08 Nisan 2013, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR [email protected]

BEHLÜL KAÇAR THY UÇAR...

 

Bir rivayettir anlatılır: Bir gün bir saç ilacı Arap pazarına girmek ister. Avrupa’da kullandığı reklam materyalini aynen kullanır. Avrupa’daki ve bizdeki nasıl? Solda saçı olmayan bir vatandaş, sağda ise saçları çıkmış bir vatandaş. Anlarız ki ÖNCE saçsız idi, ilacı kullandı, SONRA saçı çıktı. Fakat aynı reklam araplarda yayınlanınca aynı psikolojik etkiyi yaratır mı dersiniz? Yaratmaz. Zira onlar için da zamanın akışı sağdan soladır. Oların baktıkları o reklam materyaline göre durum şudur: ÖNCE saçı vardı, bu ilacı kullandı, SONRA da saçı döküldü. Dikkat çekmesi zor…

Yani bazı gazlı içeceklerin bizimle pek bir ilgisi olmamasına karşın kendilerini geleneksel Ramazan ayı içeceğiymiş ve iftarın vazgeçilmeziymiş gibi sundukları gibi, reklamları yerel kültürü, alışkanlıkları ve adetleri dikkate alarak ayarlamak lazım.

Bu anlattıklarımızı reklam faaliyetleri ile kültür arasındaki bağı ortaya koymak için anlattık.

Sebebini ise birkaç gün önce öğrendiğim, “Behlül” karakteriyle Ortadoğu’da epey bir üne kavuşan Kıvanç Tatlıtuğ ile THY’nin reklam filmi ve kampanyaları için neden anlaşmaya vardığını bir tesadüf eseri öğrenmiş olmam. Meğer THY de birebir olmasa da saç ilacı örneğine benzer bir durum yaşamış.

Hatırlarsınız. 2009 yılında THY’nin Kevin Costner’ı oynattığı reklam Türkiye ile birlikte tüm Dünya’da gösterime başlamıştı. Batı ülkeleri de doğu ülkeleri de bu yelpazeye dahil. Ancak… “Kendinizi star gibi hissedin” sloganlı bu reklam söylenene göre Ortadoğu’da pek anlaşılmamış. Hatta pek çok kimse Kevin Costner’ı tanımamışlar ve “THY’nin bir yöneticisi mi?” diye de sormuşlar.

Buradan pek çok ders çıkıyor: Birincisi Hollywood filmleri Türkiye’de ABD kültürünün bir hegamonyasını kurar. Hatta bazı TV’lerin günü geçmiş ABD Talk Show programlarını koyduklarını, bazı insanların ise bunları kaçırmadıklarını zaten hayretle görüyorum.  Demek ki bizim için “Globally” kavramı Hollywood’a ya da başka bir deyişle ABD’ye karşılık geliyor. Öyleyse THY’nin kendi memleketinde ve benzer memleketlerde Kevin Costner ile reklam yapması normal.

İkincisi de şu: Ortadoğu’da “Globally” kavramı daha farklı artık. Belki başkası söylese inanmam ama bizzat şahit olduğum için inanmakta zorlanmadığım şey, Ortadoğu’da Türk dizileri aşırı popüler. Hatta sadece Ortadoğu’da değil, balkanlarda da öyle. Geçtiğimiz yıl baharda balkanların kaç şehrine uğrama şansı buldu isem Türkiye dediğimde akıllara Muhteşem Yüzyıl geliyordu. Belki coğrafi olarak Türkiye’nin konumunu bilmeyenler maşaallah saray geleneklerini öğrenmişlerdi.

Demek ki oralarda “Globally” nispeten daha doğuda şekilleniyor. Velhasıl, oralarda Kevin Costner’ı gösterirseniz elbette “bu kim yahu?” derler, demişler de zaten.

İyi haftalar.

BEHLÜL KAÇAR THY UÇAR...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000