05 Mayıs 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • mescit isteyen istemiş..şapel isteyen varsa onuda isteyen söylesin..avukatlığı sizemi kaldı..haber en baştan "yabancı pilotlar şapel istiyor" diye çıksaydı aynı refleksi gösterirmiydiniz acaba..enazından müslüman olan müslümanım, hıristiyan olan hıristiyanım diyo..ya siz diyin bakalım nesiniz..öğrenelimde ona göre yorum yapalım..
  • Murat bey, tek parti iktidarinda thy , el altindan devlet destegiyle ve agir yukun tamamiyle eski personele isten atma tehdidiyle yaptirilmasi sonucunda simdiki seviyeye gelmistir. Bunu isin icindeki herkes bilir. Eskiden de bankamatik memurlari vardi simdi de var ! Her yere ucmak marifet degil ! LH,BA vs aptal mi ki heryere ucmuyor ? Ayrica dunyada buyuk havayolu firmasi olup ta yonetiminde havaciliktan gelmeyen devletten torpillikac yonetici var ? Onlarin basinda eski firinci,bakkal,musavir,yabanci dil bilmeyen,anadilini siveyle konusan,ben yaptim oldu diyen,calisanini ezen,senden benden diye ayiran,torpilin kralini yapan vs var mi ? Kotil ucak muhendisi ama bu konuyla ilgili hic calismamis ki ! Ya hocalik yapmis ya da belediyede mudurluk yapmis ! Bu mu cv ? Thy mevcut yonetimi sayesinde bir suru calisanin hakkinin yenildigi,8000 den fazla insanin haksiz yere isten atildigi,insanlarin tehdit ve korkuyla calistirildigi,esitlik,liyakat gibi seylerin olmadigi bir kurum haline gelmistir
  • Sayin yazar,sen ve Sefa inan olunce de Cami'ye goturmesinler diye vasiyet edin malum orasida Allahin evi! MazAllah yobaz oluverirsiniz
  • o kadar putperest pilot var mescıdı napcaklar. aralarında ınanclı tas catlasa 1000 de 10 gerısı neye ınanıyor onu hala cozemedım.
  • Bu habere cok sevindim demekkine ALLAHI bilen pilotlarda varmis THY de.Yonetimde ALLAH kelimesini ogrenirse dahada iyi olur hersey THY de.
  • Bu Haberi yapan kardeş, laf olsun diye haber yapmışsın. Pegasus'un sizin söylediğiniz gibi bir ilanı yoktur. Sadece şirket içinde personele hatırlatma anlamında Kalite bölümünün yapmış olduğu; - Kağıtlar için; "sadece bir yaprak deyip geçmeyin" - Lambalar için: " Boşuna yakmayın " Uyarıları vardır. Siz bunu nasıl siyasete çekebiliyorsunuz. Sizi okuyanları Aptal yerine mi koyuyorsunuz ? Kaldı ki; Israfı önleme için Pegasus Kalite bölümünün yapmış olduğu(Üst yönetimin haberi bile yok) milli menfaatlerimiz açısında neresi yanlıştır. Mizah yaptığınızımı düşünüyorsunuz. Pegasus her zaman ısrafı önleyip tasarrufu teşvik ederek maliyetlerini azaltabilmiş ve bu sayede bilet fiyatlarında en aza inerek büyüyebilmiş milli bir şirketimiz. Millete, sadece laf olsun diye yazı yazarak faydalı olunmuyor. Onların daha iyi yaşamaları için hizmet de etmeniz gerekiyor. Pegasus gibi.
  • ampullerin yakılmasını hükümete bağlamışsınız bu neyin çekememezliği o havalimanını mumlamı aydınlatacaksınız..arkadaş yapsan bir dert yapmasan bir dert..adam istanbuldan van'a,diyarbakıra,elazığa ,kastamonu vs.neredeyse bütün Türkiye'ye uçuyor daha hükümeti suçluyor..EL İNSAF!!
  • Mescid deyince birilerinin ayranları kabarmış yine. Sizlerden ricam bu kadar rahatsızsanız yakınlarınıza vasiyet edin ölünce camiye de getirmesinler...
  • Ne alaka şimdi. ..
  • Zemzemi fazla kacirmissiniz.

AMPULÜ PEGASUS SÖNDÜRDÜ THY YAKTI

Türk Hava Yolları yüzde 51'i halka arz özel bir şirket statüsünde. Ancak hepimiz biliyoruz ki THY tarihinin hiçbir döneminde siyasetten bağımsız olmamıştır. Geçmişte koalisyon hükümetleri döneminde her partinin belirli kontenjanla temsil edildiği THY'de, bugün kontenjanların tamamının tek bir parti tarafından kullanılıyor olması Türkiye şartlarında alışılagelen bir durum olduğu için olağandışı görülmüyor.  Zaman zaman THY'nin kendi işi dışında siyasi bazı tartışmaların içine girmesi, çeşitli uygulamalarıyla 'Hükümetin THY'si' algısı oluşturması da bundan kaynaklanıyor. THY her ne koşulda olursa olsun hükümetten bağımsız değildir, olamaz da... Aksini düşünmek THY'nin reklamındaki çocukların ampulden çizdikleri havaalanına uçak inmesini beklemesinden de öte hayalcilik olur!

Hazır o reklamdan söz açılmışken orada da THY'nin sadece ticari bir kuruluş olarak kendi reklamını yapmanın değil hükümeti de başarısına ortak etmenin gayretinde olduğunu  gördük. Coca Cola ve Turkcell gibi markaların sıklıkla kullandığı çocuk ve aile temalı duygusal içerikli reklam filmlerini örnek alarak reklam filmi çeken THY'nin, bu projesinde bile aslında hükümetin gizli reklamını yaptığını açıkça görebiliyoruz. THY'nin Türkiye'de bütün havaalanlarına uçtuğu vurgusu yapılırken bir taraftan da bilinçaltına Türkiye'deki bütün havaalanlarının faal hale getirildiği ve halkın uçaklarla tanıştırıldığı mesajı verilerek hükümete de başarı payesi veriliyor.

Reklamda bir başka ayrıntı ise bir kaç ay önce Pegasus Havayolları'nın 'Ampulleri söndürelim' afişine göndermede bulunulması...  Pegasus Havayolları'nın tam da seçimler öncesinde ortaya çıkan 'ampulleri söndürelim' çalışmasına nazire olarak çocukların onlarca ampulü bir anda yakması karşı mesaj olarak değerlendirilebilir mi? Belki zorlama bir yorum olarak görülebilir ama bence bu mesajın verildiği çok açık ortada...

Başta da söylediğim gibi THY, tarihinin her döneminde hükümetle eşgüdümlü yönetilmiştir. Bugün THY, kadrolaşma ve hükümet politikalarına paralel uygulamalar göstermekle eleştirilse de geçmişte de daha farklı bir tablo ortaya konulmadığını biliyoruz. Cem Kozlu'nun bir gece yarısı Başbakan Turgut Özal tarafından evine davet edilerek, ' Artık THY genel müdürüsün' talimatını alması da Hamdi Topçu'nun Başbakan tarafından THY'nin başına getirilmesi de bize özgü bir geleneğin devamıdır. THY öncesinde Cem Kozlu'nun da havacılığa dair en küçük tecrübesi yokken Hamdi Topçu ve diğer yöneticilerin tamamına yakınının da (Temel Kotil hariç) CV'lerinde havacılıkla ilintili iş tecrübeleri olmamıştır. İşte bu yüzden, bugün THY yönetimini 'havacılığı internetten öğrendiler' eleştirilerine tutanların geçmişteki örnekleri  de dikkate alarak eleştirilerinin dozunu ayarlamaları gerekmektedir.

THY hiçbir zaman siyasetten bağımsız olmamıştır, olamayacaktır da... Bugünkü THY yönetiminin en önemli farkı, kadrolaşma ve siyasi iradenin hakimiyetine rağmen başarı grafiğini hep yükseltmesidir. Biliyoruz ki THY, 1990'lı yılların başında 30'lu uçak sayısına rağmen bugünkü personelin yarısı kadar ( 8 bin)çalışanla yani şişirilmiş kadrolarla ve yüksek maliyetlerle hizmet veriyordu. Bugün THY 250 uçaklık filosu ve iştirakleri ile birlikte 30 bin civarında çalışanıyla hem uçak başına düşen personel sayısı açısından hem de karlılık ve operasyon başarısı açısından o dönemlerin çok daha önündedir.

Eleştirirken bütün bunları da göz önüne almak gerekir öyle değil mi?

UÇUCU EKİPLER MESCİD İSTİYOR

THY uçucu ekipler için son derece modern bir bekleme salonu hazırlattı. Ekiplerin uçuş öncesinde rahat bir ortamda dinlenebilecekleri ve  bir şeyler atıştırabilecekleri salonda her detay düşünülmüş ama tek bir şey eksik. THY'de pilotlarla birlikte 10 bin civarında uçucu personel bulunuyor ve her gün yüzlerce uçucu bu salonu kullanıyor. Ancak  ne hikmetse THY bu salonda uçucu ekiplerin ibadetlerini yapabilecekleri bir mescid yapmıyor. Bu konuda ekiplerden de talep olduğunu biliyorum. THY'nin bu konuya gereken ilgiyi göstermesini bekliyorlar. Hatta şu an devam eden tadilat varken bir mescid yapılmasını istiyorlar. Ben de diyorum ki mescid yeterli olmaz. 500 civarında yabancı pilot ve başka gayri müslim uçucu da çalıştıran THY'nin, mescidin yanına bir de şapel yapması gerekir. Global bir havayoluna yakışan budur. Benden söylemesi...

AMPULÜ PEGASUS SÖNDÜRDÜ THY YAKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

avukat ~ 9 yıl önce
mescit isteyen istemiş..şapel isteyen varsa onuda isteyen söylesin..avukatlığı sizemi kaldı..haber en baştan "yabancı pilotlar şapel istiyor" diye çıksaydı aynı refleksi gösterirmiydiniz acaba..enazından müslüman olan müslümanım, hıristiyan olan hıristiyanım diyo..ya siz diyin bakalım nesiniz..öğrenelimde ona göre yorum yapalım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salak ~ 9 yıl önce
burası turkiye musluman bir devlet/toprak sen ne kadar boş bie cevap verdin. salaksın al yorumu başına çal. çok çok salak bir cevap. boşsun arkadaş.
thy ! ~ 9 yıl önce
Murat bey, tek parti iktidarinda thy , el altindan devlet destegiyle ve agir yukun tamamiyle eski personele isten atma tehdidiyle yaptirilmasi sonucunda simdiki seviyeye gelmistir. Bunu isin icindeki herkes bilir. Eskiden de bankamatik memurlari vardi simdi de var ! Her yere ucmak marifet degil ! LH,BA vs aptal mi ki heryere ucmuyor ? Ayrica dunyada buyuk havayolu firmasi olup ta yonetiminde havaciliktan gelmeyen devletten torpillikac yonetici var ? Onlarin basinda eski firinci,bakkal,musavir,yabanci dil bilmeyen,anadilini siveyle konusan,ben yaptim oldu diyen,calisanini ezen,senden benden diye ayiran,torpilin kralini yapan vs var mi ? Kotil ucak muhendisi ama bu konuyla ilgili hic calismamis ki ! Ya hocalik yapmis ya da belediyede mudurluk yapmis ! Bu mu cv ? Thy mevcut yonetimi sayesinde bir suru calisanin hakkinin yenildigi,8000 den fazla insanin haksiz yere isten atildigi,insanlarin tehdit ve korkuyla calistirildigi,esitlik,liyakat gibi seylerin olmadigi bir kurum haline gelmistir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zt ~ 9 yıl önce
Sayin yazar,sen ve Sefa inan olunce de Cami'ye goturmesinler diye vasiyet edin malum orasida Allahin evi! MazAllah yobaz oluverirsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 9 yıl önce
ne demek istiyor bu kit arkadas?
fo ~ 9 yıl önce
o kadar putperest pilot var mescıdı napcaklar. aralarında ınanclı tas catlasa 1000 de 10 gerısı neye ınanıyor onu hala cozemedım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
putperest ? ~ 9 yıl önce
600 yılından kalan müslümanlar dışındaki herkesi ' putperest ' olarak ifade eden zihniyet .. neye dayanarak ' putperest ' yakıştırması yapıyorsun ? Nedir putperestlik, düşündün mü hiç ? Puperestlik sadece taş heykellere tapmak değildir. Heykel, ikon , idol haline getirilmiş hırsız,arsız politikacılara tapmak asıl putperestliktir..
~ ~ 9 yıl önce
açılın, ben putperestim. şapel iyi olur.
Gurbetci Pilot ~ 9 yıl önce
Bu habere cok sevindim demekkine ALLAHI bilen pilotlarda varmis THY de.Yonetimde ALLAH kelimesini ogrenirse dahada iyi olur hersey THY de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasus ~ 9 yıl önce
Bu Haberi yapan kardeş, laf olsun diye haber yapmışsın. Pegasus'un sizin söylediğiniz gibi bir ilanı yoktur. Sadece şirket içinde personele hatırlatma anlamında Kalite bölümünün yapmış olduğu; - Kağıtlar için; "sadece bir yaprak deyip geçmeyin" - Lambalar için: " Boşuna yakmayın " Uyarıları vardır. Siz bunu nasıl siyasete çekebiliyorsunuz. Sizi okuyanları Aptal yerine mi koyuyorsunuz ? Kaldı ki; Israfı önleme için Pegasus Kalite bölümünün yapmış olduğu(Üst yönetimin haberi bile yok) milli menfaatlerimiz açısında neresi yanlıştır. Mizah yaptığınızımı düşünüyorsunuz. Pegasus her zaman ısrafı önleyip tasarrufu teşvik ederek maliyetlerini azaltabilmiş ve bu sayede bilet fiyatlarında en aza inerek büyüyebilmiş milli bir şirketimiz. Millete, sadece laf olsun diye yazı yazarak faydalı olunmuyor. Onların daha iyi yaşamaları için hizmet de etmeniz gerekiyor. Pegasus gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sacmalama ~ 9 yıl önce
Kardesim ne sacmalion yaa.Bedava First/Officer calistirirsan daha birde ustunden para kazanirsan hosteslere aclik maasi verirsen suyu euro hesabila satarsan tabiki buyursun.Pegasus dedigin sirket kan sulugu.
PGS ~ 9 yıl önce
GÖRDÜK BUGUN TASARRUFU.BELKI BILIRSIN PERSONELIN HAKKI OLAN PARAYI NASIL KIRPTIKLARINI...KOKPITE KEPCEYLE DAGITTILAR,,,BIZDE CAY KASIGIYLA....SEN BELLIKI DAHA COK YENISIN PGS DA,,SADECE EZBER YAPIOSUN....HADI YURUUUU BOYUNU GORELIM YALAKA.....
GEREKSİZ MAKALE ~ 9 yıl önce
ampullerin yakılmasını hükümete bağlamışsınız bu neyin çekememezliği o havalimanını mumlamı aydınlatacaksınız..arkadaş yapsan bir dert yapmasan bir dert..adam istanbuldan van'a,diyarbakıra,elazığa ,kastamonu vs.neredeyse bütün Türkiye'ye uçuyor daha hükümeti suçluyor..EL İNSAF!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 9 yıl önce
Mescid deyince birilerinin ayranları kabarmış yine. Sizlerden ricam bu kadar rahatsızsanız yakınlarınıza vasiyet edin ölünce camiye de getirmesinler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sevgili Kemal ~ 9 yıl önce
Siz kendi yakinlariniza nereye goturulmek istedigini soyleyin yeter. Baskalarinin derdinden size ne??
Yav he he ~ 9 yıl önce
Ne alaka şimdi. ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Zemzemi fazla kacirmissiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000