29 Ekim 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR [email protected]

ALKOLE KARŞI EMNİYET YÖNETİMİ

Fragmanlarına ve konusuna bakılırsa film bence başarılı bir film. Bu yüzden 7 Aralık için gün sayanlardanım ve filmi gelir gelmez de izlemeyi planlıyorum.

Havacılıkta emniyet ve kalite yönetimi üzerine çalıştığımdan film benim için ayrıca ilgi çekici, zira aslında film, oldukça gerçekçi bir şekilde, olası bir riski bir hayat üzerinden anlatmaya çalışıyor.

Bir süre önce yer hizmetleri veren şirketleri denetlerken kullandığım kontrol listelerine yeni bir soru ekledim:
“Herhangi bir şikayete ya da olaya bağlı olmadan, önleyici ya da sadece kontrol amaçlı periyodik alkol muayenesi içeren bir prosedürünüz mevcut mu?”

Çoğunlukla yanıt “hayır” oluyor ama devamında da “bir kaza ya da kırım gerçekleştiği zaman ya da şikayet olduğu zaman kesinlikle gerçekleştirildiği” oluyor.

Kaza-kırım araştırmalarında böyle bir muayenenin mevcut olması önemli, fakat bu daha çok suçluyu belirlemeye yönelik bir uygulama. Olası bir kaza ya da kırım için bir engel oluşturmuyor. Şikayet üzerine olması da, elbette böyle bir şikayete kayıtsız kalınamayacak olmasından.

Oysa emniyet yönetimi, olası riskleri önceden tespit edip bertaraf etmeye yarayan proaktif ve önleyici süreçleri kapsar. Şikayet, bu tip bir riskin şans eseri ya da bu riski yaratan kişinin dikkatsizliği sonucunda kendini teşhir etmesiyle vuku bulan reaktif bir ihbar… Peki ya şikayet edecek kimse olmazsa?

Havayollarına bakıldığında mevcut durum şöyle görünüyor: Ülkemizde operasyon usül ve talimatlarını içeren ve SHGM tarafından yayınlanan SHT OPS-1 talimatına göre uçuştan sekiz saat öncesine kadar alkol tüketilmemeli ve uçuştan önce kandaki alkol seviyesi 0,2 promili aşmamalıdır. Bildiğiniz üzere şirketler bu kuralları daraltabilirler, ama esnetemezler. Pek çok operatör de bu sekiz saati on iki saate çıkartmak suretiyle bu kuralı sıkılaştırmışlardır (hatta kural olarak yer almasa da alkolün metabolik olarak parçalanmasının yavaş olması dolayısıyla 24 saat öncesinden itibaren alkol tüketilmemesi tavsiye edilir). Bu kural hem şirketlerin işletme ya da kabin ekibi el kitaplarında yer aldığı gibi çalışanların sözleşmelerinde de yer alır ve iş akdinin feshedilmesi için geçerli bir sebeptir.

Kural koymak iyidir… Ancak Emniyet Yönetim Sistemi gereği olarak bu kuralın yerine getirilip getirilmediğine yönelik bir önleyici prosedür oluşturmak zorunlu olmasa da gereklidir (bu zorunluluk şirketin söz konusu riski kabul edilebilri / kabul edilemez kabul edip etmemesine bağlı. Geçmişe dönük olay raporlamalarından elde edilen “olayın yaşanma sıklığı” değeri burada belirleyicidir).

Bu yüzden zaman zaman tüm şirketlerin ilgili personellerine (pilot, kabin memuru, yer hizmetleri görevlisi, PAT sahaları araç sürücüsü) şikayete ya da olaya bağlı olmadan rastgele örnekleme yoluyla alkol kontrolü yapması uygundur.

Bu tip bir kontrol prosedürlerde yer alsa dahi –ki yer almadığına da çok kez şahit oluyorum- bu yazıyı yazmadan önce konuştuğum, sektörümüzde çeşitli sahalarda görev yapan pek çok kimse böyle bir kontrole rastgelmediğini söyledi.

Demek ki bu kurala uymak tamamıyla kişilerin görev bilinç ve sorumluluğuna bırakılmış. İnsan faktörleri konusunda biraz bilgi sahibi olan birisi küçük bir yüzde de olsa bir grup insanın içerisinde kuralları ihlal eden bireylerin olduğunu ya da bireylerin hayatlarının çok küçük bir yüzdesinde kuralları ihlal edebilecek özel şart ve durumlara sahip olduğunu bilir.

O halde böyle bir kontrolün eksikliği, tüm kaza ve kırım modellerine bahsedilen “örtük sebeplerin” başında geliyor diyebiliriz.

Elbette rastgele yöntem böyle bir kuralın ihlalilini kesinlikle engellemeyecektir, ancak herhangi bir sebepten ötürü bu kuralı ihlal ederek uçuş ve görev emniyetine risk oluşturabilecek kimseyi caydırıcı bir özelliğe sahip olmakla birlikte rastgele kontroller sayesinde uygunsuzluklar tespit edilebilir.

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Herkese iyi haftalar.

ALKOLE KARŞI EMNİYET YÖNETİMİ

Facebook Yorum

Yorumlar

kanli yorumlara ~ 10 yıl önce
Ya bu laf cok klise oldu "kurallar kanla yazilmistir" Cok ajitasyon yapiyoruz ve arabesk oluyoruz. Yanlis anlasilmasin bende bazen bunu soyluyorum ama sacma ve cok buyuk bir laf. Astronot misali :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TÜRK ~ 10 yıl önce
havacılıkta kurallar cok nettir ve harfiyen uygulanır. Sonuçları kanla onaylanmış bir tarihi vardır. Sosyal bir bir alkol tüketen olarak , geniş bir alkol tüketen pilot çevresi olarak şu çok açıktır.. Kimse alkollu ucusa gitmez ve bunu alttan üste herkes yi bilir şüphe etmez.. Alkollü araç kullanmaya benzemez bu. Camia içinde bu risk kimsenin aklına bile gelmez. Diğer yandan adamın alkole zaafı vardır , yada sonradan olmuştur. Tespiti çok kısa sürer ve anında kapının önüne konulur. Örnekleri vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aviator ~ 10 yıl önce
Köşeyazısına iyi bir malzeme bulmak bu kadarmı zor? Daha gösterime bile girmemiş filmden konu arayışları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orkun ~ 10 yıl önce
Ne alaka:)
sırf laf ~ 10 yıl önce
İlle gösterime mi girmesi lazımmış? Çok biliyosan sen yaz.
PG10 ~ 10 yıl önce
Eski Sovyetler Birliğinde çekilmiş olan havacılık belgesellerini seyrederseniz pilotların uçuş muyenesinden sonra yaklaşan uçuşun gerginliğini azaltmak için 1 ufak kadeh votka içtiklerini görürsünüz. Hayatı boyunca içmiş olan insanlar için bu miktar sarhoş etmez. Sakın Türk pilotları Rus kadın kabin memurlarıyla içki yarışına girmesinler, kaybederler! :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre ~ 10 yıl önce
Alkol yerine tonik bir şey ifade ediyor değil mi ? :)) Sol elde Sözcü sağ elde tonik..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000