03 Kasım 2014, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Bi soz vardir; her kusu sevdin bi leylek kaldi. Butun ucaklarin bakimini kaliteli ve yeterli duzeyde yapildida bir tek eksigimiz A380 kaldi. Sefa bey sizinde sorgusuz sualsiz sadece muhalefet hastaligina yakalandiginizi dusunuyorum. Acil sifalar.
  • Gelin KOCAELİ CENGİZ TOPEL HAVALİMANİNA!!! tüm altyapisiyla hazi ;-)
  • Bunu onaylamayın. Haber bile yapabilirsiniz. Ben hiç rastlamadım belki siz eskilerden olduğunuz için rastlamış olabilirsiniz. Sendika Yönetimi'nde olan Gökhan Emir Dispeçerlikten istasyonlar kontrol nöbetçi müdürü olarak atandı. Sizce de bir ilginçlik yok mu? Son aramaları hep haber yapardınız bunları göremedim sitede
  • Sefa başkan...bunun adı playstation on ground...kentsel dönüşüm vakti...ama nereye kadar?...cevap:gittiği yere kadar...önümüzdeki maçlara bakacağız...halk bunu istiyor...
  • Düzeltme; AHL'ye 3 , A380 alabilecek hangar yapımı planlanmıştı.
  • Değerli okuyucular, THY'nin ve diğer Türk operatörlerinin uçak sayısı sürekli artıyor. Dolayısıyla şu andaki hangar kapasitesi bu büyümeyi karşılayacak durumda değil. Uçak artışına paralel olarak yeni hangarların da yapılması planlanmıştır. 3. Havalimanı projesi olmasaydı, HABOM'un bitişiyle beraber, AHL'deki eski hangar yıkılıp aradaki boşlukla beraber 3 A330 uçağını alabilecek yeni bir hangar yapılacaktı. Şimdi ise yeni havalimanına, dar ve geniş gövde olmak üzere yaklaşık 50 uçaklık hangar yapılması gündemdedir. Yani unutulmuş , ihmal edilmiş bir konu yoktur. Ayrıca hangar olayında ısıtma ve soğutma çok önemli bir maliyettir. Modrrn hangarlarda, hangar kapı rayları ve zemin ve tesisatlar donmaya karşı devamlı ısıtılmak zorundadır. Isparta'daki hangarda yapılan bir boya işinde boya için alınan paranın neredeyse tümü ısıtmaya gidince taahhüt ettikleri diğer uçakları boyamadılar.
  • bir hangar uzun vadeli planlanır.Bu nedenle bugünün uçağı olan A380 alamamışız veya bize A380 i kimse getirmez tarzı savunmalar yersizdir. Sefa bey uzun vadede bu hangarın kullanımını düşünerek 1980-90 yıllarda uçacağı belli olan bir uçağın neden hangar yapımında düşünülmediğini yazmış ve bence de son derece haklı. Isıtma ve soğutma pahalı olurmuş gibi sığ görüşler burada paylaşılamayacak kadar anlamsız ve içeriksiz oluyor.
  • Kimi geç kaldı kimi ne gerek vardı diyordu ki yeni havaalanının yapımına başlandı. O birşekilde yapılır ve 2017 ya da 2018 de açılır. Thy pgs ya da diğerleri ise o kadar uçak alırken dhmiye sormadılarsa, bir bildikleri vardır bence. Thy belki afrikada bir üs yapıp bir kısım uçaklarını oradan işletir. uçakları yerde bırakacak değiller ya en kötü antalya, izmir ya da ankaraya base yaparlar
  • Tebrikler güzel yazı. Paylaştığınız video ise bir harika...
  • Ahl'de trafik kitlenmiyorsa hiçbir yerde kitlenmez 5 paralel pist uluslararası kurallara göre yapılıyordur pist aralarındaki mesafeler kuralara göre belirlenir 5 ide sanırım tam kapasite çalışabilir atatürk havalimanında uçakların sıralanışı emin ol daha zor heleki taksi yolunda bakım onarım varsa hava trafik kontrol de epey uzun bir süre eğitim alıyor eğitimlerde hatayı affetmiyorlar sanırım eğitim 15 aydı

AHL VE ISG KİTLENEBİLİR - HABOMUN YENİ YAPILAN DEV HANGARINA “A380” GİREMİYOR

Bu başlığı görenler Havacılığımız her geçen gün büyürken(!) ve Havalimanlarımız uçaklarla ve yolcularla dolarken ne oldu şimdi diyebilir. Bu tür düşüncede olanlar konuya sadece uçak ve yolcu bazında baktıklarından kendilerine göre haklı olabilirler.  Siz değerli okurlarımın birçoğunun havacı olduğunu düşündüğümden, halkımızın göremeyeceği farklı bir pencereden konuya bakmayı sürdüreceğim.

Öncelikle 3. Havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017 de bitmiş(!) olacağı varsayılıyor. Bu ilk etabın, Havalimanının 80-90 milyon yolcu kapasitesini karşılayacağı söyleniyor.  5 pistli üçüncü Havalimanının toplam kapasitesi bildiğiniz üzere senede 150 milyon yolcu üzerine kurulu.

3.Havalimanı projesi biter bitmez TAV’ın işlettiği AHL (Atatürk Havalimanı)’nin ne olacağı bence hala belirsizliğini sürdürüyor.  Bu konuda hala bir dolu senaryolar üretilmeye devam ediliyor. Kimisi AHL için burası yeşil saha olacak derken, bir diğer görüş ise bu Havalimanının Kargo-Business Jet ve Genel Havacılığa ayrılacağını iddia ediyor. Bir başka görüşte şehrin içindeki bu çok kıymetli arazinin farklı amaçlarla kullanılarak imara açılacağı şeklinde…

Henüz AHL’nin geleceği ile ilgili net bilgi veren bir makam yok. AHL’nin işletmecisi olan TAV’ın bu Havalimanını 3 Ocak 2021’e kadar işletme yetkisi bulunuyor. Bu tarihten sonra ne olur tabii ki bilinmez.  3. Havalimanının yapılmasına yönelik çalışmalar ve öngörülen tarihte ilk etabın açılmasına yönelik planlar devam ederken, bir yandan da AHL’de hareketli saatlerin yaşandığını gözlemliyoruz.  AHL’deki terminal binası A kapısını içine alınacak şekilde uzatılıp dört körük ilavesi yapılacakmış.

Bunun yanı sıra AHL’de THY’nin kargo olarak kullanacağı 45.000 metre karelik alanın açılışı her an yapılabilir. Bu gelişmeler AHL’nin Kargo-Genel Havacılık ve Business Jet’ler tarafından kullanılacağını iddia edenlerin görüşlerine uyuyor.

Türkiye’nin en değerli arazisi üzerinde kargo taşımacılığı… Hem de şehrin tam göbeğinde… Burası bana ilginç geliyor. Ancak karar verilmiş ve uygulanacakmış.

İkinci ilginç nokta ise; AHL’ye ilave edilecek 4 köprülük terminal binasının, yeni yapılacak olan üçüncü havalimanının ilk etabının bitişine kadar yolcuya hizmet vereceğini düşünüyorum.  Bu yeni ilave terminal ve köprülerin yapımını TAV üstlenmiş görünüyor.

TAV aslında DHMİ’nin yapması gereken bu yatırımı bedavaya yapacak değil ya… Mutlaka bu yatırımın maddi karşılığını alacağı bir mahsuplaşma yapılacaktır. Kısaca karman çorman uygulamalar. Anlayan beri gele…

AHL’de hal böyleyken İstanbul’umuzun ikinci havalimanı olan ISG (Sabiha Gökçen Havalimanı)’a bir bakış atalım.

Bu havalimanımızda senelerce 2 pist yapımı bekleniyor.   Tek pistli bir Sabiha Gökçen’de olası bir kırım olayı yaşansa ve pist kapansa ne rezaletler yaşanır bir düşünsenize… 2.Pist ne zaman yapılacak diye kime sorsan, eli kulağında deniyor ama hala hiçbir hamle yok. Bu yeni pist için üç adet ayrı ayrı ihale yapılması lazım. Birinci ihale Toprak Alt Yapı-İkinci ihale Pist Yapımı ve Işıklandırma-Üçüncü ihale ise Elektronik Donanımları ihtiva ediyor.  Bunlardan birinci ihale yapıldı ve LiMAK bu ihalede en düşük ücreti vermesine rağmen ihale hala sonuçlanmadı.

İhalede en düşük ücreti vermek demek ihaleyi aldı demek olmuyor. Bu ihale ve sonraki diğer ihaleler sonuçlanarak bugün kazma vurulup, gece gündüz çalışılsa dahi en az iki senede biter diye düşünüyorum.

Neden mi?

ISG’deki mevcut piste paralel yapılacak ikinci pistin arasına Starlight adı verilen bir terminal gerekiyor. Bu terminalden ana terminale bagajların aktarımı için ise bir tünel yapılarak ana terminale bağlanması ISG ‘nin ikinci pist yapım aşamasındaki planları arasında yer alıyor.

3.Havalimanının ilk etabının 2017’de bittiğini (ki hiç sanmıyorum)  düşünelim. Bu tarihte THY’nin uçak sayısı 317 olarak planlanmış. Pegasus ise 83 uçağa çıkıyor. Diğer şirketlerin uçak sayılarını saymadım bile… Şu anda bile 265 THY uçağı ve 54 Pegasus uçağı ile sıkışan trafik 3.Havalimanının ilk etabı dahi bitmeden içinden çıkılmaz hale gelecek. Kısaca çok geç kalındı.

Türkün aklı sonradan gelirmiş” diye bir atasözümüz vardır. İşte böyle bir durumla karşı karşıyayız.  Yakında hava trafiği kitlenir ve tarihi rötarlar kırılırsa şaşmamak lazım. Çünkü Ulaştırma bakanlığının uzun vadeli planına göre 2014 sonunda iç ve dış hatlarda taşınan yolcu sayısının 172 milyon civarında bekleniyor. Bu rakamın 2015 de 190 milyon,2016 da 207 Milyon ve 2023 de ise 350 Milyona çıkması öngörülürken, alt yapılarımızdaki bu kaplumbağa hızımız nedir böyle?

Bu arada yeri gelmişken THY ve Pegasus filosunu yıl bazında değerlendireyim.

THY: 2014: 265 Uçak. 2015: 280 uçak. 2016: 321 uçak. 2017: 317 uçak. 2018: 347 uçak. 2019: 378 uçak. 2020: 422 uçak. 2021: 430 uçaklık filo olması bekleniyor.

PEGASUS:  2014: 54 uçak. 2015: 64 uçak. 2016: 75 uçak. 2017: 83 uçak. 2018: 91 uçak. 2019: 100 uçak. 2020: 107 uçak. 2021: 118 uçak ( Bu bilgiler halka açık olan şirketlerin yatırımcılarına verdiği bilgilerden alınmıştır ) THY resmi sitesinde filo hala 260 uçak olarak görülmekte ama trafik verilerindeki uçak sayısı 265. THY umarım sitesini günceller.

Uçak sayıları ile ilgili bilgilerden sonra Türk Sivil Havacılığının lokomotifi olan THY’nin bence çok önemli bir planlama hatasını yazmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere THY Sabiha Gökçen’de Dünya çapında ve benim de yakından gördüğüm mükemmel bir bakım üssü kurdu. Bu bakım merkezinin sadece kapalı alanı 35 Futbol Sahası büyüklüğünde. Bu dev hangar sadece THY’nin kendi uçakları için değil, Türkiye’nin bir bakım merkezi olması için planlanmıştır. Yan yana iki hangardan oluşan bu dev tesisin büyük gövdeli uçaklar için ayrılan bölümüne A380 uçağının yüksekliği acısından giremeyeceğini söylersem ne dersiniz?

Düşünsenize 550 Milyon dolarlık bir yatırım yapıyorsunuz ve dünyanın en büyük hangarlarından birini yapıyor ve uçak bakımlarından elde edilen gelir pastasından büyük bir dilim kapmak üzere yola çıkıyorsunuz. Çok ileriye dönük olarak yapılan bu hangarda A380 gibi çok kullanılan ve kullanıcısı gittikçe artan bir uçağı düşünmüyorsunuz.  Olacak iş mi bu? Küçük gövdeli uçaklara ayrı bir hangar büyük gövdelilere ayrı bir hangarı düşünmüşsünüz de hangar yapım aşamanız sürerken bile havada dolaşan A380’i neden düşünemediniz? 

Bildiğiniz üzere A380 uçağı 18 Ocak 2005´de üretim tesislerini terk edip halka sunulmuştu. Bu uçağın tasarımı ve yapımı en az 20-25 senelik bir zaman dilimine denk gelir.  Hatta yine 90’lı yılların sonunda Boeing tarafından satın alınan McDonnell Douglas, A380’e çok benzer bir uçağın projesini tanıtmıştı. MD-12 ismi verilen bu uçak yapılsaydı 64 metre uzunluğa ve 22 metre yüksekliğe sahip olacaktı. Kısaca, A380 büyüklüğünde uçak yapılacağı HABOM projesinden çok önceleri biliniyordu.

Tüm Dünya bu uçaktan haberdar iken ve siz geleceğin hangarını inşa ederken hiç mi etrafınıza bakmadınız? Şimdi diyelim; THY bu bakım hangarı için gerek müşteri gerekse yarın öbür gün almayı planlayacağı kendi A380 uçağını bakıma alamayacaksa, Dünyadaki bakım pastasından nasıl büyük bir lokma kapmayı düşünecek ki?  Yıllık olarak beklediğiniz 500 Milyon dolar ciroyu bu kafayla mı elde edeceksiniz?

Şimdi birileri çıkar ve biliyorduk ama gerekli görmedik diyerek, hele A380 uçakları bakım için bizi seçsin o zaman bizde kalkıp AHL de veya 3.Havalimanında A380 hangarı yaparız diyebilir. Onlara cevabım; Bu hangar projesi çizilirken henüz üçüncü havalimanı yapımını düşünen bile yoktu olacaktır.

                                                                    ***

Hep eleştiri olacak değil ya. Birazda iyi şeylerden bahsedeyim.

Türk şirketlerinin her geçen gün artan yakıt fiyatlarından mümkün mertebe korunmak için HEDGE sistemini kullandığını daha önceleri de yazmıştım.

Bu Hedge sistemi nasıl çalışıyor bir bakalım.

Hedge yapmak demek ileriki tarihlerde oluşabilecek değer kayıplarına karsı kendimizi koruma işlemine verilen bir addır.

Diyelim ki Fenerbahçe-Galatasaray maçı var ve siz GS taraftarısınız. GS'nin maçı kaybetmesi durumunda bir üzüntü yasayacağınız kesin.  Bu üzüntünün değeri de 100 TL olsun. Simdi siz maçtan önce Fenerbahçe’nin kazanacağı yönünde 50 TL'lik iddia oynarsanız (diyelim ki 1'e 2 veriyor olsun), Fenerbahçe’nin galibiyeti durumunda 50 TL kazanacaksınız ama 100 TL'lik üzüntü yasayacaksınız. Diğer durumlarda 100 TL’lik üzüntü yasamayacaksınız ama 50TL kaybedeceksiniz. Yani HEDGE yaptığınız zaman ne çok üzülecek ne de çok sevineceksiniz.

Havayolu şirketleri de değişken yakıt fiyatları karşısında yukarıda izah etmeye çalıştığım uygulamayı yapıyor. Kullanacakları yakıt miktarının bir kısmını belirli fiyattan sigortalıyor diyebiliriz. THY ve Pegasus yakıt fiyat riskine karşı %50’nin altında Hedge işlemi yapmışlarken yakıt bir anda düşüverdi. Şimdi ne olacak. En azından %50 hedge yapılmış yakıtı almak zorunda kalırlarken %50’sinide düşük fiyatlarda alacaklardır.

THY ve Pegasus’un rakipleri olan Avrupalı şirketlerde ise HEDGE miktarı %80 civarlarında olduğundan THY ve Pegasus onlara nazaran yakıta daha düşük ücret ödeyeceklerdir. Bunu büyük bir avantaj olarak kayda değer buluyorum.

NOT/ kişisel bloğuma çok eğitici olduğuna inandığım A380 in yapım aşamasında nelerden esinlenilmiş, özellikleri ve tasarımını içeren bir video koydum. Mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyorum. ( Tıklayın)

AHL VE ISG KİTLENEBİLİR - HABOMUN YENİ YAPILAN DEV HANGARINA “A380” GİREMİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bi soz vardir; her kusu sevdin bi leylek kaldi. Butun ucaklarin bakimini kaliteli ve yeterli duzeyde yapildida bir tek eksigimiz A380 kaldi. Sefa bey sizinde sorgusuz sualsiz sadece muhalefet hastaligina yakalandiginizi dusunuyorum. Acil sifalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilenadam ~ 9 yıl önce
Gelin KOCAELİ CENGİZ TOPEL HAVALİMANİNA!!! tüm altyapisiyla hazi ;-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bunu onaylamayın. Haber bile yapabilirsiniz. Ben hiç rastlamadım belki siz eskilerden olduğunuz için rastlamış olabilirsiniz. Sendika Yönetimi'nde olan Gökhan Emir Dispeçerlikten istasyonlar kontrol nöbetçi müdürü olarak atandı. Sizce de bir ilginçlik yok mu? Son aramaları hep haber yapardınız bunları göremedim sitede

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DERYALAR... ~ 9 yıl önce
Sefa başkan...bunun adı playstation on ground...kentsel dönüşüm vakti...ama nereye kadar?...cevap:gittiği yere kadar...önümüzdeki maçlara bakacağız...halk bunu istiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Düzeltme; AHL'ye 3 , A380 alabilecek hangar yapımı planlanmıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Değerli okuyucular, THY'nin ve diğer Türk operatörlerinin uçak sayısı sürekli artıyor. Dolayısıyla şu andaki hangar kapasitesi bu büyümeyi karşılayacak durumda değil. Uçak artışına paralel olarak yeni hangarların da yapılması planlanmıştır. 3. Havalimanı projesi olmasaydı, HABOM'un bitişiyle beraber, AHL'deki eski hangar yıkılıp aradaki boşlukla beraber 3 A330 uçağını alabilecek yeni bir hangar yapılacaktı. Şimdi ise yeni havalimanına, dar ve geniş gövde olmak üzere yaklaşık 50 uçaklık hangar yapılması gündemdedir. Yani unutulmuş , ihmal edilmiş bir konu yoktur. Ayrıca hangar olayında ısıtma ve soğutma çok önemli bir maliyettir. Modrrn hangarlarda, hangar kapı rayları ve zemin ve tesisatlar donmaya karşı devamlı ısıtılmak zorundadır. Isparta'daki hangarda yapılan bir boya işinde boya için alınan paranın neredeyse tümü ısıtmaya gidince taahhüt ettikleri diğer uçakları boyamadılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçma ~ 9 yıl önce
Ya arkadaş sen doğmamış çocuğa don biçiyorsun. Şöyle olacakmış böyle olacakmış. Şu anda dünya çapında hangar var hala yarınlardan bahsediyorsun o hangar kaç senede bitti kolay mı hangar yapmak. 50 uçaklık hangar gündemdeymiş miş miş. Atatürk teki hangarlarda Isıtma ve soğutma sanki çalışıyor da. Hangarlarda bu sistem vardır ama hiç bir zaman çalışmaz. Çünkü kapılar açılır kapanır açılır kapanır ısı kaybı hep vardır. Benim anladığım sen havacı değilsin veya hangarlarda çalışmayı izlememişsin. Bırak şu thy yalakalığını. Senin dediğin hangar en az 20 sene sonra yapılır. bu güne bak kardeşim ya. Bu kadar saçma sapan bir yorum görmedim.
geçimiş ~ 9 yıl önce
ne ısıtması soğutması.ben 15 yıl thy teknikte çalıştım kışın hangarların kapısının sürekli olarak kapalı olduğu birgün bile hatırlamıyorum. zırt pırt açılır.hatta yazın sonuna kadar kapatılır kışın açılır.. terli terli çalışırken açılır omuzlarımız haftalarca tutulurdu.
A380 ~ 9 yıl önce
bir hangar uzun vadeli planlanır.Bu nedenle bugünün uçağı olan A380 alamamışız veya bize A380 i kimse getirmez tarzı savunmalar yersizdir. Sefa bey uzun vadede bu hangarın kullanımını düşünerek 1980-90 yıllarda uçacağı belli olan bir uçağın neden hangar yapımında düşünülmediğini yazmış ve bence de son derece haklı. Isıtma ve soğutma pahalı olurmuş gibi sığ görüşler burada paylaşılamayacak kadar anlamsız ve içeriksiz oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geç ~ 9 yıl önce
Kimi geç kaldı kimi ne gerek vardı diyordu ki yeni havaalanının yapımına başlandı. O birşekilde yapılır ve 2017 ya da 2018 de açılır. Thy pgs ya da diğerleri ise o kadar uçak alırken dhmiye sormadılarsa, bir bildikleri vardır bence. Thy belki afrikada bir üs yapıp bir kısım uçaklarını oradan işletir. uçakları yerde bırakacak değiller ya en kötü antalya, izmir ya da ankaraya base yaparlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Tebrikler güzel yazı. Paylaştığınız video ise bir harika...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S.B. ~ 9 yıl önce
Ahl'de trafik kitlenmiyorsa hiçbir yerde kitlenmez 5 paralel pist uluslararası kurallara göre yapılıyordur pist aralarındaki mesafeler kuralara göre belirlenir 5 ide sanırım tam kapasite çalışabilir atatürk havalimanında uçakların sıralanışı emin ol daha zor heleki taksi yolunda bakım onarım varsa hava trafik kontrol de epey uzun bir süre eğitim alıyor eğitimlerde hatayı affetmiyorlar sanırım eğitim 15 aydı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000