08 Kasım 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • EĞER BİR GÜN TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ 1986 YILINDAN SONRA NASIL BİR YOL AYRIMI YAPTIĞINI VEDE BU GELİŞMENİN MİMARLARINDAN OLAN BENCE HAVACILIK CAMİASINA GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM BİLDİKLERİMİZİN DE İLERİSİNDE BİR ABİMİZ BİR TEKNİK MÜDÜRÜMÜZ VARDI..KENDİSİ THY KÖKENLİ OLUP ÖZEL SEKTÖRE GEÇEREK TABİKİ KENDİSİNİ HERKES BİLİR İŞTE BENCE İNSAN OLARAK MÜDÜR OLARAK ABİ OLARAK BU CAMİAYA GELMEDİ DERSEM HERHALDE YALAN OLMAYACAK..İSTANBUL HAVAYOLLARININ DEĞERLİ TEKNİK MÜDÜRÜ ABİMİZ SN MEHMET DEMİR UZ İSTAIR KURULUŞUNDA İNANILMAZ BİR ÇALIŞMA VE SABIRLA HAVACILIK SEKTÖRÜNE KATKISI TARTIŞILMAZDIR ..SENDEN RİCAM BÖYLE KIYMETLİ İNSANLARIMIZIN VEDE BÜYÜKLERİMİZİN DE AIRPORT SAYFALARINDA GURURLA VE ZEVKLE HATIRLATMAN GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜRÜM ..EĞER SİZLERİ
  • Çok teşekkürler SHY-66 lisansımda bir sorun yok. Pardon siz SHGM densiniz sanırım. Lisansı siz, sizi övsünler diyemi veriyorsunuz anlayamadımda:) SHGM isteğim herşeyi verebiliyormu.Sizmi yetkilisiniz bu konuda.Ayrıca yazdığım yazının tümü belgeli ancak siz anlayamamış olabilirsiniz.Her kimseniz tel veya e-posta adresinizi bildirirseniz sizin anlayacağınız basit bir tarzda yeniden yazıp size yollayabilirim.
  • sefa bey siz okuduklarınızı böyle yorumladınız ise siz bu havacılıktan hiç anlamıyorsunuz.ayrıca size shy-66 lisansını shgm verdi diye o sıralar shgm yi övmekten bitiremediniz.ne oldu shgm herhalde bu aralar istediklerinizi size vermedimi.
  • BAK BE ARKADAŞIM...YILLARCA ÇALIŞTIK..VE BU İŞİ YAPTIK ...BENİM ÇIKARDIĞIM SONUÇ ŞUDUR..EĞER TEKNİSYENLERİN ÜZERİNDEN İŞ KORKUSU BASKISINI KALDIRMASSAN VEYA TÜM PERSONEL İÇİN GEÇERLİ OLSUN BU KORKU ...SEN NEREYE ÜYE OLURSAN OL ÇALIŞANLAR MUTLAK HATA YAPACAKLARDIR.VE SONUNDA GELİN KAYNANA HİKAYESİNDE OLDUĞU GİBİ GÜLÜ NERENE TAKASAN TAK BİR ŞEY DEĞİŞMEZ..BU YAZIMIN ARKASINDAN KURTULMA GERÇEĞİNİ VEDE NASIL OLACAĞINI YAZACAĞIM..
  • Türkiye AB ye girmeden EASA ya üye olamaz, çünkü AB parlementosunun aldığı karar AB üyesi olmayan ülkeler EASA ya üye kabul edilmezler. Bu durum Avrupanın en üst mercii AB parlementosunda kanunlaşmış. Zaten Türkiyeninde AB ye falan alınacağı yok, Hayalden öteye gitmez , AB ülkelerinin ülkemizden ticari ve siyasi imtiyazlar elde etmek için yürütülen süreç bu. Onun için Türkiye kendi bölgesindeki ülkelerle bir havacılık otoriteler birliği kurabilir, bu daha akıllıca olur düşünün Ukrayna Türk cumhuriyetleri Rusya, zaten Rusya Dünyanın yarısı gibi , bayağı büyük bölgeyi kapsar bu otorite, EASA da sadece kendi başına menfaatine standart belirliyemez böylece, bunu yaparken 2 kez düşünür. kafasına göre kural çıkaramaz.
  • SENİN KÖŞE YAZINI VE KONUNU BÖLMEK İÇİN YAZMADIM ANCAK KENDİ KÖŞESİNDE YAZDIĞI YORUMA YAPILACAK ELEŞTİRİLERİ KABUL EDEMEYİP YAYINLANMADIĞI İÇİN SENİ BİRAZ MEŞGUL ETTİK. SORRY ÖZÜR DİLERİM..PARDON NE VARSA KABUL ET LÜTFEN ...BİRDE YAZIMDA KİMSELERE BİR ŞEY GİRMESİ GİBİ BİR KONUYA TAKILMADIM ANCAK BİR CEVAP YAZMIŞTIM YAYINLAMADIN EĞER GEREK DUYARSAN YAYINLA LÜTFEN Kİ DERS ALMASINI BİLEN ALIR. TEKRAR SEVGİ VE SAYGILARIMLA ARKADAŞIM...
  • ISPATADA KAZASINDAKİ İLİŞKİLERİNEVE GÖREVLERİNE GÖRE GÖRE HERKESİ DİNLİYOR.. EĞER ARADIĞIN ŞAHIS VARSA MAHKEME GÜNÜ GİT VE İSTEDİĞN ADAMI YAKALA VE BIRAKMA ..ARKADAŞ..ANCAK SEN DEMEKKİ BİR HATAN VARKİ BU ADAMI ÇOK ARIYORSUN..ADAM YAŞIYORSA VE DEDİĞİN GİBİ F/O İSE SNGM UĞRA LİSANS NUMARSINDAN ADRESİNİ VE KENDİSİNİN TEL VE MAİL ADRESİNİ BULURSUN..ŞİMDİ SANA BAŞARILAR DİLERİM.
  • ASLA YANLIŞ VEDE YALAN YAZMAM AYRICA PİLOT FALANDA DEĞİLİM..BANA İSMİNİ YAZ DİYEN KARDEŞİM ÖNCE SEN YAZKİ BENDE SENİN NE KADAR DELİKANLI OLDUĞUNU BİLEYİM OLURMU. AYRICA İRAN OLAYINI NEDEN BİLENLERE O ŞİRKETTEKİ ARKADAŞLARA SORMUYORSUNUZ..DA BEYLİK YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ ALLAHA EMANET ETTİM SİZİ DÜŞMANLIK YAPMADAN YAZINIZ
  • bahs ettiğin uçak İranda Motor arızası yaptığı zaman Hüseyin Oymak o uçakta kaptan sende F/O idin. Dört yıldır gördüğün her haberin altına palavra yorumlar yazıp duruyorsun seni bir gün mutlaka yakalayıp attığın bu palavraları sana yalatacağım.
  • Geçmişten güzel birşey anlattığını sanan palavracı yüreğin yetiyorsa, isimsiz yorum atma sapıklığını bırak ortaya çıkta seni yalan makinasına bağlatayımda yalan makinasını patlat. Olan palavranın bu kadarınada yuhhhh.Ya uyduruyorsun yada SHGM'den olduğunu idda ettiğin arkadaşın espirisini anlamamışsın. Ama senin gibilerinin en büyük meziyetinin yalan olduğunu herkes biliyor. Az at yazıktır günahtır.

BEN TARAFIM SEFA BEY...

Geçtiğimiz hafta, gündemde olan Isparta kazasının mahkeme haberlerini okurken, SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru ve Oktay Erdağı’nın sanık olarak dinlendiği mahkeme ile ilgili, ne zamandır sormak istediğim bir konu yeniden aklıma geldi. 
 
15/04/2006 tarih v e 26140 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Teknik Denetciler Yönetmeliği…(http://web.shgm.gov.tr/doc3/td.pdf)
***
SHGM teknik denetçilerini ilgilendiren bu yönetmelik içindeki Uçuş Emniyet Komisyonu…
 
MADDE 18 – (1) Uçuş emniyetinin sağlanması amacıyla; sivil hava aracının karıştığı olay ve kaza sebeplerinin ortaya çıkarılması, tekrarına engel olunması ve uçuş emniyetinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması ile bu kazaların soruşturulması amacıyla doğrudan Ulaştırma Bakanı’na bağlı Uçuş Emniyet Komisyonu oluşturulur.
 
(2) Uçuş Emniyet Komisyonu; bir başkan ve sekiz üye olmak üzere toplam dokuz kişiden oluşur. Komisyon başkanı ve üyeleri; kamu veya özel sektörün havacılık konularında en az 10 yıllık deneyimi olan uzman personeli ile havacılık eğitimi veren üniversitelerin öğretim üyeleri arasından en az 1 yıl süreyle Bakan tarafından görevlendirilir ve aynı usullerle değiştirilir.
 
(3) 2920 sayılı Kanunun 13 ve 14’ üncü maddeleri uyarınca oluşturulması gereken Kaza Soruşturma Kurulu; Uçuş Emniyet Komisyonu üyeleri arasından Komisyon Başkanının teklifi ile en az üç kişi olmak üzere Bakan tarafından görevlendirilir. Gerekli hallerde Kaza Soruşturma Kuruluna, Uçuş Emniyet Komisyonu üyeleri dışından da konusunda uzman personel aynı usullerle görevlendirilebilir. Bakan’a sunulan Kaza Soruşturma Kurulu raporunun gereği, direktifler doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yerine getirilir.
 
(4) Uçuş Emniyet Komisyonu Başkan ve üyelerinin, görev gereği seyahat masrafları ile toplantı ücretleri Genel Müdürlük bütçesinden karşılanır.
 
(5) Kurulun sekretarya hizmetleri, Genel Müdürlük tarafından yürütülür…
***
Görüldüğü üzere 15/04/2010 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak start almış bir yönetmeliktir. 
 
Bu hafta ortaya bu konuyu atarak tartışalım istedim. 
 
*Yönetmeliğin 18. maddeyi anlayarak okuduğumuzda, şu soruların cevabını bulamıyoruz:
 
Ulaştırma Bakanına bağlı Uçuş Emniyet Komisyonu oluşturulmuş mudur? SHGM web sitesi içinde bu sorunun cevabı mevcut: 23 Mayıs 2007’de (yani 1 yıl sonra) oluşturulmuş gibi görünmekte.
 
•Peki, kim, hangi kurum veya kuruluş tarafından oluşturulmuştur ?
•Bu komisyonun en az 10 yıllık deneyimi olması gereken 1 başkanı ve 8 üyesi kimlerdir?
•Bakana bağlı olarak çalışacağı kabul edilen bu komisyonun üyeleri (en az bir yıllık süre için) bakan imzasıyla görevlendirilmişler midir?
•Ayrıca, 2920 sayılı kanunun 13 ve 14. maddeleri uyarınca, komisyon üyeleri içinden Komisyon Başkanının teklifi ile en az 3 kişilik Kaza Soruşturma Kurulu oluşmuş ve bakan tarafından görevlendirilmişler midir? 
•Uçuş Emniyet Komisyonu, sadece araştırılacak bir kaza oldugu zaman mı kuruluyor, yoksa her yıl devam ediyor da, "Kaza Sorusturma Kurulu" gerektiğinde  mi seçiliyor? Tabii ki kaza araştırması ve benzer kazaların önlenmesi ise (ki, annex 13’e göre öyle olması gerekir) sadece kazaları araştırmak yerine iceberg'in altındaki önemli hava olaylarını (incidents) araştırıp, olacak kazaları önlememiz de gerekmiyor mu? 
 
Örnek olarak; Türk hava sahasında yılda kaç yakın geçme (near miss) yaşanıyor? Kaç TCAS RA alınıyor? Kaç uçuşta bakım kaynaklı "loss of control" yaşanıyor? Son 5 yılda kaç runway excursion yaşandı? Sektor genelinde yılda kaç tail strike yaşanıyor? 
 
Bu ve benzeri, sayabileceğimiz önemli hava olaylarinin kaç tanesi sözüm ona bağımsız(!) “Kaza Soruşturma Kurulu" tarafindan araştırıldı ve en önemlisi de araştırma sonunda çıkarılan dersler nasıl ve hangi yollarla sektör çalışanları ile paylaşıldı?
 
Devlet sırrı(!) değilse bu komisyonun başkanı ve en az 10 yıllık uzman personel olması gereken üyelerini ve 3 kurul üyesinin adlarını www.shgm.gov.tr da yayınlıyabilirmisiniz?
 
http://web.shgm.gov.tr/kurumsal.php?page=haberler&id=1&haber_id=197  da görüleceği gibi bu komisyon kurulmuş ve sanki çalışıyor görülmekte.
 
Yönetmelikteki Ucuş Emniyet Komisyonunun oluşma şartlarına baktığınızda, kurul üyelerinin kurumsal bazda temsilcilerden değil kişisel bazda isimlerden oluşturulması gerekirdi. 
 
Halbuki ilgili linkteki haberi incelediğinizde; komisyon 4. toplantısını 2007 yılında yapmış ve bu toplantıya, “SHGM, DHMİ, THY A.O., TÖSHİD, TALPA ve Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu temsilcilerinden oluşan Uçuş Emniyet Komisyonu üyelerinin yanısıra, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Havaş ve Çelebi gibi kurumlarından temsilciler ve yerli havayolu işletmelerinin Uçuş Emniyet Müdürleri katılmış” İbaresi, kurumsallığı ihtiva eden sözcükler olup, bu kurulda başkan ve 8 üye olması gerekirken, tüm sektörü toplamış bulunmaktalar.
 
İlgili kurum ve kuruluşların temsilcileri dediğinizde; her toplantıda değişebilecek kişilerden oluşabileceğini baştan kabul etmiş olmuyor musunuz? Bu da yapılması istenen emniyet komisyonu işlevinin özüyle ve bakanlık onaylamasıyla çakışmaktadır. SHGM websitesinde görülen son toplantı, 2007 yılında yapılan 4. toplantıdan sonra bir başka toplantı yapıldığı görülmemektedir.
 
Şimdi, bir kaza kırım durumunda Sayın Bakan, Başkanı ve üyeleri belli olmayan Uçuş Emniyet Komisyonu üyelerinden kimleri görevlendirecektir? Kimdir Başkan ve 8 üye kimlerden oluşmaktadır..? 
 
Böyle bir durumda “ucuş emniyet komisyonu” ve “kaza soruşturma kurulunun” tarafsızlığından,bağımsızlığından,yeterliliğinden ve gerçekte yapması gereken işlevlerinden söz edebilmek mümkünmüdür?  
 
Kişisel öngörüm; sekretarya görevini sürdürmekle görevli SHGM’nin kurum ve kuruluş temsilcilerini bir araya getirerek, kurul başkanı ve üyelerinin saptanması yerine; sanki göreviymiş gibi, uçuş emniyet komisyonu görevini üstlenmiş ve toplantılara başlamış ve son toplantısını (4.toplantı) 2007 yılında yaparak, işlevini yerine getirmiş gözükmektedir.
 
Yukarıda tüm içeriğini yazdığım, Ucuş Emniyet Komisyonu oluşumuna baktığınızda ve linkini verdiğim komisyon toplantılarının içeriğini okuduğunuzda, sizlerin de aynı benim gibi düşüneceğinizden eminim. Konularında en az 10 yıllık deneyimi olan bir başkan ve 8 üye uzmandan  olması gereken ucuş emniyet komisyonunun fiziki olarak şu anda görevde olduğu gözükmediği gibi ve içlerinden 3 kişilik Kaza Soruşturma Kurulu varmı,yokmu. Varsa, İsimlerini bilen varsa yazsın lütfen. . 
 
Bu kurulun oluşumunda sekretarya görevini yapması istenen SHGM bu konuda devlet memuruyuz biz bakanlıktan izin almadan konuşamayız derse, sitemizde taraflı/yazar olduğunu her zaman söyleyen Oktay Erdağı’dan bu konuda beni ve benim gibi “bu nasıl iş” diyecek kişileri aydınlatmasını dilerim.
 
Taraf dedim de aklıma geldi. 
Oktay Erdağı, kendisine neden yanlı konuşuyor ve yazıyorsun diye sorduğumda; dürüstçe, “ben tarafım Sefa bey” diyerek, yanıt veriyor. Takdir etmemek mümkün değil. Bu nedenle, kendisine yazdıkları ve konuştukları hakkında hiç bir zaman soru sormayacağım. Çünkü; Oktay Erdağı objektifim  demiyor, tarafım diyor. 
 
Bu yanıt bana “objektifim” diyerek taraflı yazı yazan ve konuşanları anımsattı. 
 
Tarafı ne olursa olsun; tarafsızlık kisvesi altına sığınmadan, tarafını net olarak ortaya koyup kendi taraflı düşüncelerini yazıp, konuşan insanların tarafı ve düşünceleri bana uysun ya da uymasın, fikirlerine her zaman saygı duyarım. 
 
“Tarafım” denmesinin güzel yanı; otoriteleri zaman zaman eleştirdiğimde, onlardan yanıt beklerken onların “biz devlet memuruyuz, Bakandan izinsiz çıkıp konuşamayız ve yazamayız” söylemlerini artık tarihe karıştırdı. Çünkü, artık taraf olduğunu rahatlıkla söyleyebilen bir sözcüleri var; hoşgeldiniz Sayın Erdağı… 
 
Biraz da Isparta’daki Atlas Jet kazası (kimilerinin World Focus kazası dediği) mahkeme aşamalarına bir bakalım.
 
Son duruşma 3 Kasım 2010 tarihinde yapıldı. Bu duruşmaya SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru ve Oktay Erdağı taksirle ölüme neden olmaktan yargılandılar. Tabii ki sürekli ileri bir tarihe ertelenen bu davadan, kamu oyunu rahatlatacak bir sonuç çıkması beklenmemelidir. Çünkü, ülkemizde branş mahkemeleri olmadığından karar verecek mercideki hakimin bu konuda teknik yeterliliği olmadığından bilirkişi veya tanık pozisyonunda olanlardan aldığı bilgiler doğrultusunda karar verecektir. 
 
Ancak Atlas Jet’in kazadaki tek yanlışı maddi olanaksızlıklarla boğuşan ve el değiştirmek durumunda kalan o zamanki World Focus’tan Wet Lease yapmasıdır. Çünkü; Atlas Jet’in o zamana kadar yaptığı tüm reklamlarında ve tanıtımlarında öğünerek kullandığı söylem; “sıfır uçaklarla yolcuları uçuruyoruz“ şeklinde idi. Şimdi burada bu reklamdan etkilenerek seçimini Atlas Jet için kullanan yolcu, kandırılmış olmuyor mu? O zamanlardaki Atlas Jet’i bilenler gerçekten sıfır uçakların Arabistana kiralandığını da çok iyi anımsayacaklardır. 
 
Evet, Atlas Jet’in bu konudaki tek suçu; bakımlarının nerede ve nasıl yapıldığını tam olarak bilmediği ve kendi filo yapısında olmayan değişik bir tip uçağı Wet Lease olarak kiralamasıdır.  Tabii ki onlar buna karşı, “Biz SHGM tarafından denetlenen ve uçabilirliğine engel durumu olmayan bir uçağı kiralayabiliriz”diyerek, yanıt verebilirler. Bu da çok yanlış olmaz. Ancak her zaman pratikde böyle olmayabiliyor. İki ayrı EASA belgeli bakım kuruluşundan bile, bakım çıkışlarında dünya kadar farklılık bulunabiliyor. 
 
Kendi şirketinin büyük bakımlarınının kalitesinden bakım müddetince görevlendirdiğin kendi inspectörün vasıtasiyle emin olabilirsin. Ancak bir başka şirketin bakım kalitesini bilebilmen mümkün değildir. 
 
Bu Wet Lease olayı; tanınmayan, bilinmeyen bir kişinin, ne durumda olduğu bilinmeyen arabasını alarak, tüm aileyle birlikte seyahate çıkmaya benziyor.  

Kısaca; bu dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, hak yerini bulamayacak ve ölen öldüğüyle, hata yapanlar nerede hata yaptıklarını bilemediklerinden(!) vicdanları ile bile başbaşa kalamıyacaklardır. Neden mi dersiniz? 
 
Ülkemizde kadrolara atama yapılma şartları göz önüne alındığında siyasi görüş ve düşüncelerin bilgi ve deneyimin önüne geçtiği malumunuzdur.Bu nedenle taksirle suçlanan kişiler nerede ve nasıl hata yaptıklarını hiçbir zaman bilemeyecek ve suçlamalara doğal olarak tepki vereceklerdir. Bu kişilerin savunmalarında “uçağı benmi kullandım” “O şirketin denetimleri(!) yapılmış ve majör itemli bir eksikliği yoktu” diye savunma yapmalarıda doğaldır. Çünkü onlar için denetim maalesef, evrakların tamam veya eksik olmasıyla değerlendiriliyor. Denetimin özde veya sözde olması çok önem arz etmiyor. “Varmı? Var..”. “Yapılmışmı? Yapılmış…” İşte bu kadar…
 
Burada biri sorgulanacaksa, Türk sivil havacılığını AB ülkelerinde olduğu gibi havacılıkta geçmişi olan deneyimli ve bilgili kişilerin eline teslim etmeyerek, atanacak kişilerde bilgi ve deneyim önceliği yerine siyasi görüşü önemseyen yapıyı sorgulamalısınız.    
 
NOT/10 Kasım 2010 tarihinde TAV Airport Otelde saat 12’de Sivil Havacılık Akademisinin basın toplantısı yapılacaktır. Toplantıdaki gelişmeleri siz değerli okurlarıma, www.sefainan.com isimli kişisel sitemden aynı günün akşamı bildireceğim.
BEN TARAFIM SEFA BEY...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 8 yıl önce
EĞER BİR GÜN TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ 1986 YILINDAN SONRA NASIL BİR YOL AYRIMI YAPTIĞINI VEDE BU GELİŞMENİN MİMARLARINDAN OLAN BENCE HAVACILIK CAMİASINA GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM BİLDİKLERİMİZİN DE İLERİSİNDE BİR ABİMİZ BİR TEKNİK MÜDÜRÜMÜZ VARDI..KENDİSİ THY KÖKENLİ OLUP ÖZEL SEKTÖRE GEÇEREK TABİKİ KENDİSİNİ HERKES BİLİR İŞTE BENCE İNSAN OLARAK MÜDÜR OLARAK ABİ OLARAK BU CAMİAYA GELMEDİ DERSEM HERHALDE YALAN OLMAYACAK..İSTANBUL HAVAYOLLARININ DEĞERLİ TEKNİK MÜDÜRÜ ABİMİZ SN MEHMET DEMİR UZ İSTAIR KURULUŞUNDA İNANILMAZ BİR ÇALIŞMA VE SABIRLA HAVACILIK SEKTÖRÜNE KATKISI TARTIŞILMAZDIR ..SENDEN RİCAM BÖYLE KIYMETLİ İNSANLARIMIZIN VEDE BÜYÜKLERİMİZİN DE AIRPORT SAYFALARINDA GURURLA VE ZEVKLE HATIRLATMAN GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜRÜM ..EĞER SİZLERİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Çok teşekkürler SHY-66 lisansımda bir sorun yok. Pardon siz SHGM densiniz sanırım. Lisansı siz, sizi övsünler diyemi veriyorsunuz anlayamadımda:) SHGM isteğim herşeyi verebiliyormu.Sizmi yetkilisiniz bu konuda.Ayrıca yazdığım yazının tümü belgeli ancak siz anlayamamış olabilirsiniz.Her kimseniz tel veya e-posta adresinizi bildirirseniz sizin anlayacağınız basit bir tarzda yeniden yazıp size yollayabilirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sefa bey siz okuduklarınızı böyle yorumladınız ise siz bu havacılıktan hiç anlamıyorsunuz.ayrıca size shy-66 lisansını shgm verdi diye o sıralar shgm yi övmekten bitiremediniz.ne oldu shgm herhalde bu aralar istediklerinizi size vermedimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BAK BE ARKADAŞIM...YILLARCA ÇALIŞTIK..VE BU İŞİ YAPTIK ...BENİM ÇIKARDIĞIM SONUÇ ŞUDUR..EĞER TEKNİSYENLERİN ÜZERİNDEN İŞ KORKUSU BASKISINI KALDIRMASSAN VEYA TÜM PERSONEL İÇİN GEÇERLİ OLSUN BU KORKU ...SEN NEREYE ÜYE OLURSAN OL ÇALIŞANLAR MUTLAK HATA YAPACAKLARDIR.VE SONUNDA GELİN KAYNANA HİKAYESİNDE OLDUĞU GİBİ GÜLÜ NERENE TAKASAN TAK BİR ŞEY DEĞİŞMEZ..BU YAZIMIN ARKASINDAN KURTULMA GERÇEĞİNİ VEDE NASIL OLACAĞINI YAZACAĞIM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Türkiye AB ye girmeden EASA ya üye olamaz, çünkü AB parlementosunun aldığı karar AB üyesi olmayan ülkeler EASA ya üye kabul edilmezler. Bu durum Avrupanın en üst mercii AB parlementosunda kanunlaşmış. Zaten Türkiyeninde AB ye falan alınacağı yok, Hayalden öteye gitmez , AB ülkelerinin ülkemizden ticari ve siyasi imtiyazlar elde etmek için yürütülen süreç bu. Onun için Türkiye kendi bölgesindeki ülkelerle bir havacılık otoriteler birliği kurabilir, bu daha akıllıca olur düşünün Ukrayna Türk cumhuriyetleri Rusya, zaten Rusya Dünyanın yarısı gibi , bayağı büyük bölgeyi kapsar bu otorite, EASA da sadece kendi başına menfaatine standart belirliyemez böylece, bunu yaparken 2 kez düşünür. kafasına göre kural çıkaramaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SENİN KÖŞE YAZINI VE KONUNU BÖLMEK İÇİN YAZMADIM ANCAK KENDİ KÖŞESİNDE YAZDIĞI YORUMA YAPILACAK ELEŞTİRİLERİ KABUL EDEMEYİP YAYINLANMADIĞI İÇİN SENİ BİRAZ MEŞGUL ETTİK. SORRY ÖZÜR DİLERİM..PARDON NE VARSA KABUL ET LÜTFEN ...BİRDE YAZIMDA KİMSELERE BİR ŞEY GİRMESİ GİBİ BİR KONUYA TAKILMADIM ANCAK BİR CEVAP YAZMIŞTIM YAYINLAMADIN EĞER GEREK DUYARSAN YAYINLA LÜTFEN Kİ DERS ALMASINI BİLEN ALIR. TEKRAR SEVGİ VE SAYGILARIMLA ARKADAŞIM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ISPATADA KAZASINDAKİ İLİŞKİLERİNEVE GÖREVLERİNE GÖRE GÖRE HERKESİ DİNLİYOR.. EĞER ARADIĞIN ŞAHIS VARSA MAHKEME GÜNÜ GİT VE İSTEDİĞN ADAMI YAKALA VE BIRAKMA ..ARKADAŞ..ANCAK SEN DEMEKKİ BİR HATAN VARKİ BU ADAMI ÇOK ARIYORSUN..ADAM YAŞIYORSA VE DEDİĞİN GİBİ F/O İSE SNGM UĞRA LİSANS NUMARSINDAN ADRESİNİ VE KENDİSİNİN TEL VE MAİL ADRESİNİ BULURSUN..ŞİMDİ SANA BAŞARILAR DİLERİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ASLA YANLIŞ VEDE YALAN YAZMAM AYRICA PİLOT FALANDA DEĞİLİM..BANA İSMİNİ YAZ DİYEN KARDEŞİM ÖNCE SEN YAZKİ BENDE SENİN NE KADAR DELİKANLI OLDUĞUNU BİLEYİM OLURMU. AYRICA İRAN OLAYINI NEDEN BİLENLERE O ŞİRKETTEKİ ARKADAŞLARA SORMUYORSUNUZ..DA BEYLİK YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ ALLAHA EMANET ETTİM SİZİ DÜŞMANLIK YAPMADAN YAZINIZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bahs ettiğin uçak İranda Motor arızası yaptığı zaman Hüseyin Oymak o uçakta kaptan sende F/O idin. Dört yıldır gördüğün her haberin altına palavra yorumlar yazıp duruyorsun seni bir gün mutlaka yakalayıp attığın bu palavraları sana yalatacağım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Geçmişten güzel birşey anlattığını sanan palavracı yüreğin yetiyorsa, isimsiz yorum atma sapıklığını bırak ortaya çıkta seni yalan makinasına bağlatayımda yalan makinasını patlat. Olan palavranın bu kadarınada yuhhhh.Ya uyduruyorsun yada SHGM'den olduğunu idda ettiğin arkadaşın espirisini anlamamışsın. Ama senin gibilerinin en büyük meziyetinin yalan olduğunu herkes biliyor. Az at yazıktır günahtır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000