26 Ağustos 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bırak masalı da kardeşin kim ve niye içerde sen nasıl bakan oluyorsun bunu açıkla!
  • Ben bu dediğinizi yıllar önce TSK emeklisi OGMde çalışan bir helikopter emeklisi akrabamdan duymuştum. Bizim işte yangına su taşımaktan çok orman personelini doğru noktaya hızlıca helikopterle sevk etmek daha önemli derdi. Helikopterlere grup grup personel alıp yangın mahalline defalarca uçuyoruz derdi. Su atımı öncelikli bir konu değilmiş. Elbette suyun yardımı da vardır ama yangının yaklaştığı hatta kesim yapmak ve küçük yangınlar çıkartarak durumu kontrol altına almak daha önemliymiş. Çöp bidonu yangını değil, sonuçta hesap kitap işi bu. Şap diye suyu atınca sönmez.
  • Medyada yer almıştı, belki linki bulunabilir, babası da devlet uçağının kokpitine oturup iniş yapmıştı ve uçağın iniş takımlarına büyük hasar vermişti.
  • ülke olarak polemik yapmayı çok seviyoruz. THK amacının dışına taşmış ticari bir kuruluşa dönüşmüş va batırılmış. Bakana gelince yanlış yönlendiriliyor ve yaptığı açıklamalar talihsiz.
  • bilfiil orman yangınlarına katılan biri olarak söylüyorum. havadan müdehale elzemdir. bununla birlikte kamuoyunun gündemine dahi gelmeyen birşey var. yerde mücadele veren ekiplerin eksikleri ne yazık ki var. bunun gündem olmasını dilerdim. 20 tane helikopter olsa da yerde eğer yoksan zaferi kazanamazsın.
  • Bakan’in ppl’inin oldugunu bile sanmiyorum, belki 30 yil once birkac saat ucus egititmi almistir. O tek basina bir cessna 172 ile kalkip meydan turu yapip tek parca indirsin ucagi ben lisansimi yirtarim. O yangin ucaklarini calistiramaz bile, oyle ahkam kesmesin oturdugu yerde. Zaten o oturdugu yerde pek uzun kalamayacak, yerine Binali bey’i orman bakani yapacaklar.
  • Bunun babası da böyleydi Özal devrinde Ulaştırma bakanlığı yaparken Ekrem Pakdemirli. Ben de pilotum deyip bir numaralı pilot düşmanıydı..Bazı şeşler genetik ve bulaşıcı
  • THK Ambulans Uçak İhalesini yürütmüyor, sadece ambulans helikopter ihalesi var THK'nın. Havacılık gazetesi olarak geçinen bir gazetenin bu bilgiye haiz olmamasına 11. cb'nin ifadesiyle "insan gerçekten hayret ediyor"...
  • bu kadar rezil ablak bir kurum yok ama yiyin birbiriniz!
  • bakanımız ne pilotu ne ile uçmuş, ne zaman uçmuş kaç saat uçusu var? 30 yıllık pilotum derken neyi kastediyor. 30 yıl önce uçmuş fakat randıman alamadığından bırakmış mı? devletin resmi makamlarının verdiği rapora güvenmeyerek devlet hakkında güvensizlik mesajı mı vermeye çalışıyor? sivil havacılık genel müdürlüğünün bir kamu kurumu olduğunu biliyor mu? hakkında hiç bir şey bulamadım.

Ben pilotum bana kül yutturamazlar!

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türk Hava Kurumu arasındaki yangın söndürme polemiğinde sizce kim haklı?

Uçakları arızalı olduğu iddia edilen THK mı, yoksa THK’yı hedef tahtasına oturtan Orman Bakanı Pakdemirli mi?

Şahsi kanaatim, THK; bırakın  olayın sorumlusu olmayı  düpedüz mağdurudur. Çünkü THK, kaybettiği ihalenin sorumlusu ilan edildi. Acımasızca yüklenildi, linçe uğradı, uğramaya devam ediyor.

Mayıs ayındaki orman söndürme ihalesinde verdiği fiyatın bakanlık tarafından kabul edilmemesi ile uçakları atıl duruma düşen Türk Hava Kurumu, ihaleyi alamamış olmanın getirdiği mali yükü nasıl karşılayacağını düşünürken, bir de üzerine kamuoyunda açıkça hedef haline getirildi.

Üstelik doğrudan Bakan Pakdemirli’nin, “Uçaklar bozuk, emniyetsiz ve uçuşa elverişlilik belgelerinin hükmü yok” gibi, bir havacılık şirketine yönelik yapılacak en ağır suçlamalara maruz kalarak…

THK ihaleyi kaybetmiş olmasına rağmen, öyle bir hava yaratıldı ki, sanki ihaleyi almış da teknik sebeplerle yangına müdahale edemiyor!  THK’nın aslında, bakanlık onayı olmadığı sürece ne resmi ne de gönüllü olarak yangına müdahale yetkisi var. Yasa gereği orman yangınının söndürülmesi görevi tamamen Orman Bakanlığı’nda ve THK’nın kendi başına uçakları havalandırarak yangına müdahale etmesi olanaksız. Zaten Temmuz ayındaki Dalaman yangınında THK, uçakların motorlarını çalıştırdıklarını ve müdahaleye hazır olduklarını açıklamasına rağmen yangın sırasında bakanlıktan herhangi bir talep gelmedi. Sonrasında İzmir’de çıkan yangında THK bu kez “uçaklarımız hazır” bile diyemedi. Belli ki, bakanlık ile karşı karşıya gelmemek için sustular. Tabi THK sustu ama bakan Pakdemirli susmadı. Sanki başka bir hesaplaşmanın içerisindeydi ve THK’yı yerin dibine batırmak için elinden geleni yaptı! 

Duygusallığı bir kenara bırakarak mantık çerçevesinden baktığımızda, şöyle bir tablo var karşımızda… THK bir ihaleye girmiş ve kaybetmiş. Bakanlık da yangın uçağı ihalesini tekrarlamak yerine helikoptere ağırlık verme kararı almış. THK da haklı olarak yaz boyunca uçuş yapmayacak olan uçaklarını Ankara ve İzmir’de kızağa çekmiş. Kimse uçaklar neden Ankara’da, neden İzmir’de ya da uçaklar neden uçabilir vaziyette değil diyemez. Kaldı ki, THK ihaleyi kaybeder kaybetmez uçaklarını satabilirdi de! Mantıklı olanı da oydu aslında. Bir yıl boyunca maaş ve bakım yükünü karşılayabilmek için THK’nın imkanlarını epey zorlaması gerekecek çünkü. Üstelik bir sonraki yıl ihaleyi alma garantisi de yok. Belki seneye de ihaleyi alamayacak ve bir yıl daha ekiplere uçmadan maaş ödemek zorunda kalacak! Çok ağır külfet…

THK belki sonraki yıl tekrar girmeyi düşündüğü için uçakları elinden çıkarmadı ya da satış için   müşteri arıyordu, bilemiyorum. Ama velevki satmış olsaydı, o zaman ne diyecekti Sayın bakan? THK neden uçakları sattı mı diyecekti? Yanan ormanların mesuliyetini yine onlara mı yükleyecekti?

Bana sorarsanız işin özünde başka amaçlar var. Ne yanan ormanlar ne de bozuk uçaklar… Hepsi hedef şaşırtmaca… Asıl hedef THK’nın kendisi… Çok yakında kokusu çıkacaktır diye düşünüyorum. Zaten talimatla çalışan yandaş basının tekmili birden THK üzerine çullanmasını hayra yormak saflık olur değil mi?

PİLOT BAKAN’IN SÖZLERİ…

Orman Bakanı Pakdemirli, “THK uçaklarının motoru yok” dedi…

“Yağ kaçırıyor” dedi…

“Ekiplerimiz binmek istemiyor” dedi…

Ve en sonunda “O uçakların uçuşa elverişlilik raporlarına güvenmiyorum” bile dedi…

O raporu kim veriyor? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü… O sözler ne anlama geliyor? SHGM’nin verdiği uçuşa elverişlilik belgeleri şaibeli ve güvensiz! Bunu herhangi bir bakan söylemiş olsa, “o belgenin ne anlama geldiğini bilmiyor” der güler geçeriz. Ama “ Ben 30 yıllık pilotum bana kül yutturamazlar” diyen bir pilotun koskoca sivil havacılık otoritesini şaibeli pozisyona düşürmesi kabul edilemez.

Ayrıca hali hazırda en az yangın söndürme kadar önemli olan ambulans uçak işini de THK yürütüyor. Aynı suçlamalar orası için de mi geçerli? Oradaki hava araçlarının uçuş elverişlilik belgelerine de mi güvenmememiz gerekiyor? Hayati operasyon yürüten helikopterler aslında tehlike mi saçıyor? Bunu da açıklayın da öğrenelim lütfen …

Ben pilotum bana kül yutturamazlar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

bakan efendi ~ 2 yıl önce
Bırak masalı da kardeşin kim ve niye içerde sen nasıl bakan oluyorsun bunu açıkla!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 2 yıl önce
Ben bu dediğinizi yıllar önce TSK emeklisi OGMde çalışan bir helikopter emeklisi akrabamdan duymuştum. Bizim işte yangına su taşımaktan çok orman personelini doğru noktaya hızlıca helikopterle sevk etmek daha önemli derdi. Helikopterlere grup grup personel alıp yangın mahalline defalarca uçuyoruz derdi. Su atımı öncelikli bir konu değilmiş. Elbette suyun yardımı da vardır ama yangının yaklaştığı hatta kesim yapmak ve küçük yangınlar çıkartarak durumu kontrol altına almak daha önemliymiş. Çöp bidonu yangını değil, sonuçta hesap kitap işi bu. Şap diye suyu atınca sönmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
babası da ~ 2 yıl önce
Medyada yer almıştı, belki linki bulunabilir, babası da devlet uçağının kokpitine oturup iniş yapmıştı ve uçağın iniş takımlarına büyük hasar vermişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
polemik ~ 2 yıl önce
ülke olarak polemik yapmayı çok seviyoruz. THK amacının dışına taşmış ticari bir kuruluşa dönüşmüş va batırılmış. Bakana gelince yanlış yönlendiriliyor ve yaptığı açıklamalar talihsiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
forester ~ 2 yıl önce
bilfiil orman yangınlarına katılan biri olarak söylüyorum. havadan müdehale elzemdir. bununla birlikte kamuoyunun gündemine dahi gelmeyen birşey var. yerde mücadele veren ekiplerin eksikleri ne yazık ki var. bunun gündem olmasını dilerdim. 20 tane helikopter olsa da yerde eğer yoksan zaferi kazanamazsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakan bakan! ~ 2 yıl önce
Bakan’in ppl’inin oldugunu bile sanmiyorum, belki 30 yil once birkac saat ucus egititmi almistir. O tek basina bir cessna 172 ile kalkip meydan turu yapip tek parca indirsin ucagi ben lisansimi yirtarim. O yangin ucaklarini calistiramaz bile, oyle ahkam kesmesin oturdugu yerde. Zaten o oturdugu yerde pek uzun kalamayacak, yerine Binali bey’i orman bakani yapacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 2 yıl önce
Bunun babası da böyleydi Özal devrinde Ulaştırma bakanlığı yaparken Ekrem Pakdemirli. Ben de pilotum deyip bir numaralı pilot düşmanıydı..Bazı şeşler genetik ve bulaşıcı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amb. Uçak -THK ??? ~ 2 yıl önce
THK Ambulans Uçak İhalesini yürütmüyor, sadece ambulans helikopter ihalesi var THK'nın. Havacılık gazetesi olarak geçinen bir gazetenin bu bilgiye haiz olmamasına 11. cb'nin ifadesiyle "insan gerçekten hayret ediyor"...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezzil ~ 2 yıl önce
bu kadar rezil ablak bir kurum yok ama yiyin birbiriniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hey be ~ 2 yıl önce
bakanımız ne pilotu ne ile uçmuş, ne zaman uçmuş kaç saat uçusu var? 30 yıllık pilotum derken neyi kastediyor. 30 yıl önce uçmuş fakat randıman alamadığından bırakmış mı? devletin resmi makamlarının verdiği rapora güvenmeyerek devlet hakkında güvensizlik mesajı mı vermeye çalışıyor? sivil havacılık genel müdürlüğünün bir kamu kurumu olduğunu biliyor mu? hakkında hiç bir şey bulamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000