18 Ocak 2021, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]
  • Suyu sabuna dokunmamışsınız yine...
  • Ne kadar zam alacak haber varmı??
  • Ali baba bir sor bakim d.h.m.i kiracilarin durumu nedir diye 3 ay limanlar kapandı bu kiracılara fatura kestinizmi.kestiseniz 2021 ocak ayında alınacak.bu kapalı günler için devletimiz bizden kira alacaklarmi.tum limanlarda henem henem durma noktasına geldi kiralarda indirim olmayacakmı ah ali bey ah konya erzurum nevşehir hatay yeni şehir diyarbakır trabzon muş van daha sayamadigim tüm limanlar inanın ev sattik kıredi çektik yetiştirwmiyoruz lütfen sayın bakanım bizlere sahip çıksınlar
  • Dünyanın bir ucundaki iğrenç otellerde otel odasında 5 gün 6 gün tutsak tutuluyoruz yatı adı altında. Lobiye inmek yasak bir yürüyüş yapmak yasak başkasının odasına gitmek yasak. Adamlar yatı harcırahı vermiyor nasıl olsa odayı terk etmek yasak diye hahaha ne yemek parası ya :)))) yol ücretini maaşınızdan kesmediğine dua edin nasıl olsa şirkete gelmiyorsunuz diye
  • Ayçiçek yağı 75 tl olmuş tşkler
  • Thy uçak içindekilere çok yemek veriyorda birde evdekilere ödemesi kaldı :)) Ekibe yüklediği yemeğin kutusu içindeki yemekten daha pahalıdır öyle söyliyim.
  • Sabiha Gökçen üvey evlat statüsünden çıkar mı dersiniz? Sanmıyorum
  • Adaletli olun sayın kıdık uçuş okulları En düşük 60 Bin Eurodan eğitim vermesin diyin mesala veya uçak biletleri 100 TL olsun bütün firmalar için söyleyin mesala pilotlara dolarla maaş vermeyin diyin mesala DHMİ dün karpuz gibi ikiye bolunuyor diye yazmayın mesala havacılıkta bir bütündur.DHMİ personeli veya ail sine Yerli hava taşıyıcılarında yüzde elli indirim olsun mesala bu covid doneminde sağlık sektörü payı büyük ama bu adamları kim getirdi hava taşıyıcıları ilk riskli kim pilot ve kabin memuru sonra kim havalimanı personeli bunuda yazın mesala
  • yemek parası yok ve iş kanununa aykırı. bu paraları sendika değil , iş kanunu koruyacak. sendika ölüye yattı. en enflasyon hesaplayıp bir mail attı aylar boyunca. otur thy ile, çıkar hesapları de. durum nedir? gerekirse kesinti devam etsin, ama maaşların genel bütçeye oranı nedir? onu da görelim. yani maaş kesintisi olmasa ne olur? belki thy için çok farketmez ama özellikle istanbulda ikamet eden kiracılara çok farkediyor. bildiğin açlık savaşlarına döndü mevzu. Bugüne de şükür muhakkak ama hakkın savunulmuyor olması, bu iş için maaş alanların kılını kıpartmıyor olması da koyuyor.
  • Yorumları yayinlayin yeter yaaa

Baharı bekliyoruz…

Meğer ne kadar zormuş baharı beklemek ve meğer ne kadar da zormuş uçakları havada görmemek. Alışılmışları yaşayıp alışılmadıklarını görünce adapte olamıyor insan. Sen 30 yılı aralıksız hareketli yaşa, oradan oraya havacılık hadiselerine koşarken bir yıldır monoton bir havacılık sektörü izle.

Hiç bana göre değil, hiç size göre de değil.

Bir yıl öncesine kadar insanlar hangi şirkete girsem diye seçenekleri gözden geçirirken, şimdi bulunduğu yerdeki işinden kovulmaması için dualar ediyor. O günlerde en yüksek maaşı hayal ederken bugün en düşüğüne yutkunuyor.

Sözü nereye getireceğim merak ediyorsunuz değil mi?

Havacılıktan bahsediyorum. İliklerimize kadar işlemiş, nefesimiz olmuş, hevesimiz olmuş havacılıktan. Yüzbinlerce çalışanı olan, milyonlarca kişinin karnını doyurduğu havacılık.

Havacılık sektörü bağlantılı o kadar çok iş alanı var ki birbirine bağladığınızda inanılmaz bir ekonomik veri çıkıyor ortaya. Tekstilden taksiye, otelden sağlık sektörüne kadar. İşte o yüzden havacılık olmazsa olmazımız.

Olmalı, her daim yükselmeli uçaklar. “uçmayan kalmasın” sloganını bir kenara bıraktık “yerde uçak kalmasın” moduna geçtik.

Tesellimiz şu ki, çok fazla çalışanımız işsiz kalmadı. Şirketler kah kredi ile, kah kendi birikimleri ile ayakta kalıp “bahar gelsin” bekleyişine girdi.

Açıkçası, baharın gelmesini gerçek anlamda bahar olarak algılamayın. Pandemi süreci bir an evvel bitsin, ticaret başlasın, insanlarımız yeniden uçaklarla buluşsun istiyoruz.

Geçen yıl Covid19 salgını başladığı sıralarda Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile yaptığımız görüşmede “Nisan gelse” diyordu. Nisan geldi ama belası ile birlikte geldi. Sonra gözler aşıya çevrildi. Nisan’da değil de aşıda umut var diye düşünüyorum.

Aşı, pandeminin bulaşmasını önleyecek, hastalık azaldıkça güven artacak. Covid19 tedavisinin birincil şartı psikolojiyi yönetmektir. Tüm hastalıkta öyle değil mi?

Öleceğim psikolojisi tedaviyi olumsuz etkiler. “Batacağız” düşüncesi de sektörün dibe vurmasına sebep olur.

Burada önerim olacak. Ama eminim ki yanaşmayacaklar. Lakin biz doğruyu tarihe not olsun diyerek söyleyelim ve kenara çekilelim.

Son bir yılı DHMİ gözden geçirmeli. Tüm havacılık sektörü ve havalimanları içinde ticaret yapanları derin sarsıntı ile sarmaladı.

Tek güçlü DHMİ. O halde DHMİ'ye düşen görev “babalık” vazifesini yapmaktır.

Mesela İstanbul Havalimanı için 2045 yılına ertelediği kira ödemesini tüm sektör için de uygulamalı. Mesela uçak şirketlerinin park ücretlerini hiç almamalı. Mesela, uçuş okullarından hiç kira almamalı. Mesela yerli şirketlerden EUROCONTROL ücreti istememeli. Daha doğrusu Eurocontrol tarafı ile görüşüp Türkiye üzerinden uçuş yapan Türkiye tescilli uçaklardan alınacak ücretlere çözüm bulmalı. O kadar çok şey var ki havacılık adına yapılabilecek şeyler. Mesela İGA için yapılan pozitif ayrımcılığı diğer havalimanı işletmelerine de sağlamalı.

HEAŞ aynı şeyleri Sabiha Gökçen için yapmalı.

Velhasıl DHMİ üzerine düşeni yapmalı.

THY evden çalışanlara yemek ücreti ödemiyor mu?

Bu konu ne derece doğru bilmiyorum ama bir okurumdan gelen mesaj üzerine değinmek istedim. Biliyoruz ki THY dünyada örnekleri olduğu gibi maaşlarda indirime gitti. Bunu normal karşılıyoruz. Ancak yemek ücretlerinin ödenmediği bilgisi geldi.

Evde çalışıyorlar diye yemek ücreti ödenmediği bilgisi doğru ise bu durum hangi gerekçe ile yapılıyor bilmek lazım.

Sendika ile yapılan protokol içinde yer alıyor mu, THY kendi kendine mi bu şekilde bir tasarrufa gitti açıkçası öğrenmek isterim.

Baharı bekliyoruz, havacılık baharı gelsin artık.

Her şeyi bir kenara bıraktım ülkemin ekonomisi, insanların refahı tüm düşüncelerimizin üstündedir.

İyi haftalar olsun.

Baharı bekliyoruz…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yumuşak geçiş ~ 2 yıl önce
Suyu sabuna dokunmamışsınız yine...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 2 yıl önce
Ne kadar zam alacak haber varmı??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ah ali baba ah ~ 2 yıl önce
Ali baba bir sor bakim d.h.m.i kiracilarin durumu nedir diye 3 ay limanlar kapandı bu kiracılara fatura kestinizmi.kestiseniz 2021 ocak ayında alınacak.bu kapalı günler için devletimiz bizden kira alacaklarmi.tum limanlarda henem henem durma noktasına geldi kiralarda indirim olmayacakmı ah ali bey ah konya erzurum nevşehir hatay yeni şehir diyarbakır trabzon muş van daha sayamadigim tüm limanlar inanın ev sattik kıredi çektik yetiştirwmiyoruz lütfen sayın bakanım bizlere sahip çıksınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne yemek ücreti ~ 2 yıl önce
Dünyanın bir ucundaki iğrenç otellerde otel odasında 5 gün 6 gün tutsak tutuluyoruz yatı adı altında. Lobiye inmek yasak bir yürüyüş yapmak yasak başkasının odasına gitmek yasak. Adamlar yatı harcırahı vermiyor nasıl olsa odayı terk etmek yasak diye hahaha ne yemek parası ya :)))) yol ücretini maaşınızdan kesmediğine dua edin nasıl olsa şirkete gelmiyorsunuz diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jack Daniel ~ 2 yıl önce
Ayçiçek yağı 75 tl olmuş tşkler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KmSon ~ 2 yıl önce
Thy uçak içindekilere çok yemek veriyorda birde evdekilere ödemesi kaldı :)) Ekibe yüklediği yemeğin kutusu içindeki yemekten daha pahalıdır öyle söyliyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lamia ~ 2 yıl önce
Sabiha Gökçen üvey evlat statüsünden çıkar mı dersiniz? Sanmıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karpuz yazısı yalan oldu ~ 2 yıl önce
Adaletli olun sayın kıdık uçuş okulları En düşük 60 Bin Eurodan eğitim vermesin diyin mesala veya uçak biletleri 100 TL olsun bütün firmalar için söyleyin mesala pilotlara dolarla maaş vermeyin diyin mesala DHMİ dün karpuz gibi ikiye bolunuyor diye yazmayın mesala havacılıkta bir bütündur.DHMİ personeli veya ail sine Yerli hava taşıyıcılarında yüzde elli indirim olsun mesala bu covid doneminde sağlık sektörü payı büyük ama bu adamları kim getirdi hava taşıyıcıları ilk riskli kim pilot ve kabin memuru sonra kim havalimanı personeli bunuda yazın mesala

Yanıtla

Kalan karakter 1000
türk kuşu ~ 2 yıl önce
yemek parası yok ve iş kanununa aykırı. bu paraları sendika değil , iş kanunu koruyacak. sendika ölüye yattı. en enflasyon hesaplayıp bir mail attı aylar boyunca. otur thy ile, çıkar hesapları de. durum nedir? gerekirse kesinti devam etsin, ama maaşların genel bütçeye oranı nedir? onu da görelim. yani maaş kesintisi olmasa ne olur? belki thy için çok farketmez ama özellikle istanbulda ikamet eden kiracılara çok farkediyor. bildiğin açlık savaşlarına döndü mevzu. Bugüne de şükür muhakkak ama hakkın savunulmuyor olması, bu iş için maaş alanların kılını kıpartmıyor olması da koyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İş kanununa göre ~ 2 yıl önce
Maaşları cart diye de kesemez. Pazar günleri de resmi tatildir. Hiç bir kurum izinsiz adam çalıştıramaz. Çalıştırırsa da fazla mesaisini paşa paşa öder. Ama sendika da iş hukukuna aykırı olarak işverenle işbirliği yapmıştır. Bunların hepsinin hesabı mahkemelerce gün gelir sorulur. Ben kendi adıma notlarımı alıyorum. Bahar gelince gereken yapılır. Bunlar kimsenin yanına kalmaz!
Kim dedi? ~ 2 yıl önce
Kim diyor sana yemek parasi yok diye? Kendi yalaniniza kendiniz inanmissiniz.
Sendika ~ 2 yıl önce
Sendika olsaydı zaten kıdemden bile kesinti yaptırtmazdı!Yabancı dil tazminatından şef tazminatından kesinti yok ama kıdemden var!Yazıklar olsun hepsine
Editorrr ~ 2 yıl önce
Yorumları yayinlayin yeter yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırdır ~ 2 yıl önce
Herkes işsizlik felan. Hayırdır brolar ? Maaşları kestiler şimdi zama mı konmaya çalışıyorsunuz ? Hayırdır kankiler ? Hayırdır kankitoşlar ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000