14 Mart 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • İGA iyi operasyon yönetti diyorsunuz ama TGS firmasıda çift vardiya yaptı bu nasıl iş anlamıyorum
  • ACİL PERSONELİN UÇUŞ VE YER PERSONELİN ÜNİFORMASI RENGİ DEĞİŞMESİ . TEKRAR LACİVERT TAKİM BEYAZ GÖMLEK OLSUN .RAHATLASİN ÇALIŞANLAR .KİRMİZİ NAZARA GELİYOR.
  • ACİL PERSONELİN UÇUŞ VE YER PERSONELİN ÜNİFORMASI RENGİ DEĞİŞMESİ . TEKRAR LACİVERT TAKİM BEYAZ GÖMLEK OLSUN .RAHATLASİN ÇALIŞANLAR .KİRMİZİ NAZARA GELİYOR.
  • Sabiha Gökçen'de bitmesi gerektiği halde ısrarla bitmeyen ikinci pist bitseydi kar süreci daha kolay yönetilirdi. Pek bitecek gibi de görünmüyor.
  • yav o değil de bu ulke ne zaman normalleşecek ? herkes üzgün kırgın asabi ve umutsuz ..!
  • Sadece kar yağışında değil Riskli durumlarda sefer iptali en doğru tercihtir. Almanya limite yakın rüzgar durumunda da havalimanı kapasitesini azaltıyor. Türkiye de bunu yapmalı. Basit bir soru geçen 60 knots lara yakın rüzgarın olduğu zaman kaç uçak unstabil olduğu için yada windshear ikazı ile pas geçti. Biraz şans biraz tecrübe ile bu seferlik kaza olmadı. Windshear dan ilk korunma maddesi kaçınmak bile bile üzerine gitmemektir. İstanbulda ise limit dışı rüzgar durumunda windshear ın üzerine yüründü. Bu cesaret değil cahilliktir. Buna sebep olan yönetim hatalıdır. Bunu bir yada iki kere kazasız atlatırsın ama emin olun bu inat en sonunda kazaya sebebiyet verir. Sözün özü limiti zorlayan rüzgar durumunda da seferler azaltılmalı.
  • Neyin alkışını hakkettiler. özellikle siz ucube havaalanının propagandasını yapmak için Atatürk havaalanının bile pistlerinin karla kapandığı haberini yaptınız. SAW da operasyon durdu dediniz. ucube havaalanında uçakların saatlerce havada tur atmasını görmemezden geldiniz. bu şekilde habercilikle neye hizmet ettiğiniz belli değil. sonra da gazeteciyiz diye geçiniyorsunuz
  • Bu sefer çabalamışlar en azından, güzel.. Sevgili M. Herdem ve diğer haberci arkadaşlara selam... Bu arada diğer yorumları yazan arkadaşların dediği gibi daha iyisi olmasını bekliyoruz. Sevgiler
  • Yok yok yine çuvalladılar. Bu sefer 9utc ye kadar saatlik 2-3 iniş kalkış yapılacak dediler seferleri iptal ettiler. Sonra 00:00utc sonra kalkışlarda problem yok dediler. İnşaat yapmayı(gerçi bunuda beceremiyorlar) havalimanı işletmek zanneden çakma şirket için TK’nın yolcu ve kargo seferlerini iptal ettiler. Ahirette hepsinin hesabını vereceksiniz.
  • gecen sefer agir micip rezil olduklari ve bunu da bal gibi bildikleri icin bu sefer kökten cözüm iptallerle cözdükleri icin mi alkislayalim ? 2 tane pist acik tuttular, onun da sonu karliydi, mazallah bir ucak rto yapsa runway overrun nerdeyse kesindi. hadi apron ve taksi yollarını gectim, poor rapor edilmesini de gectim, runway exitler de yarim yamalak temizdi. söyle büyük havalimani yaptim, böyle modern yaptim diyip diyip anlık takip etmeden yüzlerce seferi garanti olsun diye iptal ederek operasyon yürütüyorsan, yaptigin o ucube meydani adam akilli isletemiyorsan neyin alkisini konusuyoruz ? Geciniz bu isleri...

Alkışı hakettiler...

İstanbul'da sadece bu yıl değil, öteden beridir ilk karda hep acemilik yaşanır ama ikinci kar yağışında herkes olması gerektiği gibi hareket eder ve işini layıkıyla yapar. Olağanüstü bir sorun da yaşanmaz...

Geçmiş yıllarda yaşanan yoğun kar yağışlarında bunu defalarca tecrübe ettik. İlk furyada hep çuvalladık. Uçaklar körüklerde, pist başlarında, de icing alanlarında kaldı. Yolcular ve ekipler; yollarda, uçaklarda, havaalanlarında perişan oldu. Meteoroloji uyarılarını kulak ardı etmenin faturası, saatler süren esaret ve milyonlarca dolarlık para kaybı olarak hep karşımıza çıktı.

Halbuki dünyada kar yağışlarından önce, hangi önlemlerin alındığına dair güzel örnekler var. Kar sadece bizde yağmıyor değil mi? New York'a da yağıyor, Londra'ya da Frankfurt'a da... Ama oralarda gördüğümüz manzaralar genellikle bizim ikinci kar deneyimimizdeki gibi oluyor.
Neden biliyor musunuz?

Çünkü onlar, kar olasılığı belirdiğinde uçuşları  iptal etmekten çekinmiyorlar.

Ama biz,  uçuş iptal etmek ve kapasite azaltmak ayıpmış, çok büyük kabahatmiş gibi davranıyoruz bazen...
Oysa New York'ta bu kış beklenen yoğun kar yağışı öncesinde bazı havaalanlarında uçuş iptal oranları yüzde 95'leri bulmuştu.
Elin oğlu 10 uçuşun 9'unu iptal etmekten çekinmedi ama biz bir önceki kar yağışında, sadece yüzde 10 uçuş iptal etmenin başımıza ne işler açtığını acı şekilde tecrübe etmiş olduk.

Normal zamanda 900 uçağı indirdiğin havaalanına yoğun kar yağışı altında 800 uçak indirme hayaliyle yola çıkıldığında hayal bile edilemeyecek faturalar karşımıza çıkabiliyor.

Bunu 24 Ocak'ta bir kez daha deneyimledik fakat bu kez öyle yapmadık. Mart kapıdan baktırdı, kazma kürek yaktırmadı...

Meteorolojinin uyarıları dikkatle takip edildi ve her iki havalimanında da gerekli önlemler erkenden alındı. Belki burada eleştirilecek tek nokta şudur: İki farklı noktada bulunan havalimanı için aynı kapasite rakamlarının dayatılması eleştiri konusu olabilir. Bir havalimanındaki kar beklentisi daha az ise öteki ile aynı oranda düşürülmemeliydi.

Biz her iki havalimanında da saatlik kapasiteyi aynı sayılara düşürdük. Hem İstanbul Havalimanı'nda hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bazı saat aralıklarında kapasite yüzde 90 oranında düşürüldü.

İkisi ayrı ayrı değerlendirilse daha şık olurdu. Çünkü iklim şartları farklı ama kapasite kısıtı aynı olunca, bu kez müsait hava şartlarını gören yolcular, iptal edilen uçuşlarından dolayı havayolları ile karşı karşıya gelebiliyor.

Sonuç olarak, saatlik ortalama 40 iniş kalkış yapılan İstanbul Havalimanı'nda, bir saat için iki iniş ve iki kalkış planlanmış olması, hem on binlerce yolcunun havaalanına gelmesini engelledi hem de de icing kuyruğunda kara saplanan uçak manzaralarını bu defa görmemiş olduk. Uçuş ekipleri için de kısmen daha rahat bir operasyon süreci yaşanmış oldu. Aynı şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da kusursuz operasyon yapıldı.
Doğa ile inatlaşan karşılığında istemediği sonuçlarla karşılaşabilir.

Biz bu tezatı yılda iki kez yaşıyoruz.
Birinde sınıfta kalıyoruz, birinde yıldızlı pekiyi alıyoruz.
Bu kez yıldızlı pek iyiyi ve tebriği hakettiler.
Ama tabiki şu da var.

Kar kış olduğunda havaalanlarından yapılan canlı yayınlar işler yolunda giderken yapılmadı.
Aslında şimdi de o yayınları yapmak lazımdı...

Başarı öne çıkarılmalı ve nasıl başarıldığı anlatılmalı ki, başarısızlıklar tekrar yaşanmasın...

Alkışı hakettiler...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Tgs ~ 4 ay önce
İGA iyi operasyon yönetti diyorsunuz ama TGS firmasıda çift vardiya yaptı bu nasıl iş anlamıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY'NİN ÜNİFORMASI DEĞİŞSİN TEKRAR. ~ 4 ay önce
ACİL PERSONELİN UÇUŞ VE YER PERSONELİN ÜNİFORMASI RENGİ DEĞİŞMESİ . TEKRAR LACİVERT TAKİM BEYAZ GÖMLEK OLSUN .RAHATLASİN ÇALIŞANLAR .KİRMİZİ NAZARA GELİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY'NİN ÜNİFORMASI DEĞİŞSİN TEKRAR. ~ 4 ay önce
ACİL PERSONELİN UÇUŞ VE YER PERSONELİN ÜNİFORMASI RENGİ DEĞİŞMESİ . TEKRAR LACİVERT TAKİM BEYAZ GÖMLEK OLSUN .RAHATLASİN ÇALIŞANLAR .KİRMİZİ NAZARA GELİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİTMEYEN İKİNCİ PİST ~ 4 ay önce
Sabiha Gökçen'de bitmesi gerektiği halde ısrarla bitmeyen ikinci pist bitseydi kar süreci daha kolay yönetilirdi. Pek bitecek gibi de görünmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 4 ay önce
yav o değil de bu ulke ne zaman normalleşecek ? herkes üzgün kırgın asabi ve umutsuz ..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru tespite ilave ~ 4 ay önce
Sadece kar yağışında değil Riskli durumlarda sefer iptali en doğru tercihtir. Almanya limite yakın rüzgar durumunda da havalimanı kapasitesini azaltıyor. Türkiye de bunu yapmalı. Basit bir soru geçen 60 knots lara yakın rüzgarın olduğu zaman kaç uçak unstabil olduğu için yada windshear ikazı ile pas geçti. Biraz şans biraz tecrübe ile bu seferlik kaza olmadı. Windshear dan ilk korunma maddesi kaçınmak bile bile üzerine gitmemektir. İstanbulda ise limit dışı rüzgar durumunda windshear ın üzerine yüründü. Bu cesaret değil cahilliktir. Buna sebep olan yönetim hatalıdır. Bunu bir yada iki kere kazasız atlatırsın ama emin olun bu inat en sonunda kazaya sebebiyet verir. Sözün özü limiti zorlayan rüzgar durumunda da seferler azaltılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
faf ~ 4 ay önce
Neyin alkışını hakkettiler. özellikle siz ucube havaalanının propagandasını yapmak için Atatürk havaalanının bile pistlerinin karla kapandığı haberini yaptınız. SAW da operasyon durdu dediniz. ucube havaalanında uçakların saatlerce havada tur atmasını görmemezden geldiniz. bu şekilde habercilikle neye hizmet ettiğiniz belli değil. sonra da gazeteciyiz diye geçiniyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Go Around ~ 4 ay önce
Bu sefer çabalamışlar en azından, güzel.. Sevgili M. Herdem ve diğer haberci arkadaşlara selam... Bu arada diğer yorumları yazan arkadaşların dediği gibi daha iyisi olmasını bekliyoruz. Sevgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Operasyoncu ~ 4 ay önce
Yok yok yine çuvalladılar. Bu sefer 9utc ye kadar saatlik 2-3 iniş kalkış yapılacak dediler seferleri iptal ettiler. Sonra 00:00utc sonra kalkışlarda problem yok dediler. İnşaat yapmayı(gerçi bunuda beceremiyorlar) havalimanı işletmek zanneden çakma şirket için TK’nın yolcu ve kargo seferlerini iptal ettiler. Ahirette hepsinin hesabını vereceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apuser ~ 4 ay önce
gecen sefer agir micip rezil olduklari ve bunu da bal gibi bildikleri icin bu sefer kökten cözüm iptallerle cözdükleri icin mi alkislayalim ? 2 tane pist acik tuttular, onun da sonu karliydi, mazallah bir ucak rto yapsa runway overrun nerdeyse kesindi. hadi apron ve taksi yollarını gectim, poor rapor edilmesini de gectim, runway exitler de yarim yamalak temizdi. söyle büyük havalimani yaptim, böyle modern yaptim diyip diyip anlık takip etmeden yüzlerce seferi garanti olsun diye iptal ederek operasyon yürütüyorsan, yaptigin o ucube meydani adam akilli isletemiyorsan neyin alkisini konusuyoruz ? Geciniz bu isleri...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset uzmanı taşeron patron çenkis abi ~ 4 ay önce
Aga komisyon, çorba varsa ben varım, o havalimanında ne paralar döndü haberin var mı senin, biz taş mı yiyelim, man adasında bi hesabımız, londrada bi emlak şirketimiz malikanemiz olmasın mı, yazık değil mi bize bunca sorgulamayan vatandaşın ülkesinde yolumuzu bulmayalım mı?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000