04 Nisan 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Yiyen yemiş! Olsun artık ne yapalım mı diyelim, sizi getirmeleri eskiyi kapatmak için ama yemezler.
  • Haksız yere atılanların tüyü bitmemiş çocukları ne olacak o zaman bebek olanlar şu an çocuk oldu....
  • Ahmet Bolat bey bunu okuyorsaniz, sizi yanlis yonlendiriyorlar. 737 filosu aylardir cok yogun calistiriliyor. Aylik program surekli degistiriliyor. 6 gun - 7 gun ardisik olarak ucuyoruz. Yorgunluktan tukendik..
  • Bırakın artık bu Rize sevdasını adam dün işbaşı yaptı bugün şef oldu havacılık sektöründe zerre kadar bilgisi yok işini yapan adamı ise işinden ettiler hakan poyraz müdürle geldin müdürle gidersin bu kadar da olmaz sorarsan bunlar vatan millet sevdalısı
  • İlker için konuşmuş, yk dan atılınca görüyoruz işsiz kaldı. Yedirmiyorsanız, torpil kurulunuz toplu istifa etsin. Ne liyakatınız, ne performansınız yeterli. 211 kişi ve atılanlar bu kuruma sınavla hakkıyla girdi, onlarca yıl calısılırken bir anda mı anlaşıldı performans düşüklüğü. Ballı yonetim kurulu maaşı ile yetimin hakkını yiyenler belli.
  • kokpit, 3 senedir hakkını TAM alamamıştır.Yıllarca kar yapan global şirket; Daha ilk ayda kçö ile4-5-6bin tl ye pilotları bağlamıştır. Ev araba diğer mülklerini satan, ikinci işe başlayan ne ararsanız artık. İmza ile şirket dışında kalan düzinelerce meslektaşımız nerede? Nasıl ikamet ederler kimsenin umurunda değil tabii. Kokpit fakirleşmiştir. Uçuşların artması ile beraber e.plnLAYAMAMAa birimi adeta kin husumet düZeyinde prog.lar ile ; daha önce hiç yapılmayan ağır uçuşlar ile Kokpiti adeta canından bezdirmiş durumdadır. Amaçları nedir? ilgili birim derhal teftiş edilmeli, özellikle günlükçüler gözden geçirilmelidir. Gereken acilen yapılmalıdır. Aksi halde…..
  • Ofiste çalışan chart'ları getirmese de uçarız, ayrıca harekatçı (eline koluna sağlık da) push back koordine etmesi beceri midir? Kabindeki değerli arkadaşlar elbette misafirlemize yardımcı oluyorlar, bana beceri, lisans ve canını ortaya koyduğun bir meslek farkıyla gel, ne hasetmiş kinmiş çekememezlikmiş bu pilotlara yapılan ? Bu saydıkların 100'lerce tonluk uçağı 1000'lerce sayfa hem de sürekli ders çalışıp, uluslararası düzeyde sınavları tamamlayıp, 10 senelerce süren tecrübe gerektiren, 100'lerce değerli insanımızı güvenli bir şekilde bir şehirden bir şehire uçurmakla aynı şey mi? Ofis çalışanı da benim canım arkadaşım, temizlikçisi de push back'çisi de ama asla bir (aynı meslek) değiliz, aramızda elbette bu anlamda çok büyük bir fark var.Yok diyen gelsin uçursun uçağı !! En sevdiklerinizi çocuğunuzu eşinizi annenizi telim edip arkasından dua ettiğiniz, o zor şartlarda uçağı güvenle indirip o güzel insanları ulaştırdığınızda gönülden alkışladığınız pilotlarız biz, unutmayın !
  • Ahmet bey gerçekten hak yemediğinizi düşünüyor musunuz
  • Türkiye gibi bir ülkede TL gelir alacagını bile bile EURO borca imza atılır mı arkadaş. Hiç mi geçmişe bakmadınız. Yok stabilmiş şimdi anormalmiş. Hep stabil kalacagını dusunmen senin bilgisizliğin. O riski almış ve imzanı atmışsın. Şimdi yok ödemem demek olmaz. Burada söylemeniz gereken maaşım düşük kaldı demen olur ki mantıklısı bu. Orda da şirketin insafına kalıyorsun. Yabancı para ile riske girilmez. Euro gelirin olur amenna , ama aklın yolu bir. Kusura bakmayın gencler.
  • Demişki bir sürü ucus var kolay değil. Hiç bir ay 737 olarak programı ucamıyoruz ki. Hergün değişiyor. Tabiki kişi bazında bakılması zor ama filo olarak biz nasıl programlar veriyoruz diye de bakılmıyor sıkıntı orda.737 programı yorgunluğun zirve noktasıdır ! Bilmiyorsan öğren Ahmet Bolat. Bir bak filoya kaza yapınca hiçbiriniz sorumluluk almazsınız. Sosyal hayat diye bişeyimiz kalmadı. Uykusuz yorgun üst üste dolmuş gibi ucak programı cıkarıyorsunuz önce ona bakın

Ahmet Bolat: "Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmem"

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, başkan olarak ilk genel kurulunu yaptı. Hissedar sıfatıyla ben de genel kurula katıldım ve genel kurul sonrasındaki sohbet toplantısında sorular sordum ve bazı notlar aldım.

Bu hafta, planlamadan yeni pilot istihdamına, uçak siparişlerinden 211 meselesine kadar geniş bir perspektifte konuşulan o konu başlıklarını sizlere aktaracağım.

AKADEMİ MEZUNLARININ EĞİTİM BORÇLARI

"Havacılık sektörü öyle bir sektör ki, sinekten yağ çıkarma sektörü... Dikkatli olmak zorundayız. 2008 yılında ilk Boeing 777 uçaklarını kiraladığımız Jet Airways battı. Etihad zorda...

Gelir gelmez yaptırdığım çalışmalardan biri eğitim borçları. Bir bakın dedim. Çalışıyorlar. Öncelikle TAFA (Türk Hava Yollları Uçuş Akademisi) mezunlarının konusuna yoğunlaştık. Borçları Türk lirasına çeviriyoruz. Dolar ya da euro bazlı değil. Borçlar Türk lirası olarak olacak ve ÜFE, TÜFE oranında artacak. Üçüncü bir opsiyon getiriyoruz. Bankalardan borç bulacağız. Ama garantör olmayacağız. Daha iyi oranlarda borç bulacağız. Ama henüz bunun için çalışıyoruz. Peşin ödemede yüzde 15'e kadar indirim hakkı sunacağız"

GÖRÜLMEMİŞ İKRAMİYE KONUSU

Biz kazanırsak çalışanlar da kazanacak. İkramiyeyi henüz formülize etmedik. Sunexpress mesela kazandığının bir kısmını veriyor. İkramiye konusunda adaletli olmak istiyoruz. Az maaş alanlar yeterince faydalanamıyor. Mesela 100 milyon doları üçe böleceğiz. Üçte birini herkese eşit dağıtacağız. Bir kısmını performansa göre, bir kısmını da maaşa göre vereceğiz. Ama alınmış kararımız yok. Yatıp kalkıp şirket için çalışıyoruz. Gece 11/12ye kadar çalışıyoruz.

EKİP PLANLAMA ŞİKAYETLERİ

Şu anda günlük 1100 uçuş yapıyoruz. Aylık 30 bin uçuş eder. Toplamda 17 bin kişiyi, bir çok kritere bakarak uçuşlara atıyoruz.

Ortalama herkes aynı saat uçuyor mu, bazı kişilere sürekli overtime veriliyor mu, herkes adaletli olarak bazı noktalara gidiyor mu buna bakıyoruz. Bunlara baktığımızda absürt bir şey göremiyoruz.

O kadar kişiyi ve uçuşu bir araya getireceksiniz, uçuşa atayacaksınız. Kolay iş değil. Bazı arkadaşlar, "Arkadaşlarının sürekli Miami'ye kendilerinin ise Afrika'ya gittiğini" söylüyorlar. Nelerden şikayet var onun için anket yapıyoruz. Çalışanlarımıza, "Ekip planlamada iyileştirme için öngördüğünüz seyler nelerdir" diye soruyoruz. Orada çalışan arkadaşlar endüstri mühendisleri ve işi bilen arkadaşlar. Ekip planlama konusunda doktora yapan arkadaşlar var. Gelir gelmez neşter atacağım bir yer olarak görmedim.

Personel memnuniyeti kadar şirketin gelirini de düşünmek zorundasınız.

Ekip planlamada manuel müdahaleyi asla istemiyoruz. Iyi çalışan bir sistem var.

THY BÖLGESEL JET Mİ ALIYOR?

Bir havayolu 17 yıl boyunca çift haneli büyümüşse bu tesadüf olamaz. Bazıları diyor ya "bunlar bakkal bile yönetemez" Bunu sağlayan bu ekip işte... Hatalar olmuyor mu oluyor. Büyük şirketlerde de oluyor ama çok göze batmıyor.

Biz şu anda 10 tane geniş gövdeyi bir anda alabilecek güçteyiz. Eskiden 7 adet Airbus 340'ı her yıl birer adet filoya dahil edilirdi. Bugüne kadar filo seçiminde hata yapmadık. Bir Airbus 380 riskine girmedik. Bölgesel jeti hemen filoya sokmadık. Ama şimdi bölgesel uçaklar için çalışıyoruz, bir çözüm olur mu diye. Embraer E2'lerle ilgili teklifler var. Değerlendireceğiz. 6 adet küçük Airbus 319'umuz var. Küçük uçak ihtiyacımız sözkonusu. Bunu optimize etmeye çalışıyoruz.

"DOĞRU UÇAK TİPLERİNİ SEÇTİK"

Mesela Avustralya'ya uçmak için Boeing 777-200LR bir tuzaktı, bu riske girmedik. Bunu code share'ler ile çok iyi başardık. Singapur ve Endonezya üzerinden Sidney'e bağlandık ve bu şekilde bizim kârımız 40 milyon dolara kadar çıkmıştı. Şimdi Boeing 777X veya Airbus 350XWB arasında hangisi olur onun üzerinde çalışıyoruz. Yani filo seçiminde biz hata yapmadık. Pandemide bunun etkisini gördük. Kargoya zamanında başladık. Boeing 777 kargo uçaklarını tam zamanında aldık. Ben ilk geldiğimde 4 tane Air France kargo uçağı yerdeydi. Bize satmaya çalıştılar. 180 milyon dolardan almışlardı. O zaman almadık ama biz tam zamanında aldık. Boeing 747-8 hikayesine girmedik mesela... Çok uğraştılar almamız için. Bu şirket tesadüfen yönetilmedi. Simülatörler zamanında alındı.

'ATATÜRK HAVALİMANI'NDA PARK YERİ YOKTU"

Yazıyorlar ya Atatürk Havalimanı'ndan neden taşınıldı? Her kim Atatürk Havalimanı ile idare ediyoruz diyorsa yalan söylüyordur. Biliyorsunuz, park edecek yer yoktu. 200 uçakla kalsak evet yeterli olurdu. Ama dünyanın hiçbir yerinde şehir içinde havalimanı var mı? Nereye giderseniz gidin şehire 30-40 km uzakta havalimanları. Burası ne olur, Le Bourget ya da Farnbrough gibi air showların olduğu havalimanı olur. Jet uçakları iner kalkar ama burası bir hub olmazdı.

"EKSTRADAN 15 UÇAK ALINIYOR, PİLOT İHTİYACIMIZ OLACAK"

Pandemi yavaş yavaş bitiyor. Bu sene ekstradan 15 tane uçak almak üzereyiz. Bu uçakları alınca fazladan pilot ihtiyacımız olacak. Bu ihtiyacın bir kısmını içeriden sağlayacağız. Dışarıdan da alacağız. Seneye de çift haneli büyüyeceğiz. Bu sefer sıfırdan olan pilotları da (cadet) yetiştirmeye başlayacağız. Bunların çalışmalarını yapıyorlar.

TAFA EĞİTİM FİYATLARI DÜŞEBİLİR

Maliyetleri optimize ediyoruz ve düşürüyoruz. Biz arkadaşlara fırsat veriyoruz. İhtiyacımız olursa alırız diyoruz. Biz kurumsal olarak yetiştiriyoruz. Verdiğimiz eğitimleri fazla fazla veriyoruz. Kurumsallığı dahil ediyoruz. Bizim TAFA'dan bir kârımız yok. Maliyeti öğrencilere paslıyoruz. Ama indirilebilir mi ona bakıyoruz. Uçuş emniyetini gözeterek her şeyi optimize etmeye çalışıyoruz.

GÜNEY AMERİKA'DA TÜRK DİZİLERLE TANITIM

Şili, Arjantin ve Kolombiya'da bizim Türk dizileri çok meşhur. Buralara batılı bir aktörü götürmenin anlamı yok. Arkadaşlar şimdi bunlara bakmaya başladı. Türk dizilerinin içine ürün yerleştirmeye başladık.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI YEDİRMEM"

Sponsorluklar konusunda arkadaşlar çalışıyor. Benim 30 tane hukuk müşavirim var. Lufthansa aynı işi 500-600 kişiyle yapıyor. Giresun gazetesindeki sponsorluk bir mesele. Onu orada tutuyorum. Bir şey çıkarsa takip ediyorum. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmem.

211 KİŞİNİN İŞE İADESİ

211 meselesine bireysel bazda bakıyoruz. Mesela 211 kişi arasında işten çıkarılan Kerem Öztunç. İhtiyacımız vardı onu geri aldık. Bir çoğu zaten iş bulmuş. Bazıları da 6 yıl geçmiş iş bulamamış. Şimdi ben bunları alırsam tüyü bitmemiş yetimin hakkına girmez miyim? Sırf adama iş vermek için bir özel sektör bunu yapar mı? Bir yeteneği, bir kalibresi yok. Hasbelkader girmiş şirkete, performansı da düşükmüş yollarımızı ayırmışız.

Fetöden bağımsız olarak şirketten ayrılanları konuşuyoruz. Yıllar geçmiş iş bulamamış, şimdi "Biz aileydik, bizi neden almadınız" diyor. Gidenlerden bir kısmı performanstan gitmiş. Başvuranları araştırıyoruz. Bir tanesinin sıkıntısı yok. Kargaşaya gitmiş. Alıyoruz onu. Tek tek bakıyorum hepsine... Başkalarını bıraktım ben kendim bakıyorum.

Gerçek anlamda iyi niyetle yaklaşanlara ben de iyi niyetle yaklaşıyorum ama toplu halde hepsini almayız. Böyle bir dünya yok.

"STAR ALLIANCE'TA LUFTHANSA'YI GEÇTİK"

Star Alliance'te iki büyük havayolunun oy oranı yüzde 15'tir. Biri United biri Lufthansa. Diğerleri büyüklüğüne göre. Bizim yüzde 8'di. Şu anda biz Lufthansa'yı geçtik. Bunlar hepimizin gurur duyması gereken şeyler. Biz bu şirkete nasıl katkıda bulunabiliriz onu düşünelim hep birlikte.

"DOLAR ŞİMDİ 8 LİRAYDI"

Türkiye'de 250 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bunların ailelerine bilet versek 500 bin kişi eder. Bileti bedava vermeyeceğiz tabi. Oteller zaten kış dönemi boş. Bir hafta İstanbul'da geçir, bilet fiyatı bu. Şu anda bizim benzer projemiz var. Istanbul üzerinden geçen bütün yolculara diyoruz ki, İstanbul'da bir gece konakla otel paranı biz veriyoruz. Ertesi gün uçuşuna devam et. Beğendiyse İkinci gün üçüncü gün 50'şer euro. Amaç İstanbul'u görsün, bir dahaki sefere başka yere değil bize gelsin.

Türkiye bugün hizmet ihracatını 110 milyar dolar yapsaydı, 55 milyar dolar ekstrası olsaydı, dolar şu an 8 liraydı. Dolar niye çıktı? Yurtsever olarak geçmişi bırakalım, geleceğe bakalım. Hep beraber neler yapabiliriz?

RUS TURİST HEDEFİ 3.5 MİLYON

Bir aydır Rusya'daki turistleri Türkiye'ye nasıl getiririz onu düşünüyoruz. Emirates ve Flydubai aşağıya sürekli Rus turist taşıyor.

Turizm bakanımız ile haftada iki üç kez toplanıyoruz. 8 milyon Rus yolcu bekliyorduk biz. Şimdi 3,5 milyon getirmek için gece gündüz formüller arıyoruz.

Ahmet Bolat: "Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmem"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (261)

Yiyen ~ 3 ay önce
Yiyen yemiş! Olsun artık ne yapalım mı diyelim, sizi getirmeleri eskiyi kapatmak için ama yemezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ~ 3 ay önce
Haksız yere atılanların tüyü bitmemiş çocukları ne olacak o zaman bebek olanlar şu an çocuk oldu....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet Bey ~ 3 ay önce
Ahmet Bolat bey bunu okuyorsaniz, sizi yanlis yonlendiriyorlar. 737 filosu aylardir cok yogun calistiriliyor. Aylik program surekli degistiriliyor. 6 gun - 7 gun ardisik olarak ucuyoruz. Yorgunluktan tukendik..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Utemli hoca ~ 3 ay önce
Bırakın artık bu Rize sevdasını adam dün işbaşı yaptı bugün şef oldu havacılık sektöründe zerre kadar bilgisi yok işini yapan adamı ise işinden ettiler hakan poyraz müdürle geldin müdürle gidersin bu kadar da olmaz sorarsan bunlar vatan millet sevdalısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kişi kendinden bilir ~ 3 ay önce
İlker için konuşmuş, yk dan atılınca görüyoruz işsiz kaldı. Yedirmiyorsanız, torpil kurulunuz toplu istifa etsin. Ne liyakatınız, ne performansınız yeterli. 211 kişi ve atılanlar bu kuruma sınavla hakkıyla girdi, onlarca yıl calısılırken bir anda mı anlaşıldı performans düşüklüğü. Ballı yonetim kurulu maaşı ile yetimin hakkını yiyenler belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pandemıc-Cokpıt ~ 3 ay önce
kokpit, 3 senedir hakkını TAM alamamıştır.Yıllarca kar yapan global şirket; Daha ilk ayda kçö ile4-5-6bin tl ye pilotları bağlamıştır. Ev araba diğer mülklerini satan, ikinci işe başlayan ne ararsanız artık. İmza ile şirket dışında kalan düzinelerce meslektaşımız nerede? Nasıl ikamet ederler kimsenin umurunda değil tabii. Kokpit fakirleşmiştir. Uçuşların artması ile beraber e.plnLAYAMAMAa birimi adeta kin husumet düZeyinde prog.lar ile ; daha önce hiç yapılmayan ağır uçuşlar ile Kokpiti adeta canından bezdirmiş durumdadır. Amaçları nedir? ilgili birim derhal teftiş edilmeli, özellikle günlükçüler gözden geçirilmelidir. Gereken acilen yapılmalıdır. Aksi halde…..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hepimiz bir değiliz ~ 3 ay önce
Ofiste çalışan chart'ları getirmese de uçarız, ayrıca harekatçı (eline koluna sağlık da) push back koordine etmesi beceri midir? Kabindeki değerli arkadaşlar elbette misafirlemize yardımcı oluyorlar, bana beceri, lisans ve canını ortaya koyduğun bir meslek farkıyla gel, ne hasetmiş kinmiş çekememezlikmiş bu pilotlara yapılan ? Bu saydıkların 100'lerce tonluk uçağı 1000'lerce sayfa hem de sürekli ders çalışıp, uluslararası düzeyde sınavları tamamlayıp, 10 senelerce süren tecrübe gerektiren, 100'lerce değerli insanımızı güvenli bir şekilde bir şehirden bir şehire uçurmakla aynı şey mi? Ofis çalışanı da benim canım arkadaşım, temizlikçisi de push back'çisi de ama asla bir (aynı meslek) değiliz, aramızda elbette bu anlamda çok büyük bir fark var.Yok diyen gelsin uçursun uçağı !! En sevdiklerinizi çocuğunuzu eşinizi annenizi telim edip arkasından dua ettiğiniz, o zor şartlarda uçağı güvenle indirip o güzel insanları ulaştırdığınızda gönülden alkışladığınız pilotlarız biz, unutmayın !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XXX ~ 2 ay önce
Siz doğru söylediniz biz milletçe çok bilmiş olduğumuz için çaycı bile yorum yapabiliyor.Siyasetten,Spordan,ekonomiden her şeyden anlayan bir toplumuz maalesef.20 gün önce Çin'de uçak düştü.Buralarda yazdık çocuk oyuncağı değil uçuculuk.Yok gelecekte pilotlara gerek kalmayacakmişta yok kabin memurları garsonluk yapıyormuşta .Mesleğede biraz saygı lazım.Türbülansa girince salavat getiren zihniyet yerde uçuş ekibi hakkında gevezelik yapmasın ✈
Kokpit maaşlar ~ 3 ay önce
Ahmet bey gerçekten hak yemediğinizi düşünüyor musunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Euro borç ~ 3 ay önce
Türkiye gibi bir ülkede TL gelir alacagını bile bile EURO borca imza atılır mı arkadaş. Hiç mi geçmişe bakmadınız. Yok stabilmiş şimdi anormalmiş. Hep stabil kalacagını dusunmen senin bilgisizliğin. O riski almış ve imzanı atmışsın. Şimdi yok ödemem demek olmaz. Burada söylemeniz gereken maaşım düşük kaldı demen olur ki mantıklısı bu. Orda da şirketin insafına kalıyorsun. Yabancı para ile riske girilmez. Euro gelirin olur amenna , ama aklın yolu bir. Kusura bakmayın gencler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neresi ~ 3 ay önce
Diyarbakırlı mısın sen?
FO ~ 3 ay önce
Gören duyan da finans profesörü sanır arkadaş. Prof. Özgür Demirtaş dahi bilemezdi buralara geleceğini, siz kimsiniz ya? Ne derdiniz varmış FO'larla arkadaş.. utanmıyor musunuz?
Ekip planlama ~ 3 ay önce
Demişki bir sürü ucus var kolay değil. Hiç bir ay 737 olarak programı ucamıyoruz ki. Hergün değişiyor. Tabiki kişi bazında bakılması zor ama filo olarak biz nasıl programlar veriyoruz diye de bakılmıyor sıkıntı orda.737 programı yorgunluğun zirve noktasıdır ! Bilmiyorsan öğren Ahmet Bolat. Bir bak filoya kaza yapınca hiçbiriniz sorumluluk almazsınız. Sosyal hayat diye bişeyimiz kalmadı. Uykusuz yorgun üst üste dolmuş gibi ucak programı cıkarıyorsunuz önce ona bakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000