05 Ağustos 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kapadokya Üni. suyu bulandırmadan işi götürüyor. SHGM'de onlara verdi yetkiyi... Alan memnun satan memnun. Türkiye'de bu işler böyle yürüyor.
  • Evet bu ülkenin en büyük sorunu.
  • Oh ne güzel memleket. İzin verenler illaki duyuru yapmışlardır, böyle böyle iki balon firması daha açılacak şu tarihe kadar evraklarınızı hazırlayın diye. Günahlarını almayın. SHGM böyle bir şaibeli durumun merkezinde yer almak ister mi hiç! Kapadokya daki balon firmaların rekabet kurumu tarafından incelendiği, soruşturma geçirdiği bir dönemde hemde. Ben kontrol ettim göremedim ama illaki duyurularda vardır. Sizde bir bakın. Yazıklar olsun !!!
  • Bölgede fiyatların 200 Euro olduğu yer sıkıntısı çekildiğide buna bir çözüm getirilerek slot artımı yapıldığı bu 2 şirket harici 13 slotunda bölgedeki eski firmalara verileceğinide yazsaydınız iyiydi, Pamukkale’de 8 ruhsatlı 5 ön izinli şirket var ve 5 şirkete daha verileceği söyleniyor neden fazla şirket olması insanları rahatsız ediyor acaba biraz fiyatlar düşsün bırakın kardeşim
  • Kesin asker kökenlidir. Çapanoğlunu aramaya gerek yok. Bu ülkede havacılığa dair her ayrıcalığın altında asker emeklileri oluyor. THK yetmedi, diğer alanlara da yöneldiler.
  • Bu badem zihniyetinden kurtulmadan hayatın hiç bir alanında adalet tesis edilemez. Herkes kendine dokunan yeri görüyor ama her branşta aynı konu mevcut. Önce hırsızlar gitmeli.
  • İnşallah diyorum o balonla bir gün patlar ama içinde mümkünse shgm yetkilileri de varken olursa daha iyi bir balon şöleni olur..
  • ucus okullari ...balon isletmeciligi ...vs, hep yazdinidiz ve yazacaksiniz ama ne yazik ki yazmak ile kaliniyor, konulara deginiyorsunuz ama ICRAAT YOK ...maalesef ..
  • Bu ülkede havacılığın gelişememesinin nedeni bu ahbap çavuş ilişkisidir.bu ilişkinin kademesi arttıkça olayın vahimliği de artar.ne diyelim hayırlı işler.

Balon patladı patlayacak!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren hava araçları arasında balonlar da var. Türkiye’de son dönemde çok ciddi bir pazar haline gelen ve özellikle yabancı turistlerin artan ilgisi ile ciddi ciroların konuşulduğu bir alana dönüşen balonculuk sektöründe neler olup bittiğini maalesef yakından takip edemiyoruz.

Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yönetimi zamanında disipline edilen balonculuğun başkenti için, Kapadokya diyebiliriz. Başkent Kapadokya olduğu için SHGM’nin orada bir de temsilciliği yer alıyor. SHGM’nin balonculuk sektörüne el atmasından önce,  kontrolsüz ve özellikle hava şartları göz ardı edilerek yapılan uçuşlardan dolayı çok sayıda kazaya tanık olmuştuk. Ayrıca, kontrolsüz dönemde, pilotların lisanslarında da sıkıntılar vardı. Birçok pilot sahte diploma ile lisans sahibi olmuştu. O günlerdeki denetimsiz ortam, son 5-6 yıldır daha disipline edilmiş görülüyor.

Örneğin SHGM’nin meteorolojik şartların uygun olmadığı günlerde uçuşları durdurma yetkisi bulunuyor. Halbuki kontrolsüz dönemde, para kazanma uğrunda kötü hava koşullarında balonlar havalanıyor ve sık sık kazalar yaşanıyordu.

Uzun bir giriş yaptıktan sonra asıl konumuza gelelim. Evet Kapadokya’da bugün yıllık hacmi 40 milyon euro’yu bulan bir pazar var. Pazarın hacmi büyük olsa da 25 şirketin faaliyet gösterdiği Kapadokya’da şirketlerin önemli bölümü tek bir gruba ait.

Kapadokya’daki balonculuk hizmeti veren iki şirketten biri Dorak Holding’in. Çok ciddi bir tekelleşme sözkonusu ama yasal olarak, farklı şirketler üzerinden balon işletmeciliği yapmasının önünde bir engel yok. Hatta en son iki balon şirketini daha 90 milyon TL’ye satın alarak büyümeye devam ettiğini biliyoruz.

Rakama dikkat ettiniz mi? İki balon şirketinin değeri 90 milyon TL! Yani 15 milyon dolar… Çok ciddi ve iştah kabartan rakamlar…

İştahlar da kabarmış zaten. Haklı olarak balonculuk sektörüne girmek için son yıllarda ciddi bir eğilim var.  82 şirketin balon izni alabilmek için ön izin başvurusu beklemede… Bunlardan 50’ye yakını dosyasını içeri vermiş ama pazar tatlı olduğu için herkese ‘Buyur sana izin’ denilmiyor.

Hatta çok enteresan bilgiler geliyor. Şöyle ki,

Kapadokya’da yine yukarıda sözünü ettiğim balon sektörünün ıslah edildiği dönemde, sabah uçuşlarındaki toplam balon sayısı 100 akşam uçuşlarındaki balon sayısı 50 ile sınırlandırıldı. Havada çarpışma olasılığını dikkate alarak böyle bir sınırlama getirilmişti. O günün koşullarında bu rakamlarla uçuşlara sınırlama getirilirken bunun matematiği de mutlaka yapılmıştır ancak şimdi bir bakıyoruz saatlik balon sayısı sınırı sabah için 105’e, akşam için 65’e yükseltilmiş!

Peki ama neden?

Sabah 5, akşam 15 fazla balon kimin için eklendi?

Hemen öncesine bakalım…

Bunun cevabını da vereceğim.

Yukarıda bahsettiğim gibi 50 civarında balon şirketinin ön izin başvurusu SHGM’de masada duruyordu.  Kimi 2017 yılında kurulmuş, kimi geçen yıl, kimi bu yıl… Bu yıl içerisinde kurulanlardan ikisi Çiçek Balon ve Güvercin Balon…

SHGM’nin 50’ye yakın başvuruya aynı anda olumlu cevap vermesi teknik olarak mümkün değil. Bir formül bulması gerekiyor. SHGM balon mevzuatında küçük bir değişiklik yapıyor. O da kapasite artırımı… İddiaya göre, SHGM Genel Müdürü Bahri Kesici, bir talimat değişikliği yapılması için ilgili sivil havacılık çalışanlarını görevlendiriyor. Talimat bitinceye kadar işten çıkamayacaklarını da söyleyerek işin ehemmiyeti hakkında biraz ipucu veriyor. Hatta talimatı hazırlamaya yanaşmayan iki SHGM çalışanının bir süre zorunlu izne çıkarıldığı da konuşuluyor. Her neyse, sonrasında kapasite artırılmasına ilişkin mevzuat hazır hale geliyor. Geriye kalıyor 50 şirketin nasıl eleneceği!

Tamamına red cevabı veriliyor. Ve ertesi gün ilk başvuru yapan iki şirkete slot verileceği duyuruluyor. Peki ilk başvuru yapan iki şirket hangileri dersiniz?

Bingo…

İkisi de 2019 yılı içerisinde izin başvurusu yapan Çiçek ve Güvercin Balonculuk.

Güvercin Balonculuk, pazarın yüzde 40’ini elinde tutan Dorak Holding’e ait… Çiçek Balonculuk’un sahibi ile ilgili değişik rivayetler var. Kesin olmadığı için burada yazmam doğru olmaz ama yakında kokusu çıkar diye umuyorum. Yıllardır izin bekleyen şirketlerin başvurusu bekletilirken bu yıl içinde kurulmuş iki şirkete üstelik slot artırılarak izin veriliyorsa, bu işin altında bir çapanoğlu aramak hakkımızdır diye düşünüyorum.  Nasıl olsa bir gün o balon da patlar!

Balon patladı patlayacak!

Facebook Yorum

Yorumlar

Co-Pi ~ 1 ay önce
Kapadokya Üni. suyu bulandırmadan işi götürüyor. SHGM'de onlara verdi yetkiyi... Alan memnun satan memnun. Türkiye'de bu işler böyle yürüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpil ve Rüşvet ~ 2 ay önce
Evet bu ülkenin en büyük sorunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hürkuş ~ 2 ay önce
Oh ne güzel memleket. İzin verenler illaki duyuru yapmışlardır, böyle böyle iki balon firması daha açılacak şu tarihe kadar evraklarınızı hazırlayın diye. Günahlarını almayın. SHGM böyle bir şaibeli durumun merkezinde yer almak ister mi hiç! Kapadokya daki balon firmaların rekabet kurumu tarafından incelendiği, soruşturma geçirdiği bir dönemde hemde. Ben kontrol ettim göremedim ama illaki duyurularda vardır. Sizde bir bakın. Yazıklar olsun !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 2 ay önce
Bölgede fiyatların 200 Euro olduğu yer sıkıntısı çekildiğide buna bir çözüm getirilerek slot artımı yapıldığı bu 2 şirket harici 13 slotunda bölgedeki eski firmalara verileceğinide yazsaydınız iyiydi, Pamukkale’de 8 ruhsatlı 5 ön izinli şirket var ve 5 şirkete daha verileceği söyleniyor neden fazla şirket olması insanları rahatsız ediyor acaba biraz fiyatlar düşsün bırakın kardeşim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker ~ 2 ay önce
Kesin asker kökenlidir. Çapanoğlunu aramaya gerek yok. Bu ülkede havacılığa dair her ayrıcalığın altında asker emeklileri oluyor. THK yetmedi, diğer alanlara da yöneldiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker kadar taş düşse başına ~ 2 ay önce
Allah ıslah etsin hidayete erdirsin kardeş seni
badem aviation ~ 2 ay önce
Bu badem zihniyetinden kurtulmadan hayatın hiç bir alanında adalet tesis edilemez. Herkes kendine dokunan yeri görüyor ama her branşta aynı konu mevcut. Önce hırsızlar gitmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bay Recep ~ 2 ay önce
İnşallah diyorum o balonla bir gün patlar ama içinde mümkünse shgm yetkilileri de varken olursa daha iyi bir balon şöleni olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 2 ay önce
ucus okullari ...balon isletmeciligi ...vs, hep yazdinidiz ve yazacaksiniz ama ne yazik ki yazmak ile kaliniyor, konulara deginiyorsunuz ama ICRAAT YOK ...maalesef ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çavuş ~ 2 ay önce
Bu ülkede havacılığın gelişememesinin nedeni bu ahbap çavuş ilişkisidir.bu ilişkinin kademesi arttıkça olayın vahimliği de artar.ne diyelim hayırlı işler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000