwaysRoyal JordanianS7 AirlinesSriLankan Airlines ile 30 kadar bağlı havayolunun katılması ile büyüdü.

Bir Gezinin Ardından

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000