20 Kasım 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bak ben sana gerçeği söyleyivereyim. Ne zaman ki Türk Sivil havacılığı bu Serdar Uyanık gibi, Günay Ciyavul gibi THK kökenli işsiz ve niteliksiz embesillerden kurtulur aha o zaman bu alanların hepsi gelişmeye başlar :)
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • TL yi dolara ceviren arkadas memlekette dolar mi harciyorsun? cok guzel bunu normal calisanlara da uygulamalilar. 2 hafta Alkol icmis olarak tespit edenler. Sirketten atilmali. zaten grev hakki falan da yok sendika da bir sey yapmaz. Caslisanlara belgelerini de vermiyor. Alkol icenler atilsin. Kokpitteki feto hala yerli yerinde keyif catsin, feto olmayanlar bu yastan sonra havakuvvetlerine alindi. Merak ediyorum KENDI SECIMLERI mi acaba dayatma mi? Hadi hostes uzman arkadaslar bir imzada ayrilirlar da THY AKADEMIlILERi hiiic bir sey yapamaz :D en az 12 sene TK da gel git.
  • İtalya Como gölünün kıyısında deniz uçakları işleten bir yer var,iki kişi yarım saat 90 euro,havadan tur atıp iniyor.İnsanlar sırada.Değerli yatırımcılar bilginize.
  • Sirkete girdigimde ilk maasimla 3000 dolar alabiliyordum yuzde 80 maasla ise baslamistim. Simdi yuzde yuz maas aliyorum 1800 dolar ediyor. Yuzde 35 ile baslayan da ancak 900 dolar kadar alabilecek. Hele kaptanlar ? Adamlar denklerinin ucte biri kadar alabiliyorlar. Ayrica baska hava yoluna gecmek isteyene evraklari verilmiyor. 2015'te akademi sinavina beraber girdigimiz bir arkadasim devam etti ve kazandi. Borcu o gunun kuruyla 316.000 tl idi bugun 470.000 arada 154.000 tl. fark var cocuk bir sene bedava F/O'luk yapacak. Bu cocuk benim gibi de degil bu ise cidden yuregini koymus biriydi yazik degil mi ? Bunu bu hale el birligi ile getirdik ve kimse "n'oluyor ?" diye sormuyor. Ben zaten bu sirketi de ulkeyi de kafamda bitirdim ama su yeni memur ve f/o'lar neyin icine geldiklerini bile bilmiyorlar; bir umut bir heyecan. Yazik baska bir sey demiyorum.
  • Burulaş Deniz Uçaklarında nasıl başarılı olsun. Yedek parçacı genel müdür levent fidansoy, gemicilikten gelen bir kalite müdürü ve genel müdür yardımcısı, hayatında yöneticilik yapmamış tek işi şuan oturmak olan uçuş işletme müdürü. söyleyin bana bu şirket nasıl yürüyecekti. Levent FİDANSOY un gitmesi ile belki bazı şeyler düzelir ama yeni genel müdürde havacı degil. maalesef bu işler belediye eli ile yağılacak işler degil.
  • thy kabin memurlarına daha başka testler yapsın asıl, kandan saçtan olanlardan. durum daha vahim!! özellikle capetown dönüşlerinde
  • Arusan planli bir sekilde piyasanin en cürükleri ile calisti. Istedigi herseyi yaptirabiliyordu. 1 hafta calistim ve notunu verdim. Iyi niyetli insanlarin hayalleri kabus oldu. Kürsat Kürsat KürsAT.
  • Arusan planli bir sekilde piyasanin en cürükleri ile calisti. Istedigi herseyi yaptirabiliyordu. 1 hafta calistim ve notunu verdim. Iyi niyetli insanlarin hayalleri kabus oldu. Kürsat Kürsat KürsAT.
  • THY geçtiğimiz Nisan ayında yapmış olduğu mülakatta da ön lisans şartı istemişti. Eklemek istedim

Amfibik uçakları denize gömdük- THY kabin memuru adaylarını uyarıyorum!

Deniz uçağının Türkiye’deki tarihi, neredeyse normal pistlere iniş kalkış yapan uçaklarla aynıdır. Hatta daha eskidir bile denilebilir. Çok kimse bilmese de, Türkiye’de deniz uçakları, 1933 yılında Devlet Hava Yolları adıyla kurulan bugünkü THY’den bile eski bir tarihe sahiptir.

Henüz  THY ortada yokken,  1924 yılında, İstanbul’daki Büyükdere Limanı’nda İtalyan Aero Espresso Havayolları şirketi ile İstanbul-Atina-Brindisi ve İstanbul-Atina-Rodos güzergahlarında Dornier Wal tipi uçaklarla denizden denize seferler yapıldı ve o günün koşullarına göre iyi de rağbet gören uçuşlar, 1936 yılına kadar devam etti.

O tarihlerden sonra deniz uçağı taşımacılığı üvey evlat olarak görüldü, uzun yıllar kullanan olmadı. Şahıslar kendileri için zaman zaman denize iniş kalkış yapabilen amfibik uçaklardan satın alıp kullansalar da sivil havacılık mevzuatı olmadığı için çoğunlukla bürokratik engellere takıldılar.

Birkaç yıl önce ABD’den gelen girişimci Kürşad Arusan, Sea Bird adıyla denizden ulaşım yapacak havayolu kurmak için kolları sıvadı ancak SHGM’nin denize iniş kalkış ile ilgili mevzuatının olmadığı ortaya çıktı. SHGM’nin o dönemki Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin gayretiyle iniş kalkış prosedürleri sıfırdan yazıldı. Üstelik SHGM’nin bu alanda yeterli donanımda personeli olmadığı için mevzuatın düzenlenmesi işinin büyük bölümü de Sea Bird’in sahibi Kürşad Arusan’a verildi.

Ancak olmadı, yürümedi. Mevzuat her türlü kolaylığı sağlasa da hem Türkiye’de deniz uçağı kültürü olmaması hem de işletmesel beceriksizlikler yüzünden dört denizi, binlerce gölü olan Türkiye’de deniz uçağı operasyonu, kör topal birkaç yıl ancak devam ettirilebildi. Sonunda da sahibi piyasaya borç takarak sırra kadem bastı.

Şahsi girişimlerle yapılamayan deniz uçağı işletmeciliğine bu kez Bursa Büyükşehir Belediyesi el attı. İstanbul ile Bursa’yı denizden bağlamak akıllıca bir fikirdi ancak yine yönetim zaafları ortaya çıktı. Yüksek personel maliyeti, yetersiz tanıtım ve liyakatsiz yöneticilerin elinde o proje de yok olup gitmek üzere…  Bugün Türkiye’de 70’in üzerinde suya iniş kalkış alanı var. Bu sayı VFR uçan yüzlerce uçağa ayrılan alandan çok daha fazla. Ama o potansiyel bile doğru düzgün kullanılamadı. Hep diyoruz ya bürokratik engeller vs. Bakın burada  SHGM elinden gelenin fazlasını yaptı. Mevzuatı bile o uçağı işletecek olan kişiye yazdırdı. Daha ne yapsın?

Kısacası bu güzel proje, vizyonsuz yöneticiler, kötü pazarlama, profesyonel iş modeli önerilerine sırt dönülmesi, düzensiz operasyon takvimleri ve en önemlisi yüksek personel maliyetleri yüzünden göz göre göre yok olup gidiyor…

THY KABİN MEMURU ADAYLARI DİKKAT!
Türk Hava Yolları uzun bir aradan sonra kabin memuru alım ilanı açtı. Sanıyorum epeydir toplu alım yapmayan THY’nin bu ilanına rekor düzeyde başvuru olacaktır. Daha önceki yazılarımda, ilanlarında belirli bir standart olmadığı için  THY’ye yönelik eleştirilerim oldu. Sürekli değiştirilen yaş, eğitim ve dil bilgisi kriterlerinin kafa karışıklığına yol açtığını ve kariyer planlamaları yapan gençlerin planlarını alt üst edebildiğini çok defa vurguladım. Eleştirdiğim konulardan biri de THY’nin artık özellikle kokpit ve kabinde lise mezunu kriterini mutlaka lisans ve önlisans seviyesine yükseltmesine yönelikti.  THY,  o düzenlemeyi ilk kez bu ilanda yaptı. THY’nin sunduğu yaşam standardı ve sosyal hakları göz önünde bulundurunca adaylardan en azından önlisans istemeye hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunun, THY’nin personel kalitesinin yükseltilmesi için de önemli bir adım olduğunu öngörüyorum.

Bu arada THY’nin açtığı ilana başvuracak olanlara küçük bir uyarı yapmak istiyorum. THY’nin bundan sonraki alımlarında, önceki alımlarda istediği sağlık testlerinden farklı olarak SDI adı verilen ve son 15 gün içerisinde alkol alınıp alınmadığını tespit edebilen bir testi daha yaptıracağını duydum. Antalya'da düzenlenen havacılık tıbbı sempozyumunda gündeme getirilen bu iddia  doğru ise ve eğer THY tarafından uygulanırsa, adayları şimdiden uyarmak istiyorum: Siz siz olun THY alım sürecine girdiğiniz andan itibaren alkolden uzak durun!

Amfibik uçakları denize gömdük- THY kabin memuru adaylarını uyarıyorum!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Kardeş ~ 1 yıl önce
Bak ben sana gerçeği söyleyivereyim. Ne zaman ki Türk Sivil havacılığı bu Serdar Uyanık gibi, Günay Ciyavul gibi THK kökenli işsiz ve niteliksiz embesillerden kurtulur aha o zaman bu alanların hepsi gelişmeye başlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cumartesi çocuğu ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dolarla mi arkadas? ~ 1 yıl önce
TL yi dolara ceviren arkadas memlekette dolar mi harciyorsun? cok guzel bunu normal calisanlara da uygulamalilar. 2 hafta Alkol icmis olarak tespit edenler. Sirketten atilmali. zaten grev hakki falan da yok sendika da bir sey yapmaz. Caslisanlara belgelerini de vermiyor. Alkol icenler atilsin. Kokpitteki feto hala yerli yerinde keyif catsin, feto olmayanlar bu yastan sonra havakuvvetlerine alindi. Merak ediyorum KENDI SECIMLERI mi acaba dayatma mi? Hadi hostes uzman arkadaslar bir imzada ayrilirlar da THY AKADEMIlILERi hiiic bir sey yapamaz :D en az 12 sene TK da gel git.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 1 yıl önce
Benzini, eti, kiyafeti dolarla aliyorum. Sen tl ile mi aldigini saniyorsun ? Kant'in dedigi gibi iktisat o kadar temel bir bilim ki ilk okul ogrencilerini ogretilmeli. Erken yasta basit korelasyonlari kurmayi ogretmeyince ne kadar cahil oldugunu bilemeyecek kadar cahil adamlar gelip yorum yapiyor bir de sonuna "=D" falan koyuyor. Sana odev tl ile alis veris yaptigini sanan kardes "dunning-kruger" etkisi nedir bir arastir tam olarak seni sirittiran psikolojiyi anlatiyor. Iste onu okuyup utanir bir 8 sene dunya klasiklerini, ustune 4 sene iktisat 2 sene de finans egitimi alirsan ancak yanimda "susabilirsin". Konusabilmen icinse ustune bir 300 kitap kadar daha okuman gerekli.
Evet'e ~ 1 yıl önce
Bu nasıl ayar vermek hahahhajsjj
vay ~ 1 yıl önce
tek tük de olsa akıllı arkadaslar var. yine populizme gelmiyorlar Olsa olsa kabindendir bu arkadas. Bu arada et ve kıyafet dolarla değil, fakat kıyafetin variable costları dolardan etkilenir.
www ~ 1 yıl önce
İtalya Como gölünün kıyısında deniz uçakları işleten bir yer var,iki kişi yarım saat 90 euro,havadan tur atıp iniyor.İnsanlar sırada.Değerli yatırımcılar bilginize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni memuy ~ 1 yıl önce
Sirkete girdigimde ilk maasimla 3000 dolar alabiliyordum yuzde 80 maasla ise baslamistim. Simdi yuzde yuz maas aliyorum 1800 dolar ediyor. Yuzde 35 ile baslayan da ancak 900 dolar kadar alabilecek. Hele kaptanlar ? Adamlar denklerinin ucte biri kadar alabiliyorlar. Ayrica baska hava yoluna gecmek isteyene evraklari verilmiyor. 2015'te akademi sinavina beraber girdigimiz bir arkadasim devam etti ve kazandi. Borcu o gunun kuruyla 316.000 tl idi bugun 470.000 arada 154.000 tl. fark var cocuk bir sene bedava F/O'luk yapacak. Bu cocuk benim gibi de degil bu ise cidden yuregini koymus biriydi yazik degil mi ? Bunu bu hale el birligi ile getirdik ve kimse "n'oluyor ?" diye sormuyor. Ben zaten bu sirketi de ulkeyi de kafamda bitirdim ama su yeni memur ve f/o'lar neyin icine geldiklerini bile bilmiyorlar; bir umut bir heyecan. Yazik baska bir sey demiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aga ~ 1 yıl önce
Vah vah. Derdin de büyükmüş senin.
!!!! ~ 1 yıl önce
Burulaş Deniz Uçaklarında nasıl başarılı olsun. Yedek parçacı genel müdür levent fidansoy, gemicilikten gelen bir kalite müdürü ve genel müdür yardımcısı, hayatında yöneticilik yapmamış tek işi şuan oturmak olan uçuş işletme müdürü. söyleyin bana bu şirket nasıl yürüyecekti. Levent FİDANSOY un gitmesi ile belki bazı şeyler düzelir ama yeni genel müdürde havacı degil. maalesef bu işler belediye eli ile yağılacak işler degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
daha başka testler ~ 1 yıl önce
thy kabin memurlarına daha başka testler yapsın asıl, kandan saçtan olanlardan. durum daha vahim!! özellikle capetown dönüşlerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoksa ~ 1 yıl önce
AIDS falan mi demek istiyorsunuz? Kabin memurlari, afrikada ?
Aids demiyor ~ 1 yıl önce
Baska bir sey diyor da anlasilan senlik bir durum degil. Cinsellikle ilgili degil yani.
Hayrullah ~ 1 yıl önce
Cpt de aidsmi olr olm? Full ingiliz. Sen once 3-4 bosta kieve odessaya giden folara kaptanlara test yap. Ayıktın mı mevzuuyu?
Kürsat ~ 1 yıl önce
Arusan planli bir sekilde piyasanin en cürükleri ile calisti. Istedigi herseyi yaptirabiliyordu. 1 hafta calistim ve notunu verdim. Iyi niyetli insanlarin hayalleri kabus oldu. Kürsat Kürsat KürsAT.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kürsat ~ 1 yıl önce
Arusan planli bir sekilde piyasanin en cürükleri ile calisti. Istedigi herseyi yaptirabiliyordu. 1 hafta calistim ve notunu verdim. Iyi niyetli insanlarin hayalleri kabus oldu. Kürsat Kürsat KürsAT.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin adayı ~ 1 yıl önce
THY geçtiğimiz Nisan ayında yapmış olduğu mülakatta da ön lisans şartı istemişti. Eklemek istedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000