19 Kasım 2018, Pazartesi
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com

Amatör Havacılıkta Güzel Şeyler Olacak!

Türkiye Amatör Havacılık Çalıştayı 10 Kasım 2018,Cumartesi günü Samsun’da gerçekleşti. İlkine 2012 yılında, henüz üniversite yaşantımın ilk yıllarında katılımcı olarak şahitlik etmiştim.Bu sene ise ikincisi düzenlenen çalıştayın organizasyon ekibinde yer alma fırsatım oldu.

Yaklaşık bir ay süreli çalıştay takvimi kapsamında genel çağrı ile tüm camianın talepleri alındı , ilgililere iletildi. Sıradan çalıştayların aksine otorite çalıştaya sorunları dinlemeye değil camianın sorunlarına alternatifli çözüm önerilerini anlatmaya gelmişti.

Yaklaşık bir ay süren takvimin sonucunda çalıştayın SHGM oturumu gelip çatmıştı. Havacılığa şahsı sayesinde girmiş olduğum, şimdiye kadar öğrendiklerimde büyük emeği olan Prof. Dr. Ferşat KOLBAKIR hocamın yönettiği çalıştayın SHGM oturumu adeta bayram havasında geçti. Ferşat hocam (Kolbakır) çalıştay komitesine gelen talepleri okudu, kürsüde bulunan yetkililer kendi alanlarına giren sorunlara bir bir çözüm önerilerini sıraladı. Hepsi kayıt altına alındı.

ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ BENCE UMUT VERİCİ.

Çalıştayın sonuç bildirgesinin tamamına yazının en altında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ben, sonuç bildirgesinin de bana göre sonucunu buraya kısaca sonuç bildirgesinde olduğu şekli ile aktarmak istiyorum.

Oturumun moderatörü Prof. Dr. Ferşat KOLBAKIR oturum boyunca gösterdikleri çözüm odaklı önerilerinden ötürü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederek oturumu sonlandırmış ve kapanış konuşmasını gerçekleştirmek üzere Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Sn. Bahri KESİCİ’yi kürsüye davet etmiştir.

Program kapanışında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Sn. Bahri KESİCİ söz alarak, “Bugün tüm ekibimizle buradayız. Ekip olarak buraya geldik ki acaba sizlere ne katabiliriz, birinci ağızdan dinleyelim. Türk Sivil Havacılığının en temelinde olan Amatör Havacılık için yani Genel Havacılık için ne katabiliriz ne yapabiliriz onun kaygısını yaşıyoruz.” dedi.

Verimli bir çalıştay programı geçirildiğine de dikkat çeken Kesici, görüşülen konuların takip edilmesi maksadıyla Genel Müdürlük ile sürekli irtibatta olacak LAA benzeri bir tüzel kişilik oluşturulması ve amatör havacılıkta gençlerin etkinliğinin artırılması için mevcut kişilerin gençlere mentörlük yapması temennileri ile konuşmasını sonlandırdı.”

Sn. Bahri KESİCİ’nin vurgu yaptığı üzere Amatör Havacıların derdini dert edinecek, herhangi bir karşılık beklemeksizin bu sorunların çözümü için otoritelerin kapısını aşındıracak bir tüzel kişilik oluşturulması şarttır fakat Sn. Bahri KESİCİ’nin konuşmasında beni daha da fazla düşündüren bir konu var. Kaç tane amatör havacı yerine bir genç yetiştiriyor? Çalıştaydan Samsun Üniversitesi Havacılık Fakültesi öğrencilerini çıkardığımızda yaş ortalaması neden 45 yaş ve üstü. Ülkemizin ekonomisi belli, genç ekip tabiki yaşam savaşının henüz başında ama hali hazırda bu işlerin içinde olan kişiler neden gençlere daha fazla önem vermiyor ? Sözüm herhangi bir kimseye değil, üstüne alınan herkese. Çalıştay yaş ortalaması 45 üstü olduğu sürece bir şeyler maalesef hep yarım kalacak.

Şahsi görüşüm;

1.Çalıştayda konuşulan her konu (SHGM bazında) bir tüzel kişiliğin konuları takibi ile MEVCUT YÖNETİCİLER GÖREVLERİNE DEVAM ETTİĞİ sürece kısa zamanda çözüme ulaştırılır. (Mevcut yöneticilere dikkat çekmekte fayda var, maalesef ülkemizde birçok şey bürokratların insiyatifleri ile yürüyor.)

2.SHGM ve yöneticiler konuya ne kadar hakimse maalesef DHMİ bir o kadar uzaktı. DHMİ ile ilgili konular o mevzu bahis tüzel kişiliği fazlasıyla yoracak gibi. İnşallah kazanan havacılık olur. Hiçbir şey olmaz demiyorum, yoracak diyorum. Sonuçta hiç önemsemeseler Genel Müdür Yardımcısı ve Daire Başkanları düzeyinde katılım sağlamazlardı.

3.Sn. Bahri KESİCİ’nin konuşmasında “GENÇ” vurgusu fazlasıyla önemli. Çalıştayın “pilot” yaş ortalamasının 45 üstü olması çalıştayın üzücü yanıydı diyebiliriz.

4.SHT-DTO (deklere edilmiş eğitim organizasyonu) ile pilotaj eğitiminin maliyetleri düşecek, lise çağından başlamak üzere genç yaşta birçok yeni havacı yetişecek. Beş sene sonra onlar sayesinde çok daha farklı şeyler konuşacağız.

5.Çalıştayda konuşulan her konu çok önemli tabiki ama SHT-DTO konusu ve DHMİ havaalanların mesai dışında amatör hava araçları tarafından kullanılmasına müsaade edilmesi konusu ÇOK ÇOK önemli. Kısa vadede çözüme kavuşmuş olursa çalıştay meyvelerini çok güzel vermeye başlamış olur.

6.Çalıştayda maalesef Atatürk Havalimanı VFR yaklaşma hattının iptal edildiğini öğrendik. Keşke olmasaydı... Sonuç olarak samimiyet kokan bir çalıştay idi. Aşağıdaki fotoğraf aslında çalıştayı tek kare ile çok güzel anlatıyor. Çalıştay bitiminde herkes güzel bir geleceğe inandı,güzel şeyler olacağına inandı.

Şahsi görüşüm Amatör Havacılıkta Güzel Şeyler Olacak!
 

Amatör Havacılıkta Güzel Şeyler Olacak!

Facebook Yorum

Yorumlar

Mehmet ~ 12 ay önce
Thy uçaklarında el bagajı çok berbat bavula yakın büyük lükte. El bagajı yolcunun baş kısmında olması lâzım. Örnek lufthansadır. Teşekkür ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Prof ~ 1 yıl önce
Amatör havacılık hasbelkader bu işe başlamış bir kaç yüksek egolu ve para düşkünü şahsın elinds oyuncak olmuş bir olgudur.devletin işleri yokuşa süren yaklaşımı ile birleşince bu ülkede olması imkansızlar arasında en üst sıralardadır.gerisi boşuna çabadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nisan geldi ~ 1 yıl önce
19 Kasım tarihinde yazılmış Nisan geldi ne oldu? Oldu mu güzel şeyler?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
45 yaş ~ 2 yıl önce
45 yaş normaldir. İnsan 20 yaşında da bu işlerle uğraşabilir bir engel yok fakat gençlerimiz 21 yaşında üniversiteden çıkıyor, iş bulmak, askerlik, evlilik, çocuk büyütmek, para kazanmak, ev kurmak derken zaten 40 oluyorlar. Hayatı biraz daha rutine oturunca amatör havacılık daha bir uğraşılır hale geliyor. Gençlere havacılıkla uğraşmayın diyen yok. Bu iş zaman ve para gerektiriyor. Gençlerin çoğunda olmayan şeyler bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
davalar ~ 2 yıl önce
paraları aldın, davaları kazanamadın Erdal!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ONUR B. ~ 2 yıl önce
Hayırlara vesile olsun. Çok güzel bir organizasyon olmuş. Tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GENEL HAVACILIK ~ 2 yıl önce
Genel ve Amatör havacılığa verdiğiniz. Destekten dolayı sizleri tebrik ediyor. Bu çalışmalarınızın olumlu sonuçlar vermesini diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000