20 Nisan 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Atatürk havalimanında o kadar hazır bina ve altyapısı su elektrik internet her şeyi hazır bina varken ve boş arsa varken hangi akla hizmet pisti kır ve sıfırdan inşaata başla akla iki soru gelir bir inşaatı yapan hangi firma 2 orası yapılaşmaya açılıp ileride bir avm ya da rezidansmı yapılacak zaman gösterecek bunu
  • Fake yazan sana cok eyce yazarim yazmasina da amma velakin burda o kadar yer yok sığmaz buralara anladın değilmi
  • Murat Bey sadece ATATÜRK havalimanı 70 yıl geriye gitmedi.100 yıl önceki zihniyetleriyle ekonomi 50 yıl geriye, eğitim 50 yıl geriye, dinimizi bile kendi menfaatlerine göre şekillendirmeye çalışarak 100 yıl geriye götürdüler.çocuklarımıza yazık oluyor.Ama yine de inanıyorum ki Atamızın yolunun rehberliğinde her şey yine düzelecektir.
  • Arkadaşlar Atatürkü sevenlere söylüyorum Alanyalılar böyle düşünmüyor haberiniz olsun Alanya Rumuzu ile yazınca sanki Akdenizin güzel Alanyasını temsil ediyor gibi olmuş kusura bakmayın
  • Kim bilir. Sefaköy ve florya nın imarda kat tükseltme planına bir hazırlıktır bu hastane. Değilse, metroya yola uzak ulaşımı olmayan bu pistlere neden sahra yerine, kalıcı hastane yapılsın. Tabi bunları dışında, savaş durumunda askeri zaruriyetde bu havalimanlarının yerine hastane olmasını tercih etmiş olamazlar. Öngörüleri yüksektir eminim! Kim bilir, kime neye hismet!
  • 5000 sene öncesinden kalan primitiv zihinler ülke yönetirse 70 yıl geriye gitmesi normal
  • Yok edilen havalimanı ve arazisi, beklenen istanbul depreminde, binlerce kişinin dolayısıyla ölümüne sebiyet verecektir. Zaten devredilmiş arazinin yasını tutmak,ne kadar doğru bilinmez. Asıl olan, istanbul un yabancılaştırıldığıdır.Kullanamadığınız toprak,sizin değildir.
  • AHL yıllardır bütün sınırları zorlayarak genişletilmedi mi? Askeri hangarlar dahil hepsini aprona katmadılar mı, körüklere, terminallere defalarca ekleme yapıldı. Pist uzatılmadı mı? Senin beynin hep 3.dünya ülkesi olarak kalalım, hep ikinci planda bir ülke olalım, dünyanın dört bir yanına uçmayalım, uçak sayımız 100 ün altında kalsın, kargo uçaklarımız olmasın, transit yolcu taşımayalımdan yana. Sen kininle, küçük kafanla, hasetliğinle yaşa. Allah bir daha bu dar kafayı, geri kalmış zihniyeti bu milletin başına bela etmesin inşallah. Şehrin tam merkezinde bir havalimanı ancak bu kadar muhafaza edilebilirdi. Oda edildi ve bitti. Her işin bir sonu olmayacak mı? Hal Eminönündeydi, Otogar Topkapıdaydı, Perpa, İstoç Karaköydeydi, Otocenter vs ler Vatandaydı. Deği miydi, Hepsi taşınarak şehir daha yayılmadımı, genişlemedi mi? Sen ne dar kafalı bir adamsın yahu. Senin ataların Cihan İmparatorluğu kurmadılar, onun için büyük düşünemiyorsun. Kabahat seni küçük yetiştirende, sende değil.
  • Arkadaş bu eski ve köhne havalimanı artık devre dışı kaldı. Fuar ve yeşil alan olacağı zaten çok önceden ilan edildi. Neden sanki bilinmeyen bir durummuş gibi algı kasmaya uğraşıyorsunuz? Yok bu pist bozulmuşda, yok neden o pist kullanılmamışta geçiniz bunları. Nasıl inanılmaz bir tiyatro yapıyorsunuz burada anlamak zor hakikaten. Ülke olarak ekonomi durmuş salgınla mücadele ediyoruz, sizin uğraştığınız şeye bakın. Havalimanı değil sizin zihniyetiniz 70 yıl geride kalmış asıl. ideoloji gözünüzü kör etmiş.
  • Hastanenin oraya bir tanede heykel diyeriz gönlünüzü alırız sıkmayın canınızı

Atatürk Havalimanı 70 yıl geri gitti!

Atatürk Havalimanı'nda 35 olarak tabir edilen yan yana iki pistin kırılarak hastane inşaatına başlanması, herkesin aklına şu soruyu da getirmiş oldu: “ O kadar kullanılabilecek uygun alan varken neden orası?”

Bu sorunun cevabını elbette kararı verenler  biliyor. Biz sadece öngörü ve tahminde bulunarak cevaba ulaşmaya çalışabiliriz.

Atatürk Havalimanı'nda, hem ulaşım hem de alt yapı olarak birkaç düzenleme ile son derece işlevsel bir hastaneye dönüştürülebilecek pek çok alan var. Herkesin bildiği iç ve dış hatlar terminalleri, hiç açılmayan ve sadece Recep İvedik adlı filmin bir sahnesi dışında adım atılmayan 75 milyon euro harcanarak inşa edilen C terminali, hastane için öncelikli uygun olarak değerlendirilebilecek alanlar olabilirdi. Hatta havalimanı içerisindeki Airport Otel'in de yoğun bakım odaları veya hasta istirahat alanları olarak değerlendirilmesi, herkesin aklına ilk gelen senaryo ve öngörülerdi.

Fakat, birçok konuda olduğu gibi bir kez daha herkesi ters köşeye yatıran bir kararla hastane inşaatı tam da iki pisti birden işlev dışı bırakacak noktada başladı.
Evet pistler aylar öncesinden NOTAM'lanarak uçuşlara kapatılmıştı ve üzerlerine kapalı olduğunu ifade etmesi için “X” işaretleri de konulmuştu ancak olası bir ihtiyaç durumunda her an kullanıma hazır iki pist mevcuttu.
Florya/Sefaköy yönünde uzanan pistlerin Florya tarafı olan 35 başında bir anda sarı kamyonlar belirince herkesin yaşadığı şoku bizler de yaşadık.

En azından havalimanını çevreleyen demir çitlerin dış bölümündeki yine Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'ne ait boş bir arazide olması bir şekilde kabul edilebilirdi ancak hali hazırda seçilen yerin nasıl bir öngörü ile seçildiğinin  makul bir izahı olup olmadığını da inanın bilmiyorum.
Pistlerin bugün kullanılmıyor olması, her iki pisti kırmayı haklı kılan bir gerekçe midir?

Üstelik sadece bir değil İstanbul Havalimanı içerisinde yapılacak hastane için biri Avrupa biri Anadolu yakasında olmak üzere iki ayrı havalimanının seçilmiş olması tesadüften ibaret midir?
Ve neden Atatürk Havalimanı'nda iki pistin diğer ucu dururken aktif kullanılan piste yakın olan ucu hastane için seçilmiştir?
Bu sorular şu ana kadar mantıklı bir cevap bulamadı...

Anlaşılan o ki, önceden gelen bir rahatsızlığın yok edilmesi için, coronavirüs pandemisi sonrası iyi bir zemin oluştuğundan yola çıkılmış ve her zaman akılların bir köşesinde tutulan “ Atatürk Havalimanı'na geri dönülsün” (ki mali ve teknik olarak çok zordu) türünden tezviratların son bulması için altın vuruş yapılmak istenmiş...
Zira İstanbul Havalimanı'na taşınıldığından bu yana hep şunları işitmedik mi?

İstanbul Havalimanı'nda taksi süreleri uzun, “ Atatürk Havalimanı'na geri dönülsün”

İstanbul Havalimanı'nda rüzgar şiddeti çok fazla, “ Atatürk Havalimanı'na geri dönülsün”

İstanbul Havalimanı'nda pistlerin konumu yanlış, “ Atatürk Havalimanı'na geri dönülsün”

Şimdi artık bu tezviratın da sonuna geldik mi?
Artık dönülsün denilebilecek bir Atatürk Havalimanı da kalmadığına göre, İstanbul Havalimanı'nın  aksadığı ilk anda başlayan kamuoyundaki bu tür homurtuların da artık olmayacağı netleşmiş oldu.

Peki Atatürk Havalimanı'nın iki pisti, iş makineleri vasıtasıyla yerle bir edilirken neden Sefaköy tarafı değil de aktif olan piste yakın ucu tercih edildi?

Üstelik Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Havaalanları Çevresindeki Yapılaşma kriterlerini kapsayan genelgeye göre, “ İniş kalkış koridorlarının pist başlarından itibaren ilk 3000 metrelik bölümü içerisinde insanların toplu halde bulundukları hastane, okul, kongre merkezi, stadyum, otogar, gar binalarının planlanmaması ve inşa edilmemesi” koşuluna rağmen ... Ve hatta Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO'nun havaalanlarını düzenleyen Annex 14'ündeki havaalanı planlarında, hastane ve okul gibi alanların gürültüden dolayı havaalanlarından uzakta konumlandırılması koşulu da ortadayken...

Hali hazırda inşaatı devam eden noktada yapılan bir hastanenin 05/23 olarak bilinen ve Florya/Ataköy yönünde uzanan aktif pistin iniş koridoruna çok yakın noktada olduğunu bilerek oraya hastane inşa etmek, 2012 yılında yayınlanan SHGM'nin ilgili genelgesine aykırılık teşkil ediyorken, neden o noktada ısrar edildi?

Acaba, bir süre sonra hastane kalacak ve kalan son pistin de üzerine X işareti konularak Atatürk Havalimanı sonsuza kadar tarihe mi gömülecek?
Bu arada şu iki sorunun da cevabını çok merak ediyorum.

Hastane inşaatının yapılmasından önce, Türk sivil havacılığında iki otorite olarak, hem SHGM'den hem de DHMİ'den görüş sorulmuş mudur?
Eğer sorulduysa hastane inşaatının uygunluğu konusunda bu iki otorite kurum hangi görüşü verdi?

Bu iki kurumun görüşünün sorulmamasını veya dikkate alınmamış olmasını düşünmek istemiyorum...

Aslında bunları yazmanın veya kamouyonda tartışmanın çok bir anlam ifade etmediğini de biliyorum. Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçti, pistlerde tamir edilemeyecek hasarlar oluştu. Ancak şu bir gerçek ki, özellikle yakın tarihte dünya havacılık sektöründe önemli bir konum elde eden Atatürk Havalimanı, 1953 yılındaki ilk açılan pisti ile bundan neredeyse 70 yıl önceki durumuma geri dönmüş oldu. Bir sonraki adım, kalan son pistin de kapatılması olacak, bundan şüphem yok...

"Kapatmayalım da boş boş dursun mu?" diyenler için de söylenecek pek fazla bir şey yok aslında... 1950'li yıllarda üretilen yerli uçakları toprak altlarına ve hatta bir bölümünü Atatürk Havalimanı arazisine gömdürenler de, “ Yeni uçaklar hibe edildi, uçmayan uçakları ne yapalım” diyorlardı...

Bizleri 70 yıl öncesine götürüp bu dejavuyu yaşatanları hep anımsayacağız...

Atatürk Havalimanı 70 yıl geri gitti!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (127)

koca yusuf ~ 9 ay önce
Atatürk havalimanında o kadar hazır bina ve altyapısı su elektrik internet her şeyi hazır bina varken ve boş arsa varken hangi akla hizmet pisti kır ve sıfırdan inşaata başla akla iki soru gelir bir inşaatı yapan hangi firma 2 orası yapılaşmaya açılıp ileride bir avm ya da rezidansmı yapılacak zaman gösterecek bunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dayi ~ 9 ay önce
Fake yazan sana cok eyce yazarim yazmasina da amma velakin burda o kadar yer yok sığmaz buralara anladın değilmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nadide ~ 9 ay önce
Murat Bey sadece ATATÜRK havalimanı 70 yıl geriye gitmedi.100 yıl önceki zihniyetleriyle ekonomi 50 yıl geriye, eğitim 50 yıl geriye, dinimizi bile kendi menfaatlerine göre şekillendirmeye çalışarak 100 yıl geriye götürdüler.çocuklarımıza yazık oluyor.Ama yine de inanıyorum ki Atamızın yolunun rehberliğinde her şey yine düzelecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gardaş ~ 9 ay önce
Arkadaşlar Atatürkü sevenlere söylüyorum Alanyalılar böyle düşünmüyor haberiniz olsun Alanya Rumuzu ile yazınca sanki Akdenizin güzel Alanyasını temsil ediyor gibi olmuş kusura bakmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deli mi ne. ~ 9 ay önce
Kim bilir. Sefaköy ve florya nın imarda kat tükseltme planına bir hazırlıktır bu hastane. Değilse, metroya yola uzak ulaşımı olmayan bu pistlere neden sahra yerine, kalıcı hastane yapılsın. Tabi bunları dışında, savaş durumunda askeri zaruriyetde bu havalimanlarının yerine hastane olmasını tercih etmiş olamazlar. Öngörüleri yüksektir eminim! Kim bilir, kime neye hismet!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
W ~ 9 ay önce
5000 sene öncesinden kalan primitiv zihinler ülke yönetirse 70 yıl geriye gitmesi normal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ortacag ~ 9 ay önce
Sayelerinde ulke ortacaga girdi
future ~ 9 ay önce
Yok edilen havalimanı ve arazisi, beklenen istanbul depreminde, binlerce kişinin dolayısıyla ölümüne sebiyet verecektir. Zaten devredilmiş arazinin yasını tutmak,ne kadar doğru bilinmez. Asıl olan, istanbul un yabancılaştırıldığıdır.Kullanamadığınız toprak,sizin değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kin kustun ~ 9 ay önce
AHL yıllardır bütün sınırları zorlayarak genişletilmedi mi? Askeri hangarlar dahil hepsini aprona katmadılar mı, körüklere, terminallere defalarca ekleme yapıldı. Pist uzatılmadı mı? Senin beynin hep 3.dünya ülkesi olarak kalalım, hep ikinci planda bir ülke olalım, dünyanın dört bir yanına uçmayalım, uçak sayımız 100 ün altında kalsın, kargo uçaklarımız olmasın, transit yolcu taşımayalımdan yana. Sen kininle, küçük kafanla, hasetliğinle yaşa. Allah bir daha bu dar kafayı, geri kalmış zihniyeti bu milletin başına bela etmesin inşallah. Şehrin tam merkezinde bir havalimanı ancak bu kadar muhafaza edilebilirdi. Oda edildi ve bitti. Her işin bir sonu olmayacak mı? Hal Eminönündeydi, Otogar Topkapıdaydı, Perpa, İstoç Karaköydeydi, Otocenter vs ler Vatandaydı. Deği miydi, Hepsi taşınarak şehir daha yayılmadımı, genişlemedi mi? Sen ne dar kafalı bir adamsın yahu. Senin ataların Cihan İmparatorluğu kurmadılar, onun için büyük düşünemiyorsun. Kabahat seni küçük yetiştirende, sende değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADNAN TUNC ~ 9 ay önce
Sen çok zekisin de Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı değil mi? Sürekli bir yerleri yıkmak marifet değildir, Ortadoğu zihniyetidir. Sen sanata, kadın - erkek eşitliğine, görgü kurallarına, bilime değer verdiğin zaman gelişirsin. Annesinin diz kapağından tahrik olan adamların olduğu, küçücük çocuklara tecavüz edildiği bir ortamda çok büyük düşünülür gerçekten! Atatürk havalimanı stratejik bir öneme sahiptir, savaş koşullarında da kullanılır, kaldı ki yenisini açsan bile Atatürk havalimanının pistlerini yıkman gerekmez! Ancak üçüncü dünya ülkeleri sürekli yıkar ve yeni inşa eder.. Heatrow havalimanı Atatürk ile aynı büyüklükte ve yılda 65 milyon insan ağırlıyor. Havalimanında önemli olan verimliliktir, büyük ve şatafatlı olması değildir, israf zihniyetinden kurtulun artık, gelişmişlik sadelik ve tutumlu olmaktır!
neyin davası bu ~ 9 ay önce
Arkadaş bu eski ve köhne havalimanı artık devre dışı kaldı. Fuar ve yeşil alan olacağı zaten çok önceden ilan edildi. Neden sanki bilinmeyen bir durummuş gibi algı kasmaya uğraşıyorsunuz? Yok bu pist bozulmuşda, yok neden o pist kullanılmamışta geçiniz bunları. Nasıl inanılmaz bir tiyatro yapıyorsunuz burada anlamak zor hakikaten. Ülke olarak ekonomi durmuş salgınla mücadele ediyoruz, sizin uğraştığınız şeye bakın. Havalimanı değil sizin zihniyetiniz 70 yıl geride kalmış asıl. ideoloji gözünüzü kör etmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çomarla mücadele ~ 9 ay önce
Yeni havalimanınızda metro yok. Kaç yıl geridesin sayın aç yalaka? Sizin gibi düiünemeyenleri otobüsle taşıyor efendileriniz. Ama kafa nerede sizde?
alparslan ~ 9 ay önce
aynen biraz daha eleştiri olmasın mazallah twit falan silivri bu mevsimde yine de soğuktur der sizin eleştiri kabul edemeyen zihniyet ;))))) Hz Ömer adaleti dersiniz ama lafta dersiniz en ufak bir eleştiriyi bile kaldıramazsınız ;)))) iyi biliriz
Rant ~ 9 ay önce
Göz göre göre rantabıl havalimanını, rant için kapatıldı. betona gömülmüş istanbul kaçıncı dünya ülkesi sanıyorsun. almanya kıskanıyor bi de...
Akil ~ 9 ay önce
Bir gun geri dinulecek, digerinden daha iyi yerde ve daha verimli
ADNAN TUNÇ ~ 9 ay önce
Ülke korona ile uğraşırken neden orada boş binalar sahra hastanesine çevrilmiyor da, milyar dolarlık pistler kırdırılıp CENGİZ inşaate hastane yaptırılıyor? Ordumuzun kozmik odasına girilirken de sesiniz çıkmamıştı. Atatürk havalimanı İstanbul ve dolayısıyla Türkiye için hayati öneme sahiptir. Ordunun olası savaş durumunda tüm planı da bu havalimanına göredir. Asıl sizin ideoloji gözünüzü kör etmiş, dünyanın hangi medeni ülkesinde sürekli bir yerler yıkılıyor, Ataköy'deki gibi plajların üstü betonlarla işgal ediliyor? Heatrow havalimanı Atatürk ile aynı boyutta yılda 65 milyon yolcu ağırlıyor, onlar bilmiyor mu yeni havalimanı yapmayı? Kaldı ki diyelim ki yeni yaptın, tüm metropollerde en az 3 ya da 4 havalimanı var, 100 milyon turiste ulaştığında ne olacak? Atatürk havalimanı eski ve köhne değildi, israf ve lüks marifet değildir, Atatürk havalimanının içi yepyeniydi ve dünyanın en verimli kullanılan 3 havalimanından biriydi! Yazık size, israfçı Arap zihniyetliler..
Gönül Alma ~ 9 ay önce
Hastanenin oraya bir tanede heykel diyeriz gönlünüzü alırız sıkmayın canınızı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gönül abla ~ 9 ay önce
Keşke annenin başı ağrıyor olsaymış
gönül alma'ya ~ 9 ay önce
Heykel sana kötü bir şey mi yaptı ? Heyle dikmeyenleri de gördük milletin ocağına incir ağacı diktiler hala dikiyorlar !!!
Gönülcü ~ 9 ay önce
Üç kuruşluk avantan için buralarda dolanma buralar sana göre değil sen git makarnanı haşla bebeğim
Bence ~ 9 ay önce
Keşke baban WC de halletseydi işini de sen olmayaydin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000