29 Nisan 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu kotumseyenler sonuna kadar haklı iskurlu çalışanları sözleşmeyi bittikten sonra sebepsiz yere işten çıkartıyorlar Allah hepinizin belasını versin hakkım varsada helal etmiyorum
  • Burada çalışan personellerde evli çocuklu kişi ile bekarlar 18 e yeni girmiş personel aynı parayı alıyor devletin vermiş olduğu aile geçim indirimini cebe atan bir firma ayrıca bayramlarda izin kullanma hakkı bulunmuyor bayram mesaisi resmi tatiller %200 mesai olması gerekirken hiç bir şekilde mesai ücreti ödenmiyor böyle bir havalimanında böyle bir türk hava yollari altında çalışan personelin hakkı gasp ediliyor.ayrıca masa başında ki bazı personel ve yöneticiler eski personeller ile birlikte olup önemli yerlerden gelen uçuşları kendi adamlarını göndererek kazanca ortak olunuyor kısaca firmanın kendisinden tutup çalışan personele kadar büyük bir adaletsizlik var verdiği asgari ücret maaş onu da düzgünce veremeyen bir şirket garibanın agisi ve mesaisine göz dikilmiş durumda
  • 6 milyon $ yatirimi varmis. 200 hava yolu sirketine hizmet veriyomus. Ne yalamis parlatmisiniz birbirinizi bi komisyon kursunlarda arastirsinlar sizi bakalim hodri meydan.
  • Madem bu şirket bukadar kötü senelerdir hala neden çalışıyorsunuz biri sorsa bu şirketten kötüsü hak yiyeni yok ama herkes pirana gibi geziyor etrafta sabit yerlerdeki adamlar güzel yolcuları kendileri alıp gidiyor iyi yolcu geldiginde masadakiler adamlar sabit yerde bile olsa arkadaşına telefon edip aldiriyor eski personel yeni personele ekmek yedirmeyeye calisiyor ve yedirmiyorda hersey ellerinde bazı masa sorumlularıyla birlikte hareket ediliyor bunları 1 kaç gün takiple en saf insan bile anlayabilir yapılan işlerden eski ve yeni personel arasındaki farkı herkesede şöyle bi iyilik yapayım artık çalışanlarda en alt seviyeden en üst seviyeye kadar yöneticilerde dahil kimse kimseye kendini ezdirmesin baktınız havalimanında çözüm bulamadınız direk dünya ticaret merkezine mail olarak atabilirsiniz veya oraya giderek şikayetinizi bildirebilirsiniz burda bazı kişiler eski olabilir ama hayatinda kimse ilk defa bi is yerinde calismiyor eğer memnun değilsen bi yol bulup çıkar gidersin her yerde oldugu gibi birşeyleri birilerini kötülemek isteyen kişiler ilk başta kendi pisliklerini kapatmak isteyen kişilerdir eski personele soruyosun işyeri nasıl 5 para etmez öyle hak yerler böyle hak yerler ama adama bakıyosun yeni başlayan adamdan daha canlı çalışıyor masa belirli masa sorumlularıyla kaymak yolcuları alıyor sabit yerlerin elemanları bile olsa küt 1 telefon günü kurtarıyor birilerini kötüleyenler herzaman kendi yaptiklarini kapatan kisilerdir.
  • Yeni gelen kişiler 10 15 20 günlük kişilerin yorumları ile 3 5 senelik kişilerin yorumlarını aynı kefeye koymayin lütfen uzun süreli personel olanların gördüklerini yaşadıklarını ne kadar gordulerde yorum yapıp yalakaliga başvuruyorlar o şirket dediğiniz yer de insana emekçiye hiç bir saygı sevgi emek halkı denilen hiç bir şey yoktur sadece sirtinizdan paraları götürürler sizlerde yalakalık yaparsınız bir hiç uğruna ve boş yere o yüzden senelerini vermiş insanları dinleyin onlardan birer nasihat ve bilgi alın belki ileride işinize yarar yalakalık bittiği zaman bu kez de savunma mekanizması harekete geçecektir. Sizler gibi olanlarda vardı eski personeller içinde şimdi onlarda pişman ne oldum değil ne olacağım demelisin mevcut sistemde bulunan karaktersiz yönetim kadrosuna yanasmaktan ziyade beraber kabin içi aldığınız arkadaşınızın yanında durmanızı öneririm. Kula minnet eylemeyin..
  • Cok haklısınız murat bey dıger sirket ler bayramda ıscımız magdur kalmasın diye maaslarını yatırırken bu sirket calısanını dusunmuyor böyle bir sirket kendi menfaatini dusunen bir sırket
  • Boşuna dememiş atalarımız , bakıyorum da bütün eski çalışanlara mobbing uygulaması tamamıyla başlamış. Anbulif ve ichatlara ve entity yerlere vermeler başlamış. Ne diyim keser döner sap döner gün gelir hesap döner .. Bu Yaptıklarınız yanınıza kar kalmaz airClinic yöneticileri ...
  • Donemin cocuklari akil hizmet ve sanattan yoksun garibeler, sade ortak ozellikleri Allahin arkasinda saklaniyor oradan goturuyorlar
  • 9 aydır vermediğiniz vardiya paralarını bu mübarek ramazan ayında vermeyi düşünüyormusunuz
  • ARTIK LÜTFEN NE OLUR YORUM YAPMAYIN DAHA NE YAZACAKSINIZ MERAK EDİYORUM YAZAN KISILER IŞTEN ÇIKMIŞ ÇIKARILMIŞ ÇALIŞIYOR OLABILIRSINIZ AMA ARTIK LÜTFEN YORUM YAZMAYIN CALISAN ARKADAŞLARINIZA ZARAR VERİYORSUNUZ SIZIN YUZUNUZDEN INSANLAR EKMEĞİNDEN OLMASIN YAZIKTIR GÜNAHTIR EMEĞİ ILE CALISAN INSANLARA

Air Clinic THY'nin cebine de imajına da zarar veriyor

İstanbul Havalimanı’nda operasyonu yürütme konusunda en çok şikayet alınan şirketlerden biri de Air Clinic isimli firma…

Terminalin orta yerinde sandalyede bırakılan yolcular, yoğunluktan dolayı dakikalarca bir tekerlekli sandalyenin kendisini almasını bekleyenler vs.

Birkaç yıl önce ‘şapkadan çıkan tavşan’ misali bir anda Türkiye’deki bütün havalimanlarında faaliyete geçen Air Clinic firmasının öyküsü ile ilgili önce biraz bilgi vereyim.

Adını son birkaç yıldan beri duyduğumuz, zaten öncesi de olmayan Air Clinic şirketi için adrese teslim kurulan bir şirket tanımlamasında bulunursam mübalağa yapmış olmam. Şöyle ki, bir şirket kurulduğu ay içerisinde Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolunun bütün hasta, yaşlı ve engelli yolcu taşıma işini alıyorsa,  işe göre şirket kurulduğunu ve ‘böyle bir şirket kurun ve işi alın’ şeklinde işlerin ilerlediğini anlayabiliriz.

İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında şirketin imtiyaz sahibi Hakan Kazancı…

Soy isim size bir şey çağrıştırdı mı?

Çağrıştırmış olmalı çünkü seçim sürecinin tartışmalı ismi Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı’nın kuzeni…

Olabilir…

Popüler bir ismin kuzeni olmak bir işi yapmanıza engel değil ancak, 13 Kasım 2015’te kurulan bir şirkete 30 Kasım’da THY’nin bütün hasta, yaşlı ve engelli taşıma işi veriliyorsa, üzerine birkaç dakika düşünme hakkımızın da olduğunu sanıyorum.

THY birkaç yıl öncesinde bu hizmeti hem yer hizmetleri şirketi vasıtasıyla hem de dışarıdan sağlık hizmeti alarak yürütüyordu ancak bu işin çapı son yıllarda o kadar büyüdü ki, Air Clinic firması da işin altından kalkamayacak vaziyete geldi.

Şöyle düşünün… THY, yolcuları için bir hizmet veriyor ama ücret karşılığı satın aldığı hizmeti yolcularına ücretsiz olarak sunarken, bu hizmeti alabilmeniz için sizden ne bir sağlık raporu ne bir belge vs hiçbir şey istemiyor.

Hasta olsanız da olmasanız da, yaşlı olsanız da olmasanız da, engelli olsanız da olmasanız da, uçuştan 48 saat önce, THY’yi arayarak, “ Ben tekerlekli sandalye ile terminal kapısından alınıp uçağa kadar gitmek istiyorum” demeniz yeterli oluyor ve üstelik bununla ilgili bir sayı sınırlaması da yok. Örneğin Pegasus da veriyor bu hizmeti ama taşıma hizmeti alacak yolculardan hem yürümesine engel olup olmadığına dair rapor istiyor hem de bir sınırlama koyuyor.

THY’de bir sınır ve rapor talebi de olmadığı için, duyan geliyor ve talep de arttıkça artıyor. İstanbul Havalimanı’nda yürüme mesafesinin uzun olduğunu düşündüğünüzde aslında fena bir yöntem değil! Yürümek istemiyorsanız, terminal girişinden alınıp uçağa kadar ya da uçaktan alınıp terminal dışındaki aracınıza kadar tekerlekli sandalye ile ulaşabilme şansınız var!

Üstelik kuruş ödemeden!

Yolcu memnun yürümüyor, taşıyan memnun para kazanıyor. Peki bu işten tek zararı kim görüyor?

Tabi ki THY…

Bir defa her uçuşta normalden çok daha fazla sayıdaki (tek bir uçakta 10-15 yolcu olabiliyor) tekerlekli sandalye olduğu için, yolcu alım ve boşaltımı sırasındaki beklemelerden dolayı, operasyonda bir miktar aksama olabiliyor. Ayrıca her tekerlekli sandalye hizmetinin THY’ye maliyeti de var. Neresinden bakarsanız bakın, THY’ye zarar veren bir sistem ama buna rağmen ne bir kısıt var ne bir kota… Hatta Air Clinic personelinin yetişemediği yerde TGS yer hizmetleri ekiplerine zoraki iş yükü veriliyor. Tekerlekli sandalye ile yolcuları TGS taşıyor, parayı Air Clinic cebine indiriyor. Ne güzel iş değil mi?

İşte bu Air Clinic paralı çuvalla cebe indirirken asgari ücretle İstanbul Havalimanı’nda çalıştırdığı personelleri hem iş yükünün ağır hem de İstanbul Havalimanı’na ulaşımın sıkıntılı olmasından dolayı iş bırakmaya başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan getirilen takviye ekipler ve TGS personelleri ile yürütmeye çalışıyorlar ama ne kadar bu sistemle devam edebilirler, tartışılır.

Ben yakında bu şirketin adını çok daha sık duyacağız diye düşünüyorum. Bu şirketin çok para kazanabilmesi için bütün koşullar kusursuz hayata geçiriliyor ama THY bu işten hem maddi hem manevi ciddi zarara uğratılıyor, hem de iş ağır aksak ilerliyor. THY ise hak etmediği şekilde yolcuların şikayetlerine muhatap oluyor.

THY'nin parasına da imajına da yazık değil mi? 

Air Clinic THY'nin cebine de imajına da zarar veriyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (320)

İskurlu bitenler cikartiliyor ~ 3 ay önce
Bu kotumseyenler sonuna kadar haklı iskurlu çalışanları sözleşmeyi bittikten sonra sebepsiz yere işten çıkartıyorlar Allah hepinizin belasını versin hakkım varsada helal etmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iscinin parasında gözü olan bir firma ~ 3 ay önce
Burada çalışan personellerde evli çocuklu kişi ile bekarlar 18 e yeni girmiş personel aynı parayı alıyor devletin vermiş olduğu aile geçim indirimini cebe atan bir firma ayrıca bayramlarda izin kullanma hakkı bulunmuyor bayram mesaisi resmi tatiller %200 mesai olması gerekirken hiç bir şekilde mesai ücreti ödenmiyor böyle bir havalimanında böyle bir türk hava yollari altında çalışan personelin hakkı gasp ediliyor.ayrıca masa başında ki bazı personel ve yöneticiler eski personeller ile birlikte olup önemli yerlerden gelen uçuşları kendi adamlarını göndererek kazanca ortak olunuyor kısaca firmanın kendisinden tutup çalışan personele kadar büyük bir adaletsizlik var verdiği asgari ücret maaş onu da düzgünce veremeyen bir şirket garibanın agisi ve mesaisine göz dikilmiş durumda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yandas sirketin yandas gazateye roportaji ~ 3 ay önce
6 milyon $ yatirimi varmis. 200 hava yolu sirketine hizmet veriyomus. Ne yalamis parlatmisiniz birbirinizi bi komisyon kursunlarda arastirsinlar sizi bakalim hodri meydan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışan ~ 4 ay önce
Madem bu şirket bukadar kötü senelerdir hala neden çalışıyorsunuz biri sorsa bu şirketten kötüsü hak yiyeni yok ama herkes pirana gibi geziyor etrafta sabit yerlerdeki adamlar güzel yolcuları kendileri alıp gidiyor iyi yolcu geldiginde masadakiler adamlar sabit yerde bile olsa arkadaşına telefon edip aldiriyor eski personel yeni personele ekmek yedirmeyeye calisiyor ve yedirmiyorda hersey ellerinde bazı masa sorumlularıyla birlikte hareket ediliyor bunları 1 kaç gün takiple en saf insan bile anlayabilir yapılan işlerden eski ve yeni personel arasındaki farkı herkesede şöyle bi iyilik yapayım artık çalışanlarda en alt seviyeden en üst seviyeye kadar yöneticilerde dahil kimse kimseye kendini ezdirmesin baktınız havalimanında çözüm bulamadınız direk dünya ticaret merkezine mail olarak atabilirsiniz veya oraya giderek şikayetinizi bildirebilirsiniz burda bazı kişiler eski olabilir ama hayatinda kimse ilk defa bi is yerinde calismiyor eğer memnun değilsen bi yol bulup çıkar gidersin her yerde oldugu gibi birşeyleri birilerini kötülemek isteyen kişiler ilk başta kendi pisliklerini kapatmak isteyen kişilerdir eski personele soruyosun işyeri nasıl 5 para etmez öyle hak yerler böyle hak yerler ama adama bakıyosun yeni başlayan adamdan daha canlı çalışıyor masa belirli masa sorumlularıyla kaymak yolcuları alıyor sabit yerlerin elemanları bile olsa küt 1 telefon günü kurtarıyor birilerini kötüleyenler herzaman kendi yaptiklarini kapatan kisilerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her Şey Güzel Olacak..! ~ 4 ay önce
Yeni gelen kişiler 10 15 20 günlük kişilerin yorumları ile 3 5 senelik kişilerin yorumlarını aynı kefeye koymayin lütfen uzun süreli personel olanların gördüklerini yaşadıklarını ne kadar gordulerde yorum yapıp yalakaliga başvuruyorlar o şirket dediğiniz yer de insana emekçiye hiç bir saygı sevgi emek halkı denilen hiç bir şey yoktur sadece sirtinizdan paraları götürürler sizlerde yalakalık yaparsınız bir hiç uğruna ve boş yere o yüzden senelerini vermiş insanları dinleyin onlardan birer nasihat ve bilgi alın belki ileride işinize yarar yalakalık bittiği zaman bu kez de savunma mekanizması harekete geçecektir. Sizler gibi olanlarda vardı eski personeller içinde şimdi onlarda pişman ne oldum değil ne olacağım demelisin mevcut sistemde bulunan karaktersiz yönetim kadrosuna yanasmaktan ziyade beraber kabin içi aldığınız arkadaşınızın yanında durmanızı öneririm. Kula minnet eylemeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Is sever ~ 5 ay önce
Cok haklısınız murat bey dıger sirket ler bayramda ıscımız magdur kalmasın diye maaslarını yatırırken bu sirket calısanını dusunmuyor böyle bir sirket kendi menfaatini dusunen bir sırket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru soyleyeni dokuz köyden kovarlar ~ 5 ay önce
Boşuna dememiş atalarımız , bakıyorum da bütün eski çalışanlara mobbing uygulaması tamamıyla başlamış. Anbulif ve ichatlara ve entity yerlere vermeler başlamış. Ne diyim keser döner sap döner gün gelir hesap döner .. Bu Yaptıklarınız yanınıza kar kalmaz airClinic yöneticileri ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Donemin ~ 5 ay önce
Donemin cocuklari akil hizmet ve sanattan yoksun garibeler, sade ortak ozellikleri Allahin arkasinda saklaniyor oradan goturuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yönetime duyurulur ~ 5 ay önce
9 aydır vermediğiniz vardiya paralarını bu mübarek ramazan ayında vermeyi düşünüyormusunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anonim ~ 5 ay önce
Vardiya parası ne demek birader ? Mevzuatta böyle bir terim olduğunu sanmıyorum. Bıçak kesmiyor gibi birşey mi ?
YORUM YAZMAYIN NE OLUR YETER ARTIK ~ 5 ay önce
ARTIK LÜTFEN NE OLUR YORUM YAPMAYIN DAHA NE YAZACAKSINIZ MERAK EDİYORUM YAZAN KISILER IŞTEN ÇIKMIŞ ÇIKARILMIŞ ÇALIŞIYOR OLABILIRSINIZ AMA ARTIK LÜTFEN YORUM YAZMAYIN CALISAN ARKADAŞLARINIZA ZARAR VERİYORSUNUZ SIZIN YUZUNUZDEN INSANLAR EKMEĞİNDEN OLMASIN YAZIKTIR GÜNAHTIR EMEĞİ ILE CALISAN INSANLARA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anonim ~ 5 ay önce
Dostum yetkili dediğin işine bakar zaten sen dert etme. Burada bunca olumsuz şey yazanlar eminim maksimum 2 şizofren kişi. Kendi kendilerine şikayet edip kendi kendilerine haklısın diyorlar. İtibar etmek gereksiz, sitenin üyelik gerektirmeden yorum kabul etmesi bu tip şizofrenlere meydanı bırakıyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000