19 Kasım 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tokyo da ki gibi iç hat uçuşlar devam etsin. Tabi tüm iç hat operasyonu degil. Mesele Ankara İzmir Antalya bodrum uçuşlarını bir kısmı ya da yarısi Atatürk ten devam edebilir.
  • Atatürk hava limanıTürkiyenin her şehrine yapılan uçuşlara hiz met veriyor! Yeni yeni uçmağa başlamış vatandaşlar alan içinde kayboluyor, iğne atsan yere düşmez derecede kalabalık olan iç hatlar da insanları nasıl yeni alana yönlendirecekler okuma yazmaları bile yok! Atatürk hava limanı içhatlar uçuşlarına devam etmeli.dışhatlar,transitler yeni hava limanından yapılır.daha rantabl olacaktır.
  • 2 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası thy akademi uçuşları bir süre yönetimin gözü önünde Atatürk havalimanında yapmayı düşünebilir
  • Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?
  • Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?
  • Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?
  • Taklitiz ama aslımız gibi teneke değiliz Bırak bu boş işleri

Atatürk Havalimanı VFR uçuşa kapalı olacak - Demirağ ailesinin miras beklentisi!

İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk kazma vurulduğu andan itibaren yeni havalimanı kadar, Atatürk Havalimanı’nın akıbetinin ne olacağı da merak ediliyordu.  29 Ekim’deki açılış gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ Atatürk Havalimanı’nı kendi adıyla açık tutacağız” ifadesinden sonra, en azından havalimanının kapatılmayacağını anlamış olduk ama nasıl hizmet vereceği konusunda yine de aklımızda soru işaretleri vardı.

Yeni havalimanındaki eksiklikler sebebiyle en azından birkaç yıl boyunca teknik bakım ve kargo uçuşları için Atatürk Havalimanı’nın kullanılması kaçınılmaz. Ancak, yeni havalimanına topyekün taşınma gerçekleştiğinde, havayolu şirketlerinin AHL’den yolcu taşımacılığı yapması şu an için olası görünmüyor.

Görünen o ki, Atatürk Havalimanı’nda, bir süre hava taksi firmaları, VIP uçakları, bir kısım kargo ve teknik bakım uçuşları (ferry flight) dışında uçuşlara müsaade edilmeyecek.

Peki bu uçuşlarda bir kısıtlama olacak mı?

Bana gelen bilgilere göre, Atatürk Havalimanı’nda yukarıda saydığım türden uçuşlarda da sınırsız slot verilmeyecek. Yani orada kapasite sürekli kontrol altında tutulacak. Çünkü,  yeni havalimanı ile ortak hava sahası kullanılacağı için Atatürk Havalimanı’ndaki uçuşların yeni havalimanındaki yoğun trafiği etkilememesi gerekiyor. Bugün Atatürk Havalimanı’nda saatte 65’e yakın uçağa iniş kalkış hizmeti veriliyor. Yeni havalimanı tam kapasite ile hizmete girdiğinde Atatürk Havalimanı’nda saatte sadece 5 uçağa iniş kalkış hizmeti verileceği için tam gün saatlik kapasite kullandırılsa bile, -ki sanmıyorum-, günde maksimum 120 uçağa hizmet verilebilecek.  Bu arada şu anda Atatürk Havalimanı’na günde 1300-1400 arası uçuş yapıldığını, yaz aylarında bu sayının 1600’lere kadar çıktığını hatırlatalım.

Genel beklenti, özel jetlerin olduğu bölgeye yakın 17-35 sağ/sol pistlerinden birinin açık kalması iken, pist olarak Sefaköy yönündekiler değil, Florya-Ataköy yönünde uzanan 05-23 pisti kullanılacak. Böylece Atatürk Havalimanı, doğu batı istikametindeki 05-23 pistinin hizmete girdiği tarihteki haline, yani 1 Ağustos 1953 gününe geri dönmüş olacak ve o tarihte henüz olmayan, sonradan eklenen diğer iki pist tarihe karışacak.

Ticari taşımacılık Atatürk Havalimanı’ndan taşındıktan sonra açıkçası burada hava taksi uçuşlarının yanı sıra VFR uçuşlar (aletsiz-görerek) için de bir alan açılacağını düşünüyordum. Şu anda yoğunluk sebebiyle sadece bakım için bazı VFR uçuşlara izin verilirken havayolları gittikten sonra da burada VFR uçuşlara kapıların kapalı olduğunu öğrendim. Amatör havacılık açısından bu kararın ilerde yeniden düzenlenerek,  en azından saatlik 5 trafiğin içine birkaç VFR uçağın dahil edilmesini umuyorum.

Atatürk Havalimanı’nın kullanım şekli ile ilgili öğrenebildiklerim bunlar. Bir de aklıma takılan bir konu var. Aslında aklıma takılandan ziyade göz ardı edilen bir gerçek demek daha doğru olur.

Biliyorsunuz ki Atatürk Havalimanı arazisinin büyük bölümü Türkiye’nin ilk yerli uçağını üreten Sivaslı İşadamı Nuri Demirağ’a aitti. O dönem siyasi rakip olarak görüldüğü için ürettiği uçağın siparişlerinin iptal edilmesi bir yana, şu anki Atatürk Havalimanı arazisine de el konulmuştu. Hangi şartlarda el konulduğuna dair bir bilgi yok ancak bunun bir siyasi rakibi yok etme projesi olduğu yönünde güçlü kanaatler var. Dolayısıyla hukuk çerçevesinde, bir el konulma veya istimlak, -adı her neyse- olmama ihtimali de yüksek. Kaldı ki, o arazi istimlak edilirken havalimanı harici bir kullanım halinde hak talep etme durumları olduğuna ilişkin de Demirağ varislerinin bekleyişte olduğunu duydum. Eğer Atatürk Havalimanı, Demirağ’ın varislerinin iddia ettiği gibi, havalimanı dışı kullanımı olursa ortalık biraz karışacak gibi görünüyor. Benzer durumu Aydın’da havalimanı için bağışlanan arazinin varislerinin de takip ettiğini biliyorum. Orada da eğer havalimanı dışında bir iş için kullanılırsa ailenin araziyi geri alma hakkının sözkonusu olma ihtimali var.

Kısacası, Atatürk Havalimanı’nın kısmen de olsa havalimanı faaliyeti için açık bırakılması havacılık açısından bir ihtiyaç değil, hukuki açıdan bir zorurluluk da olabilir. 

2012'deki yasa engelliyor

Demirağ mirasçılarının yukarıda ifade ettiğim şekilde hak talep etmesinin 2012'de çıkan bir yasa ile engellendiğini farkettim.

2942 sayılı Kamulaştırma Yasası'nın 22'inci maddesini aktarıyorum.

VAZGEÇME, İADE VE DEVİR
(Değişik 1. fıkra: 4650 - 24.4.2001 / m.13) Kamulaştırmanın (*) kesinleşmesinden sonra taşınmaz malların kamulaştırma amacına veya kamu yararına yönelik herhangi bir ihtiyaca tahsisi lüzumu kalmaması halinde, keyfiyet idarece mal sahibi veya mirasçılarına 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre duyurulur. (Değişik 2.cümle: 6552 - 10.9.2014 / m.100/a)“Bu duyurma üzerine mal sahibi veya mirasçıları, kamulaştırma bedelini aldıkları günden itibaren işleyecek kanuni faiziyle birlikte üç ay içinde ödeyerek taşınmaz malı geri alabilir". (Değişik 3.cümle: 6552 - 10.9.2014 / m.100/a) "İade işleminin kamulaştırmanın ve bedelinin kesinleşmesinden sonra bir yıl içinde gerçekleşmesi hâlinde kamulaştırma bedelinin faizi alınmaz." Bu taşınmazların kamulaştırma amacı dışında idarece tasarruf edilmesi hâlinde, önceki mal sahibi veya mirasçıları tarafından idareden herhangi bir hak, bedel veya tazminat talebinde bulunulamaz.

Atatürk Havalimanı VFR uçuşa kapalı olacak - Demirağ ailesinin miras beklentisi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

İç hat uçuşlar devam etsin ~ 3 ay önce
Tokyo da ki gibi iç hat uçuşlar devam etsin. Tabi tüm iç hat operasyonu degil. Mesele Ankara İzmir Antalya bodrum uçuşlarını bir kısmı ya da yarısi Atatürk ten devam edebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oscar ~ 3 ay önce
Atatürk hava limanıTürkiyenin her şehrine yapılan uçuşlara hiz met veriyor! Yeni yeni uçmağa başlamış vatandaşlar alan içinde kayboluyor, iğne atsan yere düşmez derecede kalabalık olan iç hatlar da insanları nasıl yeni alana yönlendirecekler okuma yazmaları bile yok! Atatürk hava limanı içhatlar uçuşlarına devam etmeli.dışhatlar,transitler yeni hava limanından yapılır.daha rantabl olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapma ya ~ 3 ay önce
çok akıllıca..iç-dış hat transferini nasıl çözmeyi düşünüyorsun?
aktarma ~ 3 ay önce
Yurtiçinden gelip yurtdışına ya da yurtdışından gelip yurtiçin devam edecek yolcunun ulaşımı nasıl sağlanacak?
megacan ~ 20 gün önce
gel seninle uçmağa gidelim
Tafa kaza ~ 3 ay önce
2 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası thy akademi uçuşları bir süre yönetimin gözü önünde Atatürk havalimanında yapmayı düşünebilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstanbul HAVA sahası pırpır ~ 3 ay önce
Çok tatlı geliyor ama maalesef:) Çorlu bile olmadı gerisini siz düşünün bakalım
Ooo Ürdün de tüm krallar pilot hemde kaptan ~ 3 ay önce
Rahmetli Hüseyin kendi kullandığı Tristar la gelirdi ki A330 Çapında bir uçaktı. Oğlu helikopter pilotu İngiliz prensleri pilot. Mısır un eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek de pilottu
3 mü 4 mü sırma takıyor? ~ 3 ay önce
Hele birde 3 sırmayla uçacak tevazuya sahipse gerçekten takdiri hak ediyor
Yer hizmeti ~ 3 ay önce
Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer hizmeti ~ 3 ay önce
Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer hizmeti ~ 3 ay önce
Peki limanda bu uçaklara kim yer hizmeti verecek. Havaş TGS yada Çelebi'nin kalma gibi bir planı var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havaş ~ 3 ay önce
her yerde olduğu gibi tabii ki Havaş :)
Koko kemal (taklitiz) ~ 3 ay önce
Taklitiz ama aslımız gibi teneke değiliz Bırak bu boş işleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000